Како да се готви сом (стек) во рерната е вкусен и лесен? . LiveInternet Talk

 1. Вкусна риба сок печени во фолија со сирење и зеленчук
 2. Како да се готви сом (стек) во рерната со домати и кромид?
 3. Рецепт на сом во рерна во ѓумбир-лук маринада
 4. Сом со зеленчук во сос од соја

За да готвите сом со овој рецепт, потребни се две стекови со средна големина. Патем, рибите може да се продаваат и свежи или замрзнати. Што да направите во овој случај? Како да се готви замрзнат од софи? Риба во рерната само одмрзнување може да се пече, така што стеките треба однапред да се пренесат од замрзнувачот до дното на ладилникот. На собна температура, апсолутно не се препорачува одмрзнување на некоја риба.

Во согласност со рецептот, два стекови треба да се мијат, да се отстрани вишокот на влага користејќи хартиена крпа, сол и бибер од сите страни Во согласност со рецептот, два стекови треба да се мијат, да се отстрани вишокот на влага користејќи хартиена крпа, сол и бибер од сите страни. Потоа ставете го сонот во огноотпорна форма и посипете со сок од половина лимон. Ова ќе ја зачува структурата на рибата и нема да дозволи да се распадне за време на процесот на готвење. Следно, форма со стекови треба да биде покриена со фолија и испратена до рерната, загреана на 190 степени, за 30-40 минути. Точното време на готвење зависи од големината на стек.

Вкусна риба сок печени во фолија со сирење и зеленчук

Пред да го испратите стек во рерна, треба да се подготви кромид и кромид "ќебе". За да го направите ова, зеленчукот (1 кромид и 1 морков) се пржи во тава во мала количина растително масло.

Според овој рецепт, голем стек од софи (300 g), исто така, треба да се солени и пипер. Потоа стави риба на фолија, подмачкана со путер, и пржете го кромидот и морковот на врвот од неа. Цврсто затворете ја сома со фолија и испратете ја во рерната 30 минути (180 степени). По одредено време да ја добиете рибата, посипете со рендано сирење (150 гр.) И продолжете да печете уште 10 минути.

Ова е една од најлесните опции за тоа како да готвите сом (стек) во рерната. Ориз или зеленчук се погодни како гарнир.

Нежно сомот сом станува само топење во устата, ако го готви во крем. За да го направите ова, треба да сол, бибер, посипете со сок од лимон и се прелива крем (10%). После тоа, формата со риба може да се испрати во рерната, загреана на 190 степени.

Ова е токму наједноставниот рецепт за готвење сом (стек) во рерната Ова е токму наједноставниот рецепт за готвење сом (стек) во рерната. Се готви само 40 минути, а нејзината структура е многу слична со масни лосос. Послужете ја рибата со ориз или зеленчук.

Како да се готви сом (стек) во рерната со домати и кромид?

За подготовка на сом од овој рецепт, ќе ви треба 1 кг риба стекови. Тие ќе треба да се измијат, сушат со хартиена крпа и да се фаќа со сол и бибер. Потоа стави го стек во форма, посипете со сок од еден голем лимон и фрижидер за 30-60 минути.

Во тоа време, подготви облекување или риба сос Во тоа време, подготви облекување или риба сос. За да го направите ова, испржете го кромидот (0,4 кг) исечете ги на тенки половини со маслиново масло, потоа додадете домати (1 кг), доматно паста, ½ чаша бело или црвено вино, сол по вкус, слатка пиперка (1 ч) во една чаша вода. л.), шеќер и цимет (за ¼ лажица.). Гответе го миризливото мешавина за 15 минути, по што треба да се истури на стек и посипете со сецкан магдонос.

Ова е еден од најдобрите начини за готвење на сом. Стек во рерна се пече 30 минути, а секои 10 минути треба да се истури врз сос од домати. Јадењето оди добро со ориз, булгар, кускус и други житни култури.

Рецепт на сом во рерна во ѓумбир-лук маринада

Постојат неколку најдобри рецепти за печење оваа масна риба. Еден од нив само кажува како да се готви вкусна бифтек во рерна.

Чекор по чекор готвење е како што следува: Чекор по чекор готвење е како што следува:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Комбинирајте путер (2 лажици), магдонос и маслиново масло (1 лажица), рендан ѓумбир и лимонска кора од лимон (½ лажици) во една чаша, кршен чеснок од лук. Добро измешајте, додајте сол и лута пиперка по вкус.
 3. Режете го стек со сол, ставете го во сад за печење и шијте ја марината на врвот.
 4. Испратете ја рибата во фрижидер за 10 минути и потоа ја преуредите формата во рерната.
 5. Печете сом 30 минути.

Послужете го готовото јадење со спанаќ или друг растителен гарнир.

Сом со зеленчук во сос од соја

Од стекови од сом може да се готви интересно јадење во сос од соја. Во меѓувреме, за да успее рибата, треба да се земат предвид следниве две точки:

 1. Садот за печење со сом мора да се стави само во печка која се загрева до саканата температура. Во спротивно, рибата ќе ја изгуби својата форма и само ќе исчезне. Од истата причина, не се препорачува да пржете во тава.
 2. Препорачливо е да се сол и посипете сом со лимон на самиот почеток на готвењето. Ова ќе ја зачува структурата на рибите и ќе обезбеди атрактивен изглед на садот.

На самиот почеток на готвењето рибата треба да ја загрее рерната на 200 степени На самиот почеток на готвењето рибата треба да ја загрее рерната на 200 степени. Потоа исечете го зеленчукот (зелен кромид, моркови и пиперки) во тенки ленти долг околу 5 см. Сол и бибер стекови (4 парчиња), ставете во мала форма. Понатаму, на парчиња од риба потребно е да се дистрибуира растителна смеса и да се прелива сом со сос од соја (½ чаша). Печете стекови во рерната 30 минути, периодично истурајте ги сосот. Важно е да не се претера со солта, која е веќе доволно присутна во соја сос.

Послужете сом за готвење според овој рецепт, неопходно е со ориз или кинески тестенини.

Извор на

Што да направите во овој случај?
Како да се готви замрзнат од софи?
Како да се готви сом (стек) во рерната со домати и кромид?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью