Çfarë mund të përgatitet nga stomaku i derrit. Si të gatuaj një stomak derri.

 1. Stomaku i mbushur derri: një recetë me hikërror dhe kërpudha
 2. Procesi i gatimit
 3. Si të ngopni stomakun e mishit të derrit me brënda të tjera
 4. Teknologjia e gatimit
 5. Recetë me patate dhe proshutë
 6. udhëzim
 7. Gatim stomak derri për mbushje
 8. Mish derri i mbushur me hikërror - një recetë
 9. Si të mbushni një stomak derri?
 10. Stomak derri i mbushur me mish
 11. Si për të pastruar një stomak derri?
 12. Si të pastroni dhe të përgatitni stomakun e mishit të derrit?
 13. Përgatitni "Saltison"

Në ditët e lashta, familjet fshatare nuk mund të kishin mundësi të hanin mish shumë shpesh. Kjo është arsyeja pse ata kërkuan të gatuajnë enët e shumta bazuar në një shumëllojshmëri të nënprodukteve. Pjata të tilla ishin shumë të shijshme dhe ushqyese, shpesh u shërbenin tabelë festive .

Një nga zograt më të njohura nga e djathta është stomaku i derrit, cilësia ushqyese e së cilës pothuajse nuk është aspak inferiore ndaj mishit. Njëqind gram mish derri përmban rreth 159 kalori.

Mish derri - është një organ muskulor, i cili karakterizohet me formë në formë të thes. Në bazë të stomakut, mund të gatuash një larmi të madhe të enëve të mishit, por mbi të gjitha është i përshtatshëm për mbushjen, duke vepruar si një shtresë e ngrënshme natyrore.

Edhe në kohët e lashta, të gjithë popujt sllavë gatuan një llojllojshmëri të pjatave kombëtare të bazuara në stomakun e derrit. Sidomos për tryezën e pushimeve të Krishtlindjeve u bë për të gatuar stomakun e derrit të mbushur. Si një mbushje, si mish i copëtuar, ashtu edhe kikirikë mund të përdoren - për shembull, elb apo mel.

Në Bjellorusi, për këtë ditë ata përgatisin një pjatë të quajtur Vantrobyanka, dhe në Ukrainë - Kendukh. Në të dyja rastet, kjo pjatë është një stomak derri, brenda së cilës ka një mbushje nga nënproduktet e tjera. Në Rusi, në bazë të stomakut të mishit të derrit, ata pëlqejnë të gatuajnë enët e tilla si kripë dhe trung. Dhe në Chuvashia një nga enët e tyre popullore kombëtare është Shurbi Kugar.

Pa marrë parasysh se çfarë gjellë do të gatuash, stomaku i derrit duhet të para-përpunohet. Pra, në radhë të parë, ky nënprodukt është tërësisht i degjeneruar dhe plotësisht i lirë nga përmbajtja. Pas kësaj, dhjetë minuta zhytem ujë të nxehtë dhe për të hequr mukozën nga stomaku. Tani, pas përpunimit, stomaku i mishit të derrit duhet të pastrohet përsëri dhe të shpëlaret tërësisht.

Për të bërë gjellë të shijshme dhe të bukur, është e rëndësishme të ndiqni disa rregulla. Për shkak të faktit se çdo trajtim i nxehtësisë çon në një kompresim të rëndësishëm të stomakut të derrave dhe një reduktim të ndjeshëm në madhësinë e tij, nuk duhet ta mbushni atë shumë të ngushtë. Përveç kësaj, rekomandohet që paraprakisht të kryhet disa punktime në nënprodukt - kështu që nuk do të plasaritet gjatë gatimit. Në procesin e pjekjes yndyrë do të rrjedhë - kjo yndyrë duhet të jetë i holluar periodikisht mbushur stomachs derri. Ka një tjetër sekret. Për të siguruar se gjellë është e mbuluar me crunchy mrekullueshme dhe kore kafe , keni nevojë rreth pesë deri në dhjetë minuta para përfundimit të gatimit, derdhni stomakun e mishit të derrit me një përzierje me salcë kosi dhe erëza aromatike. Dhe për ta bërë më të lehtë dhe më të lehtë prerjen e stomakut të gatshëm, rekomandohet të vendosni një shtyp të veçantë në krye të saj. Stomaku i mishit të derrit shërbehet i ftohtë. Për shkak të përmbajtjes së vitaminave E, PP dhe grupit B, si dhe hekurit, magnezit, zinkut, selenit, bakrit dhe mineraleve të tjera, stomaku i derrit është shumë i mirë për shëndetin.

Nënproduktet ushqyese dhe prona të dobishme asnjë mënyrë inferior ndaj mishit. Por fatkeqësisht, disa amvise shkarkojnë enët e tilla, duke i konsideruar ato të pa shije dhe të pangrënshme. Më shumë gjasa, arsyeja për këtë është pamundësia për t'i përgatitur siç duhet ato. Le të përpiqemi të të bindim dhe të zbulojmë të gjitha detajet e procesit. Sot ne do të mbushim stomakun derri. Organi i mbushur muskulor do të dekoroj tryezën e Krishtlindjeve.

Kjo u nderua nga sllavët e lashtë. Ai ishte mbushur me drithëra të ndryshme, mish të grirë, perime dhe produkte të tjera. Ushqimi i quajtur "Vantrobyanka" duan të gatuajnë në Ukrainë. Në Republikën Çuvash, kuzhinierët e bëjnë "Cougar Shyurbi" - kjo është një pjatë kombëtare me të perime te këndshme dhe lardo të shkrirë.

Para se të bëhet stomaku i mishit të derrit, duhet të shfryhet, të hiqet gjithë përmbajtja, të hiqet filmi mbrojtës dhe të zhytem në ujë të ngrohtë. Ju lutem vini re se gjatë trajtim të ngrohjes nënprodukt është reduktuar dukshëm në madhësi, kështu që nuk duhet të ketë shumë mbushje, përndryshe organi thjesht do të shpërthente. Nëse ndiqni të gjitha rekomandimet, do të merrni një delikatesë të hollë të mishit, të cilën ju nuk keni turp për të shërbyer.

Stomaku i mbushur derri: një recetë me hikërror dhe kërpudha

Stomaku i mbushur derri: një recetë me hikërror dhe kërpudha

Sasia e kërkuar e produkteve: një mbresë, një gjysmë filxhe hikërror të gatuar, dyqind gram mish të grirë (çdo gjë), kërpudha të thata ose të ngrira (njëqind gramë), dy vezë, një qepë, dy karafil me hudher, 150 ml krem ​​kosi dhe erëza (piper, kripë). Ju gjithashtu do të duhet pako fije dhe ushqim për pjekje (ju mund të filmoni).

Procesi i gatimit

Procesi i gatimit

Shpash organi muskulor i kafshës, prenë filmin e yndyrshëm dhe e vendos në ujë pak kripur për tre orë. Gjatë kësaj kohe, ne e kalojmë mushtin me qepë dhe kërpudha. Kur mbushja është ftohur, shtrydhni hudhrat, vezët vezë dhe shtoni erëza. Plotësoni mbresë me përzierjen e përfunduar (lirshëm), kapni vrimën dhe futeni në qese. Stomaku i mbushur derri i dërguar për të pjekur për 40 minuta në 200C. Pas kësaj hapim çantën, derdhim shumë krem ​​kosi ose majonezë dhe e vendosim në furrë për 15 minuta përsëri. Shërbej i ftohtë me turshi dhe bimë.

Si të ngopni stomakun e mishit të derrit me brënda të tjera

Si të ngopni stomakun e mishit të derrit me brënda të tjera

Pjatë është më e mundimshme, por shumë e shijshme dhe e butë. Ne do ta bëjmë atë nga përbërësit e mëposhtëm: derri i derrit me madhësi të mesme, copa mishi i gjedhit (dyqind gramë), dy veshka, gjuha dhe veshët e derrave (1 copë secila). Për një shije të rafinuar do të kërkohet karrota të freskëta , një qepë, piper i kuq dhe i zi, kripë e hudhër, laurea.

Teknologjia e gatimit

Në një enë të thellë, pour dy litra ujë, shpërndajë në të një lugë të madhe të kripës dhe uthull thelb . Hidhni një zgjidhje të abomasumit për tre orë dhe veshkat - për një orë. Hiqni fëlliqësinë dhe kallamisjen nga gjuha dhe veshët. Vlimë sasi të mishit të derrit për një orë. Ne do të bëjmë të njëjtën me gjuhën dhe veshët - ata duhet të jenë të gatuar në enë të veçanta për rreth 90 minuta me erëza dhe perime të pjekura.

Nga gjuha për të hequr lulëzimin e bardhë, prerë në copa. Veshët dhe veshkat - rripat. Fileto viçi prerë në copa të zhdërvjellëta, sezoni me kripë dhe piper, kombinohen me brumin. Plotësoni këtë masë me hapësirën e scar, pastaj pak "fitim" me temat e zakonshme dhe të vendosur për të valoj për disa orë. Pastaj stomaku i derrit i mbushur me majonezë gjalpi dhe piqni për rreth një orë. Gëzoni kryeveprën e kuzhinës!

Recetë me patate dhe proshutë

Recetë me patate dhe proshutë

Absolutisht të gjithë do të pëlqejnë pjatën tradicionale të Skocisë, pasi përbëhet nga përbërësit e zakonshëm për ne: gjysmë litër qumështi, një rumen, dy kilogram patate, qepë dhe sallatë (treqind gramë). Piper i zi, gjethe gji dhe kripe perdoren si erëza. Për dashamirët e nxehtë, ne ju sugjerojmë të shtoni piper ose piper chilli.

udhëzim

Ngjashëm me recetat e mëparshme thith mish derri në ujë të kripur. Përgatitni mishin e perimeve: pat patatet, përdorni garzë për të hequr lëngun e tepërt, shtoni proshutë, copëtoni në copa të vogla, qepë të skuqura, të gjitha erëzat dhe mbushni me qumësht të ngrohtë. Ajo rezulton në masë jo shumë të trashë, të cilën e bllokojmë hapësirën gastrike. Vendoseni në furrë për dy orë. Periodikisht ne ujë stomak derri i mbushur me yndyrë të sekretuara për të formuar një kore të artë.

Siç mund ta shihni, gjithçka është më e thjeshtë se sa duket. Mos kini frikë të tregoni imagjinatën dhe eksperimentoni me produkte. Pjatë e pazakontë impresionon me aroma mahnitëse, lëngje dhe shije të mahnitshme.

Që nga kohra të lashta, kur rriten kafshët shtëpiake për mish, njerëzit, natyrisht, kanë kërkuar me përfitim maksimal që të përdorin të gjitha pjesët e karkasave në maksimum ekonomikisht pas therjes. Nënproduktet (për pjesën më të madhe këto janë organe të brendshme), natyrisht, gjithashtu shkuan në kurs, duke përfshirë stomakun, për shkak të tyre ju mund të gatuani enët e shijshme dhe të lira, megjithatë, ju do të duhet të kallajoni.

Praktikisht në të gjitha vendet me kultivim të kafshëve të zhvilluara dhe një kulturë të mjaftueshme gatimi, ka tradita të përgatitjes së enëve të tilla. Për shembull, viçi, stomaku i mishit dhe i mishit mund të mbushen për shkak të formës së natyrshme të thes. mbushje të ndryshme . Enët e tilla janë të mira edhe për tryezën e pushimeve.

Ju them se si të gatuaj stomakun e derrit të mbushur.

Kur blejnë stomak, zgjidhni freskët, të ngrirë (plagët e brishta shumë më shpejt se pjesa tjetër e kufomës). Normalisht, stomaku i derrit ka një ngjyrë të zbehtë rozë-gri dhe një erë të veçantë, të cilat, megjithatë, nuk duhet të veshin hije të kalbjes.

Gatim stomak derri për mbushje

Stomaku i derrave larë plotësisht, pastrohet me thikë, doli, pastrohet me një furçë nën ujë të rrjedhshëm siç duhet. Për 5 minuta, derdhni stomak me ujë të valë, nxjerrni, freskoni pak dhe pastroni brenda dhe jashtë përsëri, kapni filmat, përdorni kripën e trashë si një gërryes. Pas kësaj procedure, ne përsëri lani plotësisht stomakun dhe vendosim në ujë të ftohtë për 8 orë. Shpëlarje tërësisht para gatimit.

Mish derri i mbushur me hikërror - një recetë

përbërësit:

 • stomak derri - 1 pc.;
 • hikërror - rreth 2 gota;
 • kërpudha të freskëta (kërpudhat, për shembull) - 8 copë;
 • qepë - 1 pc;
 • 150 g;
 • piper i zi terren dhe erëza të tjera (koriandër, karafil, arrëmyshk );
 • gjalpë i shkrirë - 2 tbsp. lugë.

preparat

kuzhinier hikërror i lirshëm (domethënë rreth 3 gota uji, jo më shumë). Ju nuk mund të gatuani, por thjesht derdhni hikërror me ujë të vluar në një tenxhere qeramike me një kapak dhe prisni. Gjirit prerë në proshutë dhe shkrihen ato yndyrë në një tigan. Fry qepë finely copëtuar në yndyrë, pastaj shtoni kërpudha, prerë në ato pak më të mëdha. Gatuaj përzierjen e qepë-kërpudhave, nxitje, mbi nxehtësinë e ulët për 15 minuta me shtimin e ghee dhe erëza. Përzierje hikërror dhe qepë-kërpudha.

Si të mbushni një stomak derri?

Ne lidhim një vrimë në stomak me një varg, duke mbushur me kujdes vrimën tjetër me mbushjen jo shumë të ngushtë (hikërror do të rritet në vëllim në procesin e përgatitjes së mëvonshme). Ne lidhim vrimën e dytë, bëjmë disa shpime me një pirun nga anët e ndryshme dhe në disa vende e lidhim vargun.

Mbushe stomakun e pjekur të mishit dhe piqeni në supë me shtimin e gjetheve të gjirit, peppercorns dhe karafil në zjarrin më të ulët, të mbuluar me një kapak. Koha e gatimit rreth 2 orë.

Përndryshe, piqni stomakun e derrit të mbushur në furrë. Koha e pjekjes është rreth 2.5-3 orë në një temperaturë prej 200 ° C.

Stomak derri i mbushur me mish

përbërësit:

 • stomaku i derrit përgatitur - 1 pc.;
 • rreth 200 g;
 • yndyrë gjirit - 150 g;
 • hudhra - 5 karafil;
 • erëza (për shembull, gati-përzierje hops-suneli);
 • Madera ose raki - 30 ml.

preparat

preparat

Prisni mish derri shumë të imët me dorë (ose përdorni një hanxhar për këtë qëllim, ose kaloni nëpër një mulli mishi me një hundë të madhe). Pres gjoksin me dorë. Prerë mirë hudhër. Kombino mishin dhe proshutën në një tas, shtoni hudhër, erëza dhe madeira. Shtoni pak dhe përziheni. Mbusheni stomakun mbushja e mishit jo shumë të ngushtë (shih më lart, recetë e mëparshme). Ne lidhim, lidhim me temat dhe bëjmë disa punktime. Cook në supë për 2,5 orë ose piqni në furrë (pak më të gjatë). Nëse është i gatuar, ka kuptim të vendosni stomakun e gatuar të gatuar të gatuar nën presion për disa orë dhe pastaj të ftohet në frigorifer.

Paraardhësit tanë gatuan një kokë të shijshme, kripë nga stomaku i derrit, duke e mbushur atë me mish kokë derri dhe të brendshmet. Ky ushqim nuk është inferior ndaj të tjerëve. enët e mishit . Por së pari ju duhet të pastroni stomakun.

Si për të pastruar një stomak derri?

Për të pastruar stomakun e mishit të derrit, bëni sa vijon në rendin e mëposhtëm:

 • Pra, lani stomakun e derrit nën ujë të rrjedhshëm, së pari në njërën anë, dhe pastaj kthehuni në anën tjetër, dhe gjithashtu lani mirë.
 • Stomaku përbëhet nga një sërë folds, ne pastrojmë të gjitha folds me një thikë, dhe ne mund të përdorim një furçë për enët.
 • Për ta bërë më të lehtë për të hequr mukozën në stomak, zhyt atë për 10 minuta në ujë të valë dhe të freskët.
 • Heqni membranën mukozale, shtresën e yndyrë, film.
 • Lahen përsëri në sasi të mëdha uji.
 • Kthejeni stomakun e pastruar brenda dhe fshijeni mirë me kripë, lëreni për 5 orë.
 • Ne larë nga kripë dhe të thith barkun në një zgjidhje (për 1 l ujë dhe 1 lugë gjelle kripë dhe uthull) për rreth 1 orë, më shumë është e mundur.
 • Pas njomje përsëri lani stomakun në ujë, jepni të thatë dhe mund të jetë i mbushur.

Si të pastroni dhe të përgatitni stomakun e mishit të derrit?

Stomak derri i mbushur me mish, brumice, perime, drithëra.

Përgatitni "Saltison"

"Saltison" është gatuar mirë nëse sapo keni gatuar mishin e ziershëm: disa nga produktet e mishit që nuk përdoren në mishin e ziershëm do të shkojnë për Saltison.

Për "Saltison" ju nevojitet:

 • 1 stomak derri;
 • 1 kg derri pa kocka;
 • 400g viçi pa kocka;
 • 200 g mëlçi derri;
 • 200 g lardo të pjekur në furrë;
 • 200 g proshutë të freskët me shtresa të mishit dhe lëkurës;
 • 1 filxhan ose pak më shumë supë nga pelte;
 • 1 këmbë derri i gatuar;
 • 1 qepë të madhe;
 • 3 karafil hudhër;
 • kripë terren dhe piper i zi për shijen tuaj;
 • 6 bizele të zeza dhe alispice;
 • 3 gjethe gjiri.

Filloni gatim:

 • Ne e çmontojmë këmbën e derrit: hiqni mishin dhe lëkurën, prerë copa dhe hedhim kockat.
 • Sallën e pjekur të prerë në kube.
 • 400 g pulpë derri dhe mish lope në një mulli mish.
 • 600 g derri dhe yndyra me lëkurë të prerë në copa të vogla.
 • Mëlçia e para prerë në copa.
 • Hidh hudhër.
 • Kombino të gjitha së bashku, kripë, piper, derdh supë dhe përzierje gjithçka.
 • Stomaku i përgatitur, i kthyer nga jashtë, i mbushur me mish të grirë, por jo fort (gjatë gatimit, stomaku do të ulet në madhësi dhe mbushja mund të jetë e ngushtë), dhe qepni vrimën me një gjilpërë të trashë dhe fije.
 • Stomaku i mbushur është ulur në tigan, i mbushur me ujë 2-3 cm mbi përmbajtjen e tiganit dhe vendosur në vlim, së pari në një zjarr të fortë, dhe kur ajo vlon, kapem në një çiban të ulët.
 • Hiq shkumën, shpoje stomakun e mbushur në disa vende me një gjilpërë të trashë, në njërën dhe anën tjetër dhe gatuaj për rreth 3 orë.
 • Gjatë gatimit, ne e kthejmë "Saltison" tonë në anën tjetër disa herë.
 • Me sa duket, gjysmë ore para përfundimit të gatimit, ne vendosim një qepë, piper, kripë për shije dhe gjethe gjiri në një tigan.
 • Pasi stomaku është zier, e marrim nga supë, e vendosim në skarë në furrë, vendosim një fletë metalike nën vuaj, kthehemi në furrë në 200 ° C dhe piqemi për 20 minuta.
 • "Saltison" është vendosur në një pjatë, e mbuluar me një pjatë, dhe më lart kemi vënë shtypjen dhe dërgojmë në një vend të ftohtë për 12 orë, pastaj mund të pritet në pllaka të holla dhe të shërbehet me mustardë.


Pra, është e vështirë të pastrohet stomaku i mishit të derrit, por është e mundur që të bëhet një gjellë e shijshme shtëpi e shëndetshme, pa shtesa artificiale, të cilat tani janë mbushur me prodhime të mishit të fabrikës
Pra, është e vështirë të pastrohet stomaku i mishit të derrit, por është e mundur që të bëhet një gjellë e shijshme shtëpi e shëndetshme, pa shtesa artificiale, të cilat tani janë mbushur me prodhime të mishit të fabrikës.

Si të pastroni dhe të përgatitni stomakun e mishit të derrit?
Si të mbushni një stomak derri?
Si për të pastruar një stomak derri?
Si të pastroni dhe të përgatitni stomakun e mishit të derrit?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью