Куќа Сирење тепсија - најдобрите рецепти за бујна тепсија во печката

 1. Како да се готви тепсија за кашкавал: тајни и совети за готвење
 2. Тесни тепсија како во градината
 3. Чекор по чекор рецепт за едноставен тепсија на урда во рерната
 4. Уште еден рецепт за тепсија за сирење без адитиви "Сите три" - ништо непотребно
 5. Тепсија за кашкавал со гриз
 6. Сирење со кашеница
 7. Тепсија со кашкавал без гриз и брашно
 8. Исхрана со тесто со кашкавал со афион и банана во бавен шпорет
 9. Исхрана тесто со тесто со ориз и тиква
 10. Класичен рецепт за нежна слатка тепсија во печката
 11. Сирење тепсија со цреша во микробранова печка
 12. Тепсија за сирење со суво грозје и суви баксели
 13. Сваровски тепсија со суво грозје во микробранова печка

Варено сирење е највкусниот млечен производ. Го поминав од детството, и никогаш нема да му биде здодевно. Кои се единствените рецепти со урда не е измислен. Една, најзабележлива од детската градинка, и моето омилено јадење е тепсија за сирење.

Една, најзабележлива од детската градинка, и моето омилено јадење е тепсија за сирење

Десерт првично не му се допаднале на децата, па печени, тоа ќе стане спас. Но, покрај тоа што изгледаше убаво и задоволувачко, треба да знаете како да ја подготвите правилно.

За да го користите класичниот градинка рецепт за тепсија за сирење во рерната, прво треба да се запознаете со некои совети и правила за нејзина подготовка. Сакаме да ја добиеме највкусна, бујна и вистинска тепсија на урда, а не безобѕирна "торта". И така, откако ќе продолжиме кон главниот традиционален рецепт.

Како да се готви тепсија за кашкавал: тајни и совети за готвење

Дома, со непочитување на ред, многу домаќинки се разочарани во подготовката на ова јадење, но ако му пријдете на процесот со десната страна и со душата, тогаш сто проценти ќе работат како што треба.

 1. Варено сирење - главната состојка. Затоа, посебно внимание на овој производ. Таа треба да биде свежа и масна. Подобро не свежи, но малку извор. Можете да добиете заедно и да ја намалите ако ја следите исхраната. И ако навистина сте целосно исплашени или суви - само додадете павлака.
 2. Секогаш следи алтернативната секвенца. Следете ги чекорите чекор по чекор. Тоа е, прво победи јајца и шеќер, постепено ширење на сирење. На крајот на грозјето (брашно). Бидете сигурни дека користите мешалка.
 3. Формата на кашероли од сирење дава гриз. Врз основа на ова, користете го грозје колку што е можно во рецептот. Завршената мешавина треба да изгледа како тенка павлака.
 4. По завршувањето на сите постапки, вреди да се остави подготвената мешавина за половина час, така што грозјето ќе отече.
 5. Во оригиналниот рецепт на тепсија за сирење, како во градинката, суво грозје се последни што треба да се додадат. Пред тоа парен во врела вода или топол чај.
 6. За да се направи кора на врвот на крајот од готвењето, посипете со шеќер.

Тесни тепсија како во градината

Тесни тепсија како во градината

Вкус како во детството, ќе ги бакнеш прстите! Тепсија се врти дебели и руди.

Производи:

 • Сурве - половина килограм,
 • Путер - половина пакет,
 • Пилешко јајце - 3 нешта,
 • Манка - половина чаша,
 • Млеко - половина чаша,
 • Скроб - 2 големи лажици,
 • Сода бикарбона - половина лажичка,
 • Шеќер - стакло,
 • Суво грозје - половина чаша.

Чекор-по-чекор акции:

 1. Semolina истурете топло млеко и оставете да се издувам за половина час.
 2. Суво грозје истурете топла вода и оставете да се парат 5 минути. Потоа исцедете го и раширете го на хартиена крпа за да отстраните вишок течност.
 3. Измешајте јајца со шеќер и победи.
 4. Додај парчиња путер и победи повторно.
 5. Виното сирење се комбинира со скроб и сода.
 6. Комбинирајте сирење и мешавина од масло од јајце и масло.
 7. Истурете ја грозјето со млеко и победи се додека не се изедначи.
 8. Додај суво грозје и се меша.
 9. Ставете го тестото во калапот и испратете го во рерната половина час.

Чекор по чекор рецепт за едноставен тепсија на урда во рерната

Чекор по чекор рецепт за едноставен тепсија на урда во рерната

Во овој рецепт нема ништо излишно. Но можете да додадете и двете свежи омилени овошја и сушено овошје. Но, ова е на барање на хостесите.

Ќе ни требаат:

 • Тема - 1/2 килограм,
 • Шеќер - половина чаша,
 • Јајца - 3 големи,
 • Semolina е половина стакло.

Чекор-по-чекор акции:

 1. Победете ги јајцата со шеќер додека не се додаде силна пена.
 2. Измешајте сирење со шлаг јајца, додадете гриз и го мачете тестото.

3. Подмачкајте ја формата со путер и истурете го тестото во неа.

 1. Испратете го тестото во рерната 20 минути.
 2. Служат со шлаг и овошје.

Уште еден рецепт за тепсија за сирење без адитиви "Сите три" - ништо непотребно

Сега постојат многу различни опции за сирење од кашкавал. Модерните домаќинки имаат добра имагинација, така што на ова јадење му додаваат нешто од слатки бобинки и овошје на производи од месо и сирење.

Овој рецепт е многу едноставен за подготовка и исклучување на сите адитиви. Лесно е да се сетам на секоја водителка, а името зборува за себе "Сите три". Ова значи дека сите состојки мора да се додадат во количина од 3 парчиња.

Ви треба:

 • Кашкавал - 250 грама,
 • 3 лажици: гриз, шеќер, брашно
 • Јајце - 1 ЕЕЗ.,
 • Масло - 1 суп.л-патки.

За да направите тепсија од 500 грама сирење, треба да ги умножите количината на овие состојки за два. Со различна маса на урда треба да се усогласат со истиот сооднос на производите.

Готвење

Чекор 1. Поставете го сирењето во длабок сад за полесно да го измешате тестото.

Чекор 2. Додадете 3 супени лажици: гриз, шеќер, брашно.

Чекор 3. Победи едно јајце.

Чекор 4. Измешајте ја целата содржина до хомогена маса и конзистентност.

Чекор 5. Подмачкајте ја формата со зеленчук или путер и ставете ја смесата таму.

Чекор 6. Лажица нежно ја дистрибуира масовната маса околу периметарот на формата.

Чекор 7. Стави сè во рерна и се пече 35-30 минути.

Тепсија за кашкавал со гриз

Тепсија за кашкавал со гриз

Оваа опција не бара додавање брашно. Срцето се готви брзо и излегува многу вкусно и сочно.

Производи:

 • Сурве - половина килограм,
 • Шеќер - половина чаша,
 • Пилешко јајце - 6 нешта,
 • Semolina - 5 големи лажици.

Готвење:

 1. Се мерат со сирење додека не се изедначи со шеќер и јајца.
 2. Додадете ја грозјето и измешајте се што е добро. Дозволете да одите на 15 минути.
 3. Ние смени смесата во подмачкана форма и се пече за половина час.
 4. Пред сервирање, декорирајте со овошје и шлаг.

Сирење со кашеница

Овој едноставен рецепт за најделикатна тепсија нема да остави рамнодушни дури почетници домаќинки.

Состојки:

 • Сурве - половина килограм,
 • Шеќер - 200 грама,
 • Јајце - 3 ЕЕЗ.,
 • Павлака - 2 лажици,
 • Ванила - 1 кесичка,
 • Сода бикарбона - половина кафена лажичка,
 • Брашно - 3 големи лажици.

Метод на подготовка:

 1. Мелење јајца со шеќер.
 2. Срцето добро мелење за да се избегне грутки.
 3. Комбинирајте сирење и јајца со шеќер и мелење додека не се изедначи.
 4. Додадете ванила и павлака и повторно мелење.
 5. Се меша со газирана сода и брашно и се меша до еднаква конзистентност.
 6. Ставете ја подмачканата форма и испратете ја во рерната половина час.
 7. Пред сервирање, декорирајте со шлаг.

И ние имаме уште еден рецепт одличен вкусна бујна пита од јаболка во рерната

Тепсија со кашкавал без гриз и брашно

Овој тендер и меки тепсија се погодни за целото семејство. Тоа не му наштети на фигурата, и децата ќе бидат воодушевени со тоа.

Состојки:

 • Кашкавал - 500 гр.,
 • Јајца - 6 нешта,
 • Шеќер - 1 чаша.
 • Компир скроб - 2 големи лажици,
 • Сок од лимон - 2-3 капки,
 • Цвет цимет - половина лажичка,
 • Шеќер од ванила - торба,
 • Маргарин - за подмачкување на формата.

Чекор по чекор инструкции:

 1. Јајца се скрши, одвојувајќи ги белците од жолчки.
 2. Погоди жолчки со шеќер додека не се изедначи.
 3. Протеински размахване со сок од лимон, додека не се отпорни врвови.
 4. Во мармаладната маса додадете шлаг на жолчки и повторно размахване.
 5. Потоа доведете ги останатите производи, повторно камшикувајте.
 6. Продолжувајќи да камшикуваме, ние воведуваме шлаг протеин во мали делови.
 7. Намалете го маслото нежно во калап смачкана со маргарин и ставете во рерната 25-30 минути.
 8. Проверете ја подготвеноста за чепкалка за заби. Ако е суво, тогаш садот е подготвен.
 9. Служат гарниран со овошје, захаросани плодови, рендано чоколадо или шлаг.

Исхрана со тесто со кашкавал со афион и банана во бавен шпорет

Исхрана со тесто со кашкавал со афион и банана во бавен шпорет

Оваа тепсија е одличен појадок за возрасни и мали деца. Особено ценети од оние кои диети. Можете исто така да го однесете со вас за да работите како лесна закуска.

Производи:

 • Нискокалорично сирење - половина килограм,
 • Јајца - 3 парчиња,
 • Павлака со 1% маснотии - две лажици.
 • Мака - 2 големи лажици,
 • Банани - 2 мали парчиња,
 • Брашно - две лажици,
 • Лимон или кора од портокал - мала лажица,
 • Ванила - торба,
 • Меда - 2 суп.л-патки. л

Чекор акција:

 1. Ситно сирење се меша со јајца и мед.
 2. Додадете павлака, ванила, афион и брашно. Сите темелно се мешаат.

3. Бананите се сечат на мали плоштади и се додаваат на тестото, заедно со портокалова или лимонска кора. Сите добро се мешаа.

 1. Капацитет од мастило за маснотии со маргарин. Истурете го тестото во него и испратете го на бавниот шпорет во режим на печење за 40-45 минути.
 2. Завршената тепсија може да биде украсена на врвот со банана измешана со нискокалоричен природен јогурт.

Исхрана тесто со тесто со ориз и тиква

Во класичните рецепти на урда печени педијари, гриз или брашно секогаш се користи. Ова му дава на јадењето екстра калории. Овој пример без гриз и без брашно.

Ние треба:

 • Рајс - чаша,
 • Ниско-масно урда - половина килограм,
 • 3 јајца,
 • Павлака со низок процент - една лажица,
 • Тиква - грам 150,
 • Лимон или сок од портокал - 3 лажици,
 • Една четвртина чаша обична вода,
 • Половина лажичка газирана сода,
 • 3 лажички мед
 • Торба со ванила.

Готвење:

 1. Ние поставивме да зовриваме ориз до половина подготвен. Треба да биде грубо.
 2. Кук тиква каша. За да го направите ова, ние ја сечевме тиквата исчистена од месо и кора, го ставаме во тенџере, истурете ја со вода и лимански или сок од портокал. Гответе се додека не меки, додадете 1 лажица мед и варете го во пиреа состојба.
 3. Паунд урда со јајца и мед.
 4. Додај во неа ванила, сода, ориз, кисела павлака и тиква пире. Сите темелно размахване.
 5. Ние го поместуваме тестото во подмачкана мувла и испратете го во рерната половина час.
 6. Завршената тепсија може да биде украсена со овошје и природен јогурт.

Класичен рецепт за нежна слатка тепсија во печката

Традиционалниот рецепт за тепсија, минувајќи од генерација на генерација. Тепсијата секогаш излегува сочна, нежна и воздушна.

Состав:

 • Маса на масата - 0,5 кг.,
 • Semolina - половина стакло,
 • Јајце - 4 нешта,
 • Јогурт - чаша,
 • Сахара - кригла,
 • Ванила - пакет
 • Храна сода - половина мала лажица,
 • Солта е нотка,
 • Суво грозје - сто грам стакло.

Чекор по чекор рецепт:

 1. Протеини за одвојување од жолчката. Протеински камшик со половина шеќер до рак. Мележите на жолчки со шеќер и сол додека не се бели.
 2. Варено сирење се меша со жолчки, кефир, сода, мамка, ванила. Измешајте сè темелно.
 3. Во добиената маса додадете делови од протеини и ги тепаат.
 4. Ставете го тестото во форма и испратете го во рерната половина час.
 5. Послужете ја садот малку студено.

Друга верзија на неверојатни урда. Тоа е многу корисно и е одличен појадок за бебиња, доилки и е особено корисно за бремени жени.

Состојки:

 • Кашкавал - 500,
 • Јајце - 4 ЕЕЗ.,
 • Павлака - 2 суп.л-патки. л.,
 • Јаболка - две големи,
 • Сода оцет со оцет - половина лажиче.,
 • Стакло на гриз,
 • Чаша шеќер
 • Цимет - половина лажиче.,
 • Шеќер во прав за декорација.

Постапка за готвење:

 1. Јаболка се сечат на мали парчиња. И половина од јаболко да се намали тенки сегменти.
 2. Покријте ги сите јаболка со шеќер и цимет. Нека се застане за некое време, за да се истакне.
 3. Ситно сирење се меша со јајца, шеќер, павлака, сода и гриз. Месете сè добро. Додадете ги јаболката, само оние кои се исечени на парчиња и истурете го целиот секретиран сок во тестото. Месете сè добро.
 4. Истурете го тестото во подмачкана форма, ставете ја јаболка во парчиња на врвот на тестото. Се пече во рерната додека не се готви.
 5. Пред сервирање, посипете го врвот на тепсијата со шеќер во прав.

Сирење тепсија со цреша во микробранова печка

Сирење тепсија со цреша во микробранова печка

Многу брзо и вкусно тепсија за готвење за јадење. При готвење трае најмногу 10-15 минути. И резултатот ги надминува сите очекувања!

Производи:

 • Сурве - половина килограм,
 • Јајца - 4 ЕЕЗ.,
 • Шеќер - една чаша,
 • Цреша без јами - чаша,
 • Брашно - трето стакло.

Готвење:

 1. Сирење со шеќер и јајца.
 2. Додадете брашно и цреши. Измешајте сè.
 3. Се шири тестото во силиконски калапи.
 4. Печете во микробранова печка за 5-6 минути.
 5. Пред сервирање, декорирајте со рендано чоколадо.

Тепсија за сирење со суво грозје и суви баксели

Овој тепсија излегува секој пат кога има различен вкус поради сувиот желе. Ја игра улогата на замена на скроб и боја.

Основа:

 • Урда - половина од еден килограм.,
 • Јајца - 5 парчиња,
 • Semolina - стакло
 • Суво грозје - средно првенство,
 • Инстант пудинг (било кој) - торба,
 • Сода - 1/2 мала лажица,
 • Брашно - 2 големи лажици.

Процес на готвење:

 1. Суво грозје истурете вода што врие и оставете да отече.
 2. Стврднете триење со шеќер додека не се изедначи.
 3. Победи јајца и се мешајте со урда.
 4. Додај сува баксела, грозје, брашно, сода и размачкајте сè.
 5. Покријте ги суво грозје и добро се мешајте.
 6. Истурете го тестото во форма и испратете го во рерната 40 минути.
 7. Дозволете да се изладите и да служите, декорирајте со шлаг.

Сваровски тепсија со суво грозје во микробранова печка

Подготвува многу брзо и е погоден за појадок за деца и за возрасни.

Производи:

 • Урда - 300 грама.
 • Две лажички мед
 • Суво грозје - на дискреција
 • 3 јајца,
 • Две лажички брашно.

Метод на подготовка:

 1. Потопете ги суво грозје во топла вода.
 2. мешајте сирење, јајца, мед и брашно. Месете го тестото.
 3. Додај суво грозје, се меша.
 4. Се шири во силиконски лименки и микробранови за 5 минути.
 5. Служи со Бери сируп.

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью