Ajika nga kungull i njomë për dimër: 8 receta gishtat që do të bëj

 1. Receta klasike adjika kungull i njomë për dimër "Lick gishtat" hap pas hapi
 2. Adjika nga kungull i njomë për dimër me paste domate ose lëng domate
 3. Adicional me aromë nga kungull i njomë me uthull
 4. Adjika nga kungull i njomë për dimër me domate dhe speca
 5. Kungull adjika pa domate
 6. Si të gatuaj adjika e kungull i njomë për dimër në një tenxhere të ngadalshëm
 7. Kungull adjika përgatitje shumë e shijshme dhe pikante për dimër - meze e lehtë awesome: recetë video
 8. Kungull i shijshëm shijshëm me mollë
 9. Si të gatuaj adjika shijshme nga kungull i njomë: këshilla dhe rregulla

recipes:  Sot ne do të flasim për adjika shijshme, duke shtuar kungull i njohur për të si përbërës kryesor dhe të përpiqemi të bëjmë disa receta të ndryshme, siç thonë ata për çdo shije dhe ngjyrë

recipes:

Sot ne do të flasim për adjika shijshme, duke shtuar kungull i njohur për të si përbërës kryesor dhe të përpiqemi të bëjmë disa receta të ndryshme, siç thonë ata për çdo shije dhe ngjyrë. Mprehtësi të ndryshme, dendësi, qëndrueshmëri dhe aromë.

Le të fillojmë si zakonisht me recetat më të thjeshta dhe më të shpejta, klasike dhe tradicionale. Gradualisht ne do të komplikojë dhe të futur frills ndryshme dhe kënaqësitë.

Receta klasike adjika kungull i njomë për dimër "Lick gishtat" hap pas hapi

Receta klasike adjika kungull i njomë për dimër Lick gishtat hap pas hapi

Receta më e lehtë për t'u përgatitur dhe shumë e shpejtë. Koha kryesore është pastrimi.

përbërësit:

 • kungull i mesëm,
 • gjysmë kile pjekur domate të kuqe,
 • edhe karrota, gjysmë kile,
 • 2 qepë të mëdha,
 • piper i nxehtë një pod,
 • gjysma e një filxhan vaji vegjetal,
 • 5 karafil me hudher,
 • sheqer 3 lugë,
 • piper i ëmbël i kuq 2pcs,
 • lugë çaji thelbi uthull,
 • kripë lugë gjelle.

Përgatitja:

 1. Të gjitha perimet lahen mirë, zhvishem, hiqni fara, të thata në një peshqir.
 2. Ne kalojmë çdo gjë përmes një skarë të madhe në një mulli të mishit dhe e vendosëm në një kazan.
 3. Rrjedhni për gjysmë ore në nxehtësi të ulët.
 4. Hidhni në vaj esencën e uthullit, shtoni sheqer dhe kripë, derdhni karafil të hudhërve, gatuajini dhe gatuajini edhe për dhjetë minuta.
 5. Menjëherë derdh në kavanoza sterile dhe rrokulliset. Ftohtë në një formë përmbysur nën një pallto lesh.

Gëzoni ushqimin tuaj në dimër!

Adjika nga kungull i njomë për dimër me paste domate ose lëng domate

Adjika nga kungull i njomë për dimër me paste domate ose lëng domate

Është shumë e ngjashme me havjar kungull, është i dukshëm për mprehtësinë e saj dhe konsistencën më të madhe - ju do të bëj gishtat.

përbërësit:

 • tre kungujra të mëdha, të pjekura,
 • gjysmë litra me cilësi të mirë paste domate,
 • lugë gjelle thelbi uthull,
 • një gotë sheqer
 • një dhe një gjysmë filxhan vaj vegjetal,
 • 5 kokat e mëdha të hudhër,
 • 3 speca të nxehtë,
 • lugë gjelle me kripë të lartë.

Përgatitja:

 1. Lani kungull i njomë dhe piper, hiqni farat dhe shkurtoni lëkurën, grisni dhe vendosni në një tavë të lartë.
 2. Përzihet me pjesën tjetër të përbërësve, përveç uthull dhe hudhër. Vlim në nxehtësi të ulët për një orë, nxitje herë pas here.
 3. Shtoni thelbin dhe hudhërin e copëtuar dhe vlim pak më shumë.
 4. Hiq nga nxehtësia dhe menjëherë tape në kanaçe. Kthehuni dhe përfundoni të ftoheni.

Në dimër, ngjyra e ndritur e këtij adzhika do të ngrejë shpirtrat tuaj në një ditë të zymtë.

Adicional me aromë nga kungull i njomë me uthull

Adicional me aromë nga kungull i njomë me uthull

Një tjetër emër për këtë pjatë me aromë është adzhika "Teschin tongue". Hot dhe shumë e nxehtë.

përbërësit:

 • dy kunguj mediave të mesme,
 • kile domate
 • 3 speca të ëmbël,
 • 3 specola djegëshe
 • hudhër 3 kokat,
 • gjysmë gotë sheqeri
 • e treta e qelqit të uthullit,
 • gjysma e një filxhan vaji vegjetal,
 • lugë gjelle kripë.

Përgatitja:

 1. Pastroni, lani, perime të thata.
 2. Scroll domate dhe speca në një mulli mishit, vënë ato në një kazan me gjalpë, kripë dhe sheqer.
 3. Gatuaj për 10 minuta.
 4. Kungull i njomë copëtoni në grater më të madh dhe kuzhinier në salcë domate për njëzet minuta, nxitje të lehtë.
 5. Përhapni rubbed hudhër dhe pour uthull.
 6. Epo, si gjithmonë, në bankat rrotullohen, kthehuni. Mund të ftohet pa një pallto lesh.

Kur hani, duket se një zjarr i frymëmarrjes dragoi ka vendosur brenda jush!

Adjika nga kungull i njomë për dimër me domate dhe speca

Adjika nga kungull i njomë për dimër me domate dhe speca

Laughing, në shtëpi unë e quaj atë "polukilogrammkoy"! Por shija është thjesht "gishtat e shijshëm"!

përbërësit:

 • çdo gjë - domate, speca të ëmbla, karrota, kungull i njomë me gjysmë kilogram.
 • hudhër 2 kokat,
 • kripa lugë gjelle,
 • gjysmë filxhan sheqer,
 • Piper Chilli 1 qep,
 • vaj xhami perimesh,
 • Tabela uthull gjysmë gotë.

Përgatitja:

Perimet, larë dhe peeled, anashkaluan një mulli mishi. Hidhni në vaj, shtoni sheqer dhe kripë dhe gatuaj për gjysmë ore. Ne hyjmë në hudhër dhe uthull dhe ziejmë edhe dhjetë minuta. Bërë - ne do të zier në kavanoza sterile dhe të vendosur për të ftohur fund.

Ju mund të ruani në katin e ftohtë.

Canning në modë sot - shënim për veten:

 1. Marinuar kungull i njomë
 2. Domate të konservuara
 3. Bullgarja me leckë me piper
 4. Bllokim qershi me gropa
 5. Kungull për dimër

Kungull adjika pa domate

Kungull adjika pa domate

Pa paste domate, për me mollë! Spicy!

përbërësit:

 • 2-3 kungull të mesme,
 • një kile e piper i ëmbël, mundësisht të ndritshme, të kuqe ose të verdhë,
 • mollë e kuqe gjysmë kilogram,
 • një kile karrota,
 • 5 kokat e hudhër,
 • 5 speca të vogla chilli
 • një bandë e majdanoz dhe kopër,
 • gjysmë gotë sheqeri
 • lugë gjelle kripë, një lugë gjelle esenca uthull.

Përgatitja:

 1. Lani perimet, pastroni, thani në një peshqir, hiqni farat nga specat.
 2. Kalojmë përmes mullirave të mishit. Karrota dhe mollë mund të anashkalohen përmes një rende të vogël, do të ketë copa të vogla të shijshme.
 3. Të gjithë përbërësit përveç uthull dhe hudhër janë vendosur në një kazan dhe zier për ngrohje të ulët për rreth një orë.
 4. Shto hudhër, terren në pluhur dhe thelbin e uthullit dhe vlim për dhjetë minuta të tjera.
 5. Dele në kavanoza sterile dhe rrokulliset. Kthejeni dhe le cool në këtë pozicion.

Rezultati i asaj që quhet gishtërinj do të bëj!

Si të gatuaj adjika e kungull i njomë për dimër në një tenxhere të ngadalshëm

Si të gatuaj adjika e kungull i njomë për dimër në një tenxhere të ngadalshëm

Seti i produkteve është standardi më i madh. Përshtatshme, nuk është e nevojshme të qëndrosh dhe të përzihet, Vetë gatuaj dhe se është e gatshme të sinjalizojë një zile, duke e prerë zonjën nga rrjetet sociale të internetit.

përbërësit:

 • kungull i njomë të vogël një gjë,
 • domate 4 copë,
 • piper i ëmbël 6 copë
 • karrota dy copa,
 • piper i nxehtë 1 copë,
 • kreu hudhër,
 • lugë gjelle sheqer me një rrëshqitje,
 • kripë gjysmë lugë gjelle,
 • vaj vegjetal i tretë i një xhami,
 • Thelbi acetik i gjysmë lugë çaji.

Përgatitja:

 1. Pastroni, lani perimet, thatë në një peshqir.
 2. Ne kalojmë çdo gjë nëpërmjet vargut të vogël në mulli të mishit elektrik, është e mundur me anë të skarë, por sipas mendimit tim, rezulton të jetë shumë më i pikante kur pjesët në këtë adjika janë paksa të dukshme.
 3. Vendosini të gjithë përbërësit në tasin multicooker.
 4. Ne aktivizojmë mënyrën e shuarjes për një orë e gjysmë.
 5. Dhjetë minuta para fundit, derdh në thelbin e uthull dhe derdh hudhër integruar, përzierje tërësisht.
 6. Pas përfundimit, menjëherë dekompozoni në kavanoza sterile dhe rrokulliset. Ftohtë në formë përmbysur.

Siç thonë ata, brazhka është e mirë, dhe kupa është e vogël ... shumë. për fat të keq. në një tenxhere të ngadalshëm që nuk mund të bësh!

Kungull adjika përgatitje shumë e shijshme dhe pikante për dimër - meze e lehtë awesome: recetë video

Ajo rezulton e shkëlqyer - e butë dhe e shijshme. Përgatitni një boshë të tillë është e lehtë. Shikoni dhe përsërisni hap pas hapi - Unë jam i sigurt se çdo gjë do të dalë.

Ky oreks në kafshimin me kurse të dyta:

 1. Vend patate në furre
 2. Mish në frëngjisht
 3. Omelë me qumësht dhe vezë

Kungull i shijshëm shijshëm me mollë

Kungull i shijshëm shijshëm me mollë

Recetë tradicionale, klasike.

përbërësit:

 • karrota gjysmë kilogram
 • piper i ëmbël gjysmë kilogram,
 • gjysmë kilogram mollë,
 • kungull i njomë, i pastruar dhe pa fara, 3 kg,
 • hudhër 5 kokat,
 • 7 speca djegës,
 • në një bandë e cilantro, kopër, majdanoz, borzilok,
 • një gotë uthull molle,
 • një dhe një gjysmë filxhan vaj vegjetal,
 • një gotë sheqer
 • dy lugë kripë.

Përgatitja.

Lani dhe perime të thata, hiqni lëkurën nga kungull i njomë, karrota dhe mollë, hiqni fara.

Në mollë ne largojmë domosdoshmërisht dhomën e farës.

Thatësirat e fletëve pastrohen dhe thahen tërësisht, duke hequr fidaneve të vjetra ose të njollosura.

Ne prerë gjithçka në copa të vogla për lehtësimin e kalimit përmes një mulli të mishit.

Kungull i njomë hidhen së pari dhe vihet në një sitë për të dhënë mundësinë për të lëvizur lëngun e tepërt, duke lënë mënjanë pjesën tjetër të perimeve, në këtë rast adjika bëhet më e trashë.

Zarzavate me gjethe janë tharë shumë mirë me një thikë të mprehtë në një bord të gjërë të prerjes së kuzhinës.

Ne përhapim perimet e lyer në një tavë të trashë dhe ngadalë ziejmë me zjarr të ulët.

Hidhni vajin perimesh. shtoni kripë dhe sheqer, ziej nën kapak të mbyllur për rreth një orë.

Dhjetë minuta para gatishmërisë, ne vendosim zarzavate të imët, hudhër të grirë dhe derdhim uthull molle.

Kur të jetë gati, vendosni menjëherë në kavanoza sterile dhe vendosni kapakë sterilë. Le të ftohtë në formë përmbysur. Mbani në errësirë ​​dhe të ftohtë.

Ky erëza është një mbretëreshë e vërtetë në tryezën festive - ju do të bëj gishtat dhe do të vdisni!

Si të gatuaj adjika shijshme nga kungull i njomë: këshilla dhe rregulla

E pra, si zakonisht në fund të rregullave dhe sekreteve të vogla:

 1. Sterilizoni kavanoza dhe kapakun përpara gatimit, atëherë nuk do të ketë kohë.
 2. Është më mirë të punoni me piper të nxehtë në doreza.
 3. Gjelbrit dhe hudhra janë futur jo më shumë se 10 minuta para përfundimit të gatimit, ndryshe shija nuk do të jetë e njëjtë!
 4. Qëndrueshmëria e djegës në ruajtje nuk luan ndonjë rol, mund të reduktohet ose të shtohet sipas dëshirës.
 5. Mos kini frikë të eksperimentoni!

Adjika është një nga pjatat e pakta që lejon zonjën të bëjë gjithçka me sy, të ndryshojë recetën sipas gjykimit të saj, të shtojë komponente të ndryshme, të heqë dorë nga ato që nuk janë në dorë dhe ende të jetë me aromë, nxehtë dhe e shijshme!

Njëherë e një kohë, adjika u konsiderua një pjatë e kuzhinës kombëtare Abkhaz. Gratë e Kaukazit e fshijnin këtë ndjesi në gurë për orë të tëra, duke kaluar nga nëna tek vajza për disa breza.

Herë ka kaluar përgjithmonë, dhe sot quhen ndonjë makarona me aromë dhe me erëza të përbërë nga një përzierje e piper, hudhër, kripë dhe të gjitha llojet e perimeve si aditivë si adjika. Recetat veçanërisht ekzotike përmbajnë edhe fruta dhe arra.

Adjika nga kungull i njomë për dimër është një salcë mjaft e mprehtë që mund të shërbehet për mish të gatuar në çdo mënyrë - gatim, pjekje, pirja e duhanit. Mund të përdoret për të mbuluar pica dhe për të përhapur dolli, ose bukë të pjekur fllad. Perfect si një salcë për pirjen e enëve të ndryshme dhe dressings për supave perimesh.

Në adjika kungull, ju mund të shtoni shumë produkte nga kopshtet tona - qepë, kunguj, kunguj, pa llogaritur ata që janë vazhdimisht të pranishëm në adj. - piper, domate, karrota, si dhe opsionet me mollë dhe kumbull. Hapësira për imagjinatën tonë këtu është e madhe dhe e hapur në të gjitha drejtimet.

E pra, le të zbresim në biznes. Një mulli i mishit, mundësisht një elektrike me shirita të mëdhenj, mund të përdoret si mjet dërrmues.

Nëse nuk ka energji elektrike, atëherë mulli i mishit me dorë dhe grater do të zhduken plotësisht - për familjen tuaj të dashur dhe mysafirët e dashur është e mundur të kaloni më shumë kohë personale. Është vërejtur prej kohësh. pasi enët janë më të shijshme, aq më shumë zonjëja i vendosë duart mbi ta, është e qartë se një pjesë e shpirtit shkon në tigan në këtë proces. Pjatë është e mbushur me kujdes dhe dashuri.

Ne gjithashtu do të përdorim një stufë, kazanë ose pansione të mëdha me kapak të ngushtë, pasi adjika tenton të "pështyrojë" kur gatuaj, thika të mprehtë, një çekan për derdhjen e adzhika të gatshme, një lugë druri në një dorezë të gjatë për nxitje. Ju do të duhet të trazoni në mënyrë periodike, pa një entuziazëm të madh. Valëza Adzhika duhet të jetë minimale në mënyrë që pjatat të mos digjen. Amviset me përvojë e quajnë këtë proces të lënguar.

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью