Масло витамини А и Е за коса, методи на употреба, маски и бенефиции

 1. Медицински маски за рецепти
 2. Во кои производи може да се најдат овие супстанции?
 3. Совети и трикови

Со цел косата да изгледа добро, да биде здрава и заштитена од надворешни негативни влијанија, едноставни козметички производи за да се грижат за нив не се доволни. Со цел вашата коса секогаш да остане во одлична состојба, неопходно е да се користат различни супстанции - на пример, како што се витамини А и Е, кои го промовираат растот и зајакнувањето на кадрици. За нив и ќе се дискутира во оваа статија.

За нив и ќе се дискутира во оваа статија

Витаминот А, исто така познат како ретинол ацетат, ја прави косата еластична и силна, истовремено регулирајќи ја работата на лојните жлезди на скалпот. Исто така го подобрува имунитетот на кожата и промовира регенеративни процеси во своите клетки. Со недостаток на оваа супстанција во телото насоки бледнеат, да стане кршливи и поделени, тие може да почнат да паѓаат надвор. Исто така, недостатокот на витамин А често предизвикува првут.

Исто така, недостатокот на витамин А често предизвикува првут

Здравјето на косата зависи од состојбата на скалпот. Витамин Е (токоферол ацетат) е одговорен за подобрување на циркулацијата на крвта во фоликулите на косата на неа, снабдувајќи ги со кислород и корисни супстанции. Поради ова, растот на жиците е забрзан, нивната кршливост се намалува, кадрици стануваат многу пати посилни и подебели. Исто така, витаминот Е придонесува за брза регенерација на кожата - мали рани и гребнатини на него почнуваат да заздравуваат побрзо.

 • Витамин А и Е доза

Витамин А и Е доза

Овие хранливи материи се наоѓаат во редовна храна. Исто така, ретинолот и токоферолот можат да се купат во аптеката и да се користат како самостојна алатка или да се користат како компонента за маски. Исто така во специјализирани продавници можете лесно да најдете козметика за нега на коса, која содржи витамини А и Е.

Медицински маски за рецепти

Медицински маски за рецепти

Овде е наједноставната можна маска што ќе ги направи вашите кадрици свилени и сјајни:

За брави со средна должина, земете една лажица витамини А и Е, како и било кое основно масло (маслиново, бадем, итн.). Смесата треба да се нанесе на суво, не изми пред косата. Потоа, маската се мие со вода од шампон, тогаш треба да нанесете мелем. Ако имате долга глава на коса, само зголемување на количината на смесата и не плашете се да згрешите во пропорции - ако сакате, можете да го зголемите количеството на една состојка во маската на сметка на друга.

Друга опција за нафта маска која е добро прилагодена за оние кои страдаат од сува кадрици се мешаат заедно авокадо масло (2 лажици), витамини А, Е (1 лажица) и 10-15 капки на ylang-ylang масло. .

 • Билна маска

Билна маска

Овој состав е добар за зајакнување на косата и давајќи му живо и здрав сон. Земете еднаква количина на коприва, камилица и вар во сува форма, пополнете ги со врела вода 45 минути, оставајќи да пие. Отсуството на лушпа мора да се филтрира преку сирење и да се додаде лажица витамини А и Е, како и сирова жолчка од јајца. Резултатот темелно се меша и се применува на целата должина на цевките за еден час.

Во кои производи може да се најдат овие супстанции?

Во кои производи може да се најдат овие супстанции

Иако резервите на витамини А и Е во човечкото тело се секогаш достапни, тие треба редовно да се обновуваат за да се избегне дефицит што влијае на кадрици. Ова може да помогне во додатокот на дневната исхрана на храна која содржи ретинол и токоферол.

Што е витамин А

 • жолчки од јајца;
 • природни млечни производи (крем, млеко, итн.);
 • тиква;
 • Роуан бобинки;
 • црниот дроб;
 • морков.

Малку трик: ретинол може да се најде во сите зеленчуци и плодови со црвена или портокалова боја.

Која храна има витамин Е

 • растителни масла како маслиново, сончоглед, кикирики итн;
 • белковини;
 • црниот дроб;
 • бобинки - цреша, боровинка, слатка цреша;
 • свеж зеленчук - магдонос, спанаќ итн .;
 • домати;
 • Бугарска пиперка;
 • зелка (вклучувајќи брокула);
 • семки од сончоглед;
 • праски и нектарини;
 • јаболка;
 • маслинки.

Совети и трикови

 • Витамините А и Е може да се купат во било која аптека, и во течна форма и во форма на капсули. Цената за нив во течна форма е околу 150 рубли, во капсулираните може да чини нешто повеќе. Ако планирате да направите маски со корисни материи, потребен ви е токму "течен" ретинол и токоферол.
 • Ако не сакате да направите комплексна смеса за маска поради некоја причина, доволно е да се истури една лажица витамин А или Е во течна форма во балсам или шампон. Можете исто така да ги додадете на готови маски.
 • Што се однесува до капсулите, тие се користат внатре - ова е погодно ако не сте обожавател на домашна маска. Еден од препаратите кои содржат ретинол и токоферол се нарекува "Аевит". Земете капсули во желатин школка ќе треба да биде на курс.
 • Кога триењето на терапевтските мешавини во кадрици ги нанесува по целата должина. Употребата на витамини А и Е само, на пример, на врвовите на луѓето погодени од кршливи коса е погрешна. Ваквите проблематични области се веќе "мртва" зона за коса, во неа нема крвни садови, што значи дека витамини нема да се апсорбираат и нема да има здравствено дејство врз низите.

Купувањето витамини е многу едноставна задача: може да се најдат во било која аптека по повеќе од разумна цена. Не е неопходно да се здобијат со комплексни мултивитамински комплекси, можете да ги купите само оние хранливи материи што ви се потребни. Исто така, користењето на нив со разновидна употреба (маски, ингестија, употреба на одредени производи) го прави користењето на ретинол и токоферол многу погодно, што значи дека вашата коса секогаш ќе биде убава и здрава со минимален напор, време и пари.

Во кои производи може да се најдат овие супстанции?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью