Omelet e harlisur: 9 receta me qumësht dhe vezë në furrë dhe pan

 1. Mollë e shijshme me gëzof - një recetë klasike
 2. Kokrra e harlisur me qumësht dhe vezë dhe djathë - recetë në furrë
 3. Omelet me qumësht dhe vezë madhështore - recetë në tigan
 4. Omelet me qumësht dhe vezë - një recetë në furrë si në kopshtin e fëmijëve
 5. Bajra e përsosur në furrë - e harlisur dhe e ajrosur
 6. Si të gatuaj një omëletë në mikrovalë për 5 minuta
 7. Si të gatuaj një omlet i harlisur në një tenxhere të ngadalshëm
 8. Omelë me qumësht, vezë dhe sallam në një tigan
 9. A mund të bëj një omeletë pa qumësht apo ujë?
 10. Omeletë më të shijshme me kërpudha - recetë Video - shtëpi e hani atë shumë shpejt

Të gjithë në jetën e tij të paktën një herë provuan këtë gjellë delikate. Për herë të parë, kur ata ishin ende të rinj në kopshtin e fëmijëve, atëherë, me siguri, në shkollë dhe në një jetë të pjekur. A mendoni se është e lehtë për të bërë një omlet me qumësht dhe një vezë? Në fakt, nuk është aq e thjeshtë sa duket.

Dhe në qoftë se vendosni me duart tuaja në shtëpi për të "hidhëruar" një omeletë të harlisur dhe për të mburrur familjen, çfarë zejtari jeni, atëherë ju keni ardhur në vendin e duhur. Sot kam vendosur të tregoj se si të bëj një omlet të saktë dhe të zellshëm: klasik, në furrë, në një tigan, në një mikrovalë dhe në një tenxhere të ngadaltë, dhe një recetë si në një çerdhe.

Mollë e shijshme me gëzof - një recetë klasike

Mollë e shijshme me gëzof - një recetë klasike

Tradicionalisht, omëleta është bërë nga qumështi dhe vezët. Zakonisht kjo pjatë është shumë popullore për mëngjes. Dhe ne nuk do të zgjasim dhe të bëjmë një version klasik të një omeletë për mëngjes, që është, në një mënyrë të shpejtë. Është shumë e thjeshtë!

përbërësit:

 • Vezë pule - 4 gjëra,
 • Qumësht - 100-120 ml.,
 • Erëza dhe kripë për shije
 • Vaj për tiganisje (preferoj perime të përziera me krem).

Recetë gatimi:

Goditja e vezëve në një tas të veçantë dhe fillimi për të rrahur derisa të qetë. Ndërsa rrahën, kripë dhe piper.

Shtoni qumështin dhe vazhdoni të rrahni.

Pastaj derdhni masën e lëngshme që rezulton në një tigan të ngrohur me vaj. Pra, skuqni për 2-3 minuta dhe mbyllni kapakun deri sa të bëhet.

Këtu tek ju: një omëletë nga qumështi dhe vezët është gati sipas recetës klasike!

Kokrra e harlisur me qumësht dhe vezë dhe djathë - recetë në furrë

Kokrra e harlisur me qumësht dhe vezë dhe djathë - recetë në furrë

Më së shpeshti, kur e mbyllni menjëherë tavën me një kapak, merrni një omeletë të harlisur. Kjo është, ju nuk keni nevojë të prisni 3 minuta dhe pastaj të ngushtë, por menjëherë. Dhe një tjetër sekret - ju mund të shtoni një çikë e vogël e sode buke në përzierje. Dhe sekreti i dytë - ju duhet të lëvizni me një lëvizje, jo një mikser. Pra, masa del që të jetë e ajrosur, me shkumë - siç kërkohet.

Le të gatuajmë një omeletë madhështore me qumësht dhe vezë në furrë (pan)!

produktet:

 • Të gjitha testitë e njëjta - 5 copë
 • Qumësht - 250 ml.,
 • Djathë i fortë - 100 gramë,
 • kripë,
 • E pra, pak gjelbërim për zbukurim.

Vërvidhni vezët derisa të jeni gati. Derdhni qumësht tek ata, duke nxituar.

Djathit hidhni mbi një krunde gjobë dhe derdhni në masë të qumështit të vezëve. Kripë e lehtë. Dhe përsëri një rrahje të vogël.

Të Gjelbrit mund të copëtohen menjëherë dhe të derdhen në masë të përgatitur, ose mund të zbukurohen pas furrës me një shërbim - ashtu si ju pëlqen.

Furrë është tashmë e ndezur deri në 180 gradë. Është koha të skuqemi! Derdhni në enë për pjekje dhe në furrë për 15-20 minuta.

Këtu ju keni një omlet i harlisur me qumësht dhe vezë.

Nëse ju doni të njomë gjellë, ta bëni atë më ushqyes, atëherë në raste të tilla unë shtoni salcice ose salcice.

Shërbyer me perime është e dëshirueshme, por ju mund të dëshironi ashtu.

Pyes veten:

 1. Djathë krem ​​djathi
 2. Çfarë duhet të gatuaj për darkë të shijshme dhe të shpejtë
 3. Vend patate në furre

Omelet me qumësht dhe vezë madhështore - recetë në tigan

Omelet me qumësht dhe vezë madhështore - recetë në tigan

Receta më e zakonshme për të bërë një omlet i harlisur është në një tigan. Koha minimale, por rezultati është i shkëlqyer. Unë kam dhënë tashmë shembullin e një recetë klasike më lart, kështu që tani unë do të shtoj më shumë perime (tranguj dhe domate) për produktet e mësipërme dhe një mish pak, nëse mund të them kështu, salcice.

produktet:

 • E njëjta gjë si në versionin klasik
 • Domate - 2 medium,
 • Kastravecat - 1,
 • Suxhuk "Doktor" - 200 gram.

Ne përsërisim procesin e gatimit sipas recetës tradicionale: rrahim vezët, derdhim qumësht, rrahim dhe përzierim.

Në këtë fazë ne do të përgatisim perimet - minierën, pastër, pres gjallë (unë nuk më pëlqen feta të mëdha, nëse ju pëlqen dikush që ju mund të prerë atë në gjysmë). Domate dhe kastravecat e prera në masë dhe kripë.

Tava e tiganit tashmë është duke u përdredhur nga yndyra e shkrirë (gjalpë). Hidheni në omletën pothuajse të harlisur shijshme. Mbetet për të pritur rreth 10 minuta.

Pak ftohtë dhe thirrje për mëngjes familjen tonë.

Omelet me qumësht dhe vezë - një recetë në furrë si në kopshtin e fëmijëve

Omelet me qumësht dhe vezë - një recetë në furrë si në kopshtin e fëmijëve

E pra, kjo omlet, si në kopshtin e fëmijëve - kjo është vetëm një bombë. Unë ende kujtoj shijen e tij. Më kujtohet aroma në të gjithë kopshtin - Mmmm! Nëse kuzhinierët në kopshtin e fëmijëve janë profesionistë, ose përvoja jonë nuk është e mjaftueshme. Por për mua herën e parë, si me ato kuzhina çerdhe, asgjë nuk ndodhi. Të gjitha zakonet.

Rezulton se sekreti i një omlet të tillë, si në kopshtin e fëmijëve është i thjeshtë - ju duhet të mbani përmasat!

produktet:

 • Vezë - 3 copë,
 • Qumështi - 100 gramë,
 • gjalpë,
 • Kripë për shije.

Kjo është saktësisht proporcioni dhe duhet të respektohet!

Më vete, piqni qumësht dhe yolks. Pastaj shtoni proteinat dhe përziejeni gjithçka përsëri. Shkumë duhet të shfaqet.

Ekspozoni 200 gradë në furrë. Lubrifikoni formën e pjekjes me gjalpë. Ne dërgojmë masën përfunduar në furrë. 20 minuta dhe ju mund të shijoni aromën dhe shijen e një omeletë si në fëmijëri.

Bajra e përsosur në furrë - e harlisur dhe e ajrosur

Bajra e përsosur në furrë - e harlisur dhe e ajrosur

Kjo recetë për një omëletë në furrë është shumë e ngjashme me atë që është aq e shijshme, e ajrosur dhe e gatuar në mënyrë të mrekullueshme në kopshtin e fëmijëve. Por ndryshimi është se ajo ka një strukturë poroze. Pra i dhimbshëm dhe i shijshëm me një shije qumështi.

Zakonisht, në mënyrë që të bëj një omeletë ushqyese dhe të pazakonshme, unë shtoj djathë dhe salcice (sallam të tymosur, salcice dhe proshutë). Tani, me të vërtetë, nxirrni omletën e përsosur nga furra.

përbërësit:

 • vezë pule - 6-7 sende,
 • qumështi i lopës - 350 mililitra,
 • kripë - gjysmë lugë çaji,
 • gjalpë - vetëm për të lyer formën e pjekjes në furrë,
 • dhe vetë forma është 22 centimetra e thellë në diametër.

Gatim omletën e përsosur në furrë:

 1. I thyej të gjitha vezët në një tas të thellë dhe shtoj qumësht. Por qumështi nuk duhet të jetë i nxehtë, temperatura maksimale e dhomës.
 2. Hidh kripë dhe filloni të gatuani me një mikser. Mjafton të përzihet me një masë homogjene, pa fanatizëm.
 3. Në këtë fazë, ju mund të shtoni djathë të integruar dhe salcice.
 4. Lubrifikoni butësisht nga të gjitha anët pjekjen e myk. Dhe derdhni omletin tonë të lëngshëm atje.
 5. Në furrë ngrohur në 200 gradë ne dërgojmë pjatën që rezulton.
 6. Nëse kapaciteti juaj është rreth 10 centimetra, atëherë gjysma e një ore është e mjaftueshme për omletën në furrë të bëhet e harlisur - të qëndrojë lart. Gjëja kryesore nuk është që të injorojë, dhe pastaj kore mund të nxehtë fort dhe shijen e omelet do të prishin.
 7. Turn off furrë dhe le të ulen një minutë 5-le të vijnë në gatishmëri.
 8. Merrni nga furra dhe prerë në pjesë. Ju mund të dekoroj me zarzavate.

Një omëkë e pjekur e ajrosur në furrë do të kënaqë mysafirë të papritur. Dhe tani shikoni se si ju menjëherë mund të bëni pjesë të një omelete në furrë:

Si të gatuaj një omëletë në mikrovalë për 5 minuta

Nëse, me kalimin e kohës, ju keni një "telashe" të plotë dhe nuk mund të refuzoni mëngjesin, atëherë një piqem me pesë minuta në mikrovalë vjen në shpëtim. Zgjidhja e njerëzve moderne. Fëmijët e moshës shkollore do të përballen me një pjatë të tillë në përpjekjen e parë, dhe madje edhe më shumë për ju.

Tani unë do t'ju tregoj hap pas hapi se si ta bëni këtë:

Në një filxhan ose në një filxhan (para kësaj, yndyrat muret e kupës me gjalpë) thyejnë 3-4 vezë. Për shije, shtoni kripë dhe mundi me një pirun.

Tani shtoni qumështin (gjysmën e xhamit), pak ngrohur dhe përzieni përsëri.

Dërguar në mikrovalë për 2 minuta.

Pastaj, herën e fundit kemi përzjerë dhe gatuajmë një tjetër 3-3 minuta.

Nëse ju pëlqen të shihni procesin e gatimit me sytë tuaj, atëherë shikoni këtë video. Është e vërtetë se në të salcice tradicionale (proshutë) dhe një copë basilike janë shtuar në produktet tradicionale për ngopje.

Si të gatuaj një omlet i harlisur në një tenxhere të ngadalshëm

Dhe përsëri, një recetë e shpejtë për gatim omelets. Për sa i përket madhështisë, ajo tejkalon të gjitha ato që janë përgatitur më parë, pasi ajo është pjekur nga të gjitha anët në një enë të mbyllur.

përbërësit:

 • Vezë pule - 3 copë,
 • Qumështi, më i mirë në shtëpi - gjysmë filxhan,
 • Kripë dhe bimëve sipas dëshirës,
 • Vaj për lubrifikim të mureve brenda multikookerit.

Dhe si zakonisht, vazhdoni të gatuani. Në dy tanke ndani yolks dhe proteinat. Kombinoje yolks me qumësht dhe lëvizje "shake up".

Pasi ata derdhin në ketra dhe godasin atë "shkundni". Në këtë pikë, ju mund të shtoni atë që dëshiron zemra juaj - vetëm atë që ju pëlqen (sallam, zarzavate, erëza).

Ne kemi vënë në modalitetin multicooker "Pjekje" (timer për 20 minuta).

Në asnjë rast mos e hapni kapakun dhe madje edhe pas prodhimit, mos e hapni atë, por prisni 5-7 minuta. Kjo varet nga sa e gjelbër do të jetë omeleta.

Omelë me qumësht, vezë dhe sallam në një tigan

Omelë me qumësht, vezë dhe sallam në një tigan

Për ata që duan një pjatë që është më substanciale dhe më serioze, ata do të duan gatim me sallam.

produktet:

 • Vezë pule - 3-4 copë,
 • Qumësht, në vend të qumështit ju mund të përdorni krem ​​- 30-50 ml,
 • Suxhuk i gatuar (proshutë, karbonat) - 150 gramë,
 • Një majë e kripës,
 • Vaj perimesh për tiganisje.

Vërvidhni vezët me një lëvizje në një masë të shkumëzuar. Plotësoni ato me qumësht. Kripë dhe piper.

Pritini suxhuk në sheshe dhe sillni në një tigan.

Derdhni në masë të vezëve të qumështit të lëngshëm dhe sillni mbi nxehtësinë e ulët derisa të zihet.

Pak goditje pjesën e poshtme të tehut, në mënyrë që qelqi të lëngshme në fund dhe pjekur në mënyrë të barabartë.

Bon appetit!

Është e dobishme për:

 1. Pulë në tenxhere, pjekur në furrë
 2. Pancakes shumë të shijshme me vrima
 3. Kasetë e qumështit, si në kopshtin e fëmijëve

A mund të bëj një omeletë pa qumësht apo ujë?

Dhe unë do t'ju përgjigjem - "Po, mundeni!"

Ka dy opsione pa qumësht: në ujë dhe pa përbërës të qumështit.

Opsioni i parë është thjesht përdorimi i ujit të zakonshëm të zier në vend të qumështit.

Në të dytin - ne refuzojmë produktet e qumështit dhe ne gatuajmë në frëngjisht. Është frëngjishtja që nuk e pëlqen omletin e harlisur dhe prandaj receta franceze për gatim ulet duke rrahur vezët tërësisht dhe më pas duke i skuqur në mënyrë të barabartë në të dyja anët.

A është e mundur për të thirrur një dietë të tillë omlet? Ndoshta po. Që nga dieta vezë për humbje peshe është i bazuar në vezë. Pra, ata produkt me kalori të ulët.

Dhe së fundi, unë do t'ju postoj një recetë origjinale (shih videon)

Omeletë më të shijshme me kërpudha - recetë Video - shtëpi e hani atë shumë shpejt

Rezulton një pjatë e shijshme dhe e shijshme që nuk është vetëm e kënaqshme, por edhe e shëndetshme.

Shih, gjellë në dukje të thjeshtë për mëngjes, dhe mundësi të tilla, sa imagjinatë, sa lloje gatimi. Ju gjithmonë mund të eksperimentoni dhe të gjeni një zgjidhje të shkëlqyer.

A mendoni se është e lehtë për të bërë një omlet me qumësht dhe një vezë?
A është e mundur për të thirrur një dietë të tillë omlet?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью