Vlera e mesoterapisë në kozmetikë

 1. Qëllimi i mesoterapisë
 2. Llojet e mesoterapisë
 3. Teknika e administrimit të drogës
 4. Efekti terapeutik dhe estetik
 5. Indikacionet për mesoterapinë
 6. Kundërindikimet për mesoterapinë

Ndjekja e bukurisë për gratë është po aq e natyrshme sa nevoja për ushqim dhe ajër

Ndjekja e bukurisë për gratë është po aq e natyrshme sa nevoja për ushqim dhe ajër. Jo më pak logjik dhe dëshirën për të parë mirë në çdo moshë. Problemi është se një grua më e vjetër bëhet, aq më e vështirë është ruajtja e bukurisë së saj dhe lufta për të.

Dhe në këtë luftë të gjitha mjetet janë të mira! Veçanërisht ato që efikasiteti provohet me konsideratë praktike, dhe të cilat përdoren për një kohë të gjatë dhe me sukses. Këto përfshijnë mesoterapinë - një procedurë mjekësore që kryhet në sallonet e bukurisë. Mesoterapia gjithashtu quhet shpesh "shots bukurie", e cila është plotësisht e vërtetë.

Mesoterapia - administrimi intradermal i barnave, si një metodë mjekësore u përdor për herë të parë në fund të viteve 50 nga francezi Michel Pistor. Fillimisht, ajo u përdor për të lehtësuar dhimbjen, dhe më vonë - për të trajtuar sistemin nervor. Në kozmetikë estetike, kjo teknikë u përdor vetëm në fund të shekullit të njëzetë.

Megjithatë, edhe gjatë kësaj kohe, ajo tashmë ka fituar popullaritet mbarëbotëror dhe ka vendosur veten si një nga metodat më të mira të përtëritje. Rezultate të shkëlqyera mund të arrihen nga administrata lokale e barnave, në mënyrë që ato të ndikojnë saktësisht në zonat e duhura. Gjithashtu gjatë mesoterapisë, ndodh një efekt refleks për shkak të acarimit të pikave të rëndësishme biologjikisht aktive në lëkurë.

Për mesotherapy përdorni kokteje të veçanta medicinale, kompozime homeopatike, të cilat përfshijnë vitamina, dhe acid hyaluronic, dhe ekstrakte bimore. Në varësi të nevojave të pacientit, atij i jepet ose produkti i përfunduar ose krijon një përzierje të veçantë për të. Nga rruga, çmimi i mesoterapisë varet nga përbërësit e përdorur. Një tipar karakteristik i procedurës është efikasiteti i lartë i ekspozimit në doza shumë të ulëta të barnave të përdorura. Kjo ndihmon për të minimizuar rrezikun e reaksioneve alergjike, për të zvogëluar invazivitetin e procedurës.

Qëllimi i mesoterapisë

Qëllimi i mesoterapisë

Sot, procedurat intradermal me mezokokteyli përdoren për rinovimin e të gjithë trupit.

Mesotherapy për fytyrën ju lejon të shpejt dhe efektivisht të heqin qafe e rrudhave, të mposhtur ndryshimet e tjera të lidhura me moshën, të rivendosur një ngjyrë të bukur, natyrore, moisturize lëkurën mirë. Përdoret për të hequr qafe rrudhave nasolabiale, rrudhave në ballë, imitimin e rrudhave rreth syve, rrudhave dhe butësisë në qafë, për një shtrëngim të përgjithshëm të konturave të fytyrës, duke luftuar me një mjekër të dyfishtë.

Mesoterapia e kokës dhe e flokëve është shumë e dobishme. Gjatë procedurës, ilaçet futen drejtpërdrejt në lëkurën e kokës që ushqejnë folikulat e flokëve, stimulojnë qarkullimin e gjakut, mbushin gjakun me oksigjen dhe normalizojnë funksionin e gjëndrave dhjamore. Mesoterapia për flokët ndihmon në ndalimin e baldness-it, parandalimin e humbjes së flokëve, heqjen e zbokthit, ngadalësimin e shfaqjes së flokëve gri. Ajo gjithashtu zgjidh në mënyrë aktive problemin e flokëve të thata, të ndarë përfundon, dullness flokët. Për mesotherapy kreu përdoren përgatitjet që përmbajnë vitamina, aminoacide, mikroelemente, raporti i të cilave zgjidhet individualisht për secilin pacient.

Mezoterapia e trupit ndihmon në parandalimin e plakjes së parakohshme të lëkurës, varfërimin e saj, zvogëlimin ose madje edhe largimin e shenjave plotësisht të shtrirjes pas lindjes. Mesotherapy për humbje peshe është përdorur relativisht kohët e fundit, por rezultatet nga injeksione janë të shquar: manifestimet e jashtme të celulitit janë reduktuar, pesha është zvogëluar, vëllimet e tepërta janë të humbur dhe lëkura bëhet e qetë dhe toned.

Llojet e mesoterapisë

Llojet e mesoterapisë

Lloji më i popullarizuar dhe më i zakonshëm i mesoterapisë është administrimi intradermal i mesoterapisë. Në varësi të provave, thellësia e futjes së gjilpërës mund të ndryshojë nga 0.5 në 6 mm. Përgatitjet mund të administrohen ose me dorë, duke përdorur një shiringë me një gjilpërë shumë të hollë, ose me ndihmën e një meso-injektori të veçantë dixhital, i cili përshtatet me një thellësi të caktuar të futjes së gjilpërës dhe dozës së përgatitjes.

Kohët e fundit është shfaqur një formë jo-injektuese e mesoterapisë. Në këtë rast, drogat janë injektuar në lëkurë nën presionin e ajrit, duke përdorur vibro-pulses, aktuale ose me ultratinguj. Përveç procedurës pa dhimbje dhe mungesës së gjurmëve të injeksioneve, avantazhet e saj mund të përfshijnë edhe trajtimin shtesë të lëkurës me ultratinguj, të tanishëm etj., Gjë që rrit efektivitetin e efektit.

Teknika e administrimit të drogës

Teknika e administrimit të drogës

Për mesotherapy, përdoren hala shumë të hollë dhe të shkurtër, për shkak të të cilave procedura është praktikisht pa dhimbje. Përdorimi i injektorit shpejton procedurën dhe ju lejon të arrini një llogaritje më të saktë të dozës së barit. Por në çdo rast, futja e mezokokteyl është një punë delikate me të cilën kozmetologët tanë merren me precizën e argjendarëve.

Deri më sot, ekzistojnë tre teknika kryesore të administrimit të drogës:

 • lineare, në të cilën gjilpërë futet paralelisht në sipërfaqen e lëkurës, nën rrudhat;
 • Teknikë "nappage", në të cilën shumë mikroinjekse sipërfaqësore bëhen në lëkurë (metoda më pak traumatike);
 • papular, në të cilën bëhen injeksione individuale, duke formuar një ngritje në lëkurë.

Përbërja e koktelit mjekësor, numri dhe thellësia e injeksioneve përshkruhet nga një beautician - të gjitha këto nuanca janë thjesht individuale.

Efekti terapeutik dhe estetik

Efekti terapeutik dhe estetik

Kjo procedurë është jashtëzakonisht efektive. Efekti terapeutik dhe estetik ose pasojat e mesoterapisë për fytyrën shprehen në një reduktim të ndjeshëm të numrit të rrudhave, në zbutjen e sipërfaqes së lëkurës, në heqjen e efektit të një mjekër të dyfishtë. Falë disa seancave të injeksioneve, është e mundur që të heqin qafe ndryshimet lidhur me moshën në lëkurë: pika të moshës, poret e zgjeruara, rosacea, çanta dhe bruises nën sytë. Lëkura merr një pamje të shëndetshme dhe madje edhe ngjyrë, është e ngopur me lagështi, rritet toni i saj. Cakto këtë procedurë për trajtimin e akneve.

Mesoterapia për flokët ndihmon që flokët të shkëlqejnë, të forta, të stimulojnë rritjen e tyre. Përveç kësaj, flokët gri ngadalësohet, bëhet më e fortë dhe më pak e përgjegjshme ndaj faktorëve të jashtëm negativë. Mesoterapia përdoret për të trajtuar baldness, zbokth, seborrhea.

Falë kësaj procedure, është e mundur të arrihet një sukses i shkëlqyer në luftën kundër celulitit. Konturet e figurës janë shtrënguar ndjeshëm pas procedurave 3-4, lëkura në zonat problematike zbutet, bëhet visually më e shëndetshme, lë "lëvozhgë portokalli". Ju mund të gjeni një numër të madh të rishikimeve rreth mesoterapisë, në të cilën quhet thjesht një procedurë e mrekullueshme!

Indikacionet për mesoterapinë

Indikacionet për mesoterapinë

Kjo procedurë është e përshkruar për këdo që dëshiron të heq qafe të rrudhave të vogla, të zvogëlojë rrudhat e thella dhe dele në fytyrë dhe qafë. Tregohet në luftën kundër ndryshimeve të lëkurës të lidhura me moshën, me shenja të plakjes, me rosacea, mjekër të dyfishtë, sagging, lëkurë të lirshme. Mesoterapia rekomandohet për trajtimin e lëkurës shumë të butë dhe shumë të thatë dhe të hollë.

Procedura është treguar edhe për gratë dhe burrat me flokë të hollë, të brishtë, baldness dhe probleme të tjera me kokës. Treguesit për medikamentet janë të shprehura celulitin, shenjat e shtrirjes, leksionet dhe ngjyra e lëkurës së sëmurë.

Mezoterapia përdoret gjithashtu për t'u përgatitur për operacionet plastike, për rehabilitimin e lëkurës pas operacioneve, pas lëkurës kimike dhe mekanike, dhe pas rishfaqjes së lëkurës lazer.

Kundërindikimet për mesoterapinë

Kundërindikimet për mesoterapinë

Kundërindikimet absolute të mezoterapisë përfshijnë çrregullime të gjakderdhjes, neoplazmat në vendet e injektimeve të dyshuara dhe frika patologjike e injeksioneve. Kontradiktat e mbetura janë relative: prandaj, nuk është e nevojshme të kryhet kjo procedurë gjatë shtatzënisë, duke marrë antikoagulantë, nëse ka plagë, inflamacione, skuqje, dhe pamjaftueshmëri renale dhe hepate në vendin e ekspozimit. Çdo sëmundje ekzistuese, edhe nëse ato nuk janë në listën e mësipërme, duhet t'i raportohen beautician!

Shumë qartë, efekti është i dukshëm në fotografitë para dhe pas mesoterapisë. Dallimet janë të habitshme! Besoni në klubin tonë të bukurisë Mezoterapia shpenzoni aq cilësi të lartë dhe pa dhimbje që ju të mos ndjeni siklet më të vogël! Vetëm emocione pozitive dhe vetëm një rezultat pozitiv.


← Mbrapsht

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью