Марински тиквички за зима: вкусни прсти

 1. Тиквички маринирани за зима "Лижат прсти" во три-литарски тегли
 2. Конзервирани тиквички кругови во литарски тегли со стерилизација
 3. Мариниран "Yum fingers" сквош без стерилизација во еднолитарски тегли
 4. Буриња маринирани за зима со домати и кромид
 5. Бугарски маринирани тиквички за зима
 6. Сквош мариниран со сенф или со пополнување сенф - крцкави како краставици
 7. Највкусните тиквички за зима, слични на краставици (видео)
 8. Маринизирани печурки од тиквички како печурки за зима - вкусна закуска
 9. Како да маринирате вкусни тиквички за зимата дома: тајни и правила

Рецепти:  Ајде да зборуваме денес за подготовка за иднината на толку едноставен зеленчук како тиквички

Рецепти:

Ајде да зборуваме денес за подготовка за иднината на толку едноставен зеленчук како тиквички. Расте брзо, дава многу плодови, е ефтин, како што велат, самиот Бог ни рече да подготвиме повеќе кисели краставички за зимата.

Многу хостеси незаслужено ги игнорираат киселите кисели краставички и не ги гледаат како независно јадење. Лично, сакам маринирани тиквички дури и повеќе од краставици. Тие се многу понежни и мирисни. Јас готвам дури марината на нивната основа во зима, излегува дека е многу tastier отколку со краставици.

Нивниот вкус не се изговара во нив и, во комбинација со друг зеленчук или овошје, тиквички го стекнуваат вкусот на својот сосед. Затоа, тие се користат дури и во шевовите на различни егзотични компоти.

Почнуваме како и обично со наједноставниот рецепт, тогаш ќе го комплицираме.

Тиквички маринирани за зима "Лижат прсти" во три-литарски тегли

Тиквички маринирани за зима Лижат прсти во три-литарски тегли

Зеленчук:

 • тиквички 1,5 кг,
 • кромид 2шт,
 • лук 5 каранфилче,
 • магдонос неколку гранчиња.

За маринадата:

 • 3 лажици шеќер,
 • 2 лажици сол,
 • 5-6 бибер грашок,
 • Десерт лажица од оцет суштина 78%.

Оваа сума по трилитарско тегла. Мариниране на тиквички без стерилизација треба да биде во две и три литри тегли, тоа е голема количина што ви овозможува да направите без стерилизација, бидејќи полека се лади и всушност излегува од процесот на пастеризација.

Тиквички земаат иста големина - мали може да се постави целосно, исечени на големи парчиња.

 1. Пополнете тегла, обидувајќи се да го поставите зеленчукот поцврсто. Лук, бибер и магдонос се ставаат на дното.
 2. Наполнете со врела вода, покријте го со капак и оставете да остане 15 минути.
 3. Исцедете ја водата во посебен тенџере, повторно вријте и дополнете. Чекаме 15 минути и истурете ја во тенџере.
 4. Донеси до вриење, додадете шеќер, сол, оцетна есенција, малку се вари и истурете ја марината под капакот.
 5. Покачи, превртувај. Готово!

Јас обично се тркалаат три лименки за да ги забрзаат работите. Топливата вода во тенџере од пет литри.

Малку трик од мене! Ако фрлате 3-4 домати, тогаш вкусот ќе биде магичен!

Конзервирани тиквички кругови во литарски тегли со стерилизација

Конзервирани тиквички кругови во литарски тегли со стерилизација

Овој метод е класичен, токму она што се продава во продавниците. Рецептот е дизајниран за три литри тегли.

Зеленчук:

 • Тиквички 2 кг,
 • Лук 2 глави.
 • Црни пиперки, по 3.

Маринада:

 • вода и пол литри,
 • шеќер 4 лажички,
 • сол 2CT лажички,
 • Кисела суштина - една лажица.

Тоа е важно! За стерилизација е потребен голем сад.

 1. Во зеленчук, отсечете ги советите од двете страни и исечете ги во кругови, не повеќе од еден сантиметар дебел.
 2. Ги ставаме во тегли поцврсто, го исекуваме лукот во чинии и го ставаме на дното.
 3. Маринада за готвење: измешајте сè, загрејте ја и нека се вари неколку минути.
 4. Пополнете со сапун од сапун, покријте ги со капаци.
 5. Ставете ги тегли во голем тенџере, на памучна крпа, истурете вода во тенџере над лименки за закачување и запали.
 6. По вода во тенџере врие, чекаме десет минути - ова е време на стерилизација за канти од еден литар.
 7. Извадиме конзерви од вода, се тркаламе, превртуваме и под крзнено палто.

Можете да додадете кора од овој рецепт. Во секоја тегла стави десетина кругови од морков - тоа ќе биде многу вкусно во зима за да снема кисела моркови.

Мариниран "Yum fingers" сквош без стерилизација во еднолитарски тегли

Мариниран Yum fingers сквош без стерилизација во еднолитарски тегли

Го добив овој кул рецепт од пријател. Некое време, моите деца отидоа да учат и да се подготват во трилитарски лименки бев бескорисен. Околу три литри тегли.

Зеленчук:

 • тиквички, исечени 2 кг,
 • лук 9 чешниња.

Во овој рецепт, сè започнува со маринадата. Истурете литар вода во голем, широк тенџере, ставете 10 црни пиперки и 4 алиспис, 4 супени лажици шеќер и 2 лажици сол. Истурете десерт лажица од оцет суштината и донесе на вриење.

Во врела маринада, еден лист залив, намалете ја тиквичката тиква, измешајте со лажица лажица за рамномерно загревање. По вриењето на врани не се брои! По три минути, брзо извлечете го и фрлете го листовите од листовите, ставете ја смесата во стерилни тегли на врвот, фрлете ги во три парчиња лук во секоја и вратете го. Преврти под крзнено палто.

Евтин, лут и брз!

Домашното зачувување не запира во ова - разгледај ги опциите за зимски подготовки:

 1. Маринирани домати - 11 рецепти
 2. Кисела краставици - 12 рецепти
 3. Бел бибер лехо
 4. Adjika дома
 5. Модар патлиџан за зима - едноставни и вкусни рецепти за готвење

Буриња маринирани за зима со домати и кромид

Буриња маринирани за зима со домати и кромид

Не рецепт, туку песна! Што се вика - ќе ги лижеш прстите! На четири литри лименки.

Зеленчук:

 • тиквички, се сече на прстени и пол килограми,
 • домати мали густи 1 кг,
 • Кромид, се сече на големи кругови - 4 големи кромид.

Ние го ставаме секој тег на дното:

 • половина лист,
 • три грашок црн пипер,
 • две - мирисна,
 • две столпчиња
 • три чешниња лук,
 • мало парче корен од рен.

Пополнете тегла со слоеви - кромид, тиквички, домати.

Наполнете со врела вода, покријте со капаци, оставете да остане 10 минути.

Исцедете ја водата од лименките во посебен сад, се вари и дополнете.

Десет минути подоцна, повторно исцедете ја водата и наместете ја на топлина. Додадете 6 лажички шестотини шеќер и две чамци со сол. Дајте малку зоврие и истурете ги банките на маринадата.

Додај на секоја половина лажичка оцет и навивам. Се превртуваме и под крзнено палто.

Никогаш нема да се погоди што најмногу го сакам во врска со ова свиткување ... Прво, отстранување на капакот, пијам маринада. Право на работ, бидејќи нема трпеливост дури да се истури во кригла!

Бугарски маринирани тиквички за зима

Бугарски маринирани тиквички за зима

За овој традиционален рецепт ќе ви требаат:

 • тиквички, се сече на големи парчиња, 1,5 кг,
 • лук 6 чешниња,
 • горчлив бибер четврт под,
 • чадор чадор.
 • две лисја од црна рибизла,
 • сол 2CT лажички без врвот,
 • шеќер 3 лажички
 • црн пипер грашок 5pcs,
 • ловоров лист 1pc,
 • Оцетна есенција десерт лажица.

Ние го правиме ова чекор по чекор:

 1. Истурете литар вода во голем, широк тенџере. Истурете сол, шеќер, донесете на вриење.
 2. Ставете лук, бибер, копар, лисја од рибизли, лауреа на еден морска птици и натопете ги во вриената маринада за половина минута, а потоа ставете ги во теглата.
 3. Додајте зеленчук на маринадата, така што водата ги покрива. Готви за 8-10 минути.
 4. Ние шириме плима во банката.
 5. Маринадата повторно се вари, се става во оцет и се прелива на врвот. Покачи, превртувај.

Како резултат на тоа, ги добиваме истите бугарски маринирани тиквички, чиј вкус ни е познат од советската ера. Добра закуска на пријателска маса и прилог на компир колачи.

Сквош мариниран со сенф или со пополнување сенф - крцкави како краставици

Сквош мариниран со сенф или со пополнување сенф - крцкави како краставици

Излегува крцкаво, слатко и кисело, многу пикантно и невообичаено. Рецепт за тегла литар.

Мал сквош, должина висина од литар може, се сече на четвртини заедно.

Стави четири чешниња лук, два грашок од allspice, четири грашок на црн пипер и ловоров лист на дното.

Пополнете тегла, ставање на парчиња цврсто вертикално.

Маринада: половина литар вода, половина лажица сол, една лажица сенф во зрна, една лажица супана во прав, две супени лажици шеќер да се вари и се прелива лажичка од оцетна суштина.

Ставете ја тегла маринада на врвот. Ставете во водена бања во топла вода и стерилизирајте дваесет минути по вриењето. Извади и навивам.

Пријатели и роднини ќе му оддадат почит на таква невообичаена закуска.

Највкусните тиквички за зима, слични на краставици (видео)

Всушност, според овој рецепт, одличните маринирани тиквички се произведуваат за зима - исто толку вкусни и крцкави како краставици. Дури и вкусен од краставици.

Маринизирани печурки од тиквички како печурки за зима - вкусна закуска

Маринизирани печурки од тиквички како печурки за зима - вкусна закуска

Погледот на јадењето подготвено според овој рецепт ќе личи на маринираните нозе од печурките од печурки, а зачините и зачините ќе му овозможат уникатен вкус на печурки. Тоа е направено брзо и едноставно, според тоа, е специјалитет во кујната на многу домаќинки. Постојат многу варијанти на овој рецепт, но јас го одбрав најлесното за себе.

Еве го мојот чекор-по-чекор рецепт:

 1. Килограм тиквички се сече на коцки со страна од околу 2 см или во мали коцки.
 2. Петка чешниња лук ситно сецкани со нож.
 3. Ситно исецка куп магдонос.
 4. Истурете сè во широк сад со дебело дно и измешајте темелно, го правам тоа директно со моите раце.
 5. Во чаша, се меша половина чаша растително масло и 5 супени лажици оцет. Додадете една лажица сол и лажица шеќер, добро се мешајте.
 6. Истурете ја марината и се мешаат.
 7. Ставете го на ладно место 3-4 часа, мешајќи повремено.
 8. Кога тиквички ќе дадат фер количество сок, треба да ги ставите на бавен оган и да вриете 20 минути, мешајќи, но без фанатизам.
 9. Брзо се шири на стерилни тегли и се тркалаат. Кул под крзнено палто наопаку.

Прекрасна и невообичаена закуска во зимските ладни вечери ќе нè потсети на лето, оди во шумата и духот на шумите во шумата.

Како да маринирате вкусни тиквички за зимата дома: тајни и правила

Денес зборувавме за маринирање на тиквички за зимата. Овој процес според мое мислење е доста лесен, главната работа во тоа е да се набљудува стерилитетот. Затоа, денешните правила се:

 1. Банките и капаците се чисти и внимателно стерилизирани.
 2. Откако ќе се напиеме, ги ставаме теглите наопаку и оставаме во таква положба додека не се лади целосно, по што ќе го отстраниме во подрумот или подрумот.
 3. Состојките користат незрели, мали димензии. Колку е помал - толку вкусен, тоа е а приори. И најдобрите - мали тиквички, ги боли светли бои. Излегува не само вкусна, но исто така многу убава.
 4. Сите зеленчуци, исплакнете, кора. Исчистете ја кожата ако е груба и ако е потребно отстранете ја комората за семе.
 5. Мал сквош до должина до 10 см може да се маринира цела, поголеми овошни плодови пресекуваат парчиња во парчиња кругови, со дебелина од не повеќе од 3 см.
 6. Пред мариноване, зеленчукот треба да биде потопен во ладна вода неколку часа, така што тие се заситени со вода и не земаат течност за маринада.

Малку луѓе знаат дека тиквешот сквош воопшто не е роднина, но самата тиква е! Една од неговите сорти, само грмушка и со триаголни плодови. Тој пристигна кај нас од северно Мексико. И тие го израснаа во Европа прво исклучиво во Ботаничките градини, како ретка убава егзотика.

Првите кои ги вкусуваат незрели тиквички претпоставени Италијанци. Овој производ е во суштина благослов за оние кои сакаат да изгубат тежина, бидејќи има само околу 27 Kcal калории. Овој зеленчук се апсорбира лесно, во неа има многу витамини и минерали, и затоа се користи во детската и медицинската исхрана.

Постојат стотици рецепти во различни кујни на светот. Овој зеленчук е пржен, парен, полнети, печен. Користете ги зелените и зрели плодови. Во Италија и Франција цветовите на цуцкини се печат во тесто.

Па, можеби, сè што треба да знаете за мариноване тиквички. Тајните споделени, впечатоци, исто така. Успешни за вас подготовки, драги хостеси и благодарни познавачи на вашите задоволства на трпезата!

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью