Како да продавате лажен Samsung Galaxy S7 на Avito?

 1. Од каде доаѓаат фалсификати на паметни телефони?
 2. Како да се претвори лажен во "оригиналот"
 3. Како да разликувате лажен Галакси S7 од оригиналот
 4. Лично искуство
 5. Индиректни знаци кои треба да ги предупредат
 6. Последна смена на надеж - Цена

Во нашите турбулентни времиња има толку многу интересно окупација - продажба на фалсификати на популарни паметни телефони под маската на оригиналите. Два паметни телефони се фалсификувани и продадени главно: iPhone и серија Галакси S од сите генерации. И оваа предност е широко распространета на Интернет, каде што нема да ги најдете краевите, и може да притиснете нешто во две точки.

Зошто на Avito? Бидејќи во специјализираните форуми (HPC, w3bsit3-dns.com и така натаму) има претежно луѓе обучени во техничките детали. Нема да биде можно да се шмркаат таму лажни, па затоа лукавите "претприемачи" се запишаа на "Авито", кое секој го посетува.

Од каде доаѓаат фалсификати на паметни телефони?

Од Кина! Секоја година излегува еден или друг предводник, а по околу еден месец и половина, нашиот пазар почнува полека да биде поплавен со првите ластовички. Ова важи и за iPhone и за Samsung. Останатите брендови, доколку се фалсификувани, се далеку од таква темелност. Тие се дизајнирани за луѓе кои се далеку од пазарот на мобилни уреди, слушнале за најновите модели на извонредни гаџети како што се iPhone 6S или Galaxy S7 и може дури и да се видат неколку пати нивните фотографии на мрежата.

Искрено, овие фалсификати не се интересни за мене, па затоа не сакав да барам информации за тоа од каде точно доаѓаат и каде можат да се купат. Токму каде да кликнете, како да платите и колку испорака - сите овие работи не се интересни во моментот.

Ако оваа статија содржи доволно коментари и повратни информации, ќе продолжам. И тогаш ќе ви кажам за тоа од каде доаѓаат фалсификаторите и како тие се "доведени до умот", односно како тие стануваат слични на оригиналите со специфични IMEI, кои всушност биле продадени преку некој официјален руски дилер. Заради вас, јас сум подготвен да ја замените омразата и можеби дури и делумно, но за да го поткопам пазарот на овој бес. И можеби обучуваат нова група препродавачи. Треба да размислиме за моралноста на целата оваа образовна програма ...

Како да се претвори лажен во "оригиналот"

Претходно, кога дрвјата беа повисоки, а тревата е позелена, што е, за време на предводник на Samsung Galaxy S4, сè беше едноставно. Беше многу лесно да се мами клиентот по ниска цена. Дали следново.

Претприемнички граѓани не се парираа ниту во кутијата од под уредот што го продаваа, ниту пак не ставиле ништо, ограничувајќи се на едноставен "Ова е подарок, затоа нема проверки", или ако е пронајден дел од хартија, тие рекле нешто како "Јас го купив Кората пред неколку недели. Не ми се допадна, се навикнав на iPhone-овите. " Покрај тоа, истото парче хартија било отпечаток на нешто печатено на печатар: вид на проверка на стоката, вид на "гаранција" и така натаму преку листата. Откако видов печат на продавачот отпечатен на печатач во боја наречен Glavsnabsttorgprosvet LLC (нешто слично), па дури и направен број на OGRN постоел околу периметарот на печат. Добив збунетост, морам да кажам. Па, како? Лесно подредување.

Подолу е слика на една реклама на Avito. Јас сум сто проценти сигурни дека тие се токму "лажни", бидејќи го држев истиот телефон.

Сега сè е многу посериозно и многу луѓе знаат за фалсификати, барем што слушнале дека тие датираат. Сепак, многумина што на мрежата ја видоа најавата за продажба на Galaxy S7 по половина цена, никогаш не држеа паметен телефон во своите раце. Се разбира, "самопримамници" го разбираат ова, па сега тие се фокусираат на документарната потврда за оригиналност, со сите можни начини пренасочување на жртвата од самата цевка. Ова мора да се запамети!

Пред неколку недели, се сретнав со еден од овие "претприемачи" кои се обиделе да ме победат во лажен S7. Всушност, токму овој состанок ме инспирираше да го креирам овој материјал. Потоа, ќе ви кажам што се сретнав лично, но ајде да почнеме со документите - првото нешто што треба да се провери.

Јас дури и не очекував тоа да биде можно. Во лажни пакувања ќе најдете не само оригиналната гарантна картичка на една или друга продавница, туку и ваучер со сите детали, па дури и чек за плаќање со банкарска картичка со број на трансакција и други детали. Во овој поглед, невозможно е да се најде грешка со проверки. Искрено, не знам како овие измами всушност се случуваат, но, очигледно, ова се оригиналните документи за продажба на некој вистински уред со вистински IMEI и сериски. Не за ништо, дури и во самата реклама, продавачот рече дека лесно ќе го отфрли серискиот број што ќе се удри на сите бази на податоци, како оригиналниот S7.

Сепак, тоа се продава лажни, што ќе биде во сите мени за да се даде точно ист IMEI и сериски број, кои се наведени во чек. Која техника стигна до она што се нарекува.

Како да разликувате лажен Галакси S7 од оригиналот

Се занимававме со документите и ја разбравме главната идеја - да не се потпирате на нив. Тоа е точно никогаш не еднаш! Оди напред.

Да речеме дека нашол интересна понуда во мрежата. Вие сте задоволни со цената, опис на производот и неговата состојба. Направете состанок со продавачот во близина на секој трговски центар, кој има продавница со електроника и отворен приказ на стоки. Зошто е таму? Тоа е едноставно!

Тоа е едноставно

Пристигнете на место пред назначеното време и одете во салонот за комуникација, продавницата за електроника не е важна. Во секој трговски центар ќе најдете еден или два салони. Пронајдете го моделот што планирате да го купите со рацете на отворениот екран и проучете го правилно. Немојте само да го претворате во ваши раце, туку да обрнете внимание на буквално сите нијанси: колку цврсто стаклото на екранот се вклопува во случај, дали има реакција на копчињата, погледнете во окото на камерата, што се наведнува, што е површината со допир. Буквално апсорбира изгледот на апаратот со сите сетила. Верувај ми, сето ова е многу корисно кога ќе го испитате користеното. паметен телефон

Во рок од еден час, ќе ги имате најновите впечатоци од саканиот уред, така што лесно можете да го препознаете лажното време на проверката или обратно, осигурајте се дека го имате оригиналниот производ. Користениот уред, исто така, мора внимателно да се испита. Веднаш штом ќе се сомневате во какви било детали, почнете да го проучувате уредот двојно поблиску и да го вклучите досадноста во потполност.

Лично искуство

Јас направив грешка, бидејќи јас последен пат се одржа на S7 пред околу два месеци, дури и пред почетокот на продажбата. Јас тестирав и подготвив преглед на овој паметен телефон. Оттогаш, впечатоците значително избледени, но нешто сè уште останува во меморијата.

Оттогаш, впечатоците значително избледени, но нешто сè уште останува во меморијата

Реал реклама за продажба лажен Samsung Galaxy S7

Во мојот случај, бев збунет од неколку точки.

Прво, тоа е задниот капак. Беше мазно, дури и имаше чувство на стакло, но тоа не предизвика впечаток за квалитет. Важно е да се запамети дека телото на S6 и S7, како и нивните Edge верзии, се над пофалбите. Собранието е убаво, тактилните чувства се бескомпромисно пријатни. Затоа, веднаш штом имав дел од сомнеж, станав алармантен.

Второ, во горниот десен агол помеѓу металниот браник и стаклото имало остаток од самолеплива заптивка што се држеше одвнатре. Апсолутна глупост, која во оригиналниот Галакси S7 дури и не може да биде теоретски. Сепак, ова исто така може да биде знак дека екранот се менувал и, згора на тоа, занаетчија која едноставно не можела да го инсталира панелот рамномерно и без празнини. Дозволете ми да ве потсетам дека S7 е заштитен од влага и прашина, и во секој случај невозможно е да се поправат таквите уреди во УО во близина на метрото. Во најдобар случај, ќе ја изгубите заштитата на влагата.

Трето, Samsung Galaxy S7 има неверојатен екран. Тоа е светло, сочно, со резолуција од 2560 x 1440 пиксели. Густината на точките е толку висока (576 ppi) што не можете да ги разликувате поединечните точки или пикселните димензии со голо око. Имам сомнежи за овој параметар. Копијата што сакав да ја лизгам имаше навидум добар екран. Сепак, "навидум добро" дефинитивно не е за прикажување на седмата "галаксија".

Сепак, навидум добро дефинитивно не е за прикажување на седмата галаксија

Четврто, ова е камерата. Друга пофалба во насока на јужнокорејскиот предводник, или подобро, во насока на можностите на вградената камера. Верувај ми, таа ги отстранува најдобрите од сите постоечки паметни телефони на пазарот и е достојна да ја носи титулата лидер. И, се разбира, сето ова може да се види точно на екранот на паметниот телефон. Нема потреба да фрлате слики на компјутерот за да го видите ова. Ја започнав камерата на проверениот "S7", земав неколку снимки и пронајдов неточна изложеност, нејасни рамки и премалку детали. Тестот заврши! Пред мене е лажна, но сакав да одам понатаму.

Тогаш се покажаа уште поинтересна. Сакав да ја инсталирам апликацијата AnTuTu за да проверим каков хардвер има одреден уред. На мое изненадување, AnTuTu веќе беше во меморијата на уредот. Очигледно, тој е тука особено за оние кои слушнале за оваа програма и знае дека може да се користи за проучување на објективни информации за сите внатрешни делови на уредот.

Без двоумење, го започнав и го видов она што никогаш претходно го немав видено. Тоа може да биде нешто, но не и најпопуларниот репер во светот. На скрин сејверот имаше некаков зајак, а наместо вообичаените икони во менито имаа тридимензионални икони на менито. Тоа е веројатно дека ова е само една стара верзија на апликацијата, малку dopilennaya под свои потреби.

Се разбира, табулаторот Info ги содржеше информациите дека целиот хардвер е оригинален: Snapdragon 820, 4 GB оперативци, и така натаму преку листата. Ако ништо друго, тогаш во Русија верзијата се продава само со Samsung Exynos 8890 процесорот, така што присуството на 820. "бран" во смартфон купена во една од домашните електронски мрежи е веќе невозможна ситуација.

Се разбира, јас не верував во непозната алатка наречена "AnTuTu", па решив да ја инсталирам мојата верзија. Продавачот, патем, не се противеше. И се покажа дека мојот микро USB флеш драјв, што претходно го поврзав, можеби со сто Андроид уреди и сè беше во ред, оваа лажна не беше одредена. Верувај ми, го тестирав Galaxy S7 и OTG работи исклучиво. Сето тоа беше многу смешно, па решив да го прекинам инспекцијата.

Од себе ќе додадам неколку други трикови, благодарение на што можете да ги повлечете измамниците за да не чистите вода.

Одете до поставките и погледнете ја верзијата на софтверот. Galaxy S7 работи на Android 5 е глупост. Надвор од кутијата, уредот има Android 6.0. Ако не, тогаш имате копија.

Уште нешто во врска со менито. Во истата ставка во менито "За уредот" побарајте ставка "Version KNOX". Во лажни на оваа ставка, најверојатно, нема.

Во мојот случај, продавачот при секоја можност носеше случај назад на случајот. Беше очигледно што да се скрие. Постои причина да се чуваме.

Друг прилично едноставен начин за проверка на оригиналноста на уредот. Одете на официјалната веб-страница на јужнокорејската компанија и преземете ја комерцијалната алатка Samsung Kies за синхронизација на вашиот компјутер и паметен телефон. Земете лаптоп со овој инсталиран софтвер на состанокот. Обидете се да го поврзете уредот со вашиот компјутер и да видите што се случува. Ако комерцијалната алатка не го препознае поврзаниот уред како оригинален паметен телефон, тогаш пред вас е лажен. Многу едноставно.

Ја заборавивте ли да ја преземете услугата однапред? Не е страшно Едноставно поврзете го уредот со компјутерот и видете колку меморија има новиот уред. Оригиналот треба да има приближно 24 GB меморија. Ако уредот е определен на 4-8 GB - тоа е лажна.

Индиректни знаци кои треба да ги предупредат

Личен знак. Samsung Galaxy S7 е многу скап уред кој не може многу да си го дозволат многу луѓе. Лице кое ќе му даде скоро нов паметен телефон во вредност од 50.000 рубли за 25 или 30 илјади рубли е обезбедено лице и ова е факт.

Типично, овие луѓе немаат многу време, па ќе се обидат да ве поканат да се вози до нивниот дом, да работат, брзо да скокаат и да ви продадат досадно уред. Во екстремни случаи, продавачот на оригиналниот уред ќе пристигне на состанокот на неговиот автомобил, најверојатно, скап. Јава на метро или средба во близина на потекло во неа не е за такви луѓе, и во овој случај тоа ви одговара.

Информирајте го продавачот дека сте подготвени да се сретнете во неговиот автомобил (вози дома, на работа), главната работа е тоа што е погодно за него. Верувај ми, никој нема да се расправа со тебе. Со оглед на сето ова, таа ќе се одгледува или во метрото (со јавен превоз) или со автомобил, но таа ќе инсистира да не се сретне во неа, но во близина во кафуле или парк (во мојот случај тоа беше такво). Дали е доволно? Одеднаш ќе најдете и оставете белешка на неговиот автомобил со заркарен шајка, што е лоша личност. Разредена е многу збунувачка, бидејќи бизнисот е ставен на струја, никој не сака да ризикува.

Последна смена на надеж - Цена

Во моето искуство и осврти на луѓе на Интернет, купувањето на Samsung Galaxy S7 за евтини е редок, зачудувачки успех. Во моментов, смартфонот се продава за 49.990 рубли. Сивите цевки се дадени поевтини за пет илјади. Соодветно на тоа, сè под 30.000 рубли најверојатно е лажна. Погледни ја сликата подолу. Ова е првото прашање за пребарувањето за "Samsung Galaxy S7" на пазарот на болвата. Во 6 од 8 реклами, продавачите паднаа повеќе од половина од цената. Глупости!

Сепак, високата цена - ова не е гаранција дека на средбата нема да се обидувате да vtyuhat лажни. Некој од славните избира таков начин да ја заштити својата "репутација", така што жртвите се водени од едноставното правило: "Па, лажната не може да чини толку многу!" Судејќи според прегледите на Интернет, можеби дури и како.

Како да нарачате онлајн поевтини

Интересно е да се прочита:

Од каде доаѓаат фалсификати на паметни телефони?
Зошто на Avito?
Од каде доаѓаат фалсификати на паметни телефони?
Па, како?
Зошто е таму?
Ја заборавивте ли да ја преземете услугата однапред?
Дали е доволно?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью