Bluza modeli me një erë mëndafshi. Bluza përfundojë modeli.

 1. Modelet e bluzave të mbështjelljes
 2. Features
 3. Cilat pëlhura dhe ngjyra përdoren?
 4. Nuancat e zgjedhjes
 5. Farë duhet të vishni?
 6. Si të qepni një bluzë vetë?
 7. Filloni të qepni një bluzë

Nuk është sekret për askënd që nëse zgjidhni rrobat e gabuara, mund të prishni pamjen tuaj shumë modë.

Nuk është sekret për askënd që nëse zgjidhni rrobat e gabuara, mund të prishni pamjen tuaj shumë modë

Një artikull interesant në veshjet tuaja mund të jetë një bluzë mbështjellëse.

Një artikull interesant në veshjet tuaja mund të jetë një bluzë mbështjellëse

Ky model i bluzës karakterizohet nga prania e dy rafteve që mbivendosen njëra-tjetrën dhe janë të fiksuara ose në anën ose pas. Kjo veshje do t'ju ndihmojë në krijimin e një numri të madh imazhe interesante si në mbrëmje ashtu edhe për çdo ditë.

Kjo veshje do t'ju ndihmojë në krijimin e një numri të madh  imazhe interesante  si në mbrëmje ashtu edhe për çdo ditë

Features

Modeli klasik i një bluzë mbështjellëse përfshin dy rafte që janë vendosur pirg mbi njëra-tjetrën dhe të siguruara me lidhëse. Kështu, një bllokim formon në bluzë, duke fshehur vizualisht të metat e figurës tuaj. Një bluzë e tillë i bën format shumë më femërore dhe ndihmon për të formuar llojin e figurës "orare".

Më shpesh, ky model i një bluzë ka mëngë të gjata gjysmë të ngushta, si dhe një jakë të kthyer nga poshtë. Por aktualisht ka shumë modele jo standarde që mund të kënaqin edhe shijen më të sofistikuar.

Për shembull, një bluzë duket interesante, e cila është e fiksuar jo me ndihmën e lidhjeve, por me ndihmën e rafteve të qepura pjesërisht në njëra-tjetrën.

Dekori më i popullarizuar në modele të tilla është një hark, i cili mund të veprojë si si rrip, ashtu edhe si kravatë.

Si një opsion në mbrëmje, një bluzë me erë dhe peplum mund të dalë.

Si një opsion në mbrëmje, një bluzë me erë dhe peplum mund të dalë

Bluzat, në të cilat erë është në anën e pasme, janë gjithashtu shumë të njohura. Ky stil përfshin një shpinë të zhveshur dhe krahë të fshehur dhe përpara. Sidoqoftë, ndonjëherë një bluzë e tillë mund të bëhet pa mëngë dhe me një neckline pak të hapur.

Sidoqoftë, ndonjëherë një bluzë e tillë mund të bëhet pa mëngë dhe me një neckline pak të hapur

Për kë është?

Një bluzë me një erë është një copë veshje vërtet unike, sepse jo vetëm që mund të fshehë të metat e figurës tuaj, por gjithashtu të theksojë meritat e saj.

Ownersshtë e nevojshme për pronarët e llojit të figurës "trekëndëshi të përmbysur", sepse ky model zvogëlon vizualisht gjerësinë e shpatullave, duke e bërë, kështu, siluetin më proporcionale.

Një bluzë me një erë do të ndihmojë vajzat me gjinj të vegjël të bëjnë gjoksin e tyre më të madh.

Një bluzë me një erë do të ndihmojë vajzat me gjinj të vegjël të bëjnë gjoksin e tyre më të madh

Pronar i një gjiri të madh, ajo do ta ndihmojë atë të theksojë në mënyrë të favorshme.


Pronar i një gjiri të madh, ajo do ta ndihmojë atë të theksojë në mënyrë të favorshme

Gratë që nuk kanë bel duhet gjithashtu t'i kushtojnë vëmendje këtij stili. Era shtrëngon belin dhe e bën atë vizualisht më tërheqës dhe të hollë.

Era shtrëngon belin dhe e bën atë vizualisht më tërheqës dhe të hollë

Për pronarët e figurave "dardhë" dhe "trekëndësh", një bluzë e tillë mund të jetë gjithashtu një blerje e mirë, sepse thekson gjoksin dhe belin e saj elegant.

Për pronarët e figurave dardhë dhe trekëndësh, një bluzë e tillë mund të jetë gjithashtu një blerje e mirë, sepse thekson gjoksin dhe belin e saj elegant

Pronarë të figurës "mollë" dhe vajza te plota ju duhet të zgjidhni një model falas të një bluze, e cila në zonën e belit ka një drapery të butë. Ju duhet të refuzoni bluza të shtrënguara që theksojnë vetëm kile shtesë.

Bluza përfundojë

Ka shumë variacione të bluzave të mbështjelljes. Por bluza me një erë në anën e pasme duket veçanërisht interesante. Asnjë fashionista e vetme nuk do të kalojë nga ky stil, sepse ai duket shumë origjinal dhe elegant. Më shpesh, bluza të tilla janë të qepura nga byrynxhyk ose rrobat e trikotazhit të hollë.

Më shpesh, bluza të tilla janë të qepura nga byrynxhyk ose rrobat e trikotazhit të hollë

Ky model preferohet nga zonjat e sigurta, sepse një bluzë e tillë tërheq shumë vëmendje.

Për ta bërë pamjen tuaj vërtet spektakolare, duhet të dini se me çfarë mund të kombinohet një bluzë e tillë. Për shembull, shkon mirë me modele të ndryshme të fundeve.

Por ka edhe mundësi për krijimin imazhi i përditshëm . Këtu ngjyra e bluzës dhe stili i saj do të luajnë një rol të madh. Erë vetë në anën e pasme mund të jetë me dy mundësi: nga lart poshtë ose anasjelltas.

Nëse erë është e vendosur nga poshtë lart, një bluzë e tillë mund të kombinohet me të funde të shkurtra ose pantallona të shkurtra xhins . Kjo bluzë duhet të jetë një ngjyrë e ndritshme.

Kjo bluzë duhet të jetë një ngjyrë e ndritshme

Nëse erë është e vendosur nga lart poshtë, me një bluzë të tillë do të jetë e mundur të krijoni imazhe më elegante.

Me çfarë të kombinohen?

Një bluzë me një erë mund të kombinohet me absolutisht çdo fund. Ju mund të zgjidhni për këtë qëllim çdo model funde apo pantallona.

Ju mund të zgjidhni për këtë qëllim çdo model funde apo pantallona

Jepini përparësi modeleve të ndezura. Ju gjithashtu mund të plotësoni një model të tillë me një bluzë të lehtë ose një xhaketë klasike. Jepini përparësi modeleve të ndezura

Sa i përket këpucëve, duhet të jepni përparësi modele të këndshme . Për shembull, sandalet e theksuara ose këpucët me stilet e hollë janë perfekte për këtë qëllim.

Për bizhuteri, rruazat që kanë një gjatësi më të gjatë se një gjerdan trekëndësh janë më së miri për një bluzë të tillë. Me ndihmën e tyre, ju mund të plotësoni në mënyrë efektive veshjen tuaj. Dhe nëse nuk ju pëlqen rruaza, lidhni një shall të vogël rreth qafës tuaj, e cila do t'i shtojë hijeshinë dhe flirtin në pamjen tuaj.

Nëse bluza juaj ka mëngë, mund të vishni një orë të madhe ose disa rrathë të hollë në dorë.

Një kuletë e vogël me një rrip të gjatë të hollë mund të plotësojë pamjen tuaj.

Duket shumë elegant dhe elegante! A do të shtonit një bluzë të mbështjelljes në veshjet tuaja? Ndani mendimin tuaj në komente!

Kur një grua zgjedh gjëra për veshjet e saj, ajo shikon jo vetëm tërheqjen dhe cilësinë e jashtme, por edhe se sa i hollë do të duket në një produkt të veçantë. Në fund të fundit, të gjithë e dinë se një veshje e zgjedhur gabimisht mund të prishë tërë imazhin si një e tërë, dhe nganjëherë madje model i thjeshtë në gjendje të fshehë disa të meta dhe të theksojë avantazhet.

Nëse flasim për rroba për pjesën e sipërme të trupit, atëherë ia vlen të hidhni një vështrim më të ngushtë në bluzë me një erë. Vetë modeli përbëhet nga dy rafte që mbivendosen, dhe zakonisht fiksohen në anën ose mbrapa.

Modelet e bluzave të mbështjelljes

Kjo është një nga gjërat më të gjithanshme që mund të futet vetëm brenda veshjet e grave . Dhe falë gamës së gjerë të modeleve, ju mund të krijoni imazhe të reja çdo herë. Merrni për shembull një bluzë mbështjellëse byrynxhyk. Do të jetë një mundësi e shkëlqyeshme si për përdorim të përditshëm, ashtu edhe për krijimin e një ansambli romantik. Mund të jetë një model gri me një mëngë të gjatë, i cili do të duket i shkëlqyeshëm me xhinse holle të përshtatshme, ose rozë, të plotësuara nga një jakë elegant dhe një skaj i dantellave të zeza.

Dashamirët e pamjeve klasike duhet t'i kushtojnë vëmendje një bluzë të bardhë të zgjatur me një erë të një siluetë të lirë. Edhe pse mund të vishen me asgjë, do të duket elegant në kombinim me dollakë prej lëkure të zeza ose pantallona të pajisura.

Një bluzë e shkurtër me një erë nën rrip do t'u tërheqë personave joshës. Modeli i pajisur do ta bëjë belin më të sofistikuar dhe linja e thellë e qafës nuk do të lërë indiferentë për asnjë burrë.

Girldo vajzë ëndërron një imazh femëror, të ndryshueshëm dhe tërheqës. Rrobat e zgjedhura siç duhet, modelet interesante të bluzave, fundeve, veshjeve, të gjitha llojet e bizhuterive dhe bizhuterive të tjera kontribuojnë në këtë. Një nga tendencat e modës në rroba - një bluzë me erë. Stilistët me të vërtetë e pëlqejnë këtë send veshjet, sepse falë tij është e mundur të krijoni imazhe spektakolare - si festive ashtu edhe të përditshme. Rreth asaj që është më mirë të vishni një send të tillë veshjet, si të theksoni të gjitha avantazhet e figurës suaj me një bluzë origjinale, ne do t'ju tregojmë në këtë artikull.

Features

Nëse merrni një prerje klasike, atëherë një bluzë e tillë përfaqësohet nga një këmishë e grave me rafte të mbivendosur, të fiksuara me lidhëse. Falë rrobaqepësisë së tillë, formohet një qafë në formë kepi, me ndihmën e së cilës ndodh një korrigjim vizual i të metave të figurës.

Nëse përpara se një bluzë me erë të kishte mëngë të gjata gjysmë dhe një jakë të kthyer nga poshtë, tani prerja ka ndryshuar shumë:

 • Raftet tani mund të qepen pjesërisht në njëra-tjetrën.
 • Shumë modele moderne shpesh dekorohen me harqe. Ndonjëherë mund të veprojë si kravatë, ndonjëherë si një rrip për të ndarë belin nga ijet.
 • Në pamjet e mbrëmjes, shpesh përdoren erë dhe basqe. Një prerje e tillë komplekse kompenson vëllimin e jashtëzakonshëm që aroma formon në vijën e gjoksit, me rritje vizuale të vijës së vitheve.
 • Një tjetër risi që ia vlen t'i kushtohet vëmendje është një bluzë mbështjellëse në anën e pasme. Në këtë rast, pjesa e pasme e siluetës është ekspozuar maksimalisht, dhe pjesa e përparme dhe krahët janë plotësisht të mbyllura.

Cilat pëlhura dhe ngjyra përdoren?

Materialit duhet t'i kushtohet vëmendje e madhe.

E rëndësishme! Mos përdorni liri për të qepur bluza të tilla. Në këtë rast, rrobat do të shfaqen të trashë.

Bluza më e mirë e mbështjelljes do të duket nga:

 • saten;
 • rrobat e bukura të thurura;
 • poliestër.

E rëndësishme! Leshi i hollë ose byrynxhyk lejohet gjithashtu.

Ngjyrat përdoren më shpesh monofonike, pasi prerja e rrobave të tilla është mjaft e ndërlikuar. Në disa raste, projektuesit zhvillojnë modele me përfshirjen e një hije shtesë. Përdoret për të theksuar skajin e rafteve. Ndonjëherë vetëm njëra prej tyre mund të pikturohet.

Mos harroni për printimet, përdorimi i të cilave lejohet edhe në rroba të tilla. Në këtë rast, aplikoni:

 • Qelizë diskrete;
 • bizele;
 • Animal;
 • Modelet e lules.

E rëndësishme! Ata kanë një veçori të përbashkët - shtypja është bërë në një gamë neutrale ose klasike, e cila nuk heq vëmendjen nga prerja e veçantë.

Nuancat e zgjedhjes

Ju duhet të dini se si të zgjidhni një bluzë mbështjellëse. Kjo merr parasysh disa veçori. Para së gjithash, zbuloni se me çfarë lloj figure mund të vishni rroba të ngjashme:

 • Gratë me një siluetë të "mollës" ose "trekëndëshit të përmbysur" do të duken perfekte në një bluzë të një modeli klasik. Në këtë rast, për shkak të erës, silueta do të bëhet më e zgjatur vizualisht, ndërsa beli duket më i hollë dhe zona e gjoksit është më e rrumbullakët.
 • Pronarët e siluetës "dardhë" nuk duhet të përdorin një prerje klasike. Në këtë rast, është më mirë të përdorni një model me hark. Me ndihmën e theksit - erë, supet dhe vithet janë rritur, dhe nëse harku është pozicionuar saktë - vëmendja do të kalojë nga zona e hip.
 • Një bluzë me një erë në anën e pasme është një gjë mjaft e fshehtë, ajo duhet të zgjidhet me kujdes. Fakti është se falë tij ka një ulje vizuale të torzës dhe "shtrirjes" së saj horizontale. Korrigjimi mund të kryhet duke përdorur elemente dekorative: drapery, peplum ose hem asimetrik.
 • Shtë më mirë të shkurtoni lidhjet e gjata, pasi ato do të duken të rrëmujshme. Gjerësia për ta mund të zgjidhet krejtësisht e ndryshme.

Farë duhet të vishni?

Bluzë me erë mund t'i përkasë stileve të ndryshme të veshjeve:

 • biznesit;
 • solemn;
 • romantike;
 • Free.

E rëndësishme! Si mund të kombinohen të gjitha këto në një fustan? Po, është e thjeshtë - është shumë femërore dhe për këtë arsye përshtatet pothuajse gjithçka, përveç harkut sportiv. Prerja vetë thekson gjoksin dhe përmirëson vijën e belit. Kjo do të thotë, në sajë të një bluzë të tillë, një figurë e orës është modeluar vizualisht.


Si të kombinoni një bluzë mbështjellëse me rroba të tjera: Si të kombinoni një bluzë mbështjellëse me rroba të tjera:

 • Funde të stileve të ndryshme, përfshirë flakur në fund. Nëse dëshironi, mund të vishni një xhaketë. Këpucët duhet të jenë elegante, mos zgjidhni modele me thembra me traktorë. Me një mëngë tre të katërta, mund të vishni një byzylyk, rruazat zgjidhen gjatë. Ju gjithashtu duhet t'i kushtoni vëmendje çantës - duhet të jetë në madhësi të vogël, me një rrip të hollë.
 • Pantallona - të ngushta ose klasike. Ato duhet të jenë uniforme në ngjyrë, pa gërvishtje dhe gropa. Gjatësia duhet të jetë normale, modelet e shkurtuara ose opsionet me xhaketa nuk janë të përshtatshme. Nga këpucët, preferenca i jepet një modeli klasik të flokëve.
 • Skaj - modele të shkurtra dhe të drejta. Shtë më mirë të ndalesh në modele monofonike që nuk do të shkëpusin nga vija e prerjes dhe prerja e bluzës. Hijet duhet të jenë të zbehta, klasike ose të qeta. Sigurisht, nuk duhet të përdorni xhepa, ruffles, shuttlecocks, butona, zgjedhë dhe basqe.
 • Skaj i lapsit. Në kombinim me një bluzë, krijohet një imazh i biznesit, paksa i qetë. Ai duket i zgjuar, por jo vulgar. Ky kit duket veçanërisht i mirë në kombinim me një bluzë të bardhë.

Si të qepni një bluzë vetë?

Për krijimin e pavarur të erës, duhet të përdorni modelin e plotë të pjesës së përparme të bluzës:

 1. Pjesët e djathta dhe të majta të modelit janë ngjitur së bashku.
 2. Mat masën e thellësisë së aromës, e cila është e nevojshme.

E rëndësishme! Meqenëse veshja e grave fiksohet në anën e majtë, thellësia duhet të shënohet në anën e majtë të modelit. Më shpesh, një shenjë vendoset në nivelin e belit.

 1. Vizatohet një vijë erë. Ai përfshin dy pjesë: e para lidh belin dhe qafën, e dyta - belin dhe vendin ku do të lidhet bluza.

Filloni të qepni një bluzë

Ky proces praktikisht nuk ka dallime nga teknologjia e qepjes së bluzave të zakonshme. Sekuenca e mëposhtme e veprimeve kryhet:

 1. Kolla është ngjitur me jo të endura.
 2. Kamionët hahen dhe qepen. Atëherë ata duhet të hekurosen me kujdes.
 3. Vula e mesme është e qepur në anën e pasme dhe gjithashtu përpunohet me kujdes me një hekur.
 4. Qepni prerjen në anët e bluzës.

E rëndësishme! Në anën e djathtë, duhet të lini një vrimë për rripin. Një linjë përfundimi është hedhur përgjatë saj.

 1. Qepje mbi supet.
 2. Detajet e jakës së paluajtshme janë palosur në anën e përparme dhe qepen.
 3. Shtesat janë prerë mjeshtërisht, jakë është përmbysur dhe qepur me qafë.
 4. Për të përpunuar raftet, përdoret metoda e zakonshme.
 5. Detajet e rripit janë palosur me anët e përparme, të bluara, të përdredhura, të hekurosura dhe të qepura.
 6. Zgjedhja dhe rripi janë të qepura.
 7. Produkti është hekurosur.
 8. Mëngu është i qepur përgjatë pjesëve anësore, i hekurosur dhe i qepur me një bluzë.
 9. Seksionet e hapura janë tërhequr dhe qepur.

E rëndësishme! Pas qepjes, bluza e përfunduar duhet të hekuroset me kujdes.

Pra, siç është e qartë, një bluzë e mbështjelljes është një mënyrë ideale për të shfaqur feminitetin tuaj. Me ndihmën e një prerje të tillë, krijohet një prerje e bukur, falë së cilës theksi i qafës është theksuar dhe qafa bëhet vizualisht më e gjatë. Silueta bëhet më e bukur dhe e hollë.

Si të qepni një bluzë vetë?
Për kë është?
Me çfarë të kombinohen?
A do të shtonit një bluzë të mbështjelljes në veshjet tuaja?
Cilat pëlhura dhe ngjyra përdoren?
Farë duhet të vishni?
Si mund të kombinohen të gjitha këto në një fustan?
Si të qepni një bluzë vetë?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью