Не можам да направам пакет. Пакет еластичен: опис и начин на употреба

 1. Општи правила на работа
 2. Создавање едноставна фризура
 3. Креирање на волуметриска „крофна пакет“
 4. Создавање зрак со руно
 5. Изработка на пакет со помош на „крофна“
 6. Изработка на пакет со валјак
 7. Гуми за џвакање Донат - крофна за коса

Бројот на додатоци за фризер што го олеснуваат создавањето фризури расте од ден на ден: особено, само за гроздови денес можете да купите софист, ролери, ѓубрива и гума за џвакање. Вториот е многу заедничко со bеврекот, но пофлексибилен, дозволува, доколку е потребно, да го намали својот дијаметар преку вториот или третиот свиок, и, покрај тоа, во некои случаи е дополнет со вештачки нишки, што, сепак, влијае на неговата вредност. Па, како да се користи гумена лента за да се создаде зрак и дали има драматични разлики помеѓу него и џепа?

БЕШЕ НАДВОРЕШНО ПРИДОБИВКИ

Општи правила на работа

Прво треба да го изберете вистинскиот додаток за фризер: истурете од оригиналната должина и дебелина на косата, а исто така земете ја предвид нивната сенка.

Поради фактот што преклопувачките нишки обично се доста лабави и можат да се движат во секое време, се препорачува да изберете гумена лента што е можно поблиску до општиот тон на косата. Најлесен начин да го постигнете ова е ако купите додаток кој има вештачки жици спакувани во лавра: ако фризурата е неуспешна, ништо нема да го открие овој „трик“.

 • Има смисла да се направи пакет со посебен гломазна гумена лента само со должината на косата од рамената и подолу, бидејќи пократките нишки нема да можат да бидат поставени рамни и фиксирани: краевите ќе почнат да се прегледуваат.
 • Сопствениците се многу долга коса Не треба да купувате гума со голем дијаметар (внатрешна и надворешна), бидејќи веќе големиот волумен на зракот ќе се зголеми уште повеќе. Сепак, голем додаток може да се користи за создавање "бабета" кога зракот се наоѓа на врвот на главата и претставува голема хемисфера.
 • Експертите советуваат да се постават положување на свежа глава коса, така што жиците може да се постават што е можно полесно и рамномерно, како и да бидат во можност да ги исчешлаат доколку е потребно одвнатре - таквата техника често овозможува да се поправи подобро да се поправи еластичната лента за зракот и да се покрие.


Експертите советуваат да се постават положување на свежа глава коса, така што жиците може да се постават што е можно полесно и рамномерно, како и да бидат во можност да ги исчешлаат доколку е потребно одвнатре - таквата техника често овозможува да се поправи подобро да се поправи еластичната лента за зракот и да се покрие

Употребата на производи за стајлинг зависи од специфичната верзија на фризурата, како и дополнителните алатки.

Што е опасно секојдневно шампонирање? Неодамнешните студии покажаа дека 98% од шампоните содржат огромна количина на штетни компоненти кои ја уништуваат не само нашата коса, туку и здравјето. Супстанциите од кои треба да се плашите се означени како натриум лаурил сулфат, натриум лаурет сулфат, коко сулфат, PEG. Оваа хемија ја прави косата безживотна, уништувајќи ја нивната структура, но ова не е најлошото. Сулфатите, кои влегуваат во телото преку кожата, се депонираат во внатрешните органи, што може да предизвика разни болести, вклучувајќи рак. Лекарите советуваат да се откажат од употребата на козметика, кои вклучуваат такви компоненти. Користете само природни производи. Нашите уредници советуваат да се запознаат со компанијата Mulsan Cosmetic. Шампоните од оваа марка немаат аналози. Тие се уникатни по нивниот природен состав и се целосно безбедни. Производите се произведуваат под строга контрола и се во согласност со сите системи за сертификација. Ние ја препорачуваме официјалната онлајн продавница mulsan.ru. Ве потсетуваме дека природната козметика има рок на траење да не надминува една година!

Ние нудиме на вашето внимание неколку опции за зракот врз основа на еластичен опсег - од несовесен, создаден за неколку минути до поелегантни и бара беспрекорни перформанси. Во која било од технологиите, гума за џвакање може да се замени со bеврек или валјак, додека алгоритмот на работа нема да се промени многу.


Во која било од технологиите, гума за џвакање може да се замени со bеврек или валјак, додека алгоритмот на работа нема да се промени многу

 • Чешел косата и соберете ги во опашка: нејзината локација зависи само од должината на вашите кадрици и посакуваниот ефект. Сепак, запомнете дека ако одлучите да направите пакет на страната, разделбата треба да биде на спротивната страна за да ги балансирате линиите.
 • Ако вашата коса достигне сечила на рамената, ставете гумена лента на основата на опашката, поправете ја со скришум, а потоа лесно залепете ги жиците однатре и покријте ги со додаток за фризер.
 • Ако сте сопственик на многу долга коса, ставете гумена лента на основата на опашката, а потоа започнете ја вртете ја нагоре, а со тоа извртувајќи ја опашката на неа. Постигнете до основата, користете ги прстите за да извлечете неколку единечни нишки, со што косата ќе биде подолга и поприродна (така што таа не е премногу јасно измазнета) и зацврстете ја со невидлива коса.

Препознавачите на ретро и воздржаните класици сигурно ќе уживаат во следната идеја за висок и тродимензионален зрак .


 • Па, чешлајте го целото платно и соберете го на врвот. Професионалците препорачуваат да користите специјална гумена лента со куки за ова или да ставите 2 ленти за пари со еластичен опсег за да го обезбедите. Таквиот потег ви овозможува безбедно да ја поправите опашката.
 • Ставете го на врвот на еластичната лента за зракот, започнете да ја извртувате опашката во надолна насока и навнатре, додека се обидувате да одржите широка рамнина. Обезбедете го во основата на невидливото.
 • Формирајте густа "перница" и започнете да ја претворате во хемисфера, зграпчувајќи го десниот и левиот раб на столпките.

Завршете го готовиот стајлинг со лак, украсете со прекрасен чешел или, ако сакате да додадете малку ретро, ​​додадете широк сатенска лента да одговара на фустанот.


Ако има еластична коса на еластичната лента и совршено одговара на сенката со своја, можете да направите експресна фризура : ставете гумена лента на основата на тесна опашка и поделете ја опашката на 6-8 делови, од кои секоја треба да се плетенка во плетенка. Потоа, ставете ги овие плетенки на гума за џвакање, криејќи ги советите под неа. Безбеден невидлив.

Ако сте поканети на датум, закажана е важна средба, или едноставно решивте да шетате со пријателите, и практично нема време за собирање, ќе ви помогне фризурата, која се вика пунџа. Ако вашата коса е со средна или подолга должина, тогаш оваа опција може да биде одлично решение дури и кога на косата и треба миење.

Фризурата ќе го скрие овој проблем од prубопитните очи, но во исто време ќе изгледа елегантно и женствено.

Создавање едноставна фризура

Се разбира, без специјални уреди и додатоци да се направи таков сет нема да работи: косата едноставно нема да се одржи како што имала намерата девојчето. Прво, потребна ви е гумена лента за да го завршите зракот.

Создадете едноставни и лабава коса , особено релевантно неодамна, како што следува:

 • Користејќи коса вратоврска за да формирате пакет за да формирате затегната опашка на коњот. Стриите што висат надолу можат да бидат малку исчешлани, искривени и завиткани околу гума за џвакање со bеврек;
 • Вие не можете да ги допрете невнимателно нокаутираните кадрици, можете дури и малку да го расипете овој „врв“ што резултира, и за таа да се држи на главата, поправете ја со пар од три столпчиња.

Гуми за џвакање нема да бидат видливи под косата, така што со овој квалитет можете да користите кој било уред, дури и направен од хулахопки или чорап.

Како да направите чорап за еден куп чорапи? Да, многу едноставно. Само треба да го отсечете гумираниот дел од горниот дел на производот, тоа е сè.

Што се однесува до производството на панталони, горниот дел, односно ременот, исто така е отсечен од несоодветен за носење, а скратен до потребната големина.

Креирање на волуметриска „крофна пакет“

Како да направите таков пакет на коса со гумена лента? Willе ви треба посебен уред кој изгледа како сунѓер за миење садови. Како се вика таков гума за џвакање на зракот? Крофна или крофна. Може да се купи во која било специјализирана продавница или да се направи самостојно, достигнувајќи некаде непотребно парче гума од пена. Покрај тоа, ќе ви требаат шноли, и ако планирате да ја направите вашата коса мазна, тогаш невидливи шноли.

Еве ги фазите на создавање:


Еве ги фазите на создавање:

 • Чешел косата и, доколку е потребно, користете гел или мус за стилизирање на косата. Малку исушете ја главата на косата;
 • Да се ​​соберат коса во тесна опашка, фиксирајќи ги со кој било достапен гумен лента, но подобро е ако не е премногу гломазна;
 • Како да користите специјална гумена лента за зракот? Да ја истегнете опашката низ оваа сунѓерска тела, така што да се појави на врвот на постојната гума за џвакање;
 • Сега треба да ја свиткате косата од центарот на опашката до главата, рамномерно да ги дистрибуирате жиците преку целата површина на сунѓер, за да не сјае низ нив;
 • Ако нишките се премногу долги, најдобро е да започнете да ги завиткувате околу крофната. Ако тие средна должина , можете да го користите уредот, само свиткајте ги краевите под него. Добијте го добиениот пакет со столпчиња.

Нашата фризура "пунџа" дома е подготвена. Во зависност од темата на претстојната вечер и неговата свеченост, можете да ја декорирате главата со вештачки цвеќиња, раб, столпчиња украсени со rhinestones и монистра, итн. Може да ја пре-чешлате косата на задниот дел од главата, со што ќе ја кренете, и да направите пунџа на самото дно, на вратот и да ставите специјален уред на врвот за да создадете фризура во грчки стил . Сето тоа зависи од вашата фантазија.

Создавање зрак со руно

Ако вашата коса не е доволно долго за да направите класичен пунџа, можете да го постигнете овој стил со руно. Да, косата ќе страда малку од оваа постапка, но во ретки случаи е можно да се прибегне кон неа.

Еве ги фазите на создавање:


Еве ги фазите на создавање:

 • Фризурата е подобро да се направи на измиена, а не на валкана коса, бидејќи само на меки кадрици со чешлање ќе се задржи долго време;
 • Направете опашка на која било висина што ви се допаѓа и покријте ја со лак. Сега поделете го на неколку жици и започнете да го чешлате со тенок чешел;
 • Таков вид "гнездо" на столпчиња за глави по кој било редослед погоден за вас. Ова можеби не е слично на вообичаениот пакет за секого - главната работа е дека косата треба да биде цврсто фиксирана и да се чува на главата како што сакаше креаторот.

Сите фризури подготвени. Може да излезете и да не се грижите дека некои нишки испаѓаат во најважниот момент. Со доволно лак и количина на лак, стајлингот ќе трае неодредено.

Но, за да се измие оваа структура мора да биде внимателно, користејќи голема количина мелем за коса.

Обидете се, експериментирајте и заблескајте! Среќно!

Добро негуваната, средна и долга коса е секогаш поврзана со женствена, на романтичен начин . Но, ова не е секогаш соодветно. Во канцеларија на работа или на училиште, необлечена коса може да предизвика непријатности. Да се ​​справат со оваа задача ќе им помогне на сите долго-познати, некогаш многу вообичаени зрак. Сега тој доживува нова рунда, стекнувајќи многу интересни форми и начини на создавање. Пакетот може да се направи волуметриски, безгрижен, мазен и со помош на плетенки. Оваа фризура е едноставна. Покрај тоа, индустријата за убавина разви неколку уреди за да им помогне на модерните жени на модата што го олеснуваат процесот. Со помош на специјална гума за џвакање, која популарно се нарекува крофна и bеврек, можете да создадете трендовски, практичен и разноврсна слика за неколку минути.

Изработка на пакет со помош на „крофна“

Можете да ја направите вашата коса со гумена лента на неколку начини. Детални упатства Првата опција ќе ви помогне со ова.


 1. Прво треба да ја чешлате косата и да ја врзете во опашката. Се разбира, можете да направите без опашката, но пунџата направена така може многу брзо да ја изгуби својата форма. На овој начин ставаме круг широк еластичен опсег врз основа на опашката;
 2. После тоа, косата се распределува рамномерно околу еластичната, а на врвот носиме уште една за да ја поправиме формата;
 3. Остатокот од косата може да се отстрани на различни начини. Можете да пресвртувате во пакет и да се завиткате околу добиената пунџа. Не можете да ги пресвртувате, само завиткајте ги околу основата.

Друга опција како со помош на „крофна“ е како што следува:

 1. Првиот чекор е ист како погоре;
 2. Кога опашката е врзана, „лаврата“ почнува да се извртува од крајот на косата. Врвот го ставаме во средниот дел и започнуваме да ја свиткаме пунџата;
 3. Ја достигнавме основата на опашката, ја дистрибуираме косата, криејќи ја еластиката и ја прицврстуваме со иглички.

Втората опција е малку повеќе необична од првата. Но, модерните трендови се токму она што тие го бараат. Намерната лесна небрежност ја прави сликата по женствена.

Многу жени на модата веќе се прилагодиле на создавање на оваа фризура без да купат специјална гума за џвакање. Наместо тоа, се користи наједноставниот чорап. За да го направите ова, од пети, што не е штета, стапалото е отсечено, а од делот што се носи на долниот дел од ногата, се извртува самиот „џеб“.

Изработка на пакет со валјак

Ролерот е уште еден уред дизајниран да создаде фризури во овој стил. Има прицврстувач за фиксација. Упатствата за создавање пунџа со нејзина помош се совпаѓа со вториот метод опишан со еластична лента. Тоа е, се свитка од крајот на косата до основата на опашката. Ако почнете да ја свиткате опашката од страната на главата, тогаш затворачот ќе биде на врвот. Ако ставите валјак од врвот на круната, затворачот ќе биде на дното. Откако ќе ја достигнете основата на опашката, едноставно кликнете на ролерот и дистрибуирајте ја косата за да го скриете зглобот.


Создавање фризури од овој вид не е неопходно целата глава на косата да се преклопи во пунџа. Можете да оставите една или повеќе нишки, да направите пигтал или јастилка и да се завиткате околу основата на готовиот пунџа. Лентите врзани во лак, исто така, можат да додадат индивидуалност во фризурата. Можете да експериментирате со локацијата. Можете да го направите не само на горниот дел од главата, туку и на задниот дел од главата и опцијата од страната ќе изгледа многу убаво. Може да комбинирате греди со ткаење.

Опции, како што можете да видите, тежина. Ова е многу важно за секојдневна употреба, бидејќи секогаш сакате да додавате разновидност во вашата дневна рутина. Па зошто да не го стори тоа со фризура.

Сите модерни девојки сонуваат да изгледаат модерно и убаво. Денес ќе разговараме за едно од најмногу модни фризури минатата сезона - еден куп.

Пакет еластичен за да се создаде совршена фризура

Секако убави опции се создадени од долга коса. Иако ако имате фризура со средна должина, можете и сами да направите слична фризура. Една од нејзините главни предности е разноврсност. Willе биде соодветно во канцеларија, на датум, во ресторан или на забава. Главната работа - да го изберете вистинскиот додаток, во овој случај, вие дефинитивно нема да поминете незабележано.

Еластичен опсег за гроздови и методи за стилизирање на косата

Оваа фризура има огромен спектар на опции! Можете да создадете куп плетенки, истовремено фокусирајќи се на чувството на коса на косата, како и да формирате мазен уреден куп, како балерина. Можете да ја креирате на врвот на главата, и можете да научите како да ја направите оваа фризура од француски жени. Се разбира, не сите опции можат да се направат сами по себе. Но, главните се навистина направени дома. Погрешно сте, верувајќи дека наскоро фризурата ќе стане безвредна, разочарана. Со визуелно чувство на небрежност, таквиот стајлинг може да трае цел ден.

Во основа, таа користи гумена лента за гредите, и Иако постојат опции за употреба и волуметриски преклопувања. Можете да извршите дури и два греди на главата одеднаш. Lookе изгледа спектакуларно, флертско и разиграно.

Денес е најмногу модерна опција егзекуцијата е тесен куп. Можете да го носите секој ден. И покрај тоа, со него може да се појавите на разни прослави. Денес е најмногу  модерна опција  егзекуцијата е тесен куп

Како сами да користите гумена лента за зракот?

Темелно измијте ја и исправете ја косата со фен за коса или пеглање. Свиткајте ја главата напред и врзете ја опашката. Неопходно е да немаше таканаречени "Roosters" - за ова, измазнете ги жиците, така што тие "се лепат" на главата.

Потоа извртувајте ги низите со спирали и заколете со шноли. За фиксирање, завршете ја готовата коса со лак. Може да биде украсено со столпчиња со rhinestones, вештачки цвет. Но, тоа ќе биде веќе вечер опција стајлинг

За да создадете безгрижен ефект, потребна ви е и вратоврска за коса за зракот. Соберете ја косата повисоко во опашката. Ставете ја еластичната на врвот и зацврстете ги поединечните нишки во центарот на опашката со скришумски стапчиња и шноли.

Постои една тајна што се користи од експерти за формирање на таков пакет. Пред да започнете, вашата коса треба да се третира со силен фиксаж, како што се пена или мус за коса. Поради оваа фризура ќе остане многу подобро. Треба да се напомене дека ако имате права коса од природа, првично е пожелно да ги намотувате со curlers за коса или со помош на форцепс. Камшик нежно за да се создаде малку разочаран изглед.


Нема потреба да поправате огромен број различни шноли на главата, особено затоа што има гумена лента за гредите Нема потреба да поправате огромен број различни шноли на главата, особено затоа што има гумена лента за гредите. Шнолињата, клиповите можат лошо да влијаат на вашето здравје. Проблемот е во тоа што голема количина метал на главата може да предизвика непријатност. Ако сте сопственик на прилично тенок врат, не треба да изберете високи греди . Lookе изгледа грдо. Со рамен грб на главата пожелно е да се користат гроздовете гранки. Ова добро ќе ја маскира обликот на главата.

Модерен и стилски фризура „Пакет“ ќе одговараат на сите. Главната работа - да ја изберете вистинската опција за себе!

Донатот за коса е една од најпопуларните додатоци за креирање фризури во последно време. Како и да е, не секој знае што се нарекува „тркалезен тркала за зрак, сличен на џепа“. И тоа се нарекува - крофна за коса или џвакање донација . Со него, можете да направите широк спектар на греди од совршено мазни уредни до авангардни. раскажува како да користите Донат за коса.

Гуми за џвакање Донат - крофна за коса

Однадвор, крофната за коса наликува на крофна, поради што се нарекува крофна. Има порозна структура, како сунѓер, така што на прв поглед може да се заблуди со сунѓер или сунѓер за миење садови. Сепак, жените на модата знаат дека крофна за коса е неопходен додаток за правење. Оваа фризура се претвора совршено мазна и уредна. Таа е погодна за секаков вид коса, и долга и средна. Па, за многу кратка коса Можете да купите поставата на Донат, веќе завиткана со вештачка коса. Ако купите донација, повеќе нема да треба да го сторите тоа.

Вие ја разгледувате оваа крофна за коса и не знаете како да му пријдете? Всушност, сè е многу едноставно. За да создадете пакет, ќе ви требаат:

 • 2 тенки еластични опсези
 • Решетки, невидливи
 • Накит по избор

2 тенки еластични опсези  Решетки, невидливи  Накит по избор

 1. Внимателно исчешлајте ја косата со чешел и врзете ја цврсто. коњска опашка на задниот дел од главата или на врвот, како сакате. Олабаво плетената опашка ќе предизвика пакетот да пропадне брзо или да „се лизне“. Косата треба да биде без петлите и испакнати нишки, донатот не толерира небрежност.
 2. Вметнете ја опашката на коњот во дупката на донирањето и рамномерно распоредете ја косата над нејзината површина со вашите раце. Треба да биде целосно скриена под косата.
 3. Одозгора затворете го со тенка еластична лента под боја на коса.
 4. Скријте ги врвовите на добиениот зрак под нејзината основа и зацврстете ги со иглички.
 5. Ако косата е премногу долга, превртете ја во флагела и завиткајте ја околу пакетот, зацврстете ја со невидлива коса.
 6. Од врвовите на долга коса, можете исто така да ткаете пигтал и да ја завиткате околу пунџата со донација - ќе добиете многу убава фризура.

Ако права коса со овој стил треба да биде совршено мазна и исчешлана, тогаш кадрава коса дозволи мала небрежност. Главната работа е да се обидете да направите косата да изгледа уредно.


Овој додаток ќе ви помогне брзо да го направите дома. Направете пакет според опишаната технологија, ставајќи го колку што е можно повисоко. Обезбедете со столпчиња со rhinestones, бисери или цвеќиња. Можете да ја завиткате основата на зракот со мониста или да ја декорирате целата површина со украсни елементи. Спреј лак со силен држач и спреј за сјај.


Друга верзија на вечер фризура со крофна за коса. Оставете мала влакно во опашката слободни, а од опашката направете еден куп. Од левата плетенка, плетенка, завиткајте ја околу основата и прицврстете го невидливиот. Посипете со лак за сјај, украсете со лак или убави иглички.

Друга опција за фризура - кога ја исправате косата над површината на донацијата, оставете неколку жици во центарот. Врзете го остатокот од вашата коса во пунџа. Врзете ги левите жици во плетенки и исправете ги во пакет, прицврстете ги со иглички.
Избор на Донат за коса, не заборавајте дека е светло, кафеаво и црно. Изберете ја оној што е поблизу до бојата на косата. Цената на таков корисен уред е само 50-100 рубли, а фризура е милион!


Цената на таков корисен уред е само 50-100 рубли, а фризура е милионПа, како да се користи гумена лента за да се создаде зрак и дали има драматични разлики помеѓу него и џепа?
Што е опасно секојдневно шампонирање?
Како да направите чорап за еден куп чорапи?
Како се вика таков гума за џвакање на зракот?
Како сами да користите гумена лента за зракот?
Вие ја разгледувате оваа крофна за коса и не знаете како да му пријдете?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью