Како да се чисти таписерија троседот. Како да се исчисти мрсна троседот.

 1. Начини за чистење на мрсна троседот
 2. Како да исчистите мрсна троседот дома
 3. Отстрани дамки
 4. Ние го чистиме валканиот тросед во кујната

Нашиот секојдневен живот не е комплетен без софа. На неа, се релаксираме додека гледаме телевизија по напорно работење, разговараме со пријателите или членовите на семејството, учат како нивниот ден помина или прифаќа гости и организира средби за чаша чај и вкусна торта. Но честа операција тапациран мебел доведува до нејзино маснотии и прашина на тапацирот. Мебел, што и да е, треба да се исчисти и во нашата статија ние ќе ви кажеме како да исчистите мрсен тросед дома.

Начини за чистење на мрсна троседот

Постојат два различни начини за чистење на мебел: суво и влажно. Кога се чисти, треба да поминете низ мебелот со правосмукалка. Овој метод најдобро се користи за отстранување на прав, но за поцелосно чистење, отстранување на разни дамки и мрсни траги нема да функционира. Тука треба да ги искористите мокрото чистење.


Ако сакате да ја исчистите софата од прашина, се препорачува да користите влажна ткаенина или газа, која треба да се стави на вшмукачот на правосмукалката. Крпата се навлажнува во солен раствор, се подготвува на следниов начин: додајте една лажица сол во литар вода и добро се меша. Така, можете да потрошите повеќе темелно собирање прашина, затоа што добро се придржува на влажна газа. Но, треба да обрнете внимание на она што има во вашата тапацирана ткаенина, бидејќи во случај на fleecy модели, како што се велур и кадифе, оваа можност за чистење на прашина треба да се напушти, бидејќи може да ја оштети ткаенината.

Кадифенот се чисти на овој начин: земаме голем дел од ткаенина и подготвуваме раствор од сол и оцет (додадете две лажици сол и оцет во литар вода) и впиете го материјалот во него. Потоа, дистрибуирајте ткаенина по целата должина на тапацирниот материјал и исфрлете го софата. Потоа повторно размачкајте ја ткаенината, се додека не ја исчистите. Така можете да ги отстраните прашината, мачката и трошките. Да се ​​биде на овој кауч ќе биде многу пријатно.

Ткаенина тепих избрише потопено во топол сапун решение со крпа или ткаенина. Тапацирот треба да се нанесуваат во една насока. Покрај тоа, може да се спроведе домашно хемиско чистење, чистење на тапацир за отстранување на дамки за домаќинство. Но, оваа опција не е погодна за сите видови ткаенина и треба да се користи строго по упатствата. Кога се користи хемиски почист, се шири преку површината на софата, а по сушењето се вади со правосмукалка.

Како да исчистите мрсна троседот дома

За чистење на материјал како што е велур, користете микрофибер ткаенина, која треба да се навлажни во раствор на сапун. Движењето треба да биде само во насока на купот. После тоа, треба да одите на загаденото место со сув памучен крпа.


Замша и nubuck може да се чистат со четка наменета за велур. Прво треба да ја отстраните правот со правосмукалка, а потоа избришете ја валканата површина со четка.

Мебелот на кожата и неговата замена се чистат со влажна крпа. За да се отстранат дамките од кожен тапацир, не се препорачува употреба на фабрика за отстранување на дамки, во овој случај се препорачува да се примени специјална алатка за отстранување на дамки од производи од кожа.

Ако не сакате да потрошите пари на професионалци и испратете го мебелот на хемиско чистење, можете да го измиете мрсниот софа со свои раце. Материјали кои ќе бидат потребни:

 1. маса сол;
 2. сапун за перење;
 3. алкохол;
 4. течност за миење садови;
 5. сунѓер;
 6. мека крпа, пешкир;
 7. амонијак.

Новото засадено стапало е многу полесно да се отстрани од старото, па веднаш обидете се да го отстраните веднаш штом ќе се појави на површината на мебелот.

Отстрани дамки

Одиме директно до отстранување на дамки:

 1. Дамки за дамки. Таквата дамка може да се отстрани со помош на памук, кој треба да се натопи во алкохол. Треба да се движите, обидувајќи се да го спречите ширењето. На крајот, избришете ја површината со влажна крпа.
 2. Трева дамка. Се прикажува на овој начин: растворете го сапунот во топла вода или користете детергент за миење садови. Потоа нанесете го растворот на материјалот од тапацирот и измијте ја контаминираната површина, а потоа избришете ја со влажна крпа или крпа.
 3. Пиво дамки. Оваа дамка може да се отстрани со бришење со сапун и оставајќи го да се исуши. Потоа натопете памук со алкохол и избришете ја контаминираната површина со тоа, отстранувајќи ја трагата од сапунот.
 4. Гума за џвакање. Гума за џвакање може да се отстрани со прицврстување на мразот за да се замрзне. Потоа отстранете го со нож или пластичен камен. Важно е да се дејствува внимателно за да не се оштети материјалот.
 5. Трага на восокот. Таквата трага може да се отстрани со жешко железо. Земеме лист хартија и го прилагодиме на контаминираната површина и поминуваме низ железо. Доколку е потребно, тоа го правиме неколку пати.
 6. Место на непознато потекло. Можете да се ослободите од оваа дамка со сода за печење . Прво, навлажнете го сунѓерот во вода и одете околу загадената површина. Потоа посипете го местото со сода, нека се впие половина час. Потоа тријте го местото со сунѓер и сода и оставете го додека не биде целосно сува.

Ние го чистиме валканиот тросед во кујната

Кујнски мебел, исто така, бара чистење, бидејќи е многу лесно да се засади дамка таму. Ако ткаенината на вашата кујна не е направена од кожа или добра замена за тоа, која може да се избрише со крпа малку натопена со вода, тогаш ќе мора да работите малку со неа.

 1. Дамка од вино. Таквата дамка може да се отстрани со вметнување во неа. сол и оставајќи ја на половина час. Потоа треба да земате медицински алкохол и да впиете памук во неа, а потоа избришете го површината со неа.
 2. Дамка на кафе. Исчистете го со влажен сунѓер, а потоа избришете го со сапун и оставете го еден час. Извадете го вишокот сапун со бришење на дамка со влажна крпа.
 3. Дамка од сок. За оваа дамка треба да направите мешавина од еднакви делови. течен амонијак и маса оцет. Ние го тријамме на валкано место и оставете го да се исуши, а потоа извадете го со влажен сунѓер.
 4. Дамка од џем. Оваа трага се отстранува со мешање на сапун и оцет. Бришење една лажица сапун за перење рендан и распуштајте го во топла вода. Потоа додадете три лажички оцет. Изладете го добиениот раствор, победете го пена од неа и премачкајте го со трага. Оставете околу две минути и исплакнете со вода.
 5. Дамка од маснотии. Ние се ослободиме од оваа дамка благодарение на три средства: сол, амонијак и детергент за миење садови. Истурете ја дамката со сол и нежно протријте го, оставете го да остане малку. После тоа, растворујте ја течноста за миење садови во топла вода и избришете ја контаминираната површина со неа. Ако трага остане, тогаш влажни подлога за памук во раствор на амонијак и избришете го.


Ако трага остане, тогаш влажни подлога за памук во раствор на амонијак и избришете го

Запомнете дека секој начин да се ослободите од дамки треба да се провери на незабележлива површина на мебел, за да не му наштети на тапацирот.

Сега, кога сте научиле како да ја исчистите софата од мрсни дамки, можете безбедно да одите на работа и повеќе не се плашите од загадување.

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью