Како да се добие убава тен на плажа? Како да се сончате на плажа за да не изгорите

 1. Се одмори!
 2. Сонување на плажа: добро или лошо?
 3. Дали треба да ја заштитам кожата од сонцето?
 4. Колку долго можеш да се сонча?
 5. Што да се стори ако веќе се запали?
 6. Може ли да користам масло за убав тен?

Лето ќе дојде доста, но дали сте подготвени за тоа? Одмор и релаксирање на топла плажи, многу е важно да знаете како правилно да се сончаат на плажа за да изгледате модерно и убаво. Ова е она што можете да го дознаете понатаму.

Сега точниот и убав тен се грижи не само жените, туку и мажите. Многу е лошо што повеќе ултравиолетови зраци сега ја погодија земјата од пред неколку децении. Треба да ги знаете правилата за сончање, така што барем да не се изгорени, а не да го расипете изглед и здравје.

Во современиот свет, едно лице може да си дозволи да поминат празници во речиси секоја земја во светот. И повеќето луѓе се обидуваат да одат во далечни и жешки земји на море.

Но, сонцето е уште поопасно, бидејќи пече многу повеќе отколку во вообичаениот вообичаен живот. Затоа, вреди да се грижите за вашето здравје, инаку можете залудно да ги исфрлите парите што ги изгореле првиот ден под зраците на жешкото сонце.


Солен крем
Солен крем . За да добиете убава, па дури и тен, ќе треба да користите специјален крем кој ќе ја заштити вашата кожа од ултравиолетово зрачење. За сопствениците на темна кожа соодветен крем со ниво од 20-30, и за светлина 40.

Нивото на заштита е означено со SPF и PPD. SPF кремот заштитува само од изгореници. И за правилно, па дури и за сончање, подобро е да се користи PPD, како креми ќе се заштити од развојот на онколошки болести и ќе го забави стареењето на кожата.

Обично, само SPF производите може да се најдат на полиците на продавниците. Па навистина добар крем ќе мора да пребарувате.

Немојте да бидете мрзливи, одете во неколку продавници. Можете да нарачате алатката на Интернет. Вредно е тоа, бидејќи ќе бидете заштитени од сите негативни последици откако ќе бидете под лучињата.

Време на сончање. Избор на време за сон е исто така потребен правилно. Најдобро е да се биде на плажа кога сонцето е најмалку активно.

Не плашете се дека тенто нема да функционира рамномерно, напротив, во тоа време ќе се дистрибуира рамномерно и убаво. Најдобро време е утрото кога сонцето се уште не е во својот зенит.

Овој пат трае до 10-11 часот, исто така по 4 часа. Дури и во ова време е невозможно да се биде под отворените зраци на сонцето повеќе од два часа, тоа му штети на телото.

Но, за да се сончаат од 12 до 3 часот попладне генерално е забрането, во овој период зрачењето се зголемува, поради што може да има непријатни последици.


Тронинг место
Тронинг место . Ова прашање е особено важно во топли тропски земји. Ако сте се криеле под чадор и мислите дека сте заштитени, тогаш тоа не е.

Зраците можат да навлезат во таков чадор. Затоа, во првите денови на одмор подобро е да не биде на директна сончева светлина. На сонце можете да бидете во собата или во друга просторија.

Потребно е да се внимава не само на кожата, туку и на вашата коса, кога одите на плажа или на прошетка, не заборавајте да носите капа, светло капаче или шамија. Исто така, треба заштита и очи. Очилата се потребни не само за време на сончање, туку и за обична прошетка во сончево време.

Добар совет - немојте да се занесувате на плажа читајќи списанија или книги, за да не забележите како ќе помине времето на загадувањето, зраците ќе продолжат да ја погодуваат кожата и само да му наштетат.

Веднаш по јадење, исто така не е препорачливо да одите, може да заспиете и ова е контраиндицирано. Исто така, не пијте ладни пијалоци и алкохол, ја намалува чувствителноста на кожата.


1 тип , фри-коса сопственици на зелени или сини очи, или црвена коса и млечна кожа, може да се сончаат постојано за 30 минути;
1 тип , фри-коса сопственици на зелени или сини очи, или црвена коса и млечна кожа, може да се сончаат постојано за 30 минути;

Тип 2 , црвени и руси, сиви или кафени очи, време на сончање - околу 45 минути;

Тип 3 , темно руса и кафеава коса , светлина кожа, може да се сончаат не повеќе од 1 час;

4 тип , темни очи, коса, темна кожа, сопствениците на таквата коса, очи и кожа може да се вршат под сонцето непрекинато за еден час и половина.

Овие правила важат само за време од утро до 12 часа и по 4 часа. Од 12 до 4 ќе треба да се намали времето и пол.

Пред сончање, не заборавајте да ги протриете тие места со крем што често и брзо изгори. Секој крем работи добро за не повеќе од 4 часа, и ако исто така се капете, а потоа воопшто само еден час.

Постојат специјални шампони кои штитат од штетно зрачење, во мирување е подобро да се најде таков лек, да се грижи за вашето здравје.

Ако ги следите сите овие правила, можете да добиете многу убава, па дури и тен, со среќа за вас на плажа и добар одмор.

Се одмори!

Текст: Јуџин Багма

Се приближува сезоната на одмори - сезона на одмор на плажа и заводлив тен, но за некој, за жал, може да биде сезона на изгореници. Можеби ви се чини дека е доволно само да купите скапа крема за кожа, а потоа ништо не се заканува, но вистината е дека е премногу мала и дека сончањето правилно на плажа е целина уметност!

Сонување на плажа: добро или лошо?

Сонувањето на плажа е корисно не само за убавината - под влијание на сончевата светлина во нашето тело произведува витамин Д, кој е одговорен за здравјето на косата, ноктите и коските, го зајакнува имунолошкиот систем и кардиоваскуларниот систем. Благодарение на сонцето, нашата отпорност и виталност на болеста се зголемува, стануваме посилни и поодржливи.

Но, како што велат, сè е добро во умерени количини. Прекумерното сончање може да има најтажни последици - од изгореници и пигментни дамки до лупус, катаракта и рак на кожата. Факт е дека ултравиолетовите имаат деструктивни својства за колаген и еластин - "темели" на нашата кожа, со што ја лизгаат од нејзината еластичност. Ефектите на изложеност на сончева светлина може да се манифестираат не веднаш, но дури и години подоцна, како што се акумулираат во телото. На сонцето ви донесе само корист, но не и штета, важно е да знаете како правилно да се сончаат на плажа.

Време

Интервалите на изложување на сонце треба постепено да се зголемуваат - почнувајќи од 15-20 минути. Без штети за здравјето, можете да се сончате на плажа не повеќе од 2 часа дневно за време на периодот со најмал интензитет на сонцето - односно од 10 до 11 наутро и по 16 часа. Остатокот од времето е подобро да се биде во сенка.

Вода

Главната грешка на многу зајдисонце е желбата да се фрлам по сончање. Во никој случај ова не може да се направи - по сончање на плажа, оставете некое време во сенка, оладете, и само тогаш влезете во водата. Запомнете дека додека пливаат во морето, исто така сте изложени на сончева светлина, и бидејќи водата ги рефлектира, дел од телото над водата добива зголемена доза на ултравиолетово зрачење. Од истата причина, треба да го избришете крпи сув по капење и да не се исушите природно - капките на водата на вашето тело ќе работат со мали "леќи", што ќе го одразуваат сонцето, кое исто така може да предизвика изгореници. Во исто време, сончањето на плажа е најдобро во близина на водата - така влажниот воздух нема да дозволи кожата да се исуши.

Облека

Ако ви се случува да се сончате на плажа, тогаш застанете го изборот на облека од светли бои од природни материјали. Постепете го на плажата - нека вашата кожа се навикне на сонцето. За да ја заштитите косата, лицето и очите, носете широк шап или капа, како и очила за сонце.

Козметика, лекови.

Сонцето на плажата треба да биде без шминка - прво, твоите насликани трепници едноставно можат да "истекуваат" од сонцето, и второ, можат да се појават алергии. Од друга страна, темел за заштита од УВ зраци не ве повредува. Во секој случај, обидете се да го скриете лицето од директна изложеност на сонце. Некои лекови и лекови може да ја зголемат чувствителноста на кожата или мрежницата на сонцето и да предизвикаат изгореници - на пример, тетрациклин, дезодоранси, антибактериски сапуни итн.

Крем од / за сончање.

И, конечно, дури и не размислете за сончање на плажа под отворено сонце, ако немате вистински крем. Професионална козметика помага да се задржи кожата, да се задржи тен. Кремот не треба да биде хранлив или да содржи хормони. Специјални масла или креми на мрсна основа работат најдобро од сите. Првите 2-3 дена треба да користат сончање со висок фактор на сонце - дури и ако имате темна кожа. Потоа можете да почнат да се применуваат алатки за подобрување на тен. Солариум не е погоден за сончање на плажа. Вредноста на факторот за заштита од сонце зависи од типот на вашата кожа: така, ако имате светлина, транспарентна кожа, тогаш потребен ви е лек со максимален SPF од 30-50, ако е помалку бледо, тогаш 25-30 ќе биде доволно, за луѓе со темно кафеава коса и повеќе темна кожа фондовите со СПФ од 15-20, конечно, ќе бидат прилагодени на темнокорење - бројка од 10-15 е доволна.

Од оние кои ги игнорираат сите горенаведени препораки, можете да чуете дека сите тие животи се сончаат на плажата и никогаш не изгоруваат, не се изгореници и не се разболуваат. Запомни дека оваа грешка е многу опасна. Колку е полошо, ги следите овие едноставни правила, толку е поголема веројатноста дека еден ден ќе мора да се соочите со сите негативни ефекти на изложување на сонце. Сончајте се на плажата со умот - тогаш ќе бидете убави и здрави.

Обидувајќи се да се зацврсти како бразилските убавини, многу девојки трчаат на плажа на првиот топол сончев ден и лежат под сонцето најмалку 3-4 часа, претворајќи го стомакот, назад, потоа страните, надевајќи се дека ќе ја видат чоколадниот тен во вечерните часови. Сепак, наместо убав тен, тие добиваат црвено, изгорено тело - и дека ако имате среќа. Некои успеваат да изгорат пред да се појават пликови. Како да се добие убав тен на плажа без да му наштети на вашата кожа? Слушајте го советот за вашиот следен одмор или плажа, и ќе бидете наградени за вашето трпение со убава бронзена боја.

Дали треба да ја заштитам кожата од сонцето?

Многу луѓе целосно ја негираат употребата на сончање на плажа, плашејќи се дека тен воопшто нема "да се држи" и тоа време ќе биде потрошено. Всушност, овие креми те штитат од штетните ефекти на сончевата светлина и не дозволуваат "изгори". Во првите денови од вашиот престој на сонце, мора да употребите крем со индекс на SPF од најмалку 15, ако имате природна темна кожа. За белците, индексот треба да биде повисок - не помалку од 30.

Потоа, како кожата се навикнува на сонцето, заштитата на SPF може да се намали со постепено доведување на пониско ниво (4 или 8 во зависност од типот на кожата). Колку е пониска заштитата, толку повеќе сонце ќе ја апсорбира кожата, ќе добие тен. Поради фактот дека постепено ќе ја намалите заштитата, нема да изгори, но ќе добиете мазна, убава темна боја.

Нанесете средство за заштита од сонце најмалку 30 минути пред да излезете надвор - треба да се впие и да ја навлажнете кожата. На секои два часа, како и по пливање во езерцето, кремот мора повторно да се примени.

Колку долго можеш да се сонча?

Првите денови не треба да бидат на сонце повеќе од 15-20 минути на ден, тогаш овој пат може да се зголеми до 45 минути на ден. По една недела или две, може да се сончате за 2-3 часа, но неопходно е да се одморат секој час и да се остави за ладна сенка 15 минути. Запомни за заштитените креми, тие не се откажани.

Време од 11 до 16 часа - не е најдобро за сончање. Сонцето во овој часовник е особено активно и многу лесно да се изгори. Сонцето наутро пред 11 часот наутро и вечер по 16-17 часа. Многу полесно е да се добие убава, па дури и тен без штета за здравјето.

На плажа, периодично се натопи во водата за да ја дадеш влагата на вашата кожа. Не заборавајте да го избришете крпи суво после тоа, бидејќи капките вода се како стакло, тие ги привлекуваат сончевите зраци.

Во облачен ден, следете ги истите правила како и во сончев ден. Облаците не заглавуваат ултравиолетови зраци за 100%. Да, и вие најверојатно се сеќавате на барем еден случај каде што се чинеше дека се одмараа во облачно време, но во исто време успеа да се тен или дури и да изгори на црвена кожа. Затоа, во такви денови, исто така, се обидуваат периодично да одат во сенка и не заборавајте за креми со УВ заштита. Единственото нешто што може да се забележи е дека SPF индексот на заштитната крема на овој ден може да биде нешто помал од вообичаеното.

Што да се стори ако веќе се запали?

Првото нешто што е потребно е веднаш да го покрие телото од сонцето и веднаш да ја напушти плажата. Дома, треба да се истуширате за да ја измиете реката или морската вода, нежно исушете го телото со крпа, а потоа нанесете средство за омекнување или навлажнување. Тоа може да биде крем со алое вера, бебе негување крем или домашна кисела павлака, кефир. Носете лабава облека или немојте да носите ништо, ако можете, дозволете ја вашата кожа да дише. Периодично како што апсорбирате применуваат крем. По 2-3 дена, црвенилото почнува да се намалува.

Може ли да користам масло за убав тен?

На интернет и меѓу пријатели често е можно да се слушне дека маслата помага да се добие убав, дури и бронзен тен. Бидете внимателни со таквите препораки. Секое масло нанесено на кожата ќе ги привлече уште повеќе зраците на сонцето. Маслиново, кокосово, праска, бадем - сите тие совршено влогови и негуваат, но не заштитуваат од УВ зраци, туку ги привлекуваат, па затоа ризикот од горење е многу висок.

Маслата може да се искористи за да се добие прекрасен тен на плажа, но само кога сте малку изгорени и вашата кожа се користи за сонце. Покрај тоа, им е дозволено да нанесат само во утрински и вечерни часови за сончање, во средината на денот, со запалени зраци, можат да бидат штетни. Масла за сончање може да се користат само за сопствениците на темна кожа. Убавините со бели кожи не треба да го прават тоа, бидејќи нивната кожа е премногу чувствителна на сонцето.

Сонување на плажа: добро или лошо?
Дали треба да ја заштитам кожата од сонцето?
Колку долго можеш да се сонча?
Што да се стори ако веќе се запали?
Може ли да користам масло за убав тен?
Лето ќе дојде доста, но дали сте подготвени за тоа?
Сонување на плажа: добро или лошо?
Како да се добие убав тен на плажа без да му наштети на вашата кожа?
Дали треба да ја заштитам кожата од сонцето?
Колку долго можеш да се сонча?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью