Говедско месо, печено во ракавот. Рецепти.

 1. Говеда до парче во рерна - рецепт
 2. Печена говедска свинско месо во ракавот во рерната
 3. Говедско месо со зеленчук во ракавот во рерната
 4. Печете го говедско месо во ракавот со парче:
 5. Говедско месо со лук печени во рерната
 6. Како да се готви говедско месо со компири во ракавот?
 7. Рецепт за одлично говедско месо со зеленчук во ракавот во рерната
 8. Колку време да се пече говедско месо во рерната во ракавот?
 9. Состојки:
 10. Готвење:
 11. Рецепт за говеда до ракавот
 12. Вториот рецепт е говедско месо во сенф и мајонез
 13. Третиот начин - говедско месо со ѓумбир и соја сос, во ориентален стил
 14. Четвртиот рецепт - говедско месо со кромид и пиперка

Главната задача на ракавот е да се сочува колку што е можно сок во готовиот месо, па дури и свинско месо, дури и посно говедско месо и пилешко филе , излезе изненадувачки вкусен и сочен. Во рецептите подолу ние ќе испитаме неколку начини на печење говедско месо во ракавот во рерната.

Говеда до парче во рерна - рецепт

Секое месо може да се надополни со избрани свежи билки, од кои можете да направите изненадувачки миризлива маринада или да одите на краток начин и едноставно да го печете месото со билки во еден ракав. Благодарение на ракавот, месото не само што може да ја зачува сета своја сочност, туку и да биде исполнето со арома на сите оние адитиви што ќе одлучите да ги одберете.

Состојки:

 • говедско месо - 2.2 kg;
 • - 35 ml;
 • морска сол - 1 1/2 суп.л-патки. лажици;
 • рузмарин sprigs - 10 парчиња;
 • тарагони - 10 ЕЕЗ.

Готвење

Прелиминарната подготовка на месото пред печење е едноставна: суши парче, четкајте ја со масло и посипете со крупна морска сол. Додај малку свежо пиперка. Земете ја кулинарната јама и ги врзувајте парче сегменти од целулоза по должината на целата должина. Таквата едноставна постапка ќе му помогне на месото да го задржи обликот за време на печењето и да ги задржи билки. Вметнете го шишенцето на рузмарин и тарагон, а потоа ставете го говедско месо во ракавот. Оставете го месото во рерната на 135 степени за час и половина. На излезот, да се добие парче со степен на печење медиум ретки.

Печена говедска свинско месо во ракавот во рерната

За оние кои сакаат повеќе печено месо, ние препорачуваме печење говедско месо од говедско пулпа. Подготвен оброк може да се сервира топло или лево за да се заврши ладење, а потоа да се сече и да се стави на сендвичи или во прилог на месо.

Состојки:

 • моркови - 85 g;
 • шипки од рузмарин, мајчина душица - 3 парчиња;
 • лук - 6 чешниња;
 • говедско пулпа - 1,4 кг;
 • маслиново масло.

Готвење

По испирање на парче говедско месо, исушете го и излеете со масло. Бришење на месото со сол и направи неколку длабоки, но мали дупки користејќи тенок нож. Ставете ги морковите стапчиња, чешничките од лук и билки во дупките. Ако сакате да добиете остра печена шунка, а потоа додадете парчиња жешка пиперка чили Ставете го подготвеното месо во ракавот и испратете го во рерната 1 час и 20 минути. Извадете го готовото месо и оставете го да остане 10 минути пред сечењето.

Говедско месо со зеленчук во ракавот во рерната

Состојки:

 • говедско месо - 1,3 кг;
 • лук - 4 чешниња;
 • - 115 ml;
 • кромид - 95 g;
 • слатка пиперка - 135 g;
 • тиквички - 135 гр;
 • рузмарин sprigs - 3 парчиња;
 • сладок сенф - 1 суп.л-патки. лажица.

Готвење

Свртете ги чешничките од лук во паста со добар дел од сол. Измешајте ја пастата од лук со сенф и со мешавината изтријте ја смесата од говедско месо. Исечете го зеленчукот во стапчиња со еднаква големина, посипете ги со масло, сол и испратете ги во ракавот заедно со месото. Истурете говедско супа и обезбедете ја кесата со клипови. Печете го месото за еден час на 175 степени, а потоа исечете го ракавот и подигнете ја температурата на 220 степени за 10 минути се додека парчето не е заглавено.

Состојки:

Состојки:

Готвење

Направете сечење десно во центарот на парче. Блендер, победи колбаси со маслинки, сок од цитрус, путер, домати и билки со лук. Пополнете го засекот со пастата и поправете со прскалки. Солете го парчето настрана однадвор и ставете го во ракавот, заедно со парчиња компир и ловоров. Како да се пече говедско месо во рерната во ракавот? Приближно 4 часа на 160 степени.

Состојки:

1 кг говедско месо

5 суп.л-патки. л растително масло ,

2 лажиче. Провансални билки или мешавина од вашите омилени билки,

2 суп.л-патки. сенф,

сол, бибер - по вкус.

Парче, излегува многу меко поради едноставна маринада. Тоа е преку него што го подготвувам најмногу месни јадења ! Трошоците за труд и консумираните производи - барем и месото - се топи во устата. Сите ваши гости дефинитивно ќе побараат рецепт за такво прекрасно месо.

Малку се поврзани со говедско месо поради должината на готвењето и ригидноста на месото, за разлика од свинско месо. Но, ве уверувам, месо варено на овој начин е многу сочно, меко. И тоа е добро, и топло и ладно како ладни парчиња.

Повеќе сакам да го исперувам месото во ракавот и тоа е парче, бидејќи се покажува суво, без премногу мајонез. И она што е важно - не мора да го истуриме садот за печење и да поминувате многу време подготвувајќи го и подготвувајќи го.

Уф, добро, како и сите опишани предности, сега останува само да ја претстави аромата што се шири низ целиот стан и пошироко)

Печете го говедско месо во ракавот со парче:

1. Маринада за готвење: ставете растително масло во мал контејнер,

додадете Прованс билки, или мешавина од вашите омилени билки. Сол, бибер по вкус.

Додајте сенф, измешајте сè.

Говедско месо е многу вкусно и здраво месо, кое, за жал, не секој го сака. Некои домаќинки јадења направени од овој вид на месо, се премногу тешки и суви. За да го избегнете ова, обидете се да готвите говедско месо, печено во ракавот, користејќи ги рецептите што се предлагаат во нашата статија.

Говедско месо со лук печени во рерната

Следниот рецепт ќе ви помогне да готви вкусно говедско месо, кое не само што може да се јаде топло, туку и да се користи како ладни закуски :

 • Во 1 литар вода, растворете 2 лажици сол и 1 лажичка гранулиран шеќер. Додадете 2 супени лажици сок од лимон . Во добиениот раствор, ставете го месото со тежина од 700 грама во парче, без облекување, за да биде целосно покриено со вода. Во оваа течност, фрли 4 грашок црн пипер и 2 заливни лисја со средна големина. Над, поставете нешто тешки и оставете го во просторија на температура од 20-22 степени за 12 часа. Ако собата е премногу жешка, подобро е да се стави тава во фрижидер;
 • Во посебен сад, се мешаат синап и растително масло. Додај црн пипер по вкус;
 • Извадете го говедско месо од саламура и добро подмачкувајте со подготвената мешавина;
 • Во парче месо, направи прилично големи парчиња, се сече со лук и оставете да се впие 40 минути;
 • Температурата на рерната до 180 степени;
 • Ставете парче месо во ракавот за печење, додадете половина чаша вода и ставете го во рерната додека водата не врие во ракавот. После тоа, намалување на топлината на 120-150 степени и се пече за 80-90 минути. Потоа, исклучете го топлината, а уште 20 минути.

Како да се готви говедско месо со компири во ракавот?

Ова јадење дури и најискусната водителка сигурно ќе излезе многу вкусна. Компирите се натопени со деликатна арома на месо, излегува многу мека, но не се распаѓа.

Следете ги нашите инструкции и лесно можете да готвите вкусна вечера за сите членови на семејството:


Следете ги нашите инструкции и лесно можете да готвите вкусна вечера за сите членови на семејството:

 • 600-700 грама на посно говедско месо сече во мали парчиња . Додадете ги вкусните хмела-сунили и црвен пипер. Потопете го 1 час;
 • 700 грама компир излупен, измиен темелно и се сече на доволно големи парчиња;
 • 1 средно моркови исчистени, мијат и рендан или ситно сецкани;
 • 1 лук кора и ситно се исецка;
 • Ставете го целиот зеленчук во вреќи за печење и се меша;
 • Стави месо на врвот. Пак вратоврска, и да ја направат мала пункција;
 • Рерната се загрева до 250 степени;
 • Стави го ракавот со говедско месо и компири;
 • По 20 минути, намалување на греењето на рерната на 200 степени, гответе уште еден час;
 • Завршеното јадење е поставено на плочи и украсено со ситно сецкани свежи билки.

Рецепт за одлично говедско месо со зеленчук во ракавот во рерната

Меѓу јадења од месо, исто така, вреди да се забележи тендер говедско месо со зеленчук. Тоа е варен исклучително едноставно и излегува многу вкусна и хранлива.

Покрај тоа, зеленчукот не ги губи нивните корисни квалитети, бидејќи тие не подлежат на пржење.


Покрај тоа, зеленчукот не ги губи нивните корисни квалитети, бидејќи тие не подлежат на пржење

 • Еден ден пред готвење, мора да маринирате говедско месо со тежина од околу 400 грама со додавање на сол, бибер, кромид и лук по вкус;
 • Земете 5 средни компири, 1 морков, 1 модар патлиџан и 1 мал тиквички. Сите зеленчуци се измиени, излупени и исечени на парчиња;
 • 2 слатка пиперки измијте ги семките и јадрата и исечете ги на ленти;
 • Сите состојки се мешаат во стаклен сад, сол и бибер. Посипете со мешавина од прованзални билки;
 • Во овој сад истурете 3 супени лажици растително масло и измешајте сè повторно;
 • Мариново месо сече на парчиња, се одвраќа;
 • Ставете го месото со зеленчук во плехот за печење, врзувајте го пакетот со лента и ставете го на печење во рерната, што мора да се загрее до 180 степени за 30-40 минути;
 • Потоа треба да се отстрани тавата, да се пробие вреќата со нож и да се направи мал сече. Продолжете со готвење уште 20 минути.

Колку време да се пече говедско месо во рерната во ракавот?


Колку време да се пече говедско месо во рерната во ракавот

Многу домаќинки за време на готвењето не користат шарени рецепти, туку создаваат сопствени кулинарски ремек-дела.

Во овој случај, тие често имаат прашање, колку време е потребно за печење на производот во ракавот во рерната?

Времето за готвење за говедско месо зависи од неговата тежина, температурата на која се загрева рерната, како и од тоа дали го маринирале месото. Ако користите парче месо со тежина од 1 кг, кое не е претходно мариново, доведете ја температурата во рерната на 200 степени и варете околу 2 часа.

Фунта на посно говедско месо може да се пече на 180 степени за еден и пол часа. За месо кое е маринирано 12-24 часа, времето за готвење се намалува за 20-30 минути од наведеното.

Ако сакате говедско месо, обидете се со печење во ракавот. Ова е неверојатно едноставно и брз начин ќе ви даде вкусни, сочни и вкусно јадење за целото семејство.

Рецепт за печен говедско месо со сенф со чекор-по-чекор фотографии на готвење. Многумина се соочуваат со проблеми при готвењето на говедско месо, често излегува доста суво. Кога печење говедско месо во ракавот таков проблем може целосно да се избегне, говедското месо во ракавот е секогаш меко и сочно. Кога печење говедско, можете да додадете разни сосови , на пример, врз основа на сенф. Говедско месо печено со сенф е умерено зачинета, вкусна, погодна за ладни закуски и топли јадења. Содржината на калории од една порција говедско месо со сенф (140 грама) изнесува 260 килограми, а трошоците за сервирање се 41 рубли. Хемиски состав една порција печен говедско месо: протеини - 25 грама; масти - 17 грама; јаглени хидрати - 0,3 грама.

Состојки:

За подготовка на печени говедско, ние треба (за 6 порции):

говедско месо (скара) - 800 грама; сенф маса - 20 грама (2 лажици); сончогледово масло - 5 грама (1 лажиче); сол, зачини.

Готвење:


Измијте го и исушете го месото со салфетка Измијте го и исушете го месото со салфетка. За овој рецепт, избрав тело (т.е. говедска тибија), но исто така можете да одберете и да одберете друго месо - дел од колкот или рамо.


Во посебен сад, измешајте ги состојките за сос од сенф: сончогледово масло, сенф, сол и зачини Во посебен сад, измешајте ги состојките за сос од сенф: сончогледово масло, сенф, сол и зачини.


Говедско месо готви  сос од сенф  стави месото во торба (ракав) за печење Говедско месо готви сос од сенф стави месото во торба (ракав) за печење. Пред печењето, малку може да го маринизира месото во сос, ставајќи го во фрижидер 1-2 часа, но тоа не е потребно.


Ние го ставаме говедско месо во ракавот во сад за печење, ручето за печење мора да биде запечатена со специјална жица (обично вклучена со вреќи за печење) Ние го ставаме говедско месо во ракавот во сад за печење, ручето за печење мора да биде запечатена со специјална жица (обично вклучена со вреќи за печење).

Се пече говедско месо во ракави на рерната на 180 степени за 1,5-2 часа.


Потоа извадете го месото од рерната, внимателно отворете го ракавот (за да не се изгори и сокот да не се истури на садот за печење) Потоа извадете го месото од рерната, внимателно отворете го ракавот (за да не се изгори и сокот да не се истури на садот за печење).


Месото се отстранува назад во рерната 20 минути, така што говедското месо е покриено со мала свежина Месото се отстранува назад во рерната 20 минути, така што говедското месо е покриено со мала свежина.

По печењето, оставете го говедското малку да се излади, потоа може да се исече на делови. Месото е добро сече во присуство на остар нож, може да се намали на говедско месо во прилично тенки парчиња. Говедско месо со сенф може да се служи како топла јадење, како и ладна закуска или месо за сендвичи.

Производ нателесната тежина (грамови)Цена по килограм производ (Бришење)Kcal на 100 g од производотГоведско месо (Tibia)

800 300 187 Сончогледово масло 5 100 900 Табличка сенф 20 200 190 Вкупно:

(6 порции)

8252451579Порција14041260Протеин (грам)Масти (грам)Јаглени хидрати (грам)Порција25170.3

Како вкусно да се пече говедско месо во ракавот, 4 лесни начини . Соберете парче говедско месо маринирано со разни зачини, зачини, ставете го пластичниот ракав и печете во рерната.

Резултатот е сочно, вкусно месо кое може да се сервира топло со гарнир или ладно, како закуска и.

Рецепт за говеда до ракавот

 • говедско (едно парче) 700-800 грама
 • сол 2 лажици
 • лажичка шеќер
 • сок од лимон 2 лажици
 • лук
 • пиперка, ловор, сенф
 • растително масло

Како да се готви говедско месо

Растворете шеќер, сол во 1 литар вода, истурете во сок од лимон и се мешаат. Ставете го измиеното месо во саламура, додадете неколку грашок пиперка, неколку листови за зачини, поставете го угнетувањето. Остави во оваа форма на месо за 12 часа - 1 час, задржи на собна температура, а потоа се стави во фрижидер.

По време, исушете го месото, истријте го со мешавина од растително масло, бибер и сенф. Потоа, низ целата површина на месото, направете мали парчиња, ставете парчиња лук во парчиња и оставете да се впие 30 минути.

Во оваа форма, ставете го месото во ракавот, истурете половина чаша вода, цврсто врзан и ставете го садот за печење.

Ставете го месото во загреана рерна и се пече на 180 степени додека водата не врие во ракавот, а потоа се намали температурата на 130-150 * и се готви уште еден час и половина. Исклучете ја рерната и оставете го месото да остане 20 минути.

Вториот рецепт е говедско месо во сенф и мајонез

 • говедско месо 1,5 кг (едно парче)
 • пиперка, сол
 • сенф, мајонез

Како да се готви говедско месо во сенф:

Бришење месо со сол, бибер и оставете го 1 час. Потоа го покриваме целото парче со сенф, ставете го во фрижидерот и оставете го тоа 5-6 часа или преку ноќ. Потоа го масиме месото со мајонез, ставаме во ракавот, зацврстуваме.

Ставете го месото во ракав во топла рерна и печете во овој режим: 1 час на 200 степени и 90 минути готви на 180 *.

Третиот начин - говедско месо со ѓумбир и соја сос, во ориентален стил

 • 1 кг говедско месо (едно парче)
 • 2 чешниња лук
 • половина чаша соја сос
 • стаклено стакло од растително масло
 • 3 лажички ситно сецкан ѓумбир

Како да се готви говедско месо со ѓумбир:

Измешајте го маслото со сос од соја, ѓумбир и смачкан лук. Ставете го месото во добиената маринова за половина час, преврте го тоа неколку пати во ова време.

Потоа ставете го месото во ракавот, врзајте го, ставете го на сад за печење и во топла рерна. Во 200 * готви околу еден и пол часа. Кога служат, сече месо и се прелива сок, кој беше формиран во ракавот по печење.

Четвртиот рецепт - говедско месо со кромид и пиперка

 • 1 кг месо (едно парче)
 • сијалица
 • 3 лажици соја сос
 • маслиново масло лажица
 • кафена кафена лажичка
 • земјата црн пипер

Како да се готви говедско месо со пиперка:

Во соја сос се шири, се сече на половина прстени, кромид, пиперка, путер и малку црн пипер, се меша. Ставете го месото во оваа маринада и маринирајте го 1 час, превртувајќи го неколку пати.

Ставете го месото во ракавот, можете да го додадете кромидот од маринадата, цврсто врзете го ракавот, ставете го пакувањето на садот за печење и ставете го во топла печка. Се пече говедско месо во ракавот, во рерна, околу 90 минути.


Како да се пече говедско месо во рерната во ракавот?
Како да се готви говедско месо со компири во ракавот?
Колку време да се пече говедско месо во рерната во ракавот?
Во овој случај, тие често имаат прашање, колку време е потребно за печење на производот во ракавот во рерната?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью