Како да направите лична тетратка за девојчиња. Личен дневник со свои раце

 1. Дневник од тетратка
 2. Дневник-тетратка
 3. Корица за дневник
 4. Внатрешен дизајн
 5. Дневник дневник
 6. Видео на темата на статијата
 7. Како да направите личен дневник - мастер класа
 8. Како да направите дневник - чекор по чекор

Накратко се осврнав на темата на неговиот дизајн. Сега сакам да понудам лично искуство за да создадам дневник со свои раце. Но, на почетокот .. БОНУС.

Драги гости! Особено за вас објавивме голема архива од најинтересните и ретки материјали за дизајнирање на вашите лични дневници (ЛД). Сите слики и слики се поделени на најбараните теми и сите посетители на страници можат да преземаат архиви без проблеми.


Се разбира, сето ова е прашање на вкус. Некој сака да води евиденција во густи дневници, некој - воопшто тетратки. Но, во последно време, сè повеќе сакаме да создадеме нешто со свои раце. Бидејќи секоја рачна работа носи посебно полнење, од кое станува топло и пријатно. Ако одлучите да водите личен дневник тоа значи дека е дојден посебен случај и за ова може да се обидете да направите вистински. Но, оваа работа е одзема многу време и, можеби, некој ќе смета дека такво нешто не е многу соодветно за неговиот дневник. Тогаш можете да се обидете да направите нешто поразлично, посебно и необично. Веќе во таква тетратка секој од нас ќе биде задоволен и добро го чуваше својот дневник. И во него можете да направите специјално.

Значи, денес ќе направиме таква пријатна тетратка (имам формат А5):

Во првата фаза (ако не ги допираме капаците и украсите), потребна ни е многу различна хартија:

Се разбира, сето тоа зависи од тоа како сакате да го видите личниот дневник. Ако во гроздобер стил, можете, во кафеави и беж тонови, да соберете канцелариска хартија во одделот за свештенство, клипи со списанија, итн. Јас го направив мојот личен дневник разнобоен и забавен, така што од тоа излегуваат позитивни работи. Затоа, разнобојната и бела канцелариска хартија, картон, хартија за scrapbooking, како и хартија во кутија со различни бои (продадени за тетратки со заменливи блокови), коверти (погодно е да додадете различни меморијални ноти, итн.) За мене беа корисни. модни списанија кои станаа непотребни (на такви листови ќе изгледаат убави фотографии, билети за филмови или напишани на бел лист хартија и залепени на листот „списание“ омилен афоризам, итн.).

Значи, ја отсекуваме хартијата и не сите страници се направени исти, некои од нив ќе бидат помали од вкупната големина - толку интересни. Патем, различни отпадоци од хартија може да бидат корисни за оваа тетратка, ако има во вашата куќа (на пример, оние што остануваат од креативноста на децата). Ако имате кадрава ножици или удар на работ - обработете неколку чаршафи. Потоа дупчете ги дупките. Добивме толку убав куп хартија:


Добивме толку убав куп хартија:

Следниот чекор што го имав беше виткањето на шарените лисја по случаен редослед, така што тие наизменично се во боја.


Следниот чекор што го имав беше виткањето на шарените лисја по случаен редослед, така што тие наизменично се во боја

Речиси главната единица е подготвена, тогаш ќе остане само да се украсува внатре. За сега, да го покриеме капакот.

1 опција. Не можете да ја искомплицирате задачата, туку едноставно користете обоен картон под капакот, украсувајќи го произволно одозгора и по ваш вкус: слика, панделка итн.

Опција 2 - потешко. Но, не многу. За да создадеме чувствуван капак, ќе ни требаат парчиња од филц (зедов различни бои), картон, дебела хартија за буквите и лепак за момент-кристал.


За да создадеме чувствуван капак, ќе ни требаат парчиња од филц (зедов различни бои), картон, дебела хартија за буквите и лепак за момент-кристал

Исечете две соодветни капаци од картон со соодветна големина (1-1,5 см подолги од главниот блок). Исечете ја финтата со додаток од 1 см од секоја страна. Потоа ги маснеме рабовите на филмот со лепак Момент-Кристал и, вртејќи ги, ги лепиме до картон. Во исто време, аглите се оставени да висат нагоре. Откако ќе се осигураме дека аглите се добро залепени, едноставно ги отсекуваме:


Откако ќе се осигураме дека аглите се добро залепени, едноставно ги отсекуваме:

Кога лепак се суши, ние шиеме на машина за шиење. Ова ќе послужи како завршна линија и посигурно прицврстување на филтерот (особено во аглите). Потоа дупчете ги дупките.


Потоа дупчете ги дупките

Земаме дебела хартија за подлогата, ја сечеме до саканата големина, правиме дупки со удар за дупки. Ако сакате да направите џебови на буквите (што е многу погодно за каков било вид хартија), тогаш сега шијте џеб на машина за шиење (иако, во принцип, можно е да го залепите). Во мојата тетратка џебовите се изработени од густ филм, кој се користи за шиење и се продава во продавница за канцелариски материјали.


Во мојата тетратка џебовите се изработени од густ филм, кој се користи за шиење и се продава во продавница за канцелариски материјали

Nебови зашиени, за да можете да го залепите леталото до капаците. Сè, капакот на тетратката е подготвена.

Сега можете да го декорирате капакот по ваш вкус: со слики, копчиња, панделки, монистра, цвеќиња, итн. Бидејќи немам инсталатор за очни капаци, јас едноставно носев дупки од дупката за рака рачно. Во комбинација со финишот изгледа убаво:


Така, добив таков капак за личен дневник:


Сега треба да ја прицврстиме тетратката. Што? Ова може да биде восочен кабел, сплит прстени или тенка еластична лента, која се продава во продавница за ткаенини. Ги испробав сите опции и добив тенок еластичен опсег на кој висев мало bellвонче - за посебен шарм:


Значи, нашиот бележник-личен дневник е подготвен. Листови внатре можете да ги декорирате не веднаш, а потоа, во текот на неговото полнење. Што украсувам? Во суштина - ова се ленти од хартија со различни дизајни (тие можат да се заменат со ленти од мулти-обоена хартија), цвеќиња, копчиња за филц.


Првата страница од мојот личен дневник ја направив надвор од густ филм (што беше џебот на мува), за да можам да напишам некои итни и важни информации што не би биле корисни подоцна. Потоа, маркерот може лесно да се отстрани со триење со средство што содржи алкохол.


Како што можете да видите, процесот е прилично едноставен - и пријатна тетратка е подготвена за вашите мисли, расудувања, омилени песни и фотографии. Во процесот на пополнување можете да користите прекрасни специјални картички кои одлично ќе го красат вашиот личен дневник и ќе ви помогнат да ги изразите мислите и чувствата уште посјајно. На пример, ова се:


.

И сега бонус за секој што ќе прочита до крајот на статијата. Ние гледаме до крајот на многу корисно и интересно видео.

Како да направите личен дневник со свои раце!

ВЕЕ ВИДЕО

Како да направите вашиот дневник?

Со доаѓањето на хартија и пишувањето се појавија дневници. Со нивна помош, луѓето добија можност да споделат размислувања за себе и за сè што се случува наоколу. Настаните, инцидентите и само личните искуства се евидентираат на страниците на дневникот, и во секое време можете да се вратите назад и повторно да живеете низ неколку моменти или само да го анализирате минатото и да извлечете заклучоци. Држењето дневник ви овозможува да го отстраните емоционалното оптеретување, за да не го акумулирате во себе.

Како да направите дневник? Што е потребно за ова? - ваквите прашања се појавуваат кај многу креативни луѓе. Во зависност од тоа што ќе направите во вашите дневници, тие се поделени во неколку категории:

 • цитат-дневник - тука можете да снимите афоризми, мисли и интересни изјави на познати луѓе;
 • Дневник-текстопис - со помош на неговите омилени песни секогаш ќе биде со вас. И, ако сами составувате песни или песни, тогаш таквата тетратка треба секогаш да ви е при рака;
 • дневник на дневник. Овој дневник има за цел да сними интересни и важни настани што ви се случуваат во текот на денот;
 • дневникот за тајни содржи најинтимни и лични мисли и впечатоци;
 • сè за сè Овој вид дневник содржи цитати, песни и лични мисли.

Разговарајќи со видовите дневници, можете да отидете во нивна форма, која исто така игра важна улога. Постојат три главни типа: дневник од тетратка, дневник од тетратка и папка со дневници. Ајде да разговараме повеќе за секоја од нив.

Дневник од тетратка

Можеби ова е најлесниот начин да се направи дневник.За да го направите ова, треба да изберете соодветна тетратка (по можност, тоа беше 60 или 96 листови).

За да го направите ова, треба да изберете соодветна тетратка (по можност, тоа беше 60 или 96 листови)

Овој вид дневник е интересен затоа што е направен самостојно и се покажува дека е единствен и не е сличен на другите дневници, дури и ако се изработени од исти материјали.

Willе ни требаат:

 • дебела хартија за капакот А4;
 • хартија за страници со дневник - разнобојни правоаголни чаршави (листовите исто така може да бидат А4, или можеби третина помалку) - оваа хартија може да се купи во продавница за канцелариски материјали;
 • нишки, панделки, панделки за врски - долги околу 30 сантиметри;
 • метални навртки за сврзувачки елементи;
 • остатоци од ткаенина, кожа;
 • маркери, моливи, пенкала, ножици, владетел и степлер.

Напредок:

Напредок:

 • Ние правиме корица. Земаме дебел лист хартија и го пресекуваме на половина. Врските се направени од навои или ние ги отсекуваме лентите од лента од ширина 1 см и долга 30 см од ткаенината.Ние, исечиме 4 мали триаголници од кожа. Ние шиеме или ги лепиме жиците на хартијата и ги криеме точките на прицврстување под кожни триаголници. Врзиме панделки, а нашата монтажа е подготвена.
 • Ние правиме страници. Изработувањето страници не трае многу време. Прво, треба да ги свиткате шарените чаршафи на половина. Потоа ги ставаме во капакот, комбинирајќи ја преклопната линија со левото преклопување на капакот. После тоа, прицврстете ги чаршавите на капакот со степлер. Треба да се напомене дека листовите во оваа папка можат периодично да се додаваат. И, исто така можете да шиете или да направите интересен случај или отстранлив капак за вашиот дневник.

Дневник-тетратка

И покрај фактот дека за време на работата користиме готова тетратка, која може да се купи во било која продавница за канцелариски снабдување, таков дневник сепак ќе биде оригинален и ќе ја истакне вашата индивидуалност. И за ова треба темелно да размислите за секој елемент од вашиот дневник. Корицата може да биде украсена со цртежи на цвеќиња, животни и растенија, како и со везени украсни елементи. За да работиме, треба:

 • тетратка со метални спирали;
 • прекривка ткаенина: филц, кадифе, сатен - ваш избор;
 • моливи, лепак, панделки, ножици, игла, конец, шило, ножици.

Работата е да го измениме капакот на нашата тетратка. За да го направите ова, внимателно отстранете ја спиралата. Од подготвената ткаенина отсекуваме две капачиња, кои се 2 сантиметри подолги и пошироки од нашиот капак во должина и ширина. Следно, залепете ја ткаенината од погрешната страна на капакот и свиткајте ги слободните рабови на предната страна. Потоа исечивме уште 2 графтови, но без дозволи од два сантиметри. И лепејќи ги на предната страна.

Ги украсуваме зглобовите на чиставата и размавта на лицето со плетенка.

Од ткаенина со различна боја и текстура, го отсекуваме апликантот, на пример, цвеќиња, и со тоа го украсуваме предниот капак на капакот. Дупките за спиралата може да се направат со помош на кожа, а потоа вратете ја спиралата на своето место.

Секогаш треба да запомните неколку правила:

 • Чувајте го вашиот личен дневник на едно затскриено место, така што никој освен вас не може да го прочита.
 • Направете записи во дневникот, нужно ставајќи го датумот. Ако немате можност да правите дневни записи, издвојте време кога никој не ја става вашата комуникација со дневникот.

Во производството на дневникот, посебно внимание се посветува на неговиот дизајн: и надворешен и внатрешен. Дневникот треба да се изработи на таков начин што секој ден со задоволство би го земале во ваши раце и ќе забележувате.

Постојат многу начини да го смените изгледот на капакот на дневниците. Сето тоа зависи од вашата фантазија, вештина, генијалност.

Корица за дневник

Нашата покривка е подготвена, но за да не изгледа едноставно и здодевно, можете да ја декорирате. За да го направите ова, ние отсекуваме мал квадрат од чувствува од иста боја, што ја шиеме на предната страна на капакот во форма на џеб. Од ткаенината со црвена боја, можете да исечете обележувач, чија форма зависи од вашата имагинација. Може да биде во форма на вратоврска, стрела или плетенка пигтаил.

Може да биде во форма на вратоврска, стрела или плетенка пигтаил

Внатрешен дизајн

Откако се справив со дизајнот на капакот, треба да преминете на внатрешниот дизајн на дневникот. За ова:

За ова:

Дневник дневник

Не заборавајте за ова модерен изглед дневник како онлајн блог. На една од страниците на Интернет, регистрирајте ја вашата страница (можете да земете, на пример, страници tyca.ru, inmybook, анек.

Интернет-блогот е добар затоа што можете да објавувате неколку ваши објавувања за сите да ги видат, а другите блогери можат да објавуваат коментари и да даваат совети, како и Интернет-блогот е добар затоа што можете да објавувате неколку ваши објавувања за сите да ги видат, а другите блогери можат да објавуваат коментари и да даваат совети, како и  споделете со вас своите искуства и мисли споделете со вас своите искуства и мисли. Некои страници исто така имаат можност да ги водат своите сметки, да создаваат дневна рутина или да го зачуваат потребниот материјал. Ако сакате, можете да го направите вашиот блог невидлив за другите читатели и никој не може да го прочита или коментира за тоа. Мобилна верзија на вашиот блог на вашата омилена страница ќе ви помогне секогаш да ги имате потребните записи.

Сакам да верувам дека нашите препораки ќе ви помогнат да дознаете како да направите личен дневник, бидејќи неговиот дизајн е индивидуална работа на секоја личност. Користејќи ги своите вештини, ќе добиете единствена тетратка за записи, која нема да има аналог на светот. Ако се појават потешкотии, предлагаме да го гледате видеото "Како да направите дневник со свои раце".


Личните дневници станаа популарни во деветнаесеттиот век. Во исто време, постоеше традиција да се направат нив лично. Во наше време - дневниците се исто така популарни кај младите девојки. Се разбира, денес во продавниците се обезбедува огромен избор на тетратки и разни тетратки, од кои можете да направите личен дневник, но секоја девојка сака нејзиниот дневник да биде индивидуален, а не како другите.

Не знаете, Постојат многу различни начини, од кои секој е интересен на свој начин. На пример, можете да креирате дневник во форма на папка.

За да го направите ова, ќе ви требаат: чаршави со дебела хартија за да го направите капакот на вашиот дневник со големина од дваесет и осум до петнаесет сантиметри; хартија дваесет до единаесет сантиметри, од кои ќе направите страници; долга дебела нишка или лента; две мали метални навртки; мало парче кожа. Покрај тоа, за работа треба да подготвите владетел, ножици, маркери и степлер.


Прво, треба да го направите капакот на идниот дневник. Од помалиот десен раб на парче хартија со мерење дваесет и осум на петнаесет сантиметри, измерете четири сантиметри и нацртајте права вертикална линија. Од левиот краток раб на истиот лист, повлечете се дванаесет сантиметри и повторно нацртајте права вертикална линија. Од парче кожа, исечете две копчиња за кригла со дијаметар од околу четири сантиметри. Свртете го капакот на дневникот свртен нагоре и на оддалеченост од еден сантиметар од десниот раб во средина, прикачете кожено копче со метален завој. Следно, нежно преклопете ја хартијата навнатре по нацртаните редови.

На морнарната страна, оддалечете се од левиот раб од околу дваесет и пет милиметри и закачете второ кожно копче со метален завеса. Вметнете лента или тесна нишка во дупките и зацврстете ја однатре со мали јазли. Хартија за страници со дневник се наведнуваат на половина и ставете го во капакот. Во овој случај, линиите на склопување нужно мора да се совпаднат. Прикачете го дневникот на неговиот капак со степлер и вашата работа е завршена!

Дали сте заинтересирани за информации како да направите дневник со свои раце? Тогаш ќе бидете заинтересирани да научите како да направите светла и шарена дневник од хартија со различни бои.


За лично да го создадете овој забавен дневник, потребен ви е голем број листови со хартија во повеќе бои. За овие цели, совршена светла позадина без обрасци. За да креирате дневник, можете да насликате со помош на лисја со боја на акварел со обична хартија. Покрај тоа, ќе ви требаат: дебели листови од картон, парчиња обоени филц, хартија за залепување на внатрешноста на капакот, обоени нишки, ударна дупка, тенка еластична лента и лепак.

Ако користите хартиени листови со формат на пејзаж, тогаш тие треба да направат удар со дупка на еднакво растојание од работ и да ги стават парчињата хартија во куп. Ако користите позадина или големи листови хартија, тогаш пред да направите дупки во нив, треба да ги исечете листовите до големината на листот на албумот. Бројот на листови хартија зависи од тоа колку густа сакате да направите дневник. Сега можете да започнете со создавање на капакот. Исечете две правоаголници од густ картон. Во овој случај, имајте на ум дека должината и ширината на страниците на дневниците треба да бидат еден сантиметар помалку од должината и ширината на картонските правоаголници.

Исечете две правоаголници од парче филц. Во овој случај, должината и ширината на капакот на дневникот треба да биде еден сантиметар помал од должината и ширината на правоаголници од филц. Ставете картонски правоаголник на горниот дел од исечената чувствува, оставајќи ги додатоците од сите страни. Подмачкајте ги слободните рабови на филмот со лепак и свиткајте го, цврсто притискајќи го на картонот. Откако лепак се суши, можете нежно да ги истрикнете испакнатите агли на филц. На ист начин, подгответе уште еден дел од капакот. Со помош на машина за шиење, можете да направите украсни линии околу периметарот на двата дела на капакот. Подигнете дупки во двата дела на капакот. Неопходно е дупките на капакот на дневникот и неговите внатрешни чаршафи да бидат целосно идентични.

На внатрешната страна на капакот треба да ги залепите листовите за хартија за мува-листот, дупките во кои треба да се совпаѓаат точно со дупките на капакот на дневникот.


На внатрешната страна на капакот треба да ги залепите листовите за хартија за мува-листот, дупките во кои треба да се совпаѓаат точно со дупките на капакот на дневникот

Дупките на капакот можат да бидат украсени со метални громите или само за да се зашијат навои. Покрај тоа, капакот на дневникот може да биде украсен со метални агли, прикачувајќи ги на надворешните агли.

Можете да декорирате таков светли дневник по ваша дискреција, користејќи обоени копчиња или rhinestones, различни ширини на лента, необична апликација или на некој друг начин. За да го соберете дневникот, поставете ги внатрешните страници помеѓу долниот и горниот капак, вметнете тенка еластична лента во дупките и врзете ја во јазол.

Сосема едноставно и многу брзо, оригиналниот дневник може да се направи и во форма на тетратка.


Сосема едноставно и многу брзо, оригиналниот дневник може да се направи и во форма на тетратка

И покрај фактот дека се користи обична тетратка за нејзино создавање, дневникот сепак ќе биде индивидуален и убав. За една млада девојка, дневникот може да биде украсен на различни начини. Дневниците украсени со убава апликација во форма на цвеќиња изгледаат многу нежни и убави. Колку е поубава и разнобоена апликацијата, толку поспектакуларен ќе биде вашиот дневник. За работа ќе ви треба: тетратка со која било големина на спирала, материјал за дизајнирање на капакот, материјал за нанесување, малку лепак, плетенка или тесна лента, едноставен молив, ножици и коси.

Подобро е да започнете со работа со правење корица од материјалот. Внимателно извлечете ја железната или пластичната спирала од тетратката и извадете ја предната и задната страна на капакот. Исечете две парчиња материјал подготвени однапред кои се дваесет милиметри поголеми од големината на капакот. Залепете ја ткаенината со лепак од внатрешноста на двата дела на капакот.

Треба да имате залепени рабови на ткаенината што треба да се свиткаат на предниот дел на долните и горните делови на капакот и залепени. После тоа, исечете уште две парчиња ткаенина за да ги покриете заоблените краеви на ткаенината од предната страна. Нежно лепете ги овие парчиња ткаенина и лепете тенка лента на спојот на парчиња ткаенина (може да се користи лента).

Од кој било друг вид на материјал, отсечете каква било геометриска форма, оригинален цвет или соодветна шема и лепете ја предната страна на предниот капак. На местата каде што се наоѓале дупките од металната спирала, направете дупки со полицата, вметнете ја спиралата и соберете ја тетратката од горниот и долниот капак и чаршавите.


Можете да ги декорирате не само предната страна на дневникот, туку и внатрешните страници. Секоја страница може да биде украсена со леплива лента со различни бои. Можете исто така да направите разни обележувачи од лента со повеќе бои.

Покрај тоа, цртежите направени со акварели, обоени моливи или пенкала со врвчиња може да бидат прекрасна декорација на внатрешните страници. Во овој случај, можете да нацртате мала слика по должината на рабовите на страницата или во аголот, или слика на целата страница што го пренесува вашето расположение. Превртувајќи го дневникот по многу години, со задоволство ќе ги видите вашите креации. Ако не цртате многу добро, можете да користите тематски налепници или решенија.


Ако не цртате многу добро, можете да користите тематски налепници или решенија

Дневникот изгледа многу убав и оригинален, чии страници се украсени со незаборавни фотографии за вас или фрагменти од фотографии кои предизвикуваат пријатни спомени во вас. Во дневникот можете да објавувате фотографии од местата што сте ги посетиле или сакате да ги посетите.

Невообичаена декорација може да биде оригиналниот фонт. Можете да направите натписи со обично црно или сино мастило или мулти-обоени гелови пенкала.

Во личниот дневник, исто така можете да направите стари луѓе со обрасци врежани во стариот човек или долж неговите рабови, или можете да го декорирате дневникот со апликација сушени цвеќиња и лисја.


Во личниот дневник, исто така можете да направите стари луѓе со обрасци врежани во стариот човек или долж неговите рабови, или можете да го декорирате дневникот со апликација сушени цвеќиња и лисја

За да ги направите страниците да изгледаат пооригинални, хартијата може да остаре, на пример, со употреба на кафе. За да го направите ова, растворете го кафето во многу топла вода. Колку потемни сакате да добиете хартија, толку повеќе кафе ќе ви треба. Истурете раствор на кафе во сад и накратко спуштете лист хартија во неа. Така што на лисјата се појавува необична шема, малку сомнејте се пред да ги спуштите во растворот за кафе. Пренесете ги лисјата на весникот, претходно посеан со кафе и почекајте додека не се исушат. По ова, хартијата треба да се пегла и да се стави под печатот.

Што треба да размислувам пред да направам дневник со свои раце? Пред да започнете да создавате личен дневник за девојче, треба да размислите за нејзиниот карактер, хоби и преференции. Во зависност од нив, треба да ја изберете темата и шемата на бои на идниот дневник. Подобро е ако капакот на вашиот личен дневник е солиден, тогаш тој ќе изгледа уредно и ќе биде потрајно.


Треба да го декорирате капакот, земајќи го предвид вкусот на неговата ressубовница, така што тој its одговара и изгледа уникатно. На внатрешната страна на капакот можете да прикачите фотографија од mistубовницата на дневникот, да го декорирате капакот со тенка чипка или убави искри, sequins и rhinestones. Ако сами правите страници со интерни дневник, подигнете необична хартија. Хартијата може да биде со иста боја или неколку бои што се комбинираат едни со други. Поставете листови хартија помеѓу горните и долните капаци, направете мали дупки во нив со ударна дупка, навојте лента и врзете ја со уреден лак.

Да се ​​направи - дневник - во кој било посебен стил, овој стил мора да се одржи и во дизајнот на капакот и во дизајнот на страниците. Внатре во дневникот, можете да направите мали коверти, да ги поделите страниците на дневникот на одредени заглавија и да оставите неколку празни страници, така што девојката да придонесе за дизајнирање на дневникот.


Внатре во дневникот, можете да направите мали коверти, да ги поделите страниците на дневникот на одредени заглавија и да оставите неколку празни страници, така што девојката да придонесе за дизајнирање на дневникот

Постои еден интересен начин да се направи дневник за кожна покривка. За да го направите ова, ќе ви требаат: осум пејзажни листови хартија, парче кожа или велур со големина на лист хартија А4 и друго парче со големина на лист хартија А4, дебела нишка, малку восок од пчелин, машина за шиење и ножици. За да ги направите страниците на дневникот, ставете заедно четири пејзажни листови хартија, свиткајте ги на половина и исечете ги со ножици. Преклопете ги половините на чаршавите повторно на половина, но не исечете ги.

Така, треба да добиете две мали книги, кои се состојат од по осум лисја. Ако немате албуми, добро е. Тие можат да бидат заменети со обични чаршафи листови. Квалитетот на дневникот и неговиот изглед нема да влијаат. Зашијте ја секоја брошура на машина за шиење, а потоа ставете пет точки на секоја од нив со едноставен молив, малку заминувајќи од работ. Ако ставите книги еден врз друг, точките треба да се совпаѓаат.


Користејќи го шлицот на местото на поставените точки, направете дупки, а потоа шијте ги двете книги заедно со густа нишка. Тогаш треба да го отсечете капакот за дневникот од парче кожа или велур и малку да ги заоблите неговите рабови. Од второто парче кожа треба да направите влечење за дневникот. За да го направите ова, отсечете го овалот од парче кожа и внимателно исечете ја чипка во спирала. Шие кожна покривка на страниците на дневникот, исечете ја вишокот навој и вашиот дневник е подготвен!


Ако немате парчиња кожа или велур при рака, можете да ги замените со стара непотребна торба. Во случај кога парчињата за капакот се мали, тие можат да се шијат заедно со помош на машина за шиење во цик-цак бод. Во овој случај, можете да користите парчиња кожа со иста боја или да комбинирате шарени парчиња едни со други.

Корицата за дневникот може да биде изработена од густ материјал, само во овој случај треба да се залепи врз основа на некоја основа. Beе биде интересно да се погледне само-направен дневник во корица од тексас.

Патем, капакот на фармерки може да се обои со помош на специјална боја или да шие интересна апликација од ткаенина на таков капак.


Ако ви се допадна нашата страница, изразете ја својата „благодарам“
со кликнување на копчињата подолу.


Многу луѓе започнуваат повторно да водат личен дневник училишна возраст . Пишувајќи во него сите тајни, желби, важни информации, ги чувате сите спомени. Многу години подоцна, многу е пријатно да ги препрочитате страниците од минатото и да се насмеете широко, сеќавајќи се на тие искуства. Но, најважната работа во секој дневник е неговиот дизајн. Денес ќе ве запознаме со техниката на оригами за личен дневник - одличен начин за украсување на оваа работа.


Во основа, девојчињата и девојчињата имаат тенденција да водат дневници, така што дизајнот е внимателно осмислен. Шемите на оригами за дневник за хартија ја играат улогата не само на визуелната декорација, туку и прават одлична работа за организирање додатоци.

На Интернет можете да ги најдете сите видови на идеи за украсување дневник. Нудам неколку примери на фотографии за дизајнот на личен дневник, но веднаш ќе направам резервација дека во секој случај, вашиот дневник ќе биде уникатен, бидејќи ова е само ваш личен простор.


Нудам неколку примери на фотографии за дизајнот на личен дневник, но веднаш ќе направам резервација дека во секој случај, вашиот дневник ќе биде уникатен, бидејќи ова е само ваш личен простор
Истите едноставни коверти за белешки или среќа билети се направени со употреба на техниката на оригами. Но, покрај пликовите, има многу повеќе модели изработени во оваа техника: рамки, обележувачи, инсерти ...

За оние кои не знаат како да направат оригами за личен дневник, видео мастер класи ќе бидат многу корисни. Willе споделам со вас неколку оригинални лекции за создавање дизајн на дневник:

Плик со рамка за фотографии:


Се случува кога чуваме дневник, правиме цртежи или белешки надвор од страниците на тетратката, кои се од особена вредност и треба да се додадат во дневникот. Во овој случај, постои одлично решение - направете рамка за оригами. Неговата имплементација ќе трае само неколку минути, а употребата на светла хартија за завиткување ќе помогне да се создаде потребното расположение на страниците на тетратката. Доволно е да се направат вишоци на хартија, следејќи ја шемата: Се случува кога чуваме дневник, правиме цртежи или белешки надвор од страниците на тетратката, кои се од особена вредност и треба да се додадат во дневникот

И, потоа само свиткајте ги аглите:

Останува да вметнете слика или нота со желби и да ги залепите аглите на рамката.

Обично, дневниците се состојат од многу страници, а наоѓањето на соодветна страница е често многу тешко. Во овој случај, можете да додадете обележувач направен во техниката на оригами на вашиот личен дневник. Следејќи ја лесната чекор-по-чекор шема, можете да направите светла срце-обележувач што ќе ги истакне потребните страници:

Следејќи ја лесната чекор-по-чекор шема, можете да направите светла срце-обележувач што ќе ги истакне потребните страници:

Покрај тоа што можете да залепите слики или исечоци од списанија во вашиот личен дневник, исто така можете да соберете фигури на оригами. На пример, за да дизајнирате страница со личен стил или желби во облеката, можете да направите фустан со оригами. Според мое мислење, оваа опција за украсување на страницата ќе биде највпечатлива и уникатна. Шемата на склопување на фустани не е премногу комплицирана, па дури и loversубителите на почетници за оригами можат да се справат со тоа:

Шемата на склопување на фустани не е премногу комплицирана, па дури и loversубителите на почетници за оригами можат да се справат со тоа:

Сите видови на белешки, среќни билети или чекови најзгодно се чуваат во коверти. Опциите за преклопување на пликови се многу. Секој може да избере фигура по ваш вкус. На пример, срцата на оригами се погодни за складирање на валентини или loveубовни пораки. Покрај тоа, повторувањето на овие бројки не е воопшто тешко, по шемата:

Покрај тоа, повторувањето на овие бројки не е воопшто тешко, по шемата:

Може да направите и плик со срце од лист тетратка, без да залепите индивидуални коверти (внимание на видеото):

Не заборавајте дека вашиот дневник е одраз на вашите мисли и вашите искуства. Неговиот изглед останува само на ваша дискреција, јас само ви фрлив неколку идеи што можат да ви бидат корисни. На крајот на краиштата, некои сеќавања заслужуваат особено светла и убаво дизајнирана страница во дневникот.

Видео на темата на статијата

Драги жени-нужни жени, денес ние ќе ви кажеме како да направите дневник со свои раце, што подразбира создавање на такви оригинални и слатки мали нешта.

Неколку зборови за самиот дневник, овој предмет на женски соништа и искуства се здоби со широка популарност во деветнаесеттата година, тој беше користен од сите образовани аристократи и останува на побарувачката до денес, особено кај младите девојки и девојчиња. Исто така, дневник за тетратки може да се најде на масата и кај возрасни деловни жени, во овој случај е вообичаено да се нарече „дневник“, домаќинките и младите мајки исто така водат дневници, во кои ги запишуваат своите планови за домашни работи, рецепти за јадења и сл. народни лекови , изреки за нивните бебиња, итн., со еден збор, сè е она што тие живеат во моментот.

Откако внимателно ја проучивте нашата мастер класа на тема како да направите дневник со свои раце, можете да стигнете до работа и да создадете свое мало ремек-дело за себе или како подарок на пријател, ќерка, колега од работа, итн. Сигурно таквата слатка и романтична мала работа ќе им се допадне на секоја жена, без оглед на нејзината возраст, затоа што целата слаба половина од човештвото сака да сонува и ги споделува нивните најинтимни искуства со некој многу посветен.

Како да направите личен дневник - мастер класа

Предлагаме да се направи овде оригинален дневник со светло обоени лисја со формат А5, тој е универзален, оригинален и многу удобен, за неговото создавање треба да ги избереме следниве материјали, како и помошни алатки:

Двострана хартија со дебела боја;

Бели канцелариски листови;

Неколку тетратки во кутија;

Хартија за белешки со светли различни отпечатоци;

Шупче за дупки;

Дебел картон;

Парчиња обоена чувствува;

Клеј "Момент";

Машина за шиење;

Владетел;

Канцелариски нож;

Нож;

Декоративни елементи;

Издржлив тенок украсен кабел или канап.

Како да направите дневник - чекор по чекор

Прв чекор. За почеток, ќе ги подготвиме страниците за нашата дневничка книга, за ова сите избрани обоени, бели, лисја од копир, како и лисја од хартија за книги, и исечете ги со владетел и остар свештенички нож со исти празни места во формат А5, нејзината должина е двесте и десет милиметри, а ширина сто и четириесет и осум. Можете да ги исечете страниците со ножици, во тој случај тие едноставно нема да бидат толку совршени мазни.


Втор чекор. Ние ја продолжуваме нашата приказна за тоа како да направиме дневник за читатели . Следно, на секоја страница, со ударна дупка во центарот, од едната страна ќе направиме две дупки. За да можат сите да бидат лоцирани рамномерно и последователно да се совпаднат на сите лисја, неопходно е првично да се инсталира бравата на ударната дупка, што ќе го одреди вистинското место за правење дупки.


Трет чекор. После тоа, ги ставаме сите страници во рамномерен куп, и низ секоја дупка продолжуваме силна декоративна лента или канап од едната и од другата страна. Ние не ги врзуваме чевлите на прелиминарните јазли, бидејќи во иднина ќе треба да прикачиме корица на страниците. Ако ве интересира како да направите дневник за девојчиња , тогаш наместо кабел или канап, можете да ги истегнете страниците со тенка сатенска лента, нешто како оној што обично се користи.

Петти чекор. После тоа, земаме обоена чувствувачка лента и со користење на картонски празни места како урнек, издвојуваме два дела од него, еден и пол сантиметар повеќе во периметарот.

Шест чекор. Секоја основа на капакот ја завиткаме во филц и ги лепиме лаптопите со лепак Момент од задниот дел, додека ги оставаме аглите да се држат надвор, а кога лепилото е целосно суво, внимателно отсечете ги со ножици.


Седми чекор. Потоа, на предните и задните капаци правиме дупки со ударна дупка, како и на секоја страница.

Осмиот чекор. Користејќи машина за шиење, лежиме декоративен цвест на врвот на филмот од предната страна, исто така можете да направите мал вез, да шиете апликации, слики од ткаенини итн. Со еден збор, ние го украсуваме капакот како што нè поттикнува нашата имагинација, го дополнуваме со разни мали орнаменти, монистра, цвеќиња, сечи итн.


Со еден збор, ние го украсуваме капакот како што нè поттикнува нашата имагинација, го дополнуваме со разни мали орнаменти, монистра, цвеќиња, сечи итн

Како да направите дневник - украс за покривање на слики .


Како да направите дневник - украс за покривање на слики

Деветтиот чекор. За да се скриеме во внатрешноста на капаците, рабовите на залепениот филц и да ги направиме попривлечни, ние ги отсекуваме празнините од посакуваната големина од обоена хартија и нежно ги лепиме.

Десеттиот чекор. Ако имате мали метални украсни агли, ги ставаме на аглите на капакот, по што работата за нејзино создавање може да се смета за завршена.


Единаесеттиот чекор. Ние ги одврзуваме претходно врзаните чевли и го ставаме капакот на тетратката од двете страни на тетратката, по што прицврстувачот може да се врзува темелно на неколку јазли, ова нема да го расипе изгледот на нашиот производ, туку напротив, да му дадат уште поголема оригиналност. На краевите на чипка, исто така можете да облечете една или неколку мониста, ќе испадне и многу убаво.

Сега знаете како да направите дневник од хартија , ќе се согласите дека нема ништо комплицирано, малку трпеливост, упорност, напор и ќе успеете.

Ако не ви треба таков густ дневник, можете да го направите тоа потенок, само треба да земете помал број страници или дури да го формирате врз основа на тетратка. Вие не знаете како да направите дневник од тетратка , тоа е многу едноставно, само треба да го декорирате неговиот капак и вашиот верен пријател е подготвен!

Ако мастер класата опишана погоре не беше многу јасна за вас, користете специјални видео лекции за да ги најдете на Интернет, само прашајте во една од најпопуларните машини за пребарување фразата: „ видео како да се направи дневник “, или слично на него, и ќе ви биде понуден многу релевантен видео материјал.

О гомна!

„Работилници“ © 2011-2017 .
Сите статии на страницата се заштитени со авторски права, копирањето е строго забрането. Во случај на делумно цитирање, потребна е директна индексирана врска до страницата Masterclasses.


Ако ви се допадна нашата страница, изразете ја „благодарноста“ со кликнување на копчињата подолу:


Што?
Што украсувам?
Како да направите дневник?
Што е потребно за ова?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью