Bleva një kotele dhe ai vazhdon vazhdimisht. Pse një kotele vazhdimisht mund të mbushet

 1. Çfarë duhet të bëjmë nëse një kotele vazhdimisht del më shumë?
 2. Arsyet për thirrjen e vazhdueshme të një koteleje
 3. uri
 4. Adaptim i vështirë
 5. Thirrja e nënës
 6. uri
 7. Duke tërhequr vëmendjen
 8. Shprehja e dashurisë
 9. Ardhja e pranverës
 10. Sëmundje, dhimbje
 11. Arsyet për meowing të shpeshta të macet rritur
 12. Ankthi i Cat kur duhet të kontaktoni një veteriner
 13. Si për të qetësuar mace ulëritës

Është vërtetuar shkencërisht se tingujt e riprodhuar nga mace kanë informacion të caktuar. Nëse po flasim për kotele, mekanizmat e tyre mund të konsiderohen si një dëshirë për të shprehur dëshirat dhe nevojat e tyre.

Çfarë duhet të bëjmë nëse një kotele vazhdimisht del më shumë?

Çdo gjë që ndodh me kafshën tuaj duhet të jetë në moderim. Nëse vini re se ai pothuajse vazhdimisht "bërtet", natyrisht ju duhet t'i kushtoni vëmendje kësaj. Shumë njerëz mendojnë se përse meow për asnjë arsye, por vlen të përmendet se shpesh arsyeja është gjithmonë psikologjike ose fizike. Në një gjendje normale, një kafshë fizikisht e shëndoshë nuk do të bëjë tinguj ekstra. Shkaku rrënjësor i faktit se pse një mace me kotele vazhdimisht mund të jetë uria. Kërkesa për ushqim nga pronari shoqërohet nga një mejë dhe ankth me zë të lartë. Një arsye tjetër mund të jetë që thjesht kërkon vëmendjen dhe dashurinë tuaj. Mos harroni se kotele të vogla duhet të petted, caressed, ata duan të ndjehen të ngrohtë dhe të mbrojtur. Periudha e ndarjes nga macet e nënës mund të shoqërohet nga një reagim i ngjashëm i zgjatur i foshnjës. Në këtë rast, ju duhet t'i kushtoni vëmendje atij, të luani me të dhe të jeni të duruar. Është e rëndësishme të kontrollohet shëndeti i mikut tuaj të mbuluar me qime, sepse shkaku i lehonisë së tij të vazhdueshme mund të jetë ndryshe. Helminthiasis është një sëmundje shumë e zakonshme, shumë shpesh shqetësuese kafshe të vogla.

Për të shmangur probleme të tilla, mos harroni të kontrolloni me kohë në kafshë tuaj në veteriner. Nëse jeni duke menduar se si të largoni një kotele me kotele, atëherë së pari të mendoni për atë që është shkaku i kësaj sjelljeje të kafshës. Sa më shpejt që mund ta gjeni shkakun, aq më shpejt mund ta eliminoni.

Arsyet për thirrjen e vazhdueshme të një koteleje

Arsyet janë të ndryshme, fizike dhe psikologjike.

uri

uri

Duke kërkuar ushqim nga pronari, një gungë e vogël me gëzof shprehet ankth dhe fillon të nënshtrohet me zë të lartë. Trajtojeni kafshën tuaj me diçka të shijshme, ai do të qetësohet dhe nuk do t'ju fyejë me "qarë". Më poshtë është dieta e përafërt e një kotele të vogël.

 1. Mish. Në gatim për një kafshë të vogël, ju mund të përdorni vetëm shpezë, mish lope, mish qengji apo mishi i kuajve. Mishi duhet të zihet paraprakisht. Në asnjë rast mos blej një derri kotele , ai përmban shumë yndyrë dhe mund të ketë helminths.
 2. Peshku. Pavarësisht nga fakti se të gjithë përfaqësuesit e familjes mace nuk janë indiferente ndaj këtij ushqim deti, ata nuk duhet të përfshihen. Përdorimi i saj i shpeshtë mund të shkaktojë urolithiasis në një kotele. Kittens duhet t'u jepen peshqit në formë të zier, pa gurë dhe jo më shpesh se një herë në javë. Vezë mund të jepen si të papërpunuara dhe të ziera.
 3. Produktet e qumështit. Në vend të qumështit të plotë të lopës, foshnja duhet t'u jepet prodhime të fermentuara të qumështit, si ryazhenka, kos dhe kefir.
 4. Një përzierje e djathit, qumështit dhe verdhë vezëve të pulës me siguri do të kënaqë mikun tuaj me gëzof. Ndonjëherë ju mund ta trajtoni atë në një copë djathi të vogël.
 5. Të paktën 2 herë në javë, kotelja duhet të marrë vezë pule. Përdorimi i tyre ka një efekt pozitiv në rritjen e kafshës dhe në shkëlqimin e leshit të saj.
 6. Jetë i sigurt për të përfshirë në dietë një shumëllojshmëri të drithërave , me përjashtim të "Hercules" dhe bishtajore.
 7. Uji i pastër duhet gjithmonë të jetë i disponueshëm.

Pas ngrënies, kotelja do të ndalojë meowing dhe ju mund të sigurtë të shkoni në lidhje me biznesin tuaj.

Adaptim i vështirë

Adaptim i vështirë

Një kotele, një herë në një mjedis të panjohur, merr shumë stres, ankth dhe frikë nga panjohur. Fëmija, i çliruar nga nëna dhe vëllezërit e tij, i mungon shumë, fillon meowing me zë të lartë dhe me dhembshuri. Sidomos akut kjo situatë është përjetuar kittens shumë të vogël (deri në 2 muaj të moshës). Në këtë rast, do të keni nevojë për një maksimum durimi dhe qetësie.

Kafshët e rinj të përbërë, si fëmijët, kërkojnë nga pronari jo vetëm vëmendje, por edhe njohuri. Në fund të fundit, prania e kotele në shtëpi nuk është gjithmonë paqe, lojëra dhe gëzimi i komunikimit. Ndonjëherë pronarët vuajnë nga fakti se ata nuk dinë si të ndihmojnë repartet e tyre të rinj, sepse ata nuk e kuptojnë se çfarë po ndodh me ta. Kjo ndodh, dhe kur fëmijët vazhdimisht meow. Çfarë duan të tregojnë? Çfarë ndihme nevojitet?

Thirrja e nënës

Kur kotele janë të ndara nga nëna e tyre, ata janë nën stres të rëndë. Në fund të fundit, mom për fëmijët është një mjet për rehati, mbrojtje, siguri dhe mbështetje të imunitetit.

Në fillim, macet e reja thjesht nuk e dinë se si të sillen pa një nënë, vuajnë nga mungesa e ngrohtësisë. Im i frikësuar. Është gjatë kësaj periudhe që ata meow, ka nevojë për kujdesin e një mace nënë. Një qaj i tillë gjatë periudhës së përshtatjes ndaj mikpritësit nuk mund të zhduket për orë të tëra. Çfarë duhet të bëni në një situatë të tillë pronari?

Duhet të kemi durim dhe të tregojmë kujdes maksimal për të vegjlit. Merrni atë në krahët tuaj, goditni, bisedoni me të, mbajeni afër dhe ngrohuni. Ngrohja që del nga ju do të zëvendësojë nënën në një farë mënyre. Stresi përshtatës në një kotele mund të zgjasë disa ditë dhe ndoshta edhe më gjatë, nëse e merr fëmijën shumë herët në shtëpi. Rekomandohet që kjo të bëhet jo më shpejt se dy muaj.

uri

Dëshira për të ngrënë është arsyeja më tipike për pakënaqësinë e kotele dhe meowun e saj të gjatë. Meshkujt e rinj kërkojnë ushqim në këtë mënyrë, dhe kjo është normale. Ndoshta ju jepni pjesë shumë të vogla, ushqeni rrallë?

Një kotele e ushqyer mirë do të fle shumë dhe do të ndjehet e kënaqur. Ndoshta foshnja që ushqehet me ushqim të thatë ka nevojë për ujë? Ajo gjithmonë duhet të jetë në dispozicion të tij lirisht.

Duke tërhequr vëmendjen

Shumë pronarë besojnë se një kafshë e re mund të qëndrojë në shtëpi për një kohë të gjatë dhe të ndjehet mirë në të njëjtën kohë. Jo! Kittens kanë nevojë për vëmendje sa më shumë si foshnjat. Ata me të vërtetë kanë nevojë për komunikim, dashuri, lojëra. Dhe nëse një fëmijë qëndron vetëm në shtëpi gjatë gjithë ditës, ndërsa ju jeni në punë, atëherë natyrisht, në mbrëmje ai do të dëshirojë "t'ju tregojë" se si ju ka humbur, sa i trishtuar dhe i vetmuar. Meowing ai vetëm tërheq vëmendjen. Merrni kohën tuaj, flisni, luani - dhe ai do të qetësohet.

Shprehja e dashurisë

Shumë pronarë janë të befasuar: kur macja është e mirë, ai nuk duhet të vijë, ai purrs si një traktor. Por disa kafshë shprehin dashurinë e tyre për pronarin me zë të lartë, dhe kotele në heshtje purr vetëm nuk e di se si. Përsëri, falënderoj fëmijën me vëmendje të kthimit, goditje, marr.

Ardhja e pranverës

Do të duket se me fillimin e nxehtësisë së parë të pranverës, instinktet zgjohen vetëm në macet e të rriturve. Por nëse kotelja juaj nuk është më fëmijë, por një adoleshent i cili është 6 muaj, atëherë është shumë e mundur që shenjat e para të sjelljes seksuale të fillojnë të shfaqen, hormonet ndihen të ndjeshme. Veterinerët rekomandojnë përgatitjen për këtë periudhë paraprakisht. Nëse nuk do të keni pasardhës nga lagja juaj, atëherë duhet të sterilizoheni me kohë. Në këtë rast, pronarët do të jenë në gjendje të shmangin jo vetëm projektin e pranverës meow, injorimin e plotë të pronarit, por edhe dëmtimin e pronës familjare. Sterilizimi është një mënyrë radikale për të shmangur probleme të tilla. Ka mundësi më të pranueshme, për shembull, terapi hormonale. Gjeni një mjet të besueshëm për t'ju ndihmuar të keni vet.

Sëmundje, dhimbje

Pra, për asnjë arsye, kubi nuk do të vijë. Ka gjithmonë një arsye për këtë, vetëm për ta gjetur atë, për ta identifikuar atë saktësisht dhe për ta eliminuar vetëm mund të jetë e vështirë. Pra, nëse një i ri me gëzof është bërë anëtar i familjes suaj, gjithmonë duhet të keni një veteriner të mirë që mund të ndihmojë.

Një kotele e vogël është para së gjithash një organizëm në rritje që mund të ballafaqohet me disa probleme. Nëse fëmija është i shqetësuar, ju, si pronar, duhet t'i kushtoni vëmendje menjëherë. Shpesh mbarështuesve janë ballafaquar me pyetjen, pse kotelja vazhdimisht del me vete? Në këtë artikull do të gjeni përgjigjen për të.

Arsyet për këtë sjellje mund të jenë të shumta, sapo të kuptoni se cila vlen për kafshën tuaj - do të jeni në gjendje të gjeni shpejt një zgjidhje.

1. Adaptimi i vështirë
Zhvendosja në një shtëpi të re është një stres për një kotele. Nëse ju e keni marrë atë larg nga nëna dhe kotele të tjera, atëherë ai mund të prish me këtë rast. Kittens shumë të vogla, të cilat nuk janë akoma dy muajsh, janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj këtij stresi.
Zgjidhja e pyetjes nuk është e vështirë - ju duhet të krijoni kushte për të ngjashëm me ato në të cilat ai jetoi me nënën-mace. Përgatitni për të një jastëk ngrohje të ngrohtë, të mbështjellë në një leckë të butë, mundësisht në një gëzof. Në këtë mënyrë, ai do të ndjehet i ngrohtë, i ngjashëm me nënën dhe do të jetë në gjendje të bie në gjumë shpejt. Jepni sa më shumë vëmendje të jetë e mundur, dhe më pas ai do të kuptojë se në vend të nënës së saj, ajo ka një shtytës dhe mbrojtës të ri - një burrë. Si rregull, përshtatja zgjat nga disa ditë në një javë, atëherë kotelja do të jetë në gjendje të relaksohet plotësisht dhe të kuptojë se ai është në shtëpi.

2. Mungesa e vëmendjes
Nëse kotelja ka jetuar me ju për më shumë se javën e parë, por ende jep shenja ankthi dhe vazhdimisht meow - kjo është një arsye për të menduar nëse jeni duke i kushtuar mjaft vëmendje kësaj. Cats shtëpiake në pjesën më të madhe janë krijesa shoqërore, ata vazhdimisht duhet të mendojnë se nuk janë vetëm.
Luaj më shumë me kotele, bisedoni me të, shkoni tek kontakti, edhe nëse ai ka pak frikë nga ju. Në situatën e fundit ju nuk duhet të jeni të zellshëm dhe të komunikoni me kotele vetëm kur ai tregon interes për ju. Blej ose bëni lodra për të, në mënyrë që të mund të argëtohet kur nuk jeni në shtëpi. Cats vetëm nevojë për pak për lumturi!


3. Problemet shëndetësore
Sado e trishtueshme mund të jetë, një sjellje kaq e shqetësuar mund të tregojë problemet shëndetësore. Kotelja ndihet keq dhe dëshiron që në një farë mënyre t'i tregojë pronarit më të mirën e aftësisë së saj.
Ju duhet të shikoni kafshën, para së gjithash duke i kushtuar vëmendje se sa rregullisht ha dhe shkon në tualet. Nëse kotelja është aktive, ha me oreks dhe shkon rregullisht në tualet, atëherë ka shumë të ngjarë që problemet shëndetësore nuk janë rasti juaj, edhe një herë lexoni me kujdes nëpër dy pikat e para.
Më shpesh, kotele "ankohen" për problemet e tretjes, sepse në shtëpinë e re ai kaloi në një ushqim të ri dhe trupi duhet të mësohet disi. Më shpesh, goditni kotelin në bark, siç bëri macja e nënës kur e levizja. Ky masazh stimulon në mënyrë të përkryer sistemin e tretjes.


Kur një krijesë me prerje të shumëpritur shfaqet në shtëpi, shumë shqetësime dalin përveç gëzimit. Një nga këto është arsyeja përse kotele vazhdimisht e prenë? Shumica e pronarëve do të shqetësohen kur toni i zërit ndryshon ose nëse kafsha fillon të mbahet gjatë natës. Zoologët argumentojnë se një ndryshim në timbër mund të tregojë se kafsha është e uritur ose shqetësohet për diçka, ose ai dëshiron të shkojë në tualet. Në artikullin tonë, ne do të flasim për atë se çfarë duhet të bëjmë nëse mace vazhdimisht del me vete dhe si t'i përgjigjem pronarit.

Arsyet për kantonet meowing janë të ndryshme nga pse macet rritur japin një zë:

 • Kur ai thotë se është nën stres, veçanërisht nëse ai është marrë vetëm në shtëpi. Në këtë rast, kafsha duhet të lejohet të ketë rehat dhe të lërë atë vetëm.
 • Shkaqet e zakonshme Nëse kotele merret vetëm në shtëpi - kjo është ajo që ndjehet si uria. Fakti është se kafsha nuk e di se ku është tas apo tualet, fëmija nuk është përdorur ende në vend.
 • Kur një kotele meows, kjo do të thotë që ju duhet të luajnë me të, sikur tërheq vëmendjen për veten në këtë mënyrë.
 • Në qoftë se kotele meow natën jashtë derës, atëherë ju nuk duhet të kënaq në këtë. Përndryshe, mund të bëhet një zakon, ai do të kuptojë se ata luajnë me të. Pastaj mace do të reagojë në mënyrë të ngjashme.
 • Më së shumti arsyeja më e mirë - është shprehje e dashurisë.

Arsyet për meowing të shpeshta të macet rritur

 • Shkaqet e shpeshta janë ngrirja e përkëdhelur, zëri i tij rritet më i fortë dhe më i mprehtë. Kur ka një mace në shtëpi, gjatë aktivitetit seksual, ai do të bërtasë në një zë të tillë të zemrës që nëse kafsha nuk përdoret për mbarështim, atëherë është më mirë të kastrosh.
 • Ndodh që një kafshë e prishur do të të ndjekë dhe të bërtas derisa të zëvendësojë ushqimin që nuk u pëlqen. Çfarë duhet të bëni në këtë situatë është deri tek pronari. Ndoshta pronari do të ndryshojë ushqimin, në një tjetër kafshë më të dashur dhe mund të ofrojë për të ngrënë atë që ata japin.
 • Ndonjëherë një kafshë yells dhe ecën natën, sepse macet janë kafshë grabitqare, dhe natën është kohë e gjuetisë për ta. Në këtë rast, mund të përpiqeni të mos jepni gjumin tuaj të përkëdhelur gjatë ditës ose të përpiqeni të merrni një tjetër kotele. Ndoshta së bashku do të jenë më zbavitëse.
 • Kur një mace meow fuqishëm, ju duhet të kontrolloni nëse ajo ka nevojë për ndihmë, ndoshta ajo dhemb diçka? Kjo mund të kontrollohet duke prekur bishtin, këmbët, mbrapa, barkun. Nëse ai nuk reagon ndaj prekjes, atëherë ai është në rregull.


Nëse ai nuk reagon ndaj prekjes, atëherë ai është në rregull

Ankthi i Cat kur duhet të kontaktoni një veteriner

Nëse macja është e shqetësuar kur shkon në tualet, atëherë nuk duhet të shqetësoheni nëse ka dëbuar krimbat. Megjithatë, të gjitha kushtet e nevojshme duhet të plotësohen:

 • Nëse cat meows dhe në këtë kohë është kruarje veshin tuaj, atëherë ju duhet të shkoni në veteriner, ndoshta ai ka një tik-tak ose një alergji.
 • Nëse një mace është duke u dridhur dhe po meowing, atëherë ia vlen t'i kushtohet vëmendje nëse nuk ndihet i uritur apo i ftohtë. Nëse jo, atëherë është e nevojshme të vizitoni veterinerin, për të kontrolluar nëse ai ka lëndim të shpinës.
 • Nëse një kafshë e rritur shkon në tualet dhe meow, atëherë kjo është një arsye për të vizituar klinikën, ndoshta ai ka urolithiasis.
 • Është e nevojshme për të vizituar veterinerin nëse kafsha është meowing, shpesh shkon në tualet dhe refuzon për të ngrënë.
 • Nëse kafsha bën tinguj të zhurmshëm, sikur përjeton një pengesë, atëherë ndihma e specialistit është e nevojshme, ndoshta ai ka krimba në zemrën e tij dhe ndoshta sëmundje virale .
 • Nëse macja bën një qarje të zemrës, atëherë ndoshta ai ka ndonjë lëndim ose dhimbje abdominale. Nëse barku është i vështirë, si një daulle e fryrë, atëherë duhet menjëherë të kontaktoni veterinerin. Në pozicionin normal, stomaku duhet të jetë i butë dhe presioni i lehtë nuk sjell ndonjë shqetësim për kafshën.

Si për të qetësuar mace ulëritës

Çfarë duhet të bëj nëse vazhdimisht bërtas në shtëpi, dikur një qen i qetë dhe madje edhe dembel? Pronari ka vetëm një rrugëdalje - kjo është një konsultim i vet. Nëse kafsha ka ndonjë sëmundje, mjeku do ta kurojë atë dhe do ta bëjë jetën më të lehtë për pronarin.

Ndoshta kafsha tregon ankth nga aktiviteti seksual i pakënaqur. Përdorimi i agjentëve hormonalë që ulin dëshirat në një kafshë është e dëmshme për shëndetin e tij. Ekzistojnë dy mënyra: ose le të shkojë mace për një shëtitje ose të kastrojë atë.

Ju mund të përpiqeni të ushqeni kafshën tuaj për natën, do t'ju duhet më shumë energji për të përpunuar ushqimin. Si pasojë, mace do të fle gjatë natës.

Është e nevojshme të jeni të kujdesshëm ndaj drogave të tilla si Cote-Bayun ose Feliwei. Ato mund të përdoren vetëm në raste ekstreme, pasi ato janë të rrezikshme për kafshën, së pari duhet të jeni i sigurt se kafsha nuk ka probleme shëndetësore.

Pronari i vëmendshëm gjithmonë do të përcaktojë tonin e zërit të kafshës së tij në qoftë se ai ka ndonjë problem shëndetësor. Vëmendja dhe kujdesi i nevojshëm do të ndihmojë për të mbijetuar në këtë periudhë të vështirë jo vetëm për mace, por edhe për pronarin.

Çfarë duhet të bëjmë nëse një kotele vazhdimisht del më shumë?
Çfarë duhet të bëjmë nëse një kotele vazhdimisht del më shumë?
Çfarë duan të tregojnë?
Çfarë ndihme nevojitet?
Çfarë duhet të bëni në një situatë të tillë pronari?
Ndoshta ju jepni pjesë shumë të vogla, ushqeni rrallë?
Ndoshta foshnja që ushqehet me ushqim të thatë ka nevojë për ujë?
Shpesh mbarështuesve janë ballafaquar me pyetjen, pse kotelja vazhdimisht del me vete?
Një nga këto është arsyeja përse kotele vazhdimisht e prenë?
Kur një mace meow fuqishëm, ju duhet të kontrolloni nëse ajo ka nevojë për ndihmë, ndoshta ajo dhemb diçka?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью