Ajika од тиквички за зима: 8 рецепти прсти ќе лижат

 1. Класичен рецепт adjika тиквички за зима "Лижат прсти" чекор по чекор
 2. Adjika од тиквички за зима со доматна паста или доматен сок
 3. Зачинета аџика од тиквички со оцет
 4. Adjika од тиквички за зима со домати и пиперки
 5. Сквош adjika без домати
 6. Како да се готви adjika на тиквички за зима во бавен шпорет
 7. Сквош adjika многу вкусна и пикантна подготовка за зима - одличен закуска: видео рецепт
 8. Вкусни adjika тиквички со јаболка
 9. Како да се готви вкусна adjika од тиквички: совети и правила

Рецепти:  Денес ќе разговараме за вкусната аџика, додавајќи ги познатите тиквички како главни компоненти и обиди се да направите неколку различни рецепти, како што велат за секој вкус и боја

Рецепти:

Денес ќе разговараме за вкусната аџика, додавајќи ги познатите тиквички како главни компоненти и обиди се да направите неколку различни рецепти, како што велат за секој вкус и боја. Различна острина, густина, конзистентност и арома.

Да почнеме како и обично со наједноставните и најбрзи, класични и традиционални рецепти. Постепено ќе ги комплицираме и воведуваме разни важни и задоволства.

Класичен рецепт adjika тиквички за зима "Лижат прсти" чекор по чекор

Класичен рецепт adjika тиквички за зима Лижат прсти чекор по чекор

Најлесен рецепт за подготовка и многу брз. Главното време е чистење.

Состав:

 • средни тиквички,
 • половина килограми зрели црвени домати,
 • моркови, исто така, половина килограм,
 • 2 големи кромид,
 • жешка пиперка една под,
 • половина чаша растително масло,
 • 5 чешниња лук,
 • шеќер 3 лажици,
 • слатка црвена пиперка 2шт,
 • оцетна суштина лажичка,
 • сол лажица.

Готвење:

 1. Сите зеленчуци добро се мијат, кора, семки се исушат на крпи.
 2. Ние прескокнуваме сè преку голема скара во мелница за месо и ја ставаме во котел.
 3. Истурете половина час на тивок оган.
 4. Истурете ја маслото, оцетната суштина, додајте шеќер и сол, мелени лукчиња, мачете и варете уште десет минути.
 5. Веднаш се става во стерилни тегли и се тркалаат. Кул во обратна форма под крзнено палто.

Уживајте во вашиот оброк во зима!

Adjika од тиквички за зима со доматна паста или доматен сок

Adjika од тиквички за зима со доматна паста или доматен сок

Тоа е многу слично на кавиар од сквош, тоа е забележливо за неговата острина и поголема конзистентност - ќе ги лижете прстите.

Состав:

 • три големи, зрели тиквички,
 • половина литар добар квалитет доматно пире,
 • лажица оцет суштина,
 • чаша шеќер
 • еден и пол чаша растително масло,
 • 5 големи глави на лук,
 • 3 топла пиперки,
 • лажица со врвна сол.

Готвење:

 1. Измијте ја тиквичката и бибер, извадете ги семињата и пресечете ја кожата, мешајте и ставете ја во висок пекар.
 2. Се меша со останатите состојки, освен за оцет и лук. Врие на тивок час за час, мешајќи повремено.
 3. Додајте ја суштината и смачканиот лук и вријте малку повеќе.
 4. Извадете од топлина и веднаш плутајте во конзерви. Свртете го и завртете се да се излади.

Во зима, светлата боја на оваа адџика ќе го подигне вашиот дух во мрачен ден.

Зачинета аџика од тиквички со оцет

Зачинета аџика од тиквички со оцет

Друго име за ова зачинето јадење е адџика "Тешински јазик". Топла и многу жешко.

Состав:

 • две средни тиквички,
 • килограм домати
 • 3 слатки пиперки,
 • 3 чили пиперки
 • лук 3 глави,
 • половина чаша шеќер
 • третина од чашата оцет,
 • половина чаша растително масло,
 • лажица сол.

Готвење:

 1. Чиста, мие, сув зеленчук.
 2. Скролувајте домати и пиперки во мелница за месо, ставете ги во казан со путер, сол и шеќер.
 3. Гответе 10 минути.
 4. Тиквички се уништуваат на најголемиот ренде и се готват во сос од домати за дваесет минути, лесно мешајќи.
 5. Се шири нанесуваат на лук и истурете оцет.
 6. Па, како и секогаш, во банките навивам, пак. Може да се излади без крзно.

Кога јадете, се чини дека змејот што вдишува оган се населил внатре во вас!

Adjika од тиквички за зима со домати и пиперки

Adjika од тиквички за зима со домати и пиперки

Се смее, дома, го нарекувам "полукилограммкој"! Но вкусот е само "Вкусни прсти"!

Состав:

 • сè - домати, слатки пиперки, моркови, тиквички за половина килограм.
 • лук 2 глави,
 • сол лажица,
 • половина чаша шеќер,
 • Чили пипер 1 бод,
 • стакло од растително масло,
 • Оцет маса половина чаша.

Готвење:

Зеленчук, измиени и излупени, прескокнаа преку мелница за месо. Се става во маслото, додадете шеќер и сол и варете половина час. Влегуваме во лук и оцет и чуваме уште десет минути. Готово - ќе се варат во стерилни тегли и ќе се олади до дното.

Вие само може да се чува на ладно подот.

Конзервирање во мода денес - обрнете внимание на себе:

 1. Маринирани тиквички
 2. Конзервирани домати
 3. Бугарски лехо со пипер
 4. Цреша џем со јами
 5. Сквош за зима

Сквош adjika без домати

Сквош adjika без домати

Без доматна паста, за со јаболка! Топло!

Состав:

 • 2-3 средни сквош,
 • килограм слатка пиперка, по можност светла, црвена или жолта,
 • црвени јаболка половина килограм,
 • фунта морков,
 • 5 глави лук,
 • 5 мали чили пиперки
 • еден куп магдонос и копар,
 • половина чаша шеќер
 • лажица сол, една лажица оцет суштина.

Готвење:

 1. Измијте го зеленчукот, исчистете ги, сушете ги на крпа, извадете ги семе од пиперки.
 2. Ние поминуваме низ мелница за месо. Моркови и јаболка може да се прескокнат преку мал ренде, ќе има мали парчиња.
 3. Сите состојки, освен оцет и лук, се ставаат во котлината и варат околу низок топлина околу еден час.
 4. Додајте лук, ставете го во прав и оцетна суштина и вријте уште 10 минути.
 5. Свиткајте се во стерилни тегли и навивам. Се превртува и оставете да се излади во оваа положба.

Резултатот од она што се нарекува прст ќе лижат!

Како да се готви adjika на тиквички за зима во бавен шпорет

Како да се готви adjika на тиквички за зима во бавен шпорет

Множеството на производи е најстариот стандард. Поудобно, не е неопходно да се стопи и да се промешува, Себе се готви и дека е подготвено да сигнализира ѕвонче, да ја истегне водителка од социјалните мрежи на Интернет.

Состав:

 • мали тиквички една работа,
 • домати 4 парчиња,
 • слатка пиперка 6 парчиња
 • морков две парчиња,
 • топла пиперка 1 парче,
 • лук глава,
 • лажица шеќер со слајд,
 • сол половина лажица,
 • растително масло трето од чашата,
 • Киселинска суштина од половина лажичка.

Готвење:

 1. Исчистете го, измијте го зеленчукот, исушете го на крпа.
 2. Прескокнуваме низ малите жици на електричната мелница за месо, можно е преку скара, но според мое мислење, се покажува дека е многу повеќе пикантно кога парчињата во оваа аџика се малку забележливи.
 3. Ставете ги сите компоненти во садот за повеќе куки.
 4. Ние го вклучуваме режимот за гаснење за еден час и половина.
 5. Десет минути пред крајот, истурете ја есенцијата на оцет и истурете го ренданиот лук, измешајте темелно.
 6. По завршувањето, веднаш распаѓање во стерилни тегли и навивам. Кул во превртена форма.

Како што велат, бражата е добра, а чашата е мала ... многу. за жал. во бавен шпорет што не можете да го направите!

Сквош adjika многу вкусна и пикантна подготовка за зима - одличен закуска: видео рецепт

Излегува одлично - нежно и вкусно. Подготви таков празен е лесно. Гледајте и повторете чекор по чекор - сигурен сум дека сè ќе излезе.

Ова мезе во залак со втори курсеви:

 1. Земјоделски компири во рерната
 2. Месо на француски
 3. Омлет со млеко и јајце

Вкусни adjika тиквички со јаболка

Вкусни adjika тиквички со јаболка

Традиционален, класичен рецепт.

Состав:

 • морков половина килограм
 • сладок пипер половина килограм,
 • половина килограм јаболка,
 • тиквички, исчистени и без семиња, 3 кг,
 • лук 5 глави,
 • 7 чили пиперки,
 • на еден куп цилинтро, копра, магдонос, босилек,
 • чаша јаболков оцет,
 • еден и пол чаша растително масло,
 • чаша шеќер
 • две лажици сол.

Готвење

Измијте и суво зеленчук, отстранете ја кожата од тиквички, моркови и јаболка, отстранете го семето.

Во јаболка мораме да ја отстраниме комората за семето.

Лист зачини темелно се мијат и сушат, отстранување на стари или расипани пука.

Ние се сече во мали парчиња за леснотија на поминување низ мелница за месо.

Цукини прво скокаат и се ставаат во сито, со цел да им се даде можност да се движат вишокот на течност, додека го прескокнуваат остатокот од зеленчукот, во овој случај adjika станува подебели.

Лиснатото зеленчук е многу ситно распарчено со остар нож на широка кујна за сечење одбор.

Го шириме скроениот зеленчук во печење на дебел ѕид и полека вриеме на низок оган.

Истурете во растително масло. додадете сол и шеќер, потопувајте под затворен капак околу еден час.

Десет минути пред подготвеноста, ставивме зеленчук ситно сецкан, смачкан лук и се става во јаболков оцет.

Кога ќе бидете подготвени, веднаш ставете ги на стерилни тегли и свиткајте стерилни капаци. Да се ​​олади во превртена форма. Чувајте во мракот и се излади.

Ова зачинување е вистинска кралица на празничната маса - ќе ги лижете прстите и ќе умрете!

Како да се готви вкусна adjika од тиквички: совети и правила

Па, како и обично на крајот од правилата и малите тајни:

 1. Стерилизирајте тегли и капаци пред да готвите, тогаш нема да има време.
 2. Подобро е да работиш со жешка пиперка во ракавици.
 3. Зелените и лукот се воведуваат не повеќе од 10 минути пред крајот на готвењето, инаку вкусот нема да биде ист!
 4. Очигледноста на чили во зачувување не игра никаква улога, може да се намали или да се додаде по волја.
 5. Не плашете се да експериментирате!

Adjika е една од ретките јадења што им овозможуваат на домаќинот да стори сé што е со око, да го смени рецептот според сопствената дискреција, да додаде различни компоненти, да се откаже од оние кои не се при рака и се уште зачинети, топло и вкусно!

Еднаш, некое време adjika се сметаше за јадење на национална Абхазиска кујна. Кавказските жени со часови триеле на камењата, пренесувајќи ги од мајка на ќерка неколку генерации.

Времето одамна отиде засекогаш, а денес тие ја нарекуваат каква било зачинета и зачинета тестенина составена од мешавина на пиперка, лук, сол и сите видови зеленчук како адитиви како адџика. Особено егзотични рецепти содржат дури и овошје и ореви.

Adjika од тиквички за зима е прилично остар сос, кој може да се сервира на месо варено на каков било начин - готвење, печење, пушење. Може да се користи за да се премачка пица и да се шири тост или свежо печен леб. Совршен како сос за зачинување на разни јадења и преливи за супа од зеленчук.

Во саксија adjika, можете да додадете многу производи од нашите градини - кромид, сквош, тиква, не сметајќи ги оние кои постојано се присутни во аџика - пиперка, домат, морков, а исто така и опции со јаболка и сливи. Обемот на нашата имагинација овде е одличен и отворен во сите правци.

Па, да се фаќаме за бизнис. Мелница за месо, по можност електрична со ретките млазници, може да се користи како алатка за дробење, што овозможува да се преврти само во кутии, но исто така и да се фаќа на парчиња.

Ако не постои електричен, тогаш рачно месо мелница и рендерирање ќе исчезнат целосно - за вашата сакана семејство и драги гости е можно да поминуваат повеќе лично време. Долго време е забележано. бидејќи садовите се вкусни, толку повеќе водителот ги става рацете врз нив, јасно е дека дел од душата се движи во садот во процесот. Јадењето е исполнето со грижа и љубов.

Ние исто така ќе користиме шпорет, котли или големи садови со тесни капаци, бидејќи аџика има тенденција да "плука" при готвење, остри ножеви, ковчег за прскање подготвени adzhika, дрвена лажица на долга рачка за мешање. Ќе треба да се промешува периодично, без голем ентузијазам. Вриењето Adzhika треба да биде минимално, така што садот не гори. Искусните домаќинки го нарекуваат овој процес полн со глас.

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью