Vitaminat e naftës A dhe E për flokët, mënyrat e përdorimit, maska ​​dhe përfitimet

 1. Recipes Maskë Mjekësore
 2. Në cilat produkte mund të gjenden këto substanca?
 3. Këshilla dhe truket

Në mënyrë që flokët të duken mirë, të jenë të shëndetshëm dhe të mbrojtur nga ndikimet e jashtme negative, produktet e thjeshta kozmetike për t'u kujdesur për to nuk janë të mjaftueshme. Në mënyrë që flokët tuaj të mbeten gjithmonë në gjendje të shkëlqyer, është e nevojshme të përdoren substanca të ndryshme - për shembull, siç janë vitaminat A dhe E, të cilat nxisin rritjen dhe forcimin e curls. Rreth tyre dhe do të diskutohet në këtë artikull.

Rreth tyre dhe do të diskutohet në këtë artikull

Vitamina A, e njohur gjithashtu si acetat retinol, e bën flokët elastike dhe të fortë, duke rregulluar në të njëjtën kohë punën e gjëndrave dhjamore të kokës. Ajo gjithashtu përmirëson imunitetin e lëkurës dhe nxit proceset rigjeneruese në qelitë e saj. Me mungesën e kësaj substance në trungun e trupit zbehet, bëhet i brishtë dhe i ndarë, ato mund të fillojnë të bien. Gjithashtu, mungesa e vitaminës A shpesh shkakton zbokthin.

Gjithashtu, mungesa e vitaminës A shpesh shkakton zbokthin

Shëndeti i flokëve varet nga gjendja e kokës. Vitamina E (acetat tokoferol) është përgjegjës për përmirësimin e qarkullimit të gjakut në folikulat e flokëve mbi të, duke i furnizuar me oksigjen dhe substanca të dobishme. Për shkak të kësaj, rritja e fillesë është përshpejtuar, brishtësia e tyre zvogëlohet, kurbat bëhen shumë herë më të forta dhe më të trasha. Gjithashtu, vitamina E kontribuon në rigjenerimin e shpejtë të lëkurës - plagët e vogla dhe gërvishtjet në të fillojnë të shërohen më shpejt.

 • Marrja e vitaminës A dhe E

Marrja e vitaminës A dhe E

Këto ushqyes janë gjetur në ushqim të rregullt. Gjithashtu, retinol dhe tokoferol mund të blihen në farmaci dhe përdoren si një mjet i pavarur, ose përdoren si një komponent për maska. Gjithashtu në dyqanet e specializuara mund të gjeni lehtësisht kozmetikë për kujdesin e flokëve, të cilat përmbajnë vitamina A dhe E.

Recipes Maskë Mjekësore

Recipes Maskë Mjekësore

Këtu është maskë më e thjeshtë e mundshme që do të bëjë curls tuaj të butë dhe me shkëlqim:

Për flokët me gjatësi të mesme, merrni një lugë gjelle vitaminash A dhe E, si dhe çdo vaj bazë (ulliri, bajame, etj). Përzierja duhet të aplikohet për të thatë, jo të larë para flokëve. Më pas, maskë është larë me ujë shampo, atëherë ju duhet të aplikoni një balsam. Nëse keni një kokë të gjatë flokësh, thjesht rritni sasinë e përzierjes dhe mos kini frikë të gaboni në përmasa - nëse dëshironi, ju mund të rrisni sasinë e një përbërësi në maskë në kurriz të një tjetri.

Një tjetër opsion për një maskë nafte që është e përshtatshme për ata që vuajnë nga curls thatë është përzier së bashku vaj avokado (2 tbsp.), Vitamina A, E (1 tbsp.) Dhe 10-15 pika ylang-ylang vaj. .

 • Maskë bimore

Maskë bimore

Kjo përbërje është e mirë për forcimin e flokëve dhe për t'i dhënë një shkëlqim të shëndetshëm dhe të shëndetshëm. Merrni në proporcione të barabarta hithrën, kamomilin dhe lulëzimin e gëlqeres në një formë të thatë, mbushini me ujë të vluar për 45 minuta, duke e lënë atë të krijoj. Zierje që rezulton duhet të filtrohet përmes djathit dhe të shtoni në të një lugë gjelle vitaminash A dhe E, si dhe të verdhë veze të vezëve të papërpunuara. Rezultati është tërësisht i përzier dhe aplikuar në të gjithë gjatësinë e fillesë për një orë.

Në cilat produkte mund të gjenden këto substanca?

Në cilat produkte mund të gjenden këto substanca

Edhe pse rezervat e vitaminave A dhe E në trupin e njeriut janë gjithmonë në dispozicion, ato duhet të plotësohen rregullisht në mënyrë që të shmanget një defiçit që ndikon në curls. Kjo mund të ndihmojë në shtimin e dietës ditore të ushqimeve që përmbajnë retinol dhe tokoferol.

Çfarë është Vitamina A?

 • vezët e vezëve;
 • produktet natyrore të qumështit (krem, qumësht etj.);
 • kungull;
 • manaferrat rowan;
 • mëlçisë;
 • karrota.

Një mashtrim i vogël: Retinoli mund të gjendet në të gjitha perimet dhe frutat e ngjyrës së kuqe ose portokalli.

Cilat ushqime kanë vitaminë E?

 • vajra bimore të tilla si ulliri, luledielli, badiava, etj;
 • të bardhët e vezëve;
 • mëlçisë;
 • manaferrat - qershi, boronica, qershi e ëmbël;
 • zarzavate të freskëta - majdanoz, spinaq, etj;
 • domate;
 • Piper bullgar;
 • lakër (përfshirë brokolin);
 • farat e lulediellit;
 • pjeshkë dhe nektarina;
 • molla;
 • ullinj.

Këshilla dhe truket

 • Vitaminat A dhe E mund të blihen në çdo farmaci, si në formë të lëngët ashtu edhe në formë kapsulash. Çmimi për ta në formë të lëngshme është rreth 150 rubla, në ato të kapsuluara mund të kushtojnë pak më shumë. Nëse keni ndërmend të bëni maska ​​me substanca të dobishme, keni nevojë pikërisht retinol "të lëngshëm" dhe tokoferol.
 • Nëse nuk doni të bëni një përzierje komplekse për një maskë për ndonjë arsye, mjafton të derdhni një lugë gjelle vitaminë A ose E në formë të lëngshme në një balsam ose shampo. Ju gjithashtu mund t'i shtoni ato në maska ​​të gatshme.
 • Sa për kapsulat, ata janë përdorur brenda - kjo është e përshtatshme në qoftë se ju nuk jeni një tifoz i maska ​​shtëpi. Një nga preparatet që përmbajnë retinol dhe tokoferol quhet "Aevit". Merrni kapsula në një predhë xhelatine duhet të jetë në rrjedhë.
 • Kur fërkim përzierjet terapeutike në curls aplikoni ato përgjatë gjithë gjatësinë e tyre. Përdorimi i vitaminave A dhe E vetëm, për shembull, në këshilla të njerëzve të prekur nga flokët e brishtë është e gabuar. Fushat e tilla problematike janë tashmë një zonë e "vdekur" e flokëve, nuk ka enë gjaku në të, që do të thotë se vitaminat nuk do të absorbohen dhe nuk do të ketë efekt shëndetësor mbi fijet.

Blerja e vitaminave është një detyrë shumë e thjeshtë: ato mund të gjenden në çdo farmaci për më shumë se një çmim të arsyeshëm. Nuk është e nevojshme për të blerë ndonjë kompleks kompleks multivitamin, ju mund të blini vetëm ato ushqyes që keni nevojë. Gjithashtu, përdorimi multivariatrik i tyre (maska, gëlltitja, përdorimi i disa produkteve) e bën përdorimin e retinolit dhe tokoferolit shumë i përshtatshëm, që do të thotë që flokët tuaj gjithmonë do të jenë të bukur dhe të shëndetshëm me përpjekje minimale, kohë dhe para.

Në cilat produkte mund të gjenden këto substanca?
Çfarë është Vitamina A?
Cilat ushqime kanë vitaminë E?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью