Модар патлиџан за зима: 9 најдобри рецепти

 1. Модар патлиџан за зима - најдобар рецепт за готвење "Лижат прсти"
 2. Состав:
 3. Вкусен рецепт за модри патлиџања како печурки
 4. Највкусни модри патлиџани за зима - пржени со лук
 5. Модар патлиџан за зимата "Десаточка" - популарна салата за модар патлиџан
 6. Рецепт за готвење "сино" без стерилизација во сок од домати
 7. Јајца со тезински јазик
 8. Рецепт за вкусни модри патлиџани во грузиски - "Yum prsti"
 9. Корејски модар патлиџан
 10. Рецепт готвење празни места на модар патлиџан за зима, печени во рерна

Готвење рецепти:

За многу домаќинки, овој зеленчук како палка или воопшто, како јадење ретко се користи. И тука залудно. Во овој производ, неверојатно количество хранливи материи, што е само едно влакно. Тоа е корисно за зајакнување на крвните садови, за подобрување на имунитетот и за срцето.

Покрај тоа, нискокалорична - само 100 грама на 24 kcal. Само за оние кои се на диета.

Исто така, широко се користи и конзервирањето на модар патлиџан, како што се кисели краставици, тиквички и домати. Тие прават голема закуска со него. И процесот на готвење трае малку време - едноставен, брз и вкусен.

Па, да почнеме

Модар патлиџан за зима - најдобар рецепт за готвење "Лижат прсти"

Модар патлиџан за зима - најдобар рецепт за готвење Лижат прсти

Ова е еден од моите омилени рецепти за модар патлиџан за зимата. Одличен вкус и само убаво уживање. Овој препарат содржи многу летен зеленчук - корисен во било која комбинација. Потсетува на салата.

Состав:

 • Млади модри патлиџани - околу два килограми,
 • Домати - 3-4 нешта,
 • Кромид - 2 кромид,
 • Земјата црвена и црн пипер - една лажичка,
 • Сончогледово масло,
 • Шеќер и сол - по вкус.

Како да се готви најдобрите модар патлиџан за зима "Лижат прсти"

Почна да се мие зеленчукот. Сини глави ја отсечат опашката. Се сече во кругови околу дебелина од еден и пол сантиметри. Стави во посебен сад, сол и истурете ладна вода. За сега, оставете го еден час - нека излезе нивната горчина.

Излупете домати од кожата. За да го направите ова, тие треба да држат 2 минути во врела вода, а потоа истурете со ладна вода. И понатаму, прашање на технологија - кожата е лесно и едноставно отстранета. Исечете ги доматите во парчиња.

Кромид сече како салата. Сега треба да се стави малку кромид со домати на огнот. Во овој момент, да додадете последен пат сол (една лажица). Гответе околу десет минути додека состојбата на кашата.

Потоа, попернете ги модри патливите и прелијте ги со брашно на двете страни.

Стерилизирајте ги теглите во рерната на 50 степени за околу половина час.

Во тегли ставаме до половина од сини и ги пополнуваме со каша од доматен кромид. Празнина не треба да биде. Потоа повторно се враќаат низа модри патлиџани и зеленчук. Последниот слој завршува со "сина".

Сега треба да ја стерилизираме палетата за зимата. За да го направите ова, ставете ги тегли во тенџере со топла вода (вода само пред закачалки) и по вриење малку се готвиме во врела вода.

Извртувајте ги прекривките и превртете ги. Ние завиткаме ќебе и оставиме се додека не се излади. Да се ​​чува во подрум или фрижидер.

Вкусен рецепт за модри патлиџања како печурки

Излегува навистина највкусни модри патлиџани како печурки - крцкави и потсетува на вкусот на вистински кисела печурка.

Највкусни модри патлиџани за зима - пржени со лук

Највкусни модри патлиџани за зима - пржени со лук

Вие едноставно не можете да замислите колку е вкусно синото овошје да се пече со лук. Подгответе се за зимата повеќе од овие пржени модри патлиџани. Патем, тие можат да се јадат речиси веднаш по готвењето.

Состојки:

 • "Сина" - 6 ЕЕЗ.,
 • Лук - 1 глава,
 • Копра - 1 куп,
 • Оцет и растително масло - 2 лажици,
 • Сол и шеќер - две чаеви. лажици
 • Свежо исцеден лимон - 2 лажици.

Готвење:

Сунѓерот за миење на мојата "сина". Отстранете ги советовите и исечете ги во кругови (не пресечете премногу тенки - околу 1 см). Изберете тесни и не широки плодови, така што тие не се шират кога ќе печете.

Превртете ги парчињата во голема чаша, истурете вода (2 чаши или така да исчезнат), солете и додадете сок од лимон, така што плодовите не се горчливи. Оставете 1 час. И тогаш смееме темна вода и се исушиме.

Ние го ставаме пан во оган и готвење на пржени модри патлиџани, така што тие ќе се претворат црвено од двете страни. Ние проверуваме со вилушка, ако прободат без проблеми, тогаш тие се подготвени.

И уште една работа. Ако планирате да ги собирате пржените модри патлиџани за зимата, не е неопходно да се тркалаат во брашното. Постои можност за експлозивни конзерви.

Во следната фаза. Излупете го лукот. Во блендерот праќаме копар, каранфилче од лук и мелење.

За нив додаваме шеќер, сол, оцет и масло. Промешајте добро.

Сега наизменично во стерилни тегли ги затвораме густите редови на пржена "сина" и лук облекување со зелена боја.

Ние ставаме на стерилизација во голем и длабок сад. Потоа се тркаламе, превртуваме и покриваме со ќебе. Нека стојат така до утрото. Следниот ден може да се обидете. Чувајте го на ладно темно место.

Зачувувањето е разновидно и во секој случај оригинално:

 1. Маринирани тиквички
 2. Бел бибер лехо
 3. Сквош за зима
 4. Салсани корни - Крцкави како во продавницата

Модар патлиџан за зимата "Десаточка" - популарна салата за модар патлиџан

Модар патлиџан за зимата Десаточка - популарна салата за модар патлиџан

Зошто мислите дека "Десаточка"? Да, затоа што сите главни производи во овој рецепт се точно 10. Оригиналот е навистина измислен. Само десет парчиња од секој зеленчук и сè - нема да заборавите и нема потреба да го разгледувате рецептот.

Производи:

 • Зеленчук (бугарска пиперка, "сина", црвени домати и кромид) - сите за 10,
 • Рафинирано масло,
 • Sil и песок шеќер - 1 маса. лажица,
 • Оцетна киселина (9%) - половина чаша,
 • Вода

Погледнете внимателно во бојата при изборот на модри патлиџани за зимата. Браун значи дека плодовите се многу горчливи (во нив се акумулира голема количина на соланин). Земете свежи и млади, силни и густи.

Сите главни состојки се чисти, се мијат и се сечат на прстени (може да бидат половина прстени или парчиња, како што сакате).

Слој од целиот зеленчук во контејнер. Помеѓу редовите на шеќер и сол. Додадете вода, масло и оцет. Запали

По замрзнување, треба да се вари најмалку 30 минути. Во ова време, обемот ќе се намали за речиси половина. Вкусете го и, ако е потребно, додадете го на него.

Подгответе ги тегли (тие веќе треба да бидат стерилни до овој момент) и да го започнете процесот на зачувување на парче за зимата. Поставете цврсто и без воздушни слоеви. Појадок или едноставни капаци со пресврт ги затвораат теглите. Завртете го и покријте го со ќебе за да се излади целосно.

Како што можете да видите, овој рецепт за готвење се случува брзо и без стерилизација. Ако е потребно, можете да го смените бројот на композицијата на "Пет", "Седум" или на друг.

Рецепт за готвење "сино" без стерилизација во сок од домати

Рецепт за готвење сино без стерилизација во сок од домати

Дали би сакале да направите зачинета солени и магични да вкусите мезе за зимата на модар патлиџан? Чувајте го најдобриот рецепт за готвење. Исто така, како и горното празно, од тебе не му треба многу време - троши повеќе за сечење.

Состојки:

 • Млади модри патлиџани - два килограми,
 • Бугарска слатка пиперка - 2 кг.,
 • Домати - 3 килограми,
 • 2 парчиња топло црвена пиперка,
 • Три глави лук,
 • Растително масло и оцет (9%) - две лажици,
 • Шеќер и сол - пар лажици,
 • Вода по потреба.

Ние подготвуваме:

Главната работа во нашата кулинарна креација овој пат ќе биде доматите. Ние ќе направиме сок од нив. За да го направите ова, ги бланшите (вријте 40-90 секунди), посипете ги со студена вода и извадете ја кожата. Потоа, во мелница за месо или во соковник.

Исто така преку месо мелница прескокнете излупени лук и лути пиперки.

"Сина" едноставно се сече на парчиња (пред да ги измие), а бугарскиот бибер се чисти од семиња и се сече на ленти (ленти).

Подготвените производи ги ставаме во еден голем капацитет и се мешаме. Додадете вода и оцет. Јас вообичаено се става оцетна киселина неколку минути пред да биде подготвена акцијата. Ако сакате, можете да го направите истото.

Ние го ставивме на готвење и готви. По варено чорба до целосна подготвеност.

Се шири на бреговите и навивам. Ние се превртуваме за да дознаеме дали обвивките се стегнати правилно или ако банките протекуваат. Излезе 7 литарски тегли. Чувајте ги во фрижидер, подрум или подрум.

Јајца со тезински јазик

Дали знаете зошто го викале овој рецепт? Јазикот значи дека главниот зеленчук е пресечен. Излегува долга нишка која наликува на јазик. А свекрвата - е поради острината и zhguchestva.

Општо земено, "Тешинскиот јазик за зимата" може да се подготви не само од тиквички, туку и од тиквички или друг зеленчук.

И со она што таква аппетитна ужинка да служи? Погледнете:

 1. Француски месо во рерна
 2. Брзи и вкусни рецепти за вечера
 3. Пилешко во тегла печени во рерна

Рецепт за вкусни модри патлиџани во грузиски - "Yum prsti"

Рецепт за вкусни модри патлиџани во грузиски - Yum prsti

Според грузиската кујна, каде што производите се најзастапен во нивната лепеза, овој рецепт за готвење, исто така, ќе содржи лути солени состојки.

Состав:

 • 5 килограми "сини"
 • Бугарскиот пипер - 600 грама,
 • Црвен пипер - 2 ЕЕЗ.,
 • Лук - 200 гр.,
 • Оцет - 350 ml.,
 • Посно масло - 1 чаша.

Како да се готви на грузиски?

Сино миење, исечете опашки, исечете ги прстените со дебелина 10-15 мм. Стави во посебен сад, посипете со сол и оставете 50-60 минути. Во ова време, плодот ќе даде сок. Измијте ја сета горчина и опсушивем.

Полнење гориво за готвење. Пиперки - отстранете го житото. Чекори низ лук. За ова, додадете оцет и масло (може да биде сол, ако е потребно).

Сега треба да пржете и кафеава "сина".

Потоа натопете го секое парче во облекување со бибер и лук и во тегла. 15 минути стерилизирајте м. Свртете и под ќебе до следниот ден - ладно сами.

Корејски модар патлиџан

Корејски модар патлиџан

Овој рецепт ми покажа корејски пријател на моите пријатели. Излезе доста убава вкусна закуска салата. Сега ми се допаѓа овој зеленчук на корејски.

Производи:

 • Модар патлиџан - половина килограм,
 • Еден пар средни слатки пиперки,
 • Еден голем морков,
 • Неколку светилки,
 • Половина жешка пиперка,
 • Раководител на голем лук,
 • Сончогледово масло - 3 суп.л-патки. лажици
 • Оцет (9%) - 2 лажици. лажици
 • Шеќер - 2 лажици. л.,
 • Сол - 1 суп.л-патки. л плус 1 лажиче,
 • Црни пиперки - 15-20 грашок,
 • Земјата црвена пиперка - половина лажиче,
 • И коријандер (во зрна) - 1 табела. л

Готвење:

Ние ги исечеме сините на половини. Потоа на парчиња. Само не премногу тенки.

Потоа вриејте ја водата добро солена во тенџере. Во него, капка нашите парчиња и готви за околу 3-5 минути. Го враќаме вареното овошје во сито.

Режа моркови на корејски ренде (ако не, тогаш, како и обично со нож). Кромид половина прстени, Лук преку здроби.

Ние ги делиме пиперките во четвртини, а потоа со ленти. Горење во мали парчиња (само внимавајте - може да изгори раце - ракавици да помогнат).

Готвење пополнете. Морски коријандер на млеко во малтер. Измешајте ги со црвен мелено лук. Истурете во путерот и додадете сол, шеќер и лута пиперка. Темелно измешајте сè и истурете оцет.

Сега сите што се примени мора да се здружат заедно и со вашите раце да се тркаат еден со друг. Остави да маринираат 5 часа.

Потоа ја шириме подготвената палка на брегот и ги стерилизираме. Извртуваме го капакот и го ладиме. Чувајте го на ладно место.

Рецепт готвење празни места на модар патлиџан за зима, печени во рерна

Одлична опција за целосно готвење модри патлиџани. Само печен во рерна со цели плодови, ладен во ладна вода, исчистен од кожата и дршката. И стави во кеси - замрзне.

Таквиот зеленчук може да се користи во зима во секое јадење, почесто со салати, како мезе или гарнир со месо.

Ова се вкусни едноставни празни места на "сината" што можете да ги купите дома. И тогаш, во зимски ден, направи интересно и необично јадење од нив за да ги изненади сите гости.

Бон апетит!

И со она што таква аппетитна ужинка да служи?
Како да се готви на грузиски?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью