Како да започнете новороденче облека. Подготовка за стартер. Како да се справите со облеката на децата?

 1. 2 Упатство за подготовка на решението
 2. 3 скробен процес
 3. Како да скробувате работи?
 4. Подготовка за стартер
 5. Правила за подготовка на скробниот раствор
 6. Скица стартер фази
 7. Tulle здолниште
 8. Mesh здолниште
 9. Рака фустан
 10. Резиме
 11. Процес
 12. Подготовка на растворот
 13. Како да започнете фустан или здолниште?
 14. Сушење
 15. Нијанси на венчаница
 16. Како да се справите со облеката на децата?
 17. Типови на ѕвезда
 18. Подготовка за стартер
 19. Стартери
 20. Подготовка на скробен раствор
 21. Рака фустан
 22. Облекување

Употребата на скроб дома за некоја облека ви овозможува да:  Направи го ткаенина посилно

Употребата на скроб дома за некоја облека ви овозможува да:

 1. Направи го ткаенина посилно.
 2. Направи облик на облекување повеќе обемна.
 3. А скратена облека ќе биде убава, празнична, таа ќе изгледа совршено.
 4. Скробниот слој игра некаква заштитна улога. Таа служи како бариера за нечистотија. Одржува повеќе облека за свежина.
 5. Тоа е полесно да се мијат дамки, не дозволувајќи им да навлезат длабоко во ткаенината поради филмот на скроб.
 6. Чувајте совршен изглед. Облеката не е толку стуткана, тие ја задржуваат својата форма подолго. Јаките и манжетните ќе бидат упорни, истакнати.

2 Упатство за подготовка на решението

Прво треба да одлучите за концентрацијата на решението. Тоа зависи од типот на ткаенината, и колку е тежок материјалот да биде.


Скробен раствор

Видови на смеса:

 1. Мека решение - се користи за лесни ткаенини како шифон. Пропорции: 0,5 лажиче. скроб во 1 литар вода.
 2. Средно тврдост решение - се користи за памук, лен, плетени производи од природни предиво. Пропорциите земени во пресметката од 1 суп.л-патки. л на 1 литар вода.
 3. Тешко решение - погодно само за избор на поединечни делови од редот. Значи скромен јаки, манжетни, кошули. Смесата се подготвува со брзина од 2 суп.л-патки. л скроб во 1 литар вода.

л скроб во 1 литар вода

 1. Во способност да се прелива точниот износ на скроб. Додај малку ладна вода за тоа.
 2. Мешајте ја мешавината така што конзистентноста наликува на дебела павлака. Потребно е внимателно да се месат грутки, сите зрна на скроб треба да се натопени со вода. Многу е важно да се постигне хомогена мешавина.
 3. Потоа истурете тенок прилив на врела вода. Измешајте сè темелно. Оставете да се излади.
 4. Ако растворот стане облачно, мора да се варат 3-5 минути. Ова се случува ако водата е премногу тешка или слаб квалитет скроб.

3 скробен процес


3 скробен процес

По подготвувањето на решението, можете да продолжите со процесот дома. Но, пред да ви треба нешто да се мијат и да ги отстраните сите точки:

 1. Опремата е поставена во контејнер со раствор целосно, сите делови мора да бидат под вода. Но, производот не треба да плива.
 2. По 30-40 минути, треба да го вклучите производот неколку пати во раствор. Потоа извлечете, проверете дали недостасуваат делови. Ако е така, уште еднаш правилно навлажнете со паста.
 3. Облека се повлече малку стискаш. Се тресат и закачуваат на закачалки.
 4. Производот се суши на закачалка на собна температура, без употреба на дополнителни извори на топлина.
 5. Кога облеката е сува, но сепак е влажна, треба да се пегла. Потоа, сите набори се измазнуваат, облектот се оформува. Ако моментот е пропуштен, фустанот е сув, сеуште е потребно да се исуши. Едноставно направете го тоа преку влажна крпа или малку посипете со вода од спрејното шише. Вие не може да отпаривате, нешто ќе ја изгуби цврстината.
 6. Оставете го облеката на закачалките да се исушат на собна температура.

Оставете го облеката на закачалките да се исушат на собна температура

Чудно, но не секој млад модаш знае како да скроб ткаенина, и зошто тоа е генерално неопходно. А сепак, токму оваа техника овозможува да го вратите производот на оригиналниот свеж изглед. Во оваа статија ние ќе погледнеме како скроб фустан чекор по чекор.

Како да скробувате работи?

За почеток, да застанеме зошто скроб долна облека и облека. Прво, тоа ја прави ткаенината поригидна и густа, што го спречува брзо да ја изгуби својата форма. Како резултат на тоа, вашата облека станува свежа и нивниот оригинален изглед се враќа. Сите декоративни манжетни, чипка или возбудувања исто така се трансформираат и стануваат нови.

Пред скроб, мора да го одредите степенот. Постојат три опции: меки, средни или тврди. Сето тоа зависи од концентрацијата на скроб и вашите цели.

Сега ајде да размислиме чекор по чекор како правилно да скробуваат работи:

 • измијте ја облеката и извадете ги сите дамки од нив;
 • во тенџере со емајл, растворуваме лажичка скроб со ладна вода (ова е концентрација за меки скроб) до конзистентноста на кисела павлака;
 • со цел да ја скршиме ткаенината, ние ја разредуваме оваа мешавина со врела вода што е можно повеќе, така што нема грутки;
 • веднаш штом растворот се лади, време е да го скрасиме облеклото: само да го испуштите нешто во него, а потоа да издвоите, да закачате да се исуши.

За да се спречат нештата да се држат до железото по овој третман, треба да се додадат неколку капки терпентин во растворот. По стартер, работите ќе светат ако додадете една кафена лажичка сол таму.

Ако сакате да ги плетете работите, тие треба да се сушат на хоризонтална површина на абсорбента. Сите тантели се поставени и фиксирани со пинови за да ја задржат својата форма. Ако зборуваме за венчален фустан, тогаш само дебело црево или деколте е скробно, со детски празник фустани го прават истото.

Со цел да се добие квалитетно стартер здолниште, треба правилно да го подготвите решението.

Неодамна, мојата ќерка ја доби улогата на принцезата од цвеќе, а во исто време задачата на нејзината мајка беше да се направи прекрасен фустан. Јас, целосно познавања во врска со работите на везани работи, се свртев кон познат фудбалер. Таа ми кажа како да направам облека со свои раце и како да го скрабам кошулата за фустанот на сите стандарди.

Чудно, но успеав да создадам прекрасна облека за мојата ќерка. Ќе ви ги кажам сите тајни.

Подготовка за стартер

Пакетите на балерините долго време ја задржуваат својата форма толку долго. Костимографите квалитативно подготвени да се грижат за нештата звучници. Прво треба да го подготвите пописот:

Потребна е соодветна подготовка на производот:

 1. Работите треба да се мијат.
 2. За време на миењето темелно исплакнете, за да не останат траги од прав. Ако не, на здолниште или фустан се грди дамки.
 3. По миењето, проверете на здолништето за присуство на грутки на придржување нечистотија - тоа ќе биде доста тешко да го отстраните замрзнати во скроб.

Правила за подготовка на скробниот раствор

За да се осигура дека производот не страда, многу е важно да се одржат точните пропорции при подготовката на растворот.

Експеримент пред употреба - подготви раствор од една кафена лажичка. Во однос на густината, тоа треба да личи на желе. Обидете се да го скрши невидливиот дел од здолништето.

Упатство заслики
Чекор 1

Ставете две лажици скроб на дното на садот.


Чекор 2Чекор 2

Наполнете го прашокот со 50 ml ладна вода и добро се меша. Потоа додадете уште 50 мл врела вода.

Додадете врела вода полека, постојано мешајќи ја содржината.


Чекор 3

Промешајте сè, така што нема грутки.

Ако мешавината се покажа како калливи и со грутки, загревајте го на оган 5 минути, мешајќи.

Скица стартер фази

Како правилно да го скршиме колкот во домот? Прво, утврди материјал со кој ќе работат. Ова е важно затоа што технологијата на скробување на различни ткива е различна.


Ова е важно затоа што технологијата на скробување на различни ткива е различна

Tulle здолниште

Пред да го скршиш тилот, треба да знаеш дека само пониските слоеви на петикот се подложни на обработка. Не дозволувајте мешавината на скроб да го допира предниот слој

 1. Прошири здолниште на покривка , исправи го колку што е можно.
 2. Користете сунѓер, почнете да го нанесувате растворот од скроб од долните слоеви до горните.

Пред да се преселите на следниот слој на педичат, нека секој малку претходно се суши малку. Волуменот на тул здолниште мора постојано да се одржува со помош на скроб.

Mesh здолниште

Тоа не е толку тешко да се меле здолниште од мрежа како што изгледа. Процесот бара само трпеливост и точност.

 1. Намалете го производот во растворот за скроб целосно 5-7 минути .
 2. Извадете и нежно притиснете го здолништето . Обидете се да не ја свртете здолништето и не го стесните сува - поради тоа, производот ќе биде грд за да се сомневате.
 3. Осушете го свлечениот објект со железо.

Кога пеглате, одберете деликатен режим и железо додека здолништето не е целосно суво.


Кога пеглате, одберете деликатен режим и железо додека здолништето не е целосно суво

Рака фустан

Величенствениот атирес, без разлика дали станува збор за венчаница или бебешка облека во матица, сега се на врвот на модата. Кабинските услуги не се најевтините, но сакам да изгледа убаво цело време.

Да се ​​облекуваат фустанот дома е многу полесно отколку што можете да си замислите:

 1. Охладете го растворот на скроб на собна температура.
 2. Потопете го производот во контејнерот 5-10 минути и рамномерно го дистрибуирајте во течноста, така што скроб рамномерно стигнува на секој елемент.
 3. Нежно притиснете го фустанот . Обидете се да не вложите напор.
 4. Осушете го фустанот на закачалка , исправи ги сите набори.

Фото-суптилност е важна за време на обработката - обрнете внимание дури и на најмалите детали за да го направите изгледот на производот спектакуларен.

Резиме

Како што се испостави, тоа е многу лесно да се даде помпа на вашата облека без дополнителни трошоци, ако знаете како да се подготви мешавина на скроб правилно. Како да се направи меки здолниште на Туту фустан со свои раце, ќе научите од видеото во оваа статија.

Дајте му фустан оригинален изглед со помош на скроб.

Мекиот стариот фустан е основата стилска слика и секоја прослава. Свадба, дипломирање во градинка, училиште матине - овие настани се обединети со модерен облека со цврсто стои здолниште. Дома, можете да го скрабувате бебето или венчаницата, здолништето и кошулата, како и да ги заштитите нечистотијата и прашината. Оваа функција се изведува со скробен слој.

Процес

Дома, користете скроб. Во продавницата можете да купите спремни го спреј: тие го поедноставуваат процесот. Со нивна помош, полесно е да се скробат одделни делови од облеката - јаки, манжетни. За работите кои се сосема полесни за користење компир, пченка, ориз скроб. Оваа супстанца е отпорна, така што здолништето ја одржува својата форма добро.

Постојат и други начини: користење на PVA лепак, желатин раствор, шеќер. Но, скробот за оваа постапка се користи почесто.

Подготовка на растворот

Сето тоа зависи од добро подготвена мешавина. Ако не ги почитувате пропорциите, времето, решението не работи концентрирано. Како резултат на тоа, здолништето нема да биде меко. За да се подготви решението, потребно е:

 • скроб сам по себе;
 • врела вода;
 • лажица или друга алатка за мешање;
 • стаклен сад. Мора да биде отпорен на висока температура. Понекогаш решението е варено;
 • самиот производ.

Метод на подготовка:

  скроб се истури на дното на резервоарот;

  прво се додава ладна вода. Мешавината мора да биде темелно измешана. Конзистенцијата ќе излезе бела боја . Тоа е слатка, наликува на кисела павлака;

  масата треба да се меша. Во исто време врела вода се додава во мешавината. Важна точка: во мешавината не треба да има грутки. Ако тие се формираат, потребно е добро да се измеша со шпатула. Грутки нема да дозволат облеката скроб. Конзистентноста треба да личи на паста;

  ако решението е темно, облачно, се варат 5-10 минути.

Како да се готви скроб? Совет за видео:

Како да започнете фустан или здолниште?

Постапката не зазема многу време, а ефектот од тоа е многу очигледен.

Смесата се отстранува од топлина, се остава да се излади. Работите не можат да се натопат во жешко решение, тие ќе се влошат. Конзистентноста се лади на собна температура. Потоа можете да почнете. Во контејнерот потопен производ. Треба еднакво да ја апсорбира смесата. За да го направите ова квалитативно, неопходно е да ги исправиме деталите, возбудите, клиновите.

Потоа земете фустан. Проверете дали има слободни места. Стискајте, исцедете ја течноста.

Сушење

Решението треба да се исуши. За ова, фустан или здолниште се става на закачалка, исправете ги сите детали. Ова мора да се направи како замрзнување на наборите. Ќе биде тешко да се исправи. Вие не може да се исуши со фен, ставете ја нешто во просторија каде што е многу жешко. Сушење се препорачува на собна температура. Не може да се стави на балкон, особено во ладно време.

Додека фустанот е сува, тоа се погачи. Така нема да биде тешко да се даде облик на тоа. Ако облеката е веќе целосно сува, таа се навлажнува со вода, а потоа се пегла.

Нијанси на венчаница

Подмачкајте ги скробните здолништа на венчаницата со раствор од скроб и, без да чекате да се исушат, веднаш притиснете ги.

Како да скроб на венчаницата дома? Да се ​​облекуваат за свадбена прослава беше бујна, неопходно е да се скрши само колковите, а врвот да не се допира. Можно е да се регулира процесот: обработете ги сите здолништа одеднаш, или само две или три. Помпа на самата облека зависи од тоа.

Петикоатите се третираат со раствор, но не чекајте целосно сушење и веднаш пеглајте. Инаку нема да успее да ги направи здолништата од посакуваната форма.

Како да се справите со облеката на децата?

Бујна фустани се соодветни за детски забави во градината. Скроб облека на начинот опишан погоре: работи само со petticoat, а горните здолништа не допираат. Ако нема дебело црево, тогаш самото здолниште се третира. Додека ткаенината е сеуште влажна, измазнете ја ткаенината.

  Лесно е да се скрши колкот. Но, нема потреба да се чека за конечно сушење: тоа ќе биде тешко, и тоа ќе биде тешко да се обликува. Подобро е да се исуши во малку влажна состојба. Премногу згодна пеглата се исправи, обрнувајќи посебно внимание на деталите и наборите.

  Слично на туту здолништа направени од тул скроб како што следува:

 • нежно нанесете ја смесата со сунѓер на секој слој. Прво работа со најниски;

  за допирање на горните слоеви е задолжително, сè е изборно;

  не може да се суши во ладна, топлина;

  темелно го нанесувате горниот слој.

Не се во форма:

  работите црно. Од мешавината ќе останат бели дамки;

  облека од синтетички влакна;

 • долна облека. Ова не е препорачливо бидејќи ткаенината ќе стане водоотпорна. За кожата ова не е добро.

Скроб е одлична супстанција за обликување здолниште или свечен фустан.

За да добиете елегантен спектакуларен фустан, пробајте да го скробувате. Исто така пријатно изглед тоа ќе стане помалку валкано и валкано. Процедурата за скробување е доста едноставна и е достапна дома.

Типови на ѕвезда

Количината на скроб кој се користи растворен во вода го одредува степенот на концентрација на растворот и, соодветно, различни резултати од скроб. Работи расфрлени од светлина ткаенини, скроб во мек раствор, се состои од 0,5-1 лажиче. Скроб на 1 литар вода. Средно тврдост решение се користи за кошули, постелнина, памучни и ленени ткаенини. Се состои од 1 лажица скроб на 1 литар вода. Решението за цврста конзистентност се користи многу поретко, главно за скробни манжетни, кошули во повеќеслоен фустан. Ткаенината станува доста цврста и му дава на помпа на производот. Таа е подготвена од 2 лажици скроб на 1 литар вода.

Подготовка за стартер

Облеката треба внимателно да се измие, треба да проверите - ако не постојат жолти дамки од трети лица. Пред скроб, тие мора да се отстранат, бидејќи ефектот на скроб може да ги зајакне и консолидира. За отстранување на такви точки помага да се раствори хидроген пероксид. Нанесете ја на дамка и поставете да се исуши на сонце, препорачливо е да не се користи грејач или фен за коса.


Стартери

Во прилог на традиционалниот метод за разредување на скроб, постојат многу удобни спрејови или течности што се продаваат во хардверските продавници. Спреј попрскувајте одредени области и се пеглаат со железо, тоа е неопходно кога надkhkhalivanii ракави, јаки. Ако сакате да скроб целиот фустан, тука е подобро прилагодена течност, која се истури директно во машина за перење . Неопходно е строго да ги следите упатствата за употреба, а резултатот нема да ве разочара. Ако е невозможно да се користат готови производи, можете да подготвите решение дома со употреба на прехранбен скроб.


Подготовка на скробен раствор

По утврдување на степенот на посакуваниот скроб и количината на саканиот раствор, продолжете со подготовката. Од количината на употребената вода, треба да се истури во посебен контејнер околу 1-2 чаши и да се разреди скроб во него се додека не се раствори. Остатокот од водата се доведува до вриење. Бидете сигурни да се намали на топлина и во врела вода во тенок поток внесете растворен скроб. Не заборавајте да постојано се промешува подготвениот раствор, со цел да се избегне формирање на грутки. Ако ова не може да се спречи, неопходно е да се засили растворот преку неколку слоеви на газа. Резултирачката паста треба да биде транспарентна.


Рака фустан

Откако растворот се олади, неопходно е да се стави фустан во неа и да се остави за некое време подобро да се апсорбира пастата. Се разбира, периодично треба да го превртите и исправи производ. За неколку минути можете да го добиете фустан. Ние не го притиснеме силно и го поставиме да се исуши. Подобро е да се направи ова на закачалка, се препорачува да се исуши на собна температура.


Облекување

Треба да го исушите фустанот кога е малку влажно. Многу е тешко да се исуши сушената ткаенина, цело време ќе мора да го попрскаш фустанот со вода или да користиш влажна газа. Употребата на пареа и висока моќност на железото исто така е многу пожелна.


Вашиот омилен фустан може да изгледа неверојатно. Обидете се да ја скробувате, следејќи ги погоре наведените инструкции.

Како да скробувате работи?
Како да се готви скроб?
Како да скроб на венчаницата дома?
Како да се справите со облеката на децата?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью