Купил маче и постојано ме иритира. Зошто маче може постојано да се меша

 1. Што да направите ако маче постојано се мие?
 2. Причините за постојан крик на маче
 3. Глад
 4. Тешка адаптација
 5. Повик на мајката
 6. Глад
 7. Внимание
 8. Израз на љубов
 9. Со доаѓањето на пролетта
 10. Болест, болка
 11. Причините за честа мешање на возрасни мачки
 12. Мачка анксиозност кога треба да се поврзеш со ветеринар
 13. Како да се смири вреска мачка

Научно е докажано дека звуците репродуцирани од мачката носат одредени информации. Ако зборуваме за мачиња, нивното местење може да се смета како желба да ги изразат своите желби и потреби.

Што да направите ако маче постојано се мие?

Сè што се случува со вашето домашно милениче треба да биде умерено. Ако забележите дека речиси постојано "вика", се разбира, треба да обрнете внимание на тоа. Многу луѓе размислуваат зошто мислат без причина, но вреди да се напомене дека често причината е секогаш психолошка или физичка. Во нормална состојба, физички здрави животни нема да направат дополнителни звуци. Коренот на причината зошто маче месо постојано може да биде глад. Побарувачката за храна од сопственикот е придружена со голема глава и анксиозност. Друга причина можеби е тоа што едноставно бара вашето внимание и наклонетост. Не заборавајте дека малите мачиња треба да бидат пелени, потресени, сакаат да се чувствуваат топло и заштитено. Периодот на одвикнување од мајчините мачки може да биде проследен со слична пролонгирана реакција на бебето. Во овој случај, треба да обрнете внимание на него, да си играте со него и да бидете трпеливи. Важно е да се провери здравјето на вашиот кожен пријател, бидејќи причината за неговата постојана мешање може да биде различна. Helminthiasis е многу честа болест, многу често вознемирувачки мали домашни миленици.

За да избегнете такви проблеми, не заборавајте навремено да го испитате вашето животно кај ветеринарот. Ако размислувате како да се одвикнете мачка, тогаш прво размислете што е причината за ваквото однесување на животното. Колку побрзо може да ја пронајдете причината, толку побрзо ќе можете да го отстраните.

Причините за постојан крик на маче

Причините се различни, и физички и психолошки.

Глад

Глад

Потребна храна од сопственикот, мала меки грутка изразува вознемиреност и почнува гласно да се смири. Однесувајте се кон вашето домашно милениче со нешто вкусно, тој ќе се смири и нема да ве вознемирува со неговиот "плач". Подолу е приближна диета на малку маче.

 1. Месо При готвење за мало милениче, можете да користите само живина, говедско месо, јагнешко месо или коњско месо. Месото мора да се варат претходно. Во никој случај немојте да купувате маче свинско месо , содржи многу маснотии и може да има хемилци.
 2. Риба И покрај фактот дека сите претставници на семејството на мачки не се рамнодушни кон оваа морска храна, тие не треба да се вклучат. Честата употреба може да предизвика уролитијаза кај маче. Котета треба да се даде риба во варена форма, без камења и не повеќе од еднаш неделно. Јајцата може да се дадат и сурови и варени.
 3. Млечни производи. Наместо целото кравјо млеко, на бебето треба да им се даваат ферментирани млечни производи, како што се ријаженка, јогурт и кефир.
 4. Мешавина од урда, млеко и пилешки жолчки сигурно ќе ве задоволат вашиот меки пријател. Понекогаш можете да го лекувате со мало парче сирење.
 5. Најмалку 2 пати неделно, мачето треба да прими пилешки јајца. Нивната употреба има корисен ефект врз растот на миленичето и сјајот на неговата волна.
 6. Бидете сигурни да вклучите во исхраната различни житни култури , со исклучок на "Херкулес" и мешунки.
 7. Чиста вода секогаш треба да биде достапна.

По јадењето, мачето ќе престане да се меша и може безбедно да одите за вашиот бизнис.

Тешка адаптација

Тешка адаптација

Маче, некогаш во непозната средина, добива многу стрес, анксиозност и страв од непознатото. Детето, само екскомуницирано од неговата мајка и неговите браќа, многу ги промашува, почнува да меша гласно и жалосно. Особено акутна оваа ситуација се доживува многу мали мачиња (до 2 месеци возраст). Во овој случај, ќе ви треба максимално трпение и смиреност.

Младите опасан миленичиња, како и децата, бараат од сопственикот не само внимание, туку и знаење. Впрочем, присуството на мачиња во куќата не е секогаш мир, игри и радост на комуникација. Понекогаш сопствениците страдаат од фактот дека не знаат како да им помогнат на своите млади одделенија, бидејќи не разбираат што се случува со нив. Се случува, и кога децата постојано меваат. Што сакаат да кажат? Која помош е потребна?

Повик на мајката

Кога мачиња се одделени од нивната мајка, тие се под строг стрес. Впрочем, мама за деца е средство за удобност, заштита, безбедност и поддршка на имунитетот.

Во почетокот, младите мачки едноставно не знаат како да се однесуваат без мајка, тие страдаат од недостаток на топлина. Им исплашен. Токму во овој период тие меваат, кои имаат потреба од грижа за мајка мачка. Ваквото плачење во периодот на адаптација на домаќинот не може да се изостане со часови воопшто. Што да се направи во таква ситуација на сопственикот?

Мораме да имаме трпеливост и да покажеме максимална грижа за малечката. Земете го во вашите раце, мозочен удар, разговарајте со него, држете го блиску и загрејте го. Топлината што доаѓа од тебе, на некој начин ќе ја замени мајката. Адаптивниот стрес кај маче може да трае неколку дена, а можеби дури и подолго, ако го земете бебето премногу рано во куќата. Се препорачува да го направите ова не порано од тоа што се врти два месеци.

Глад

Желбата да се јаде е најкарактеристична причина за незадоволството на маче и неговата долга меко. Младиот милениче бара таква храна, и ова е нормално. Можеби му дадеш премногу мали порции, се хранат ретко?

Добро хранениот маче многу ќе спие и ќе се чувствува задоволен. Можеби бебето кое го храни со сува храна има потреба од вода? Таа секогаш треба да биде слободно достапна за него.

Внимание

Многу сопственици веруваат дека младо милениче може да остане во куќата долго време и да се чувствува добро во исто време. Не! Котета им треба внимание колку бебиња. Навистина им е потребна комуникација, љубов, игри. И ако бебето останува сам дома цел ден додека сте на работа, тогаш природно, во вечерните часови тој ќе сака да "каже" како тој те пропушти, колку е тажен и осамен. Меуринг само привлекува внимание. Одвојте време, разговарајте, играјте - и тој ќе се смири.

Израз на љубов

Многу сопственици се изненадени: кога мачката е добра, тој не треба да меутира, тој се потпре како трактор. Но, некои животни гласно ја изразуваат својата љубов кон сопственикот, а малите тивко молат само не знаат како. Повторно, му благодариме на детето со повратно внимание, мозочен удар, собереш.

Со доаѓањето на пролетта

Се чини дека со почетокот на првата пролетна топлина, инстинктите се разбудуваат само кај возрасни мачки. Но, ако вашиот маче веќе не е бебе, туку тинејџер кој е стар 6 месеци, сосема е можно дека првите знаци на сексуално однесување почнуваат да се појавуваат, хормоните се чувствуваат. Ветеринарите препорачуваат подготвување за овој период однапред. Ако нема да имате потомство од вашето одделение, тогаш тоа треба да се стерилизира во време. Во овој случај, сопствениците ќе можат да го избегнат не само предлог пролетните мигови, целосно игнорирање на сопственикот, туку и оштетување на имотот во домаќинството. Стерилизацијата е радикален начин да се избегнат ваквите проблеми. Постојат повеќе прифатливи опции, на пример, хормонска терапија. Најдете сигурна алатка која ќе ви помогне ветеринар.

Болест, болка

Значи, без причина, младенчето нема да меутира. Секогаш постои причина за ова, само за да се открие, точно да се идентификува и само да се елиминира тоа може да биде тешко. Значи, ако млад Fluffy стана член на вашето семејство, секогаш треба да имате добар ветеринар кој може да помогне.

Малку маче е прво и основно растечки организам кој може да се соочи со некои проблеми. Ако бебето е загрижено, вие, како сопственик, веднаш треба да обрнете внимание на тоа. Честопати одгледувачите се соочуваат со прашањето, зошто мачето постојано мевови? Во оваа статија ќе најдете одговор на тоа.

Причините за ова однесување може да бидат неколку, веднаш штом ќе дознаете кој се однесува на вашето домашно милениче - ќе можете брзо да најдете решение.

1. Тешка адаптација
Преместувањето во нов дом е стрес за маче. Ако само што го одведовте од мајката и другите мачиња, тогаш тој може да се смее во оваа прилика. Многу мали мачиња, кои се уште не се два месеци, се особено подложни на овој стрес.
Решението на прашањето не е тешко - вие треба да создадете услови за него слични на оние во кои живееше со неговата мајка мачка. Подгответе за него топло грејното поле, завиткано во мека крпа, по можност во меки. На овој начин, тој ќе се чувствува топол, сличен на мајката, и ќе може брзо да заспие. Дајте му што е можно повеќе внимание, а потоа ќе разбере дека наместо нејзината мајка, има нов носител и заштитник - човек. Како по правило, адаптацијата трае од неколку дена до една недела, тогаш мачето ќе може целосно да се опушти и да сфати дека е дома.

2. Недостаток на внимание
Ако маче живее со вас повеќе од првата недела, но сепак дава знаци на вознемиреност и постојано мириса - ова е причина да се размислува за тоа дали му давате доволно внимание на тоа. Домашните мачки во најголем дел се социјални суштества, тие постојано треба да чувствуваат дека не се сами.
Играјте повеќе со маче, разговарајте со него, одете во контакт, дури и ако тој малку се плаши од вас. Во втората ситуација не треба да бидете ревносни и да комуницирате со мачето само кога тој покажува интерес за вас. Купи или направи играчки за него, за да може да се забавува кога не си дома. Мачките треба малку за среќа!


3. Здравствени проблеми
Како и да е тажно, ваквото немирно однесување може да укаже на здравствени проблеми. Мачето се чувствува лошо и сака некако да му покаже на сопственикот колку што може.
Треба да го гледате миленичето, пред сè обрнувајќи внимание на тоа колку редовно јаде и оди во тоалет. Ако мачето е активна, јаде со апетит и редовно оди во тоалет, тогаш најверојатно здравствените проблеми не се вашиот случај, повторно внимателно прочитајте ги првите две точки.
Најчесто, мачиња "се жалат" за дигестивните проблеми, бидејќи во новата куќа тој се префрлил на нова храна, а телото треба да се навикне на него некако. Почесто, мочурот на маче на стомакот, како мајка мачка не кога лижеше. Оваа масажа совршено го стимулира дигестивниот систем.


Кога во куќата се појавува долгоочекувано месо од суштество, многу радост се појавува покрај радоста. Една од нив е зошто мачето постојано минува? Повеќето сопственици ќе бидат загрижени кога ќе се смени тонот на гласот или ако миленик почнува да меутира ноќе. Зоолозите тврдат дека промената во тембрејот може да покаже дека животното е гладно или е загрижено за нешто, или сака да оди во тоалет. Во нашата статија ќе разговараме за што да правиме ако мачката постојано минува, и како да одговори на сопственикот.

Причините за мешање на мачиња се различни од тоа зошто возрасни мачки даваат глас:

 • Кога вели дека е под стрес, особено ако бил однесен само во куќата. Во овој случај, на животното мора да му биде дозволено да се чувствува удобно и да го остави сам.
 • Чести причини Ако маче е само земен во куќата - тоа е она што се чувствува како глад. Факт е дека животното не знае каде е садот или тоалетот, бебето не се користи за локацијата.
 • Кога маче минува, тоа значи дека треба да си играте со него, како да привлекува внимание на себе на овој начин.
 • Ако мачиња месо ноќе надвор од вратата, тогаш не треба да се занесе во ова. Инаку, може да стане навика, тој ќе разбере дека тие играат со него. Тогаш мачката ќе реагира на сличен начин.
 • Најмногу најдобрата причина - е израз на љубов.

Причините за честа мешање на возрасни мачки

 • Честите причини се грижат за миленичиња, гласот станува погласен и поостри. Кога има мачка дома, за време на сексуалната активност, тој ќе вика во таков глас на срцето дека ако миленичето не се користи за одгледување, тогаш подобро е да го кастрирате.
 • Се случува да ве следи разгалено милениче и да вика додека не ја замени храната што не им се допаѓа. Што да направите во оваа ситуација е до сопственикот. Можеби сопственикот ќе ја смени храната, на друго, повеќе сакано животно, и може да понуди да јаде она што тие го даваат.
 • Понекогаш миленичето вика и прошетки ноќе, бидејќи мачките се предаторски животни, а ноќта е ловење време за нив. Во овој случај, можете да се обидете да не го дадете вашето милениче за спиење во текот на денот или да се обидете да добиете уште еден маче. Можеби заедно тие ќе бидат позабавни.
 • Кога мачката силно меша, треба да проверите дали му е потребна помош, можеби нешто боли? Ова може да се провери со допирање на опашката, нозете, грбот, стомакот. Ако тој не одговори на допир, тогаш тој е во ред.


Ако тој не одговори на допир, тогаш тој е во ред

Мачка анксиозност кога треба да се поврзеш со ветеринар

Ако мачката е загрижена кога оди во тоалет, тогаш не треба да се грижите ако има протерани црви. Меѓутоа, мора да бидат исполнети сите потребни услови:

 • Ако мачката ми се мие и во тоа време го гребе увото, тогаш треба да одите кај ветеринарот, можеби тој има крлеж или алергија.
 • Ако мачката трепери и се меша, тогаш вреди да се обрне внимание ако не се чувствува глад или студ. Ако не, тогаш е неопходно да се посети ветеринарот, за да се провери дали има повреда на 'рбетниот столб.
 • Ако возрасно животно оди во тоалет и минува, тогаш ова е причина да ја посетите клиниката, можеби има уролитијаза.
 • Потребно е да се посети ветеринар ако миленичето мели, често оди во тоалет и одбива да јаде.
 • Ако миленичето прави рапав звук, како да има пречка, тогаш потребна е специјална помош, можеби има црви во неговото срце, а можеби и вирусна болест .
 • Ако мачката прави срдечен крик, тогаш можеби тој има повреда или абдоминална болка. Ако абдоменот е тежок, како отечен тапан, веднаш треба да се јавите кај ветеринарот. Во нормална положба, стомакот треба да биде мек и лесен притисок не носи никаква загриженост за животното.

Како да се смири вреска мачка

Што да правам ако постојано викам дома, порано мирна, па дури и мрзлива мачка? Сопственикот има само еден излез - ова е консултација со ветеринар. Доколку животното има некоја болест, лекарот ќе го излечи и ќе го олесни животот на сопственикот.

Можеби миленичето покажува анксиозност од незадоволната сексуална активност. Употребата на хормонални агенси кои ги намалуваат желбите во миленичето е штетно за неговото здравје. Постојат два начина: или дозволете мачката да оди на прошетка или да ја кастрира.

Може да се обидете да го нахраните вашето домашно милениче за ноќ, ќе треба повеќе енергија за обработка на храна. Како резултат на тоа, мачката ќе спие ноќе.

Потребно е да се биде внимателен со лекови како што се Cote-Bayun или Feliwei. Тие можат да се користат само во екстремни случаи, бидејќи тие се опасни за животното, прво мора да бидете сигурни дека миленик нема здравствени проблеми.

Внимателниот сопственик секогаш ќе го одреди тонот на гласот на неговиот миленик ако има какви било здравствени проблеми. Потребното внимание и грижа ќе помогне да се преживее овој тежок период не само за мачката, туку и за сопственикот.

Што да направите ако маче постојано се мие?
Што да направите ако маче постојано се мие?
Што сакаат да кажат?
Која помош е потребна?
Што да се направи во таква ситуација на сопственикот?
Можеби му дадеш премногу мали порции, се хранат ретко?
Можеби бебето кое го храни со сува храна има потреба од вода?
Честопати одгледувачите се соочуваат со прашањето, зошто мачето постојано мевови?
Една од нив е зошто мачето постојано минува?
Кога мачката силно меша, треба да проверите дали му е потребна помош, можеби нешто боли?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью