Што да направите за сончање. Како да се добие убава тен

 1. Неопходни правила на прекрасен тен
 2. Засилувач за зацврстување - како да се забрза сончањето
 3. Нежен и чоколаден тен на плажа одморалиште
 4. Убаво тен масло
 5. Соодветни кремови за сончање
 6. Производи за убава тен
 7. Како да се заштитите себеси на отворено сонце?
 8. Кога е подобро да се сончаат?
 9. Кое е најдоброто сончање?
 10. Што друго треба да се запамети?
 11. Како да се задржи тен?

За правилно загадување на сонце, треба да бидете способни. Бидејќи поинаку, одмор лесно може да се претвори во кошмар. Со цел вашиот тон на кожата да стане чоколада за краток временски период и да не ја запали вашата кожа, треба да ги следите предложените совети.

Кој е штетен за сончање?

Потребно е нежно да се сончаат луѓе кои имаат фер кожа и руса коса. И, исто така, на сопствениците на голем број на големи молови и луѓе со голема пигментација. Кожата на таквите луѓе е многу склона кон изгореници, а ултравиолетовите зраци можат да предизвикаат многу непријатни болести.
За такви луѓе, еден излез е квалитет на тен.
Во случај кога знаете дека додека сончањето на сонце ќе го потрошите вашето време со корист и не му наштети на вашето здравје, тогаш се сеќавате на неколку правила.

Овие се дефинитивно некои од природните лекови кои можете да ги користите за да се лекувате во случај на изгореници од изгореници . Ако сеуште ги познавате другите, можете да ги споделите со нас, оставајќи коментар подолу. Сонцето е многу важно за секоја личност. Без ова, нема да има живот на Земјата. Сепак, и покрај оваа многу важна функција на Сонцето, неопходно е да се знае дека престојувањето во ултравиолетовите зраци е корисно сè додека не се воспостави. Како од литванската поговорка: "Премногу, ова не е добро".

Сонцето испушта неколку видови зраци: гама, инфрацрвени, ултравиолетови, рентгенски и видливи светлосни зраци на очите. Ултравиолетовите зраци се најважните и најдобрите зраци во човечкото тело. Особено е важно да се знае која земја е најдобро за зајдисонце. Една од најнезаборавните работи - Препорачливо е да се биде колку што е можно сенка на врвот на сонцето. Затоа, кога ги поминувате празниците во топлите земји, опуштете се во сенката на дрво или чадор во релаксирачко време - и таму ќе добиете ултравиолетови зраци, за да вашата кожа добие убава сенка.

Во попладневните часови сончеви зраци најмногу гори, се препорачува да го поминете овој пат во сенка. Лекарите советуваат сончање наутро, по можност до единаесет часа, тогаш сончевите зраци нема да предизвикаат штета на здравјето.

Исто така, пред да се натопи во водата, треба да ја третирате кожата со заштитни средства, затоа што УВ зраците можат да навлезат на длабочина од еден и пол метри.

Повеќето луѓе знаат дека ултравиолетовите зраци се интензивни во текот на летото во попладневните часови и раните вечери. Затоа, луѓето се советуваат да останат на сонце во 11 часот и 15 часот секој ден во лето. Но, за страсните патници, ова може да биде премногу едноставно и неточни совети.

Интензитетот на ултравиолетовите зраци варира во различни региони на Земјата, во зависност од годината и времето на денот. На пример, пролетното сонце во Литванија може да биде малку опасно, но во земјите на екваторот во ова време Сонцето може да биде исклучително силно.

Главниот збор во летото треба да биде "вода". Жед е функција на заштита на нашето тело. Сепак, овој механизам е значително ослабен од сите засладувачи, засилувачи на вкус, алкохол, тутун и други хемиски прехранбени адитиви. Затоа, телото често ја зема сериозната дехидратација без жед. Наједноставното правило е дека во текот на летото е потребно да се пие многу чиста негазирана вода и колку што е можно повеќе слатка лимонада.

Во случај кога многу се замарате, треба почесто да нанесувате повеќе сончање, бидејќи пот може да ги намали заштитните својства.
Што да направите за да не се изгори од ултравиолетово?

Во никој случај не оди на плажа без земање очила за сонце и шапка. Важно е да се запамети дека сонцето може да предизвика брчки, како и косата ќе ја изгуби својата боја и ќе изгори, ќе стане кршлива.

Преземањето сончање, препорачливо е да се преврти на секои десет минути и да ги изложи другите делови од телото на сонце, пак. По еден час да останете на отворено сонце, треба да се скриете со чадор или да одите под барака.
По сончање, треба да земете едвај топол туш и да го подмачкувате телото со мрсна крема за да ја негувате кожата.

Неопходни правила на прекрасен тен

Прелиминарно, десет дена пред очекуваниот одмор, неопходно е да се спроведат неколку постапки во солариум, така што кожата е подготвена за богат тен. Неколку кратки посети на сончањето ќе ви ја дадат вашата кожа нежна златна боја, како и создавање на природен штит од беснееше сончеви зраци.
Првите неколку дена што ќе се релаксирате на плажа, користете заштитен крем . Главната работа е да не заборавиме дека најделикатни места се кожата на градите, носот и рамената. Пожелно е постојано, со интервал од триесет минути, да се обработат со сончање.

Одморајќи се во толку жешки земји како Африка, Италија и Шпанија, не може прво да се најде на плажата што не е во сенка повеќе од 10 минути по ред. Постепено, од денот, можете да го продолжите времето што го поминувате на отворено сонце. Но, повеќе од еден час по ред не се препорачува да се сончаат. Следејќи ги овие совети, сончевиот тен ќе ве воодушеви со својата деликатна златна боја.

Засилувач за зацврстување - како да се забрза сончањето

Најбрзиот и најпребирлив тен од чоколадо може да се добие со конзумирање на свежи сосови од кајсии и морков за време на сезоната на плажа.
Најдобар начин да се подобри сончањето е употребата на специјални креми кои содржат супстанции кои го зголемуваат сончањето.
Овие средства треба да се применат во првите денови на присуство во одморалиштето. Овие креми се стимуланси кои предизвикуваат интензивно производство на меланин од страна на телото. Тој исто така може да спречи изгореници, тоа е хранлив и навлажнувачки. Резултатот од неговата употреба ќе биде упорен и совршен тен.

Исто така, добра опција за забрзување на сончањето е да се примени крем за сончање кој има ефект на тензија. Овие креми предизвикуваат зголемен проток на крв во кожата, така што меланин почнува да се произведува со двапати поголема брзина. Треба да го тестирате овој крем на мала површина на телото, бидејќи тоа може да предизвика алергиска реакција . Од наплив на крв, кожата станува црвена. Не е препорачливо да се размазат такви креми на бледа, а не замрзнат кожа, а вие исто така не треба да го третирате вашето лице со тоа.

Нежен и чоколаден тен на плажа одморалиште

Како да се направи тен-молња и рамномерно ја покрива кожата на целото тело? Тајната на најдобар квалитет тен е дека тоа може да се добие само во близина на вода. Факт е дека водата може да ги рефлектира сончевите зраци, а повеќепати да го зголеми нивниот ефект. Кожата веднаш почнува, дури и кога се прска во вода.

За да се зајакне тен, не треба да го избришете телото од водата, нека се исуши подобро природно. Но, во овој случај, шансите за изгореници се зголемуваат, бидејќи капките вода, како оптичките леќи, го зголемуваат интензитетот на ултравиолетовото зрачење.

Исто така, со тен во близина на водата, кожата природно ќе придаде влогови, бидејќи влажниот воздух нема да дозволи кожата да се исуши и омекне. Но, користете крем за заштита од сонце се уште вреди.

Убаво тен масло

Нафтата може совршено да ја хидрира, ја наполни кожата, го забрзува производството на меланин. Освен тоа, маслото го покрива телото со тенок филм, кој може да ја изедначи кожата и да го спречи претходното стареење. Можете да ја истрижете кожата веднаш по капењето, во бањата или директно да одите во морето. Маслото, по спуштањето во водата, може да исцеди, па затоа треба да се примени јарем повторно. Треба внимателно да користите хемиски и синтетички масла, бидејќи тие можат да предизвикаат алергии. Употребата на такви заштитни масла има една минута, песок стапчиња на кожата.

Соодветни кремови за сончање

За да бидете сигурни дека сонцето изгорело, заминале вас, треба да користите само такви производи кои имаат заштита од SPF. Овие креми помагаат на кожата да ја задржи течноста, да ги спречи предвремените брчки и да обезбеди УВ заштита. Факторите на SPF во нив може да достигнат 50. Ова значи дека е пожелно да се избере крем според неговиот фотограф на кожата. Лесна и чувствителна кожа ќе има корист од заштитен крем со највисок SPF фактор.
Ако присуствувате на сонцето во попладневните часови, тогаш сончање треба да има SPF индекс од најмалку 30, и подобро и повеќе. Темно кожа може да користи SPF 10.
Крем за миење треба да биде светло движење, на секои половина час. Ако кремот е премногу густо, ефектот ќе биде сосема различен, кремот ќе се загрее и ќе може да му наштети на кожата.
Препорачливо е да се применат сончање со особини кои можат да ги подобрат ефектите од сончевите зраци. Тен во овој случај сигурно ќе стане и најубав.

Пред да купите крем за сирење, ќе треба внимателно да ја прочитате етикетата за да не случајно испаднат со лосион за тен. Оваа алатка нема компоненти што можат да ја заштитат кожата од ултравиолетови зраци, со користење на оваа алатка на плажа може да се изгори.

Можете исто така да го користите маслото што ќе го подобри вашиот тен. Примена на природен козметички масла Можете исто така да добиете мазна тен без да му наштети на телото. Тоа ќе биде многу погодно за купување шише масло, посебно за сончање од докажани и добро познати компании (Avon, Nivea, Garnier). Тие се состојат од природни масла, разни витамински комплекси и антиоксиданти. Исто така, тие содржат SPF фактори кои обезбедуваат сигурна заштита од сонцето.

Производи за убава тен

Пристоен, совршен, златен тен е многу зависен од производите кои се користат за време на празниците. Главниот природен активатор, кој го забрзува производството на меланин, е бета-каротен, со помош на кожата ќе стане чоколадо. Забележано од многу жени кои јадат храна портокалова боја (морков, кајсии), тен добива осветленост и брилијантност. Исто така, бета-каротен содржи црвени пиперки, јаболка и круши.
Амино киселина како тирозин може да има голем ефект врз производството на меланин. Се наоѓа во риба и црвено месо.
Исто така е неопходно да се користат витамини Ц и Е, за збогатување на вашето тело со селен и ликопен. Најдобрата опција ќе биде витамински комплекс.

Како и кога да се сончаат е најдобро? Во солариум или на отворено? Како да се заштитите и да ја задржите темната нијанса долго време? Овде ќе најдете неколку едноставни совети што ќе ви овозможи да се сончате правилно и безбедно.

Ние секогаш завидуваме на природната златна боја на кожата, која природата им додели на некои луѓе. Сонувајќи се да има темна кожа, одете на плажа. Денес, многу се зборува за придобивките од тен (витамин Д, фосфор - метаболизам на калциум, зајакнување на имунитетот, производство на серотонин) и опасност да се биде под отворено сонце (изгореници, забрзано стареење на кожата, малигни неоплазми). Сепак, можете да добиете златна боја на кожата без да ризикувате вашето здравје, едноставно следејќи одредени совети.

 • Пред сè, треба да одредите точно кој тип на кожа на кожата му припаѓа, за да ја одредите неговата чувствителност кон ултравиолетовото зрачење.
 • Во зависност од видот на кожата, треба да купите заштитен крем и подобро и поправилно неколку видови крем со различни степени на заштита, како и лосиони после сонце.
 • За секој случај, треба да имате лек за изгореници (најоптимална и брзо дејствувачка опција е да спреј пантенол).
 • Следно, треба да се ослободите од мртвите клетки од кожата - да го чистите со пилинг, па уште подобро да направите длабок пилинг, во посета на сауна или турска бања.
 • Акции на витамин Ц и Е, а исто така вклучуваат и во вашата дневна диета моркови, праски и зеленчук салати со домати, со вкус на маслиново масло.
 • Докажан и доста ефикасен начин да се забрза сончањето е да се земе свеж сок од морков пред сесијата.

Докажан и доста ефикасен начин да се забрза сончањето е да се земе свеж сок од морков пред сесијата

Како да се заштитите себеси на отворено сонце?

Ако само што почнувате да се сончате, нанесете повеќе на вашата кожа. сончање со максимален рејтинг за заштита од СФФ кој ќе ве скрие од опасно ултравиолетово зрачење. Кога го користите овој крем, времето на сонувањето значително ќе се зголеми, но не можете да се плашите од изгореници. Многу креми за сончање се комерцијално достапни за да ви помогнат да добиете прекрасна боја на кожата и во исто време да обезбедите заштита од сонцето.

Сега, кога сте подготвени да се соочите со сонцето, без да бидете изгорени, треба да внимавате за прегревање
Сега, кога сте подготвени да се соочите со сонцето, без да бидете изгорени, треба да внимавате за прегревање. Во почетокот не треба да се наоѓате на сонце долго време. Покажете некакво трпение и дозволете УВ-светлото да ја даде вашата боја на кожата за кратки временски периоди. Започнете со половина час, постепено зголемување на периодите на престој под врел зраци за 10 - 15 минути. Во секој случај, меланин се произведува за 30 до 50 минути, а понатаму остане на отворено сонце е бесмислен.
Ако адаптацијата се изведува правилно, ќе можете да подготвите основен тен, кој наскоро ќе прерасне во длабок. Со зголемување на времето треба да се намали нивото на сончање што го користите.

Кога е подобро да се сончаат?

Оптималното време за изгореници од сонце е од 10 до 12 наутро, бидејќи во тоа време сонцето не е во својот зенит и неговите зраци се расфрлани. Во вечерните часови, можно е да се продолжи со постапката само по 16-17, а во попладневните часови сонцето најдобро е да се избегне.

Сезоната, исто така, во голема мера влијае на купување на тен. Во средината на летото, сонцето очигледно ќе биде грубо, па ограничете го вашиот престој под врел зраци и поминуваат повеќе време во сенка, под чадор или тенди. Во сенка, исто така можете да добиете убава и уште повеќе тен. Во пролет и рана есен, сонцето не е толку активно и со поголема веројатност е безбедно да ја добиете потребната боја на кожата.

Во пролет и рана есен, сонцето не е толку активно и со поголема веројатност е безбедно да ја добиете потребната боја на кожата

Кое е најдоброто сончање?

Ако сакате да се сончате додека лежите, бидете сигурни дека нозете секогаш се наоѓаат кон сонцето. Кога сончате на грб, не ја спуштајте главата, инаку вратот ќе остане бел. Почесто менувајте ја позицијата за да постигнете најмногу дури и тен.

Но највисоката нијанса се добива со активна рекреација, да речеме, прошетка по должината на крајбрежјето за половина час на двата краја, многу ефикасна за сончање, бидејќи водата активно ги рефлектира сончевите зраци.

Но највисоката нијанса се добива со активна рекреација, да речеме, прошетка по должината на крајбрежјето за половина час на двата краја, многу ефикасна за сончање, бидејќи водата активно ги рефлектира сончевите зраци

За да ја заштити кожата од стареење и сушење - тоа ќе го всади телото однатре. Користете навлажнувачки спрејови за истата намена однадвор.

Со пливање, не заборавајте да го размачкате телото со крпа за да се ослободите од капките вода што го даваат ефектот на леќата.

Запомнете дека тен се појавува во рок од 2 часа. По враќањето од плажа, не заборавајте да се истуширате и да користите крем или лосион за сонце што ја омекнува кожата.

Што друго треба да се запамети?

Сопствениците на фер кожа, пред почетокот на празник на плажа, треба да бидат најдобриот начин да го направите ова е да го посетите солариумот. Плус кревети - целосна контрола врз процесот. Опремата е конфигурирана така што веројатно нема да се изгори.
Како на плажа, во солариумот треба постепено да ја навикнете кожата на ефектите од ултравиолетовото зрачење. Овој процес ќе трае околу шест до осум сесии од 5 до 10 минути. За најдобри резултати, извршете сесии на секои два дена. Долготрајната изложеност на тешка зрачење во сончање кревет е опасна. За да се избегне изложеноста, треба многу внимателно да го намалите временскиот интервал помеѓу секоја сесија.
Употребата на специјални лосиони кои овозможуваат на кожата брзо да ја апсорбира УВ-светлината, исто така, се препорачува. Едноставно кажано, со примена на сончање лосион, добивате добар, дури и тен во пократок временски период.

Како да се задржи тен?

По враќањето од морето, по некое време не користете средства за белење, а исто така се воздржувате од посета на сауни и процедури за отстранување. Можете да поддржи тен со посета на солариум еднаш неделно. Постои прифатлива и добра народен лек - дневно наутро и навечер избришете ја кожата со силен црн чај.

Следете ја исхраната, јадете доволна количина на производи со висока содржина на бета-каротен (морков, морска покривка, киселица, спанаќ итн.) И со исклучок на производи за белење на кожа (краставици, лимони, млеко)


) И со исклучок на производи за белење на кожа (краставици, лимони, млеко)


Ние исто така препорачуваме

Кога е подобро да се сончаат?
Кое е најдоброто сончање?
Што друго треба да се запамети?
Како да се задржи тен?
Кој е штетен за сончање?
Што да направите за да не се изгори од ултравиолетово?
Како и кога да се сончаат е најдобро?
Во солариум или на отворено?
Како да се заштитите и да ја задржите темната нијанса долго време?
Како да се заштитите себеси на отворено сонце?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью