Како да направите мат кармин не е леплива. Шик мат кармин - како да се примени, како да изберете боја

 1. Карактеристики
 2. Подготовка на усни
 3. Правила за примена
 4. Популарна боја

Матирен кармин им помага на девојките да изгледаат уверени и елегантни. Но, примена на овој тип на кармин носи неколку тајни и бара прецизност и усна подготовка.

Но, конечниот резултат ќе сила да се фати многу восхитувачки и завидлив погледи.

Карактеристики

Една од главните карактеристики на мат кармин е тоа што создава ефект на високи цени и елеганција .

Ова се должи на густата кадифена текстура. Но, оваа "сечилото" со двоен орев - неточна примена само ќе ги нагласи недостатоците на усните.

Исто така, предностите ја вклучуваат неговата разноврсност , мат кармин за разлика од сјајниот изглед на местото и на официјалната топка и на собирите со пријателите.

И неговата стабилност не ве натера да ја ажурирате бојата по неколку неколку голтки, покрај тоа, не се шири и не се тркала, ако правилно се применува.

Најдобро од сè, изгледа на дебели усни, кармин совршено се вклопува и го нагласува нивниот волумен.

Но, сопствениците на помали усни не треба да бидат загрижени, со темелна подготовка и неколку "трикови" од шминкарите што ќе ги добијат вашите усни.

Подготовка на усни

Прво треба правилно да се подготви за примена на мат кармин:

Прво треба правилно да се подготви за примена на мат кармин:

Можете да научите како да го прикриете херпесот на усната од нашата.

Правила за примена

Како да аплицирате мат кармин , за да не се лизга? За апликација, најдобро е да користите четка дури и со тврд кармин, вообичаениот синтетички ќе направи.

Денес, течни мат кармини, кои веќе доаѓаат со посебен апликатор и имаат навлажнувачки ефект , стануваат се попопуларни . Но, поради тоа, се препорачува да се користи солидна форма во ладно време.

Бидете сигурни дека вашите усни се целосно и рамномерно насликани, секоја нерамномерност е силно видлива .

Во никој случај не можат да ги истуркаат усните еден од друг за време на апликацијата - тоа ќе ја уништи целата структура на мат.

За да ја поправите обликот по пријавувањето повторно користете молив, а рабовите може да бидат малку засенчени со четка или памук - ова ќе ги отстрани сите вишок кармин и ќе ги скрие недостатоците.

Популарна боја

Популарна боја

Најмногу погодена боја е дефинитивно нејзините нијанси.

За да го истакнете, потребен ви е соодветен "ансамбл" на придружната шминка и облеката.

Облеката треба да биде хармонична: или иста боја како кармин, или црна или бела боја.

Во друг случај светла облека "Прекини" ефектот на црвениот мат кармин.

 • за повеќе мат ефект, шминка уметници препорачуваат користење малку прав пред и веднаш по апликацијата;
 • за тенки усни, се препорачува да се примени означувач горните агли . Тие визуелно ќе станат поголеми;
 • ако усните се нееднакви, тогаш се откажете од јасна контура . Поминете го наместо тоа. посебно внимание во средината на усните, направи боја повеќе заситени таму - ова ќе им даде дополнителен волумен;
 • За да се зголеми отпорот , веднаш по првата апликација, избришете ги усните со крпа и нанесете втор слој.

посебно внимание  во средината на усните, направи боја повеќе заситени таму - ова ќе им даде дополнителен волумен;  За да се зголеми отпорот , веднаш по првата апликација, избришете ги усните со крпа и нанесете втор слој

Тенки усни

Постои мислење дека тенки усни ќе станат уште потенки ако го сочинуваат нивниот мат кармин. Всушност, ова воопшто не е случај! Вие само треба правилно да го примените производот.

 1. Мала тајна визуелно зголемување усни: не заборавајте да ја затемните целата површина на усните со молив во контурата. Нека бојата на молив се совпаѓа со сенката на кармин. Можете да отидете малку подалеку од контурите на усните, правејќи ги визуелно малку пошироки.
 2. Ставете малку ознака на горните агли на усните - оваа едноставна техника ќе ви овозможи да ги направите визуелно пообемни.
 3. И, конечно, последниот и главен допир - кармин. Ние го користевме Avon "Frosted Excellence" модерен бери сенка "Juicy Pink".


Ние го користевме Avon Frosted Excellence модерен бери сенка Juicy Pink

Совет за Маргарита: Прв пат го користев мат карминот. Многу задоволен од пријатната арома и палета на бои: светла, богата - за секој вкус! На моите усни, тие се без лупење и мазна, кармин лесно лежеше и ја задржа својата боја за долго време. Ми се чинеше дека кармин не ги влогови усните многу, иако компонентите кои даваат навлажнувачки материјал тешко ќе имаат мат ефект.

Асиметрични усни

Ако вашите усни се малку асиметрични, ова не е причина да се одбие мат кармин. Само не користете молив. Јасен преглед не е секогаш потребен, особено бидејќи модерна мода тоа им овозможува. Ефектот на бакнувањето на усните е порелевантен од било кога!

 1. За почеток, нанесете еден слој на кармин (избравме темно "Avon" Matt Exellence "бери коктел").
 2. Избришете ги усните со салфетка, лесно прав, нанесете втор слој.
 3. Посебно внимание посветувајте на средината на усните - нека биде најзаситената боја. Можете дури и да нанесете малку потемна кармин во средината на долната усна. Тоа ќе даде волумен и ќе ги направи усните сензуални!


Тоа ќе даде волумен и ќе ги направи усните сензуални


Нино се потсетиме: ретко користам помали кармини од едноставна причина што ги сушат усните. Но текстурата на Авон кармин "Мет Извонредност" навистина ми се допадна - на кожата, овој кармин се чувствува како навлажнувачки. Покрај тоа, производот се применува без проблеми - кармин паѓа рамно, јас дури и не ми требаше четка!

Дебели усни

Ако имате дебели усни , како нашиот модел, не треба да се плашете да го нагласите нивниот волумен светли бои . Напротив, колку повеќе сте среќни со обликот на усните, толку повеќе заситени карми може да биде!

 1. Кружете ги усните со контурен молив (во нашиот случај, ова е Avon Ultra усна лагер, Скарлет нијанса).
 2. Кармин за поголема јасност распределена на усните со тенка четка. За нашата хероина, избравме светла мат кармин avon во сенката на "Црвената извонредност", менувајќи го акцентот во составот на усните.
 3. Ако контурата се покажа дека не е доволно јасно или сте измислени кармин за време на примената, не брзајте да се миете! Само користете тесен коректор. Нанесете малку на четката или памук и маска на вишокот, со што контурата на усните совршено се изедначи.


Нанесете малку на четката или  памук  и маска на вишокот, со што контурата на усните совршено се изедначи


Прегледот на Камила: "Авон кармин" Мет Екселанс "е прилично пигментиран, оставајќи одлична мат текстура на усните. Тоа е кадифе, лесен за нанесување, не се тркалаат, не се заглавени во наборите на усните. Бев пријатно изненаден што на масовен пазар најдов достоен замена за мојата сакана, но скапа кармин.

За жал, мат кармини често создаваат чувство на сувост на усните. Да се ​​справат со овој проблем може да усна мелем, претходно се применува на нивната површина. Меѓутоа, во некои случаи може само да го расипе конечниот резултат. Затоа, појдете на изборот на кармин одговорно - обрнете внимание не само на сенката, туку и на нејзината текстура и состав. На пример, обидете се со Avon "Frosted Excellence". Таа содржи навлажнувачки состојки, кои ги гарантираат вашите усни чувство на удобност и ја елиминира потребата да се користат дополнителни производи за убавина.


Таа содржи навлажнувачки состојки, кои ги гарантираат вашите усни чувство на удобност и ја елиминира потребата да се користат дополнителни производи за убавина

Бидејќи мат кармин сега добива неверојатна популарност - сè сјајни списанија , instagramm и фотографија во социјалните мрежи заслепуваат светли слики Се разбира, со дебели луксузни усни се појави огромен број прашања - "Како да се избере мат кармин?", "Како да се примени правилно?", "Како да се избере вистинската боја?" Итн.

Денес ќе го разгледаме прашањето како да го примениме овој кармин, така што изгледа навистина луксузно на твоите усни.

Значи, сето тоа започнува со фактот дека овој кармин, исто така, мора да биде правилно избран, така што тоа одговара на квалитетот. И тука не треба да стоиш, за да нема грутки на усните, исчезнување на бојата или непријатност.

Таквиот кармин не може да биде евтин, бидејќи неговиот состав е важен - ова се различни компоненти за грижа - амино киселини, масла, витамини А и Ц, УВ филтри и многу повеќе. Тоа е овие компоненти кои директно ќе направат мат кармин изгледаат совршени на вашите усни. Затоа, пред сè, внимателно проучувајте го составот.

Кармин треба да мириса добро, бидејќи истекот датуми, ако тие се задоцнети, нема да го постигне саканиот ефект.

И кога ќе го нанесете мат кармин, треба да почувствувате леснотија и да не чувствувате сувост и затегнатост.

И кармин, или содржината во цевката, на пример, кармин-мус, треба да биде мазна, униформа, и не треба да има протекување на масло. Само мазна и мазна маса.

Не е неважно и соодветно избрано боја мат кармин. Има многу нијанси. Прочитајте за тоа во следните прашања.

И сега продолжуваме да учиме како правилно да го примениме мат карминот.

Најважно е да се грижиш за мазноста на твоите усни. Само совршено мазни усни Мат кармин ќе изгледа совршено. За да го направите ова, направете процедури за грижа. Нанесете специјален пилинче за усни, или масирајте го усните со сладче мед, исплакнете топла вода и нанесете мелем за омекнување, дајте му добро впие во кожата на усните.

Следно, малку ги избришете усните со салфетка и прав, нацртајте линија со усна молив. Можете да зацртате молив со посебна четка. внатрешна страна за омбре ефект. Во овој случај се дозволени контрастни нијанси и лајкот за усна може да биде и неколку нијанси потемни од самиот кармин. Но, запомнете дека светлината и преголемата контрастна шминка не е соодветна ден шминка Што ќе го ставиш во утринските часови ќе работиш или учиш. Со помош на контура молив, исто така можете да ја прилагодите големината на усните. Можете да направите послаби усни со цртање на линија на усните веднаш под вашата контура за усна. Ако ја заокружете контурата малку повисока од природната контура, усните визуелно ќе изгледаат поголеми.

Сега се применува кармин. Ако не постои посебен апликатор за нанесување кармин-мус или обичен компактен кармин, тогаш е подобро да се користи специјална четка. Така ќе биде можно да се аплицира кармин без проблеми. Можете дури и да го размачкате првиот слој нежно со салфетка (оставајќи го да се исуши и да впие малку) и повторно нанесете уште еден слој, па кармин ќе трае многу подолго и бојата ќе стане повеќе заситена и светла.

Сите горенаведени критериуми се сосема соодветни за новитет на оваа сезона - од кармин-мус од познат бренд директна продажба "Орифлеим". Поради фактот што компанијата работи без посредници, успеавме да ја направиме неговата цена што е можно поудобна и одличен квалитет. Нема преплатување на посредници. Квалитет - од производителот.

Како да направите шминка за очи со омбре и мат усни , погледнете го видеото со кратко минута:


Мато финиш кармин - еден од модни трендови од сезоната. Сепак, неговата употреба не е толку едноставна и лесна, како во случај на сатен кармин.

Придобивките од мат кармин

Главната предност на мат кармин е разноврсност. Таа нема строги ограничувања и одлично изгледа како на деловна конференција така и на забава, главната работа е да се избере вистинската боја. Совршено ја надополнува шминка и гардероба.

Кадифената текстура на мат кармин обезбедува елегантно, мистериозно и оригинално совршенство кон вашиот изглед. Мати кармин има постојана формула. Таа е идеална за жени кои едноставно немаат време да ја исправат шминка во текот на денот.

Како да изберете кармин

Мат кармин содржи повеќе пигменти, затоа, има повеќе заситена боја . Изборот на боја на кармин зависи повеќе од тонот на кожата. Ако имате темна кожа , избегнувајте портокалови нијанси и земајте нешто од црвено. Ако имате фер кожа , можете да се одморите и да дадете повеќе екстравагантни нијанси како портокалова боја.


Ако имате  фер кожа  , можете да се одморите и да дадете повеќе екстравагантни нијанси како портокалова боја

Важна улога игра формата на усните. Со тенки усни се откажат од темни нијанси. Ако имате дебели усни, изберете голи нијанси за да се избегне вулгарен изглед.

Квалитетот на мат кармин зависи од неговиот состав. За да ги обезбедиш усните убава боја , како и за исхрана и грижа треба да изберат кармин што ги содржи потребните компоненти за ова: масла, амино киселини, ултравиолетови филтри ,. Ако сте алергични на пчелни производи, не заборавајте да проверите кој восок е вклучен во производот: Избегнувајте производи со пчелин восок , изберете оние кои содржат дланка восок.

Правилна употреба

 • За разлика од сатен кармин, мат не е лесно да се примени. Се меша мат карст со мала количина на усна мелем. Најдобро е да се нанесе кармин со прст или четка.
 • За кармин не се шири, изработка на контура на усните со молив. Молив треба да биде ист тон на кармин. Нанесете кармин во центарот на горната усна, а потоа сочинуваат долна усна . За подобрување на бојата, можете да нанесете уште еден слој од кармин.
 • Пред да го купите мат кармин, тестирајте ја алатката. Често ги исуши усните.


Често ги исуши усните

 • Никогаш не ставајте масти кармин на. За почеток, нанесете мелем за усна.
 • За да ги израмните усните, можете да ги избришете со четка за заби со вертикални движења и потоа намачкајте ги.
 • Не заборавајте да направите gommazh усни еднаш неделно. За да го направите ова, се меша шеќерот со мед. Бришење на добиениот раствор во усните. Медот ги омекнува оштетените усни и ги прави меки и нежни повторно.
 • Одење гумени контури на усните нема смисла. Ова не помага да се зголеми нивниот волумен.
 • Ако имате вертикални брчки во аглите на усните, не се препорачува мат кармин. Таа само ќе ги нагласи.


Таа само ќе ги нагласи

Најдобри претставници

 • Сјајна пасија Мате кармин Кико со мат, топење текстура е лесна и пријатна за аплицирање. Благодарение на постојаната формула, кармин чува усните долго време. Достапен е во дваесет различни нијанси погодни за секој тип на кожа, не содржи парабени и има поминато дерматолошка контрола на квалитетот.
 • NYX Matte карпи Мате кармин има богата формула која трае неколку часа. Кармин лесно се дистрибуира на усните.


Кармин лесно се дистрибуира на усните

 • елф совршено ги навлажнува усните. Неговата богата боја и формула врз основа на масло од арган, роза масло и витамини спречува суви и лупење на усните.

Дали користите мат кармин?

Јас го користам само 13 41 41 0

Да, во козметичката кеса има 19 41 41 0

Јас не се обидов, но сакам 5 41 41 0

Не, воопшто не оди 4 41 41 0

Многу убави опции за девојки. Отсекогаш сум бил претпазлив од ваков вид кармин, но она што го гледам ми се допаѓа. И јас веројатно уште се обидувам да добијам една таква за примерокот. И бидејќи мојата кожа е прилично темна, веројатно ми треба нешто потемно. Најверојатно ќе биде цреша сенка , тоа е повеќе заситен, за мене тоа треба да собере совршено.

Ирина, и јас речиси и не го користам овој кармин, бидејќи тоа е навистина каприциозно. Дури и ова, како што вели тука: ако имате тенки усни, тогаш темни нијанси ги прават уште потенки, дебели - со темни кармин ќе бидат половина лице! И мат ја подобрува темна боја и ја дава длабочината. Но, јас не се согласувам дека не вреди да се вијазит за контурите на усните, тоа е можно малку, особено мазна површина "М" на горната усна и заситени мат кармин добро се справува со ова, создава совршена форма усни

Маргарет, гледам дека сте експерт за употреба на мат кармин! Навистина ми се допаднаа твоите препораки, јас дефинитивно ќе го користам, јас секогаш го сакав ова, но некако не решив сè. Имам доволно дебели усни од природата, и ако ги насликам, тие изгледаат уште повеќе. Значи, во суштина таа користела сјај за да ги нагласи. Но, можеби целата работа во сенка.

Одговор на Ирина: "Многу убави опции за девојки. Отсекогаш сум бил претпазлив од ваков вид кармин, но она што го гледам ми се допаѓа. И јас веројатно уште се обидувам да добијам една таква за примерокот. И бидејќи мојата кожа е прилично темна, веројатно ми треба нешто потемно. Најверојатно ќе биде цреша "


Како да се примени правилно?
Како да се избере вистинската боја?
Дали користите мат кармин?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью