Sa flokë duhet të bien jashtë normale?

 1. Sa flokë ka një person në ditë?
 2. Kur humbja e flokëve është normale
 3. Diagnoza e humbjes së flokëve
 4. Shkaqet e rënies së fortë të flokëve
 5. Tofarë duhet të bëni nëse humbja e flokëve tejkalon normën?

Ndryshimi i flokëve në formën e humbjes së flokëve është një proces natyror, por vetëm kur nuk e tejkalon normën. Disa flokë mbeten në jastëk, disa bien gjatë larjes, në procesin e krehjes, kur thahen me tharëse flokësh. Kur humbja e flokëve konsiderohet normale dhe kur ia vlen të tingëlloni alarmin? Ne do të tregojmë në këtë artikull.

Sa flokë ka një person në ditë?

Në total, mesatarisht rreth 120,000 qime janë në kokën e një personi. Dihet që numri i përgjithshëm i qimeve në kokë varet edhe nga ngjyra e tyre: biondet kanë rreth 140 mijë qime, brunet kanë mesatarisht rreth 100 mijë qime, dhe vajzat me flokë të kuq kanë rreth 80 mijë. Shqetësuese është, nëse në ditë bie më shumë se 100 qime.

Rritja e humbjes së flokëve në ditë, domethënë tejkalimi i normës, por nuk shoqërohet me patologji, është e mundur në rastet e mëposhtme:

 • kur lani kokën;
 • majat e pasojave sezonale - vjeshta dhe pranvera;
 • në periudha të caktuara fiziologjike.

Natyrisht, kur i lyejmë flokët dhe i krehmë, shohim shumë flokë të humbur, sidomos vajzat me flokë të gjatë i kushtojnë vëmendje: atyre u duket se ata janë pothuajse tullac, por kjo është larg nga e vërteta. Burrat, përkundrazi, vështirë se mund të përcaktojnë intensitetin e pasojave, sepse ata veshin hairstyle të shkurtër.

Kur humbja e flokëve është normale

Ekzistojnë 5 periudha fiziologjike të ndryshimit të flokëve:

 1. pas lindjes - gëzofi origjinal rrotullohet në rreth 3 vjet;
 2. pubertetit - për shkak të ndryshimeve hormonale në trupin e adoleshentëve, rritje të sekretimit dhjamor të kokës, me fjalë të tjera seborre, në sfondin e së cilës ka humbje të flokëve;
 3. shtatzënia dhe lindja e fëmijës - gjatë kësaj periudhe, për shkak të ndryshimeve hormonale në trup, transferimit të lëndëve ushqyese nga trupi i nënës në embrion, dhe më pas te fëmija - me qumështin e gjirit, humbjen e gjakut gjatë punës dhe stresin, flokët fillojnë të shkërmoqen;
 4. menopauza - në gratë në menopauzë, gjithashtu ndodh rregullimi hormonal, gjë që çon në humbjen e flokëve;
 5. prolapsi senile.

Diagnoza e humbjes së flokëve


Shtë e mundur të llogarisni nëse numri i qimeve që bien jashtë është normale, vetvetja: në 2-3 ditë pasi të keni larë kokën, drejtojeni dorën nëpër flokë: nga rrënja në majë me një lëvizje tërheqëse. Përsëriteni veprimin në pjesë të ndryshme të kokës. Flokët e rëna mblidhen në një fletë të bardhë për ta bërë më të lehtë llogaritjen. Nëse keni 6-7 qime, nuk keni asgjë për tu shqetësuar. Rezultati i më shumë se 15 qimeve është tashmë një sinjal për të shkuar te një mjek.

Shkaqet e rënies së fortë të flokëve

Ekzistojnë një numër i madh arsyesh për të tejkaluar nivelin e rënies. Më të shpeshtat janë:

 • stres i rëndë;
 • dieta drastike për humbjen e peshës;
 • çrregullime hormonale;
 • funksioni i zvogëluar i tiroides;
 • nivele të ulëta hekuri.

Përveç shkaqeve të brendshme të humbjes së flokëve, ekzistojnë faktorë të jashtëm, të cilët përfshijnë kujdes të pahijshëm për curls dhe pasojat e eksperimenteve të pasuksesshme me ngjyrosje dhe perm kimike.

Tofarë duhet të bëni nëse humbja e flokëve tejkalon normën?

Nëse humbja e flokëve tejkalon maksimumin e lejuar dhe nuk shoqërohet me lindjen e fëmijëve ose një sezon të caktuar, është më mirë të mos prisni "vetë kalimin" dhe menjëherë të kërkoni ndihmë nga trikologu. Një mjek, duke përdorur metoda moderne të diagnostikimit, duhet të përcaktojë llojin e alopecisë dhe shkaqet e kësaj gjendje. Për këtë qëllim, ai mund të caktojë një konsultë me specialistë të tjerë, për shembull, një gjinekolog dhe endokrinolog.

Për trajtimin e humbjes së mjeteve të përcaktuara të veprimit lokal (shamponet medicinale, sprajet, kujdesi për ampulën), procedurat kozmetike (heqjen e plazmës, mesoterapinë) dhe komplekset e vitaminave-mineraleve, nëse humbja shoqërohet me mungesë të vitaminave dhe mineraleve.

Me rënie intensive të flokëve, trichologët në mënyrë aktive përshkruajnë përgatitje aktuale bazuar në Minoxidil. Minoxidil aktivizon mikroqarkullimin e gjakut në kokë, rikthen ushqimin normal të folikulave dhe i vendos ato në një fazë të rritjes aktive. Për shembull, spërkat ALERANA® Përfshihet në përbërjen e këtij komponenti në një përqendrim prej 2% dhe 5%, duke ndaluar kështu reshjet intensive. Ilaçet kanë treguar efikasitet edhe në trajtimin e alopecisë androgjenike. Sipas rezultateve të studimeve klinike, humbja e flokëve të ndaluar ndalon pas 6 javësh trajtimi në 87% të rasteve.

Ku të blini
Ku të blini

Pra, nëse numri i qimeve të rënë është më shumë se 100 në ditë, kjo është një shkak për shqetësim. Mos harroni se rezultati i trajtimit do të varet nga mënyra se si janë marrë masat në kohë. Mund që curls tuaj të jenë të shëndetshme!

Për diagnozë të saktë, këshillohuni me një specialist.

Sa flokë ka një person në ditë?
Kur humbja e flokëve konsiderohet normale dhe kur ia vlen të tingëlloni alarmin?
Sa flokë ka një person në ditë?
Tofarë duhet të bëni nëse humbja e flokëve tejkalon normën?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью