Свадба свадба - леб, замок и постери за цена на невестата.

 1. DIY покани
 2. Свадба плакати
 3. Булчински букет со свои раце
 4. Печете леб
 5. Свадба декорација
 6. Замок за свадба со свои раце
 7. Празнична декорација на маса

Со цел да ја направите вашата свадба убава, шарена и незаборавна, не е неопходно да потрошите многу пари. Покрај тоа, сличен пристап до венчавка значително да заштедите пари, тоа ќе ви овозможи да создадете сосема уникатна, оригинална атмосфера во која ќе се почувствува дел од вашата душа.

венчавка

Подготовката на додатоците треба да се започне однапред, бидејќи во отсуство на искуство, ова може да потрае подолго време. Би било убаво да ги вклучиме нашите пријатели во овој забавен, но трудоинтензивен процес. Пред да започнете со работа, треба да одлучите во кој стил сакате да го поминете вашиот одмор, да направите листа на потребни работи. Надлежната прелиминарна организација ќе помогне да се избегне непотребното вознемирување, значително да се заштеди драгоцено време и да се помогне да се земат предвид сите детали.

Содржината на статијата

DIY покани

Откако ќе се одлучите на денот на прославата, потребно е да испратите покани до гостите. Покани за свадба - Ова е еден вид на младенците со бизнис картички. Поканите во форма на стари пергаментски свитоци ќе изгледаат многу оригинални и стилски. И да ги направиме прилично едноставни. За да го направите ова, ќе ви треба A5 бели листови, чај, калем од канап, полесен, восок, печат и пенкало.

Ние ги навлажнуваме лисјата со силни листови за чај и нека се суви, а потоа нежно ги осветлуваат рабовите со запалка. И Voila - ефектот на антиката беше прекрасен. Откако ќе го напишете текстот на поканата. Ако вашиот ракопис не е многу добар, прашајте некој да го напише текстот за вас. После тоа, превртете го листот во свиток и запечатете го со загреан восок и запечатете го.

Ако нема печатење, можете едноставно да ја врзете стрингот убаво.

Се сеќаваш како во детството си направил хартиени авиони? Оваа вештина сега може да Ви биде корисна. Напишете поздрав на парче хартија, преклопете го авионот од неа и поврзете го со прекрасна лента. Најлесна опција е да се стави фотографија на невестата и младоженецот во пликот и да се придружува со мала буква.

Свадба плакати

Прекрасно декорирани постери ќе бидат одлична декорација за свадба и во исто време забава за гостите. Најпопуларните се плакатите за цената на невестата. Тие лесно можат да се направат независно. И нека таквите плакати да не бидат толку светли како полиграфски производи, но не можете да ја одбиете оригиналноста. Целата забава на свадбата започнува од моментот кога младоженецот се приближува до куќата на својата невеста.

Тука младоженецот се чека со весели тестови, откако ќе почне процесот на отплата на невестата. Светли и смешни плакати за цената на невестата ќе создадат дополнителна празнична атмосфера. Тие можат да го отсликаат младоженецот, храбро да се бори со чудовишта, лукав поуки, да ги тргнат рацете во исчекување на великодушно откупување. Пост-постери може да бидат и пред влезот, и во него.

Пост-постери може да бидат и пред влезот, и во него

Корисни постери за декорација на салата. На нив можете да ги држите фотографиите на невестата и младоженецот, убаво украсени со разни апликации, кристали, цвеќиња. Пожелно е придружниците да ги привлекуваат постерите - тоа ќе биде пријатно изненадување за неа.

Постери може да бидат одлични дополнителни реквизити за фотографирање. Овие постери треба да бидат навистина убави и живописни, така што на нивното потекло, и младите и нивните гости беа фотографирани со задоволство. Ако свадбата се одвива во природата во летниковци, можете да ги артистички ги распоредите со венци на хартија ангели, срца и цвеќиња.

Булчински букет со свои раце

Каква невеста го прави без букет на свадба. Со цел да се додаде оригиналноста, букет за невестата може да се направи самостојно, а не нужно од свежо цвеќе. Букет со светли хартиени цветови ќе изгледа многу необично. Со трпеливост, наскоро ќе научите како да ги намалите хартиените цвеќиња со неверојатна убавина, кои можат да бидат украсени со деликатни монисти.

Булчински букет со копчиња од различни бои и форми изгледа креативно и необично. Копчињата се поставени на жица, декорирани со нежна чипка - и излегува прекрасен букет.

Печете леб

Запознајте ги младенците со леб - ова е стара словенска традиција. Тоа носи длабоко значење - тоа е симбол на она што Бог го зема под негова грижа ново семејство. Свадба леб направи-тоа-себе одличен начин да се молам на младенците. Од античките времиња се веруваше дека само жени кои се среќни во брак треба да се перат леб.

Во никој случај не се вдовици и разведени лица во овој процес, со цел да се избегне негативно влијание врз младото семејство.

Во никој случај не се вдовици и разведени лица во овој процес, со цел да се избегне негативно влијание врз младото семејство

За да го подготвите лебот, ќе ви требаат 9 чаши висококвалитетно брашно, половина чаша млеко или мешавина од вода, путер, 10 јајца, сол, шеќер, квасец, цимет, портокалова кора или ванилин шеќер за да дадете пријатен вкус. Квасецот го раствораме со лажица шеќер во млака млеко и додадете чаша преливно брашно. Победете ги жолчките од јајце со шеќер, оставајќи еден за маснотијата, и додајте го сето тоа на добиената рана мешавина.

Истурете го брашното во голем контејнер. Во средината на ридот правиме една мала дупка, каде што однапред се ставаме во шлаг протеини, мешавина од квасец, стопен путер и додадете сол. Месете го тестото и оставете го да достигне. И во тоа време ние самите подготвуваме украси за лебот.

Свадба декорација

Накитот треба да се пристапи сериозно, бидејќи секој елемент на свадбениот леб мора да носи скриено значење. Во античко време, еден куп viburnum - симбол на чиста љубов и просперитет на едно младо семејство - беше задолжително декорација на свадба леб. Уште еден традиционален елемент на декор е пивката, која се поставува на работ од лебот.

Го симболизира сонцето, со цел да го осветли патот кон младите и да ги заштити од несреќа. Императив е симболите на вечната љубов и лојалност да бидат присутни на лебот: срца, бумчиња, лебеди или гулаби, поврзани прстени.

Императив е симболите на вечната љубов и лојалност да бидат присутни на лебот: срца, бумчиња, лебеди или гулаби, поврзани прстени

Можете да го декорирате лебот со имињата на младенците и датумот на нивниот брак. Со цел декорациите да не се поместуваат настрана, ги навлажнете и тропнете вода или белка од јајце. Прикачи украси на леб обично 10-15 минути пред целосна подготвеност. И самиот леб е печен во рерната повеќе од еден час.

Замок за свадба со свои раце

Неодамна, традицијата да се закача замок на венчавка брзо добива популарност. Многумина погрешно веруваат дека овој обичај е вкоренет во античко време. Сепак, ова не е сосема точно. Традицијата на бесење на замокот дојде кај нас од Италија, кога познатиот писател Ф. Мочија во неговиот сензационален роман "Три метри над небото" ги опиша младите љубовници кои одлучија да ја прикријат својата љубов со виси брава на Тибарскиот мост и фрлајќи го клучот во реката. Овој симболичен гест на љубовта беше подигнат од љубителите на целиот свет, што им дава многу проблеми на градските власти во различни земји.

Така, со едноставното поднесување на авторот, замокот стана симбол на нераскинлива љубов.

Така, со едноставното поднесување на авторот, замокот стана симбол на нераскинлива љубов

Овој свадба елемент е лесно да се украсуваат со свои раце. За да го направите ова, ќе ви треба редовно заклучување, купено во продавница и малку фантазија. Купи спреј за вашата омилена боја. Пред нанесувањето на заклучувањето на бојата треба да се пречистете со ацетон или алкохол. После тоа, ја обојуваме бравата, откако претходно го заштитивме бунарот од пробивање на боја. И тогаш ја поврзуваме нашата имагинација.

Можете убаво да го насликате замокот со специјални лакови, да го декорирате со цвеќиња или срца направени од полимерна глина. Од една страна, внимателно напишете ги имињата на младенците, а од друга - можете да го ставите датумот на свадбата и прекрасната изјава за љубовта. Не заборавајте да ја покриете веќе завршената брава со тенок слој безбоен лак. Можете да висат заклучување речиси насекаде. Но, најдобро од сè, ако тоа е омилено место на љубовници или место за состаноци.

Празнична декорација на маса

Правењето празнична маса е многу важно. Впрочем, сè треба да биде не само вкусно, туку и убаво и празнично. Симпатична мали работи направени од страна на рака ќе биде оригинална декорација на секоја свадба маса. За секој гостин, убаво може да организираме плочка за имиња, да организираме убави букети од хартиени цветови на масите. Шишињата од шампањ и други пијалаци можат да бидат убаво украсени, на пример, со употреба на техника на decoupage или залепени со конци и мониста.

Свадба со свои раце, со соодветна подготовка и организација, ќе направи неизбришлив впечаток за гостите со својата оригиналност и сингуларност.

Се сеќаваш како во детството си направил хартиени авиони?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью