Олимп ЛС-11: не е диктафон, туку линеарен рекордер

Висококвалитетниот звук никогаш не бил евтин или лесен. Пред појавата на дигиталната технологија, „мобилен“ комплет опрема за снимање на акустични концерти лесно може да го заземе минибус или два, а неговата цена се проценуваше на стотици илјади долари. Да се ​​распореди и конфигурира овој комплет за кампување во специфични услови беше долга и тешка работа, а само високо платените специјалисти можеа да го користат ефикасно.

Формати на снимање WAV, MP3, WMA

16/24 битна резолуција

Фреквенција на земање мостри 44.1 / 48 / 88.2 / 96 kHz

Фреквентен линеарен влез: 20 Hz - 44 kHz (макс), микрофони: 60 Hz - 20 kHz (макс)

Чувствителност 59 dBV (Mic Sense HIGH), 39 dBV (Mic Sense LOW), 6 dBV (Line-in)

Вградена флеш меморија на медиуми 8 GB; Мемориска картичка SD / SDHC

Вградени, кондензаторски микрофони , преклопна чувствителност и променлива шема на виртуелно зрачење (DVM Zoom Mic)

Конектори за микро-USB конектори и интерфејси (со моќност), Line-in, уво, моќност, далечински, мини-USB

Напојување со електрична енергија две АА или ПСУ батерии (+5 V)

Димензии и тежина 131,5 × 48 × 22,4 mm, 165 g

Проценета цена 425 $

Обезбеден од Олимп, www.olympus.ua

Одличен квалитет на снимање со големина на џеб; многу можности за професионална употреба

Практично не

Прекрасен уред за решавање проблеми со висококвалитетно снимање на звук во полето. Beе биде корисно и за музичарите и за специјалистите во издавањето филмови, видеа, компјутерски игри

Пресудата Пресудата

Со доаѓањето на „броевите“ во снимањето, многу се променија радикално. Последиците од дигиталната револуција во оваа област допрва треба да бидат проценети, но несомнено е едно - технологијата овозможи широк спектар на ентузијасти да уживаат во најшироките можности кои досега останаа прерогатив на тесен круг на професионалци. И задачата за висококвалитетно фиксирање на изведба во живо „од воздух“, која отсекогаш била меѓу најтешката и за музичарот и за инженерот за звук, сега може брзо да се реши со помош на компактен и достапен уред кој е оддалечен налик на ... голем звучник!

Но, читателите ќе ми простат за хакерната споредба, во суштина линеарните рекордери отидоа далеку од рекордерите како тркачките автомобили од автомобилите за производство на економска класа од истите производители. И многу е лесно да се разликуваат овие уреди: за случајот со типичен претставник на жанрот Олимп ЛС-11, „Линеарен рекордер за PCM“ е гордо напишан, а специфичната форма на заштитните капаци на интегрираниот стерео пар микрофони инсталирани под агол од 90 ° едни на други, јасно покажува дека тоа целта е многу посериозна од снимањето предавања или интервјуа. Иако, се разбира, може да се користи и за овие цели, и со голем успех - ниту еден рекордер нема да даде таква чистота и јасност на звукот.

Прво, малку за техничките карактеристики на LS-11: можност за пишување на WAV-датотека со резолуција од 16/24 бита и фреквенција на земање мостри од 44,1 / 48 / 88,2 / 96 kHz; вградени кондензаторски микрофони со заштита од ветер, чувствителност на прекинување, променлива шема на виртуелно зрачење (микрофон за зумирање DVM) и фреквентен опсег 60 Hz - 20 kHz; пред-засилувач со низок шум со рачно прилагодување на нивото на снимање и аналогниот ограничувач; линеарен влез со фреквентен одговор од 20 Hz - 44 kHz (!); филтер со висок премин за да се елиминира преоптовареноста поради вишок на ниски фреквенции; приклучок за поврзување на широк спектар на надворешни микрофони и други додатоци; 23 часа работа од пар АА батерии; можност за инсталирање на статив со статив; Вклучен е и безжичен далечински управувач.

Сепак, сето ова може да импресионира пред сè оној кој, во принцип, не е туѓ од проблемите со висококвалитетното снимање на звук. За другите наши читатели, даваме илустрација за тоа како доаѓањето на џебни линеарни рекордери го смени пазарот за услуги за снимање на звук: ако порано изведувачите и малите акустични групи ги користеа услугите на студиите (со различен опсег на цени) за да создадат демонстрација или конечно снимање на финишот, сега, откако купија линеарен рекордер за сумата споредливи со трошоците за една сесија, тие можат сами да ги решат своите проблеми со организирање снимка „од воздух“ во кое било соодветно за ова (од акустична точка eniya) соба. И некои музичари успеваат да снимаат дури и цели албуми на овој начин - а квалитетот им овозможува на независните етикети да склучуваат договори со нив за создавање, дуплирање и дистрибуција на нивните аудио ЦД-а. И, секако, квалитетот обезбеден од Olympus LS-11 ќе ви биде доволен да ги објавите плодовите на вашата креативност на социјалните мрежи и на лична веб-страница.

Постои уште една апликација за такви уреди, иако не премногу рекламирана. Тие му овозможуваат на сопственикот да направи висококвалитетно снимање на живата изведба на уметникот дискретно, без да привлече премногу внимание, да оди на концертот како обичен посетител. Оваа можност веднаш ја искористија fansубителите на уметниците, формирајќи своја архива на нивните претстави, и таканаречените бутлегари, кои ги користат за пуштање на фалсификувани ЦД-а или дистрибуираат снимки од концерти на Интернет.

Од друга страна, користењето прифатливи преносни линеарни рекордери може да им го олесни животот на луѓето кои се професионално вклучени во филмови, видео клипови и компјутерски игри. Веќе нема потреба да носите микрофони, лавици, пред засилувач, миксер, надворешна звучна картичка, лаптоп и снабдување со енергија од батеријата - сè што ви е потребно за да ги снимите звуците од природно или вештачко потекло, што го бара парцелата, сега лесно може да се вклопи во вашиот џеб! Се чини дека експертите од оваа област веќе ја ценеа практичноста на овој пристап, затоа што дури и од економска гледна точка, купувањето на рекордер од класа LS-11 ќе биде многу попрофитабилно. Како и да е, на пазарот има и подостапни и поскапи уреди што ги извршуваат истите функции.

Како и да е, на пазарот има и подостапни и поскапи уреди што ги извршуваат истите функции

Самиот Olympus LS-11 е едноставен во работењето, неговиот интерфејс е интуитивно јасен дури и за најподготвениот корисник. Главните функции се доведуваат до механички прекинувачи и копчиња, дополнителни се конфигурирани од менито прикажано на монохроматски LCD екран со светло портокалозно осветлување. Доволно е да го поставите рекордерот во правец на изворот на звук, да изберете формат на снимање (WAV, MP3, WMA), неговиот квалитет (резолуција и фреквенција на земање мостри за WAV плус битрат за MP3 и WMA), означете каде да го зачувате резултатот (вградена 8 GB флеш меморија или картичка SD / SDHC), и притиснете на Rec. После тоа, LS-11 ќе премине во режим пред снимање, овозможувајќи ви да го контролирате звукот што го снима со помош на мониторирање преку слушалките и да го поставите посакуваното ниво на снимање, водено од „решетките“ на амплитудата на сигналот на ЛЦД и LED-индикаторот за работа на ограничувачот (Peak). Со притискање на Rec, втор пат започнува снимањето; другите операции се слични на оние за типичните диктафони и нема да предизвикаат посебни тешкотии.

Добиениот резултат директно ќе зависи од искуството на сопственикот за практично снимање, теоретската основа во оваа област и желбата да научи како да работи со „во живо“ звук. Звучните фрагменти добиени со употреба на LS-11, кои не се тешко да се најдат на Интернет, укажуваат на значителниот технички потенцијал на овој уред, чија имплементација ќе зависи целосно од корисникот. На крајот на краиштата, кога летот на креативна фантазија на инженер за звук не е ограничен од врските на несовршеност на опремата, уметничките дела на снимање на звук создадени од него може да испаднат навистина неверојатни.

П.С: Неколку едноставни примери на звук. Импровизиран рекорд „кујна“ е во дневната соба, без акустична (и изведувачка :) подготовка. Олимпис ЛС-11 е поставен на статив на растојание од 1-1,5 метри од изведувачите. Снимката е направена во режим 24-битен / 96 kHz, по што од него беа избрани два фрагмента со помош на уредникот за звук, Fade In / Out и конверзија во MP3 320 Kb / s 48 kHz користејќи го Ламе кодек. Во снимањето има само акустична гитара и глас.

1. Зајакот во капа: Loveубовта е за будали (фрагмент);

2. Сереожа Седрик: Јас сум со вас! (фрагмент).

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью