Како да се преработи од насликаната бринета до русокоса. Од бринета до русокоса

 1. Да се ​​ослободиме од пигментните бринети
 2. Белата ги истакнува проблемите
 3. Како се случува сè?

Се разбира, секоја жена сака да ги изненади другите со нови слики, шминка и фризури. Понекогаш менувајќи го својот изглед, жените чувствуваат дека само се ослободуваат од старите искуства и проблеми.

Понекогаш е доволно да се промени многу малку во нашиот изглед и да станеме други луѓе. Фризурата може да не промени, па дури и роднините нема да знаат. Но, ако, на пример, блондинките многу лесно го менуваат изгледот и бојата на косата, а потоа со црвената боја, ситуацијата е поинаква. Па, како да ја препознаете русокосата, за да изгледа прекрасно и да не ја оштети косата? Ова сигурно не е лесно барање, но сеуште е можно да стане русокоса по бринета без да ја расипете косата.

Да се ​​ослободиме од пигментните бринети

Се ослободи од пигментот кој бои косата темна боја доста тешко и не секогаш можно прв пат. Покрај тоа, ако косата беше насликана повеќе од еднаш, и темната боја не е твое, тогаш проблемите ќе се појават уште повеќе.

Ако имате густа коса , а потоа подгответе се да ги осветлите во најмалку четири фази. Но, треба да се запомни дека со некоја коса сè уште мора да се каже збогум. Пред да започнете со белење на косата, вреди да се спроведе тест, бидејќи белилото може да предизвика осип или друга алергиска реакција. Ако не сте забележале такво нешто во себе, тогаш запомнете дека на секои неколку недели, во зависност од тоа колку брзо расте косата, ќе мора да ги осветлите корените и да ги боите.

Белата ги истакнува проблемите

Ако успешно ја насликавте вашата русокоса или сеуште планирате, запомнете неколку нијанси:

 • Ако постојано добивате акни или други проблеми со кожата, тогаш светлосна боја Оваа коса ќе се нагласи.
 • Променете ја бојата што ви треба од прв пат. Затоа што ако вашата коса е изгорена, тогаш мора да почекате додека новите растат, бидејќи едноставно не можат да бидат обновени. Вредно е да се биде внимателен со процедурите.

По таквата промена, косата станува потенка и послаба. Ако сте многу загрижени за дебелината, тогаш не треба да го доведете овој каприц во живот. На крајот на краиштата, ако погрешно се пресмета количината на хемијата што ќе ја ставите на вашата коса, тогаш можете да пешачите во перика за некое време. Исто така, во иднина ќе поминете повеќе време на стил, и без користење на кондиционерот нема да можете да ја чешите косата.

Како се случува сè?

Ако сеуште одлучите да направите оваа постапка себе, тогаш треба да купите професионални производи за осветлување на косата. Најдете во продажба кислород 12,9 или 6% и во прав. Количината купена треба да биде доволна само за едно време. Овие средства се продаваат на допир или по тежина, и затоа следниот чекор ќе треба да купите свежо. Не купувајте премногу силен осветлувач, бидејќи ризикувате да останете без коса. Прашокот и активаторот мора да се мешаат со пресметка од 1: 2. Однапред треба да купите садови, ракавици и четка за боење на косата. Исто така е неопходно некој да ви помогне да го направите сето ова.

Најдобро е да се обои косата од задниот дел на главата. За да го направите ова, претходно поделете ги на четири дела и обезбедете ги со стеги. На clarifier не треба да се жалам и го стави во убава големи количини за неколку сантиметри од корените. По апликација, четкајте ја жичката со мал чешел. Значи, бојата нема да излезе печат. Влијанието на средствата на косата треба да биде униформно, за да го добие истиот резултат. Откако ќе завршите со боење, треба двапати да ја измиете косата и да не заборавите за балансот. Ако сè е во ред и косата не почнува да паѓа, тогаш по три дена постапката може да се повтори. Но, ако сеуште сте ја збркале косата, тогаш не треба да бидете насликани најмалку три недели. Во ова време, треба да се обидете да ја вратите косата колку што е можно. Кога ја осветлувате вашата коса до саканата боја, можете да почнете со примена на тонот кој ви се допаѓа и не плашете се од жолтилото. По неколку такви постапки, таа ќе замине.

Но запомнете дека ова е вистинска тортура за коса и може да преживее само здрава коса . Затоа, ако првично се ослабени, вреди да се одложи дамка за некое време.

Повеќето жени во светот имаат природна природа темна коса и тајно им завидува на оние кои поседуваат руса коса. Дозволете смешни шеги да кажат за руси, презентирајќи ги како глупави и беспомошни суштества, но секогаш ги привлекуваа машките ставови и го привлекоа вниманието.

Што и да речат, модерните мажи , како и порано, претпочитаат русокоси. Руса коса предизвикува мажи витешкото чувство, тие сметаат дека блондите се нежни и кревки суштества. Очигледно, затоа, многу брунети со текот на годините сакаат да се претворат во русокоса. Тие се уморни да бидат независни и силни, исто така сакаат да изгледаат слаба жена и да го префрлат решението на животните проблеми на рамениците на мажите.

Одговарајќи на прашањето : "Како правилно да се осветлуваат мрачните?", Треба да се даде најважна препорака - да побара помош од фризер кој многу знае за овој бизнис. Факт е дека само фризерски професионалци може да се утврди што ќе се случи со твоето лице откако ќе се претвори во русокоса. Брунетите често почнуваат да ја осветлуваат косата, не размислуваат за последиците, а потоа не знаат како да ја вратат косата на претходната боја и здравиот сјај.

Русата коса треба да биде во хармонија со бојата на кожата и видот на лицето. Затоа, за да избегнете грешка, замолете го фризерот да ви даде можност да се обидете на светла перика или да ја креирате својата иднина русокоса на компјутерот. Ако во исто време вашето лице добива досадна и зашеметена нијанса, тогаш подобро заборавете на сонот да стане русокоса. Кажете му на фризерот каква боја сакате да ја видите нејзината коса и да дознаете како таа има намера да постигне појаснување.

Обично, занаетчиите со искуство знаат како да направат добра мешавина за белење што не произведува жолта или портокалова нијанса. Во добри фризерски салони нема да ви биде побарано да дојдете за неколку дена по повторно заслепување, за да не ја изложувате косата уште еднаш на хемиските ефекти на бои. Не е тајна, од разни причини, многу жени не сакаат да ги користат услугите на фризери. Тие самите купуваат бои за коса во продавницата и по пристигнувањето дома започнуваат да прават едноставна постапка за осветлување на косата.

Па, изборот е ваш, ние само сакаме да ви сугерираме како правилно да ја осветлите вашата коса ако сакате да се претвори од бринета во русокоса. За почеток, не преземајте ризици и не обидувајте се да ја осветлите вашата коса сами ако:

Вие сте "вештачка" бринета, ги осветлувате целосно и постигнувате добар резултат надвор од моќта на дури специјалисти. Колку почесто ја обојувате косата, толку е полошо тоа ќе заличи.
- што правеше порано на косата Перм или извалкан со Хена;
- немате можност да купите професионална боја . Секоја обична боја што се продава во продавница ќе обезбеди максимално појаснување на еден или два тона. Тоа е, да се претвори од костур бринета внатре светла русокоса со нивна помош, нема да работат. Тука ни се потребни посебни формулации.


Се разбира, секоја жена сака да ги изненади другите со нови слики, шминка и фризури

Пред белење два или три дена, не ја мијте косата со шампон, за да не го измиете себумот и да ја отстраните природната заштита на косата. Подгответе непотребно крпа и чешел со ретки заби. Прво, внимателно чешајте ја косата и нанесете ја на косата целата должина на светлечката мешавина, подготвена однапред строго според упатствата. Оставете корените на косата да не се обоени, инаку од топлината на главата бојата ќе дејствува поинтензивно и косата на корените ќе се претвори полесни.

Нанесете ја бојата на корените минато, не заборавајте да ги покриете рамената пред боење со крпа. Чувајте ја бојата на косата колку што е наведено во упатствата. Откако темелно ја измиете бојата за коса, исплакнете ја косата со мелем за обоена коса. Тоа ќе ги направи мазни и меки, во иднина ќе биде потребно да се користи шампон и балсам за изветвена коса за нега на коса.

Кога се осветлува косата, хемиски бои отстрануваат природни пигменти од косата, и ако тие не се целосно развиени, нема да ја избегнете непријатната жолта коса. Потемни вашата боја на косата, толку е поголема веројатноста појавата на жолто по осветлување. Во фризерските салони, стабилизаторите на боја се користат за да се избегне пожолтувањето на косата. За жал, тие не продаваат такви средства во редовни продавници. Затоа, со цел да се даде на осветлената коса саканите нијанси, неопходно е да се користат затемнети пени, муси и шампони по осветлување. По околу 30-40 дена, косата треба повторно да се обои, бидејќи корените темни корени на косата изгледаат сосема непривлечни.

Желбата на жените да се промени не е изложена на какви било сомнежи за долго време, а најчесто предмет на промени е косата на шармантните жени. Фризури, екстензии, бои, перми, зацрвстување - што едноставно не мора да издржат како резултат на жената на жената за обнова. Некои од промените се дадени со "мала крв", а некои не може да се рефлектираат во косата на најповолен начин. Една од најтешките манипулации е осветлување на косата. Неодамна, сте сосема задоволни со сликата на гори бринета, но денес сте сакале да се промени сè и да стане русокоса? Задачата навистина не е едноставна. Но, во повеќето случаи решлив. Вие само треба време и трпеливост. Станувате русокоса од бринета лесно е едноставна, но за обратниот процес ќе биде потребно време, пари и определување. Но, најпрвин одговорете на прашањето:


Дали е тоа навистина потребно?

Грижа за изветвена коса е многу потешка отколку за природна или обоена. Ќе треба да заборавите дека само може да ја измиете косата и да одите: така едноставно не можете да ги чешел. Балсами, балсами, маски - сето ова нема да биде подарок за косата да ги поддржи, туку дневна неопходност.

Покрај тоа, руса коса оди далеку од сите. Од оваа точка, темниот вид е многу повеќестран. Треба да се премислите да стане русокоса ако:

 • не сте премногу добра кожа склони кон осип и иритација, руса коса ќе ги направи проблемите со кожата позабележителни;
 • имате прилично големи фацијални карактеристики: по осветлувањето на вашата коса, тие ќе се појават уште поголеми.

За да бидете сигурни во вашата одлука, одвојте време и можност да се обидете на неколку перики од различни "русокосани" нијанси. За чистотата на експериментот, направете го тоа и без шминка. Можете исто така да се обидете. Ако сè е во ред, можете да продолжите.

Обоена коса.
Задачата на бринета да стане русокоса ќе биде многу потешко ако не сте природна бринета, туку да ја направите темната коса преку боење. Тука е важно колку пати си ја обоеле косата, колку се користат интензивните бои - сета оваа информација дефинитивно ќе ти треба твојот господар. Во овој случај, дури и не се труди да стори сé што е: да се донесе бело обоено обоено и да не се расипат, е многу тешко.

Прво, отстранувачот се користи за да се ослободи од бојата што е можно повеќе, а само тогаш косата е олеснета со прилично агресивни средства. Тоа не се случи веднаш, но во неколку фази - да се даде на косата можност да се опорави.

Но, дури и со учеството добар господар со одлични реагенси и програма за долготрајно осветлување, не постојат гаранции дека косата нема да стане бојата на зрела мандарина или канарска нијанса. Почнувајќи да осветли обоена коса, да бидат подготвени дека совети (тие мораа да поминат низ најголем број бои) ќе мора да се намали.

Природна бринета.
Природна бринета Не помалку компликации може да се појават при осветлување на природна темна коса, особено ако е цврста и тенка црна: пигментот во овој тип на коса е силен и не е лесна задача да ја исцрпи. Првиот боење е исто така подобро да се довери на мастер салон. Со текот на времето, ќе биде можно да ги извалкате корените сама по себе, но ако сте решени да станете русокоса од бринета и да не бидете забележани - нека специјалист "коњурира" над вашата коса. И не заборавајте да користите само професионални реагенси. Да, тие се малку поскапи од обичните разјадувачи, но за коса тоа ќе биде многу побезбедно.

Ако природна боја косата има ладна сенка , боење нема да биде застрашувачка задача. Ако, напротив, бојата е поблиску до темната боја на костенот, нанекаде ќе се појави жолтилото.

Како да се справите со несимпатичното "пилешко капе"? Ако првично беше наменета за златна или песочна нијанса на коса, сè е во ред: изветвена коса насликани со соодветна боја - и сè паѓа на своето место. Но, ако ви треба пепел боја , од најмала навестување на жолто ќе треба да се ослободи. Неутрализирано жолто пурпурно. Сепак, со цел да не се изложува на косата на трајно боење со ризик од претерување на бојата и добивање на синкаста нијанса отколку на пепел, подобро е да се купи нијанса . Тоа ќе треба да се разреди (приближно половина капа на литар вода) и исплакнете коса по секое миење.

Означување.
Ова е уште еден начин мазна транзиција од бринета до русокоса. Нејзината предност е тоа што косата изгледа добро негувана од самиот почеток, а мулти-обоените нишки изгледаат како да биле наменети. Во овој случај, со секој нов осветлување (и ќе го направите еднаш на секои еден и пол до два месеци, како што корените ќе растат), косата станува полесна.

Истите правила важат и за обоени влакна како и за обоените: направете го тоа со господар што ќе му верувате и имајте на ум дека нега на косата ќе биде многу покомплицирано.

"Господарите претпочитаат блондинки", нѐ уверува култниот филм од минатиот век. И социолошки анкети цитираат сосема различни податоци: мажите сметаат дека бринетите се попаметни и поатрактивни. Значи, можеби, не е толку важно каква боја ја има вашата коса. Главната работа е дека ти се допаѓа, да бидеш до твоето лице и да се чувствуваш неодоливо.

Па, како да ја препознаете русокосата, за да изгледа прекрасно и да не ја оштети косата?
Како се случува сè?
Неодамна, сте сосема задоволни со сликата на гори бринета, но денес сте сакале да се промени сè и да стане русокоса?
Како да се справите со несимпатичното "пилешко капе"?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью