Папрат грижа - исчистете го кафезот правилно

 1. Дезинфекција на кафезот на папагалот.

Во моментов, повеќето сопственици на птици ќе речат: Само помислете, ова е проблем Во моментов, повеќето сопственици на птици ќе речат: "Само помислете, ова е проблем!". Многу од нас на прашањето: "Зошто чистење на кафез?", Ќе одговори: "Значи немаше мирис во станот." Па, ајде да се обидеме да ги побиеме овие наводи и да дадеме неколку совети кои најверојатно ќе ни бидат во можност, како последно средство, за почетници.

Да почнеме со фактот дека ќелијата се чисти не само заради нормален мирис во станот. Прво, нечистотијата во кафезот или во птичарот - е извор на разни болести на птиците. Не е доволно само да се отстранат остатоците од храна и екскретот, дезинфекцијата на клетките е од големо значење за одржување на здрави папагали.

Папагалот Кејџ совет за чистење:
- специјален хартија, која е покриена на палета, се менува дневно;
- садот за исхрана и садот за пиење за папагалот се испираат секојдневно со сунѓер, руф или четка, пред да ги полнете со храна или со вода;
- песок, како и струготини, да се промени колку што е потребно, да се загади, но најмалку еднаш неделно;
- влажното чистење на кафезот се врши како контаминирано, но најмалку еднаш неделно.

Во  продавница за миленичиња  може да се купат  хигиенски производи за птици, вклучувајќи посебен песок  , која не само што ви овозможува да одржувате чистота и свежина во кафезот, туку исто така ќе биде одличен извор на минерали за телото на папагалот Во продавница за миленичиња може да се купат хигиенски производи за птици, вклучувајќи посебен песок , која не само што ви овозможува да одржувате чистота и свежина во кафезот, туку исто така ќе биде одличен извор на минерали за телото на папагалот. Значи, во Падован (Падован) хигиенски песок со овошен воздух со школки и анис содржи мали парчиња морски школки, кои помагаат да се зајакнат коските на птицата, да се помогне да се вари храната и да учествуваат во формирањето на јајце-школки.

Хигиенскиот полнеж за хигиенски птици Cunipic Hygen е исто така мултифункционален: одржува чистота и свежина; благодарение на остриги гранати, птиците ги добиваат неопходните минерали; Семињата на анисот се освежуваат и даваат пријатен мирис. Песок се менува 1-2 пати неделно.

Vitakraft (Vitacraft) Песочна хигиенски песок за птици од највисок квалитет, го штити кафезот на папагалите од бактерии Vitakraft (Vitacraft) Песочна хигиенски песок за птици од највисок квалитет, го штити кафезот на папагалите од бактерии. Дел од посебен гастричен крем обезбедува оптимална варење и го регулира метаболизмот, исто така, биопески помага да се подобри растот на пердувите, олеснување на состојбата на пернат пријател во текот на периодот на ликвидација.

Комплетно сите кафез мие еднаш неделно. Ако папагалите летаат околу станот слободно, тогаш им се даде можност додека ги миете дома. Ако птиците не се скроти, користете го кафезот или, најмногу од сè, транспортниот кафез. Пред да го измиете кафезот, отстранувајте ги сите отстранливи предмети од него - садот, бањата, пиявецот, фидерот, сите гранчиња и играчки, понесете четка и безбедно детергент и исчистете го целиот кафез со внимателно испирање со чиста вода. Целата опрема за перење е исто така измиена со топла вода, користејќи четка, а потоа исушена, како и за играчки, после миење може да се исплакне со топла вода.

Еднаш на секои шест месеци, питачи и алкохоличари за папагали се менуваат во нови, истото важи и за перси (столбови), кои можете да купите нови или полирање, така што птицата не ги повредува шепите за можно оштетување Еднаш на секои шест месеци, питачи и алкохоличари за папагали се менуваат во нови, истото важи и за перси (столбови), кои можете да купите нови или полирање, така што птицата не ги повредува шепите за можно оштетување.

Со цел да се задоволи вашиот малку пернат пријател, купи него нови играчки и да ги организира во кафез во различен редослед. Ова ќе му овозможи на птицата да го оддалечи времето, да научи нешто ново и интересно.

Никогаш не пуши, и не дозволувајте други да пушат во просторијата каде што се наоѓа птицата. Никотин е отров за папагалите, што може да предизвика длабока депресија кај птица со дефект, како и да биде причина за претстојната смрт на милениче.

Дезинфекција на кафезот на папагалот.

Пред почетокот на дезинфекцијата, клетката е измиена, како што е опишано погоре, тогаш мора да му биде дозволено време за сушење Пред почетокот на дезинфекцијата, клетката е измиена, како што е опишано погоре, тогаш мора да му биде дозволено време за сушење. За обработка на клетки не може да се користи потентен хемиски дрога. Единствениот случај кога тие се прибегнаа е во случај на откривање на паразити.

По дезинфекција (на пример, користејќи белило), ќелијата се мие со чиста вода. Најбезбедно, но во исто време ефективни средства за дезинфекција птичји кафези се инфузии од камилица или пелин. Се зема мека, добро впивачка и влажна ткаенина, навлажнета во инфузијата, и секој агол и секоја гранка на кафезот е избришан.

Потешко е случајот со уличните папагали. Тоа е исклучително тешко да го дезинфицирате. Затоа, периодите помеѓу дезинфекција се околу шест месеци. Патогените бактерии кои се опасни за здравјето на папагалите можат да бидат во почвата, а длабочината на нивните населби може да биде до 25 см. Затоа дезинфицирањето на почвата се состои во отстранување на горниот слој на земјата на одредена длабочина, а потоа натопување на почвата со средства за дезинфекција и пополнување на почвата со мешавина од песок и чакал.

За тоа како внимателно ќе се придржувате кон правилата за грижа на кафезите, следете ги сите совети, не зависи само од чистотата и удобноста на птицата во кафезот, туку и најважното - нејзиното здравје!

Многу од нас на прашањето: "Зошто чистење на кафез?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью