Облека во стилот на 90-тите: што беше моден бум

 1. Фармерки како разновиден материјал
 2. Надминување на џемпери со орнаменти: што треба да го имаат сите
 3. Обоени легенди како асоцијација со деведесеттите години
 4. Тренер, дури и ако не си спортист
 5. Маица со печатење - оригиналниот начин на издвојување
 6. Како да се облекуваат во стилот на 90-тите години?

Содржина:

 1. Фармерки како разновиден материјал
 2. Надминување на џемпери со орнаменти: што треба да го имаат сите
 3. Обоени легенди како асоцијација со деведесеттите години
 4. Тренер, дури и ако не си спортист
 5. Маица со печатење - оригиналниот начин на издвојување
 6. Како да се облекуваат во стилот на 90-тите години?

Модерната модна индустрија најверојатно нема да го заборави советскиот стил на 90-тите години во облеката: во тоа време модерните закони беа значително потресени од зголемените западни модни трендови. Но, што беше тоа: оригиналниот обид да се истакне или ужасниот лош вкус на таа генерација?

Како што е познато, забранетото овошје е послатко. Оваа сурова реалност се проширила на модните трендови на крајот на 20 век: шпекулациите со увезена облека биле казниви со закон, но тоа не спречувало ширење на нови "странски работи".

Фармерки како разновиден материјал

Не е чудно што златното време на тексас паднало на деведесеттите години. Потоа, по сопствено наоѓање, било можно да се набави било каков производ направен од овој материјал: панталони, комбинезони, здолништа, маици, шорцеви и друго. Илегалните манипулации со фармерки во бањата може да ви направат навистина уникатен: едноставно можете да ги подготвите и да добиете свеж и уникатен изглед, а за поголема убедливост шиете етикета.

Само мрзливи не носеа фармерки. Во тоа време, скоро сите во гардероба можеа да најдат барем една копија од тексас. Некои dandies може целосно да носат фармерки и тивко излегуваат во панталони, кошула и јакна со овој материјал. И изненадувачки, тогаш тоа не се сметаше за нешто вкусно или прекумерно.

Што се однесува до ексклузивната гардероба за тексас за жени, особено беа популарни мински кукли, кои мораа да бидат избрани според принципот "пократко, подобро". Еден од трендовите во таквите здолништа беше руската поп-кралица Ирина Аллегрова, која се појави на сцената исклучиво во тексас кратки здолништа.

Надминување на џемпери со орнаменти: што треба да го имаат сите

Дури и ако не ги следите најновите модни вести, не посетете бутици и модни ревии, тогаш модата се фаќа со вас. Тоа се случи со сопствениците на "модерен" плетени џемпери. Со доаѓањето на 90-тите години, тие станаа толку популарни кај населението што младите го пресретнаа овој тренд и почнаа да носат џемпери со орнаменти од која било причина.

Дури и ако некој човек ги запоставил спортски костуми, не помалку популарни во тоа време, или луксузни црвени јакни, голем и топол џемпер - често со елени или шаблони - бил украс на неговата гардероба. Во 90-те години, стилот на облека дефинитивно се разликуваше од модерните повелби. Оваа мода се проширила и на жените, кои почнале да ги нарекуваат "преголеми" (преведени од англиски - "повеќе од вообичаената големина") и ги ставиле под шарените гаќи.

Оваа мода се проширила и на жените, кои почнале да ги нарекуваат преголеми (преведени од англиски - повеќе од вообичаената големина) и ги ставиле под шарените гаќи

Обоени легенди како асоцијација со деведесеттите години

Од почетокот на 90-тите години, на улиците можеше да се забележат хеланки од сите бои на виножитото: кисело, златно, бело, црно, сиво-кафеаво-црвено и многу други. Женската половина од популацијата сметаше дека легенгите се кријат со модерна мода и ги ставаат секогаш кога е можно. Особено стилски се сметаше за комбинација со џемпери и маици со отпечатоци, исто така сакани од современата младина. Боја облека во стилот на 90-тите со слика, по можност со rhinestones и орнаменти, беше достоен за неговата тежина во злато.

Дури и покрај слабиот квалитет на кроење, и покрај фигурата на нивниот сопственик и "рамнотежата" на нозете, секоја втора девојка имаше хеланки. Малку подоцна, влегоа во сила таканаречените "лобули" - мулти-обоени топла хулахопки. Особено ценети хеланки "во духот на времето": со кристали, светли ленти и цветови. Човештвото треба да дише лесно, бидејќи модата за "лобули" не стигнала до машката половина од населението.

Човештвото треба да дише лесно, бидејќи модата за лобули не стигнала до машката половина од населението

Тренер, дури и ако не си спортист

Легендарниот спорт би можел да се натпреварува со истите хеланки и фармерки, бидејќи може да се стави на секој настан: студија, работа, диско, средба - немаше ограничување на љубителите на спортски костуми насекаде. Ние мора да им оддадеме почит на кодексот за облекување на регистарот, кој забранува венчавање во таква облека: многу свадбени фотографии ќе бидат расипани од женски младоженци во спортска облека.

Можно е да се комбинира спортска облека со ништо, но најефективната симбиоза се добива од чевли, потпетици и јакни од бомба. Вистински елитни спортови наречени "Адидас", што не е грев да носат на сопствена свадба, дури и ако е забрането.

Вистински елитни спортови наречени Адидас, што не е грев да носат на сопствена свадба, дури и ако е забрането

Маица со печатење - оригиналниот начин на издвојување

Што да направам ако 60% од населението носело тренерки, не ги сакаат џемперите и едноставно немаат хеланки? Постои не помалку популарен елемент на облека во стилот на 90-тите години, омилен со многу - маица со печатење.

Печатот е слика на облеката која можете да ја изберете според вашиот вкус и боја. Со доаѓањето на специјални печатарски центри, љубителите на музички групи и филмови можеа да купат маица со слика на својот идол. Посебен чест треба да му се посвети на филмот "Титаник": облеката со печатење на Кејт Винслет и Леонардо ди Каприо уживаше голема популарност кај жените од возрасната категорија од 8 до 80 години.

Посебен чест треба да му се посвети на филмот Титаник: облеката со печатење на Кејт Винслет и Леонардо ди Каприо уживаше голема популарност кај жените од возрасната категорија од 8 до 80 години

Како да се облекуваат во стилот на 90-тите години?

Можете да ги купите облека во стилот на деведесеттите години во бутици кои биле многу популарни во тоа време. Од нив, можете да изберете брендови Calvin Klein, Reebok, Adidas, Tommy Hilfiger. Би било корисно да се погледне во "комисијата", каде што старите работи се одмораат. Повеќето од следбениците на деведесеттите присуствуваат на втора рака партија во стилот на 90-тите години , на пример, подигнете го ова "ретро".

За љубителите на стилот "гранџ", потребно е да се набави со маица со популарен бенд од времето (Нирвана, AC / DC, Лед Цепелин), откинати фармерки и кожна јакна. Пожелно е девојките да се здобијат со мулти-обоени шноли, пеперутки и врвови (маици до папокот), кои беа во гардероба на секоја жена на модата од тоа време.

Благо речено, модата во деведесеттите години беше непромислена, остра и оригинална. Модерната младина со непријателство гледа во спортивната облека на Адидас, разгореа панталони, варени фармерки и големите удирања. Но, сите оние кои пораснале во СССР и го преживеале овој "моден бум", барем малку, но ги пропуштаат оние смешни тимови.

Кој знае, можеби сте биле обожавател на фустани Аллегрова или сопственик на маица со Леонардо ди Каприо.

Но, што беше тоа: оригиналниот обид да се истакне или ужасниот лош вкус на таа генерација?
Како да се облекуваат во стилот на 90-тите години?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью