Како да направите кафе во кафе машина. Како да направите класичен кафе напад дома. Како да му служите на кафе?

 1. Груб: модерно читање
 2. Груба кафе
 3. Цврста приказна за кафе
 4. Како да се готви вкусно Нежно кафе дома
 5. Рецепт за кафе машина
 6. Раф Цитрус. Рецепт број 1
 7. Раф Цитрус. Рецепт број 2
 8. Лаванда
 9. Мед Раф
 10. Содржина на калории
 11. Како да се служи

Така се случи нашата култура на кафе во последниве години да се развие строго во согласност со странските трендови: кафето за одземање, алтернативните методи за подготовка, нашите сопствени мешавини и печење - сето ова е усвоено од нас од повеќе земји со повисоко кафе. Уште повеќе беше изненадувачки за мене да откриеме дека кафето, отсуството на кој во бар листата денес автоматски го брише секое претпријатие од категоријата мода, не дојде кај нас од странство.

Единственото нешто што е потребно за параметризација е твоето уништување. Не можеме да го повториме доволно, тоа е твојата мелење што игра најважна улога во подготовката на кафето. За садови за кафе, потребно е грубо мелење за да се спречи ширењето на кафето за време на печатењето. Замислете кристали на дебели соли и поставете ја вашата мелница на нешто слично!

Нежно ставете топла вода. Нежно притиснете го кафето. Пожелно е да се користи дрвен прибор за да се спречи испирање на кафето. Чекај 4 минути за квалитетна инфузија. Почекајте повеќе за посилни или пократки кафиња за полесни кафиња. Притиснете го притиснете по 4 минути на инфузија. Ако отпорот е премногу силен, вашето мелење е претешко или премногу кафе!

 • Загрејте го кафето со топла вода.
 • Како што вашиот кафемат загрева, подгответе го кафето.
 • Повторно, почитувајте ја познатата доза од 15 g за 250 ml вода.
 • Отстранете ја топла вода.
 • Додај мелено кафе.

Суштината на сите - одличен еспресо.

Се започна во Москва, во кафулето Cafe Bean, каде што овој пијалок е создаден за редовен посетител по име Рафаел. Други редовници наскоро исто така почнаа да бараат од бариста да направи "кафе како за Рафа", а по неколку години, кога овој коктел навлезе во други кафулиња, името беше сведено на едноставно "кафе-кафе". Главната предност на готвеното кафе е нејзината едноставност: ако можете да готвите, тоа значи дека и газот ќе работи. Па, моралноста на оваа приказна ми се чини дека е следна: животот мора да се живее најмалку на таков начин што некој добар пијалок е именуван по тебе.

Груб: модерно читање

Вкусна арома нагласува луксузна кремска пена, која секогаш е знак за добро завршена работа. Започнете го денот со чаша добар кафе. Имаме едноставен туторијал за тоа како да направите уникатен пијалак со вкус во домот. Изненадете ги пријателите и за неколку моменти станете бариста.

Сега не треба да ги купите најскапите модели. Во принцип, поедноставно уредот, толку помалку непотребни грешки. Но, сè уште ви требаат неколку основни функции. Вкусот ќе нагласи главно висококвалитетен мелница. Смесата треба да биде добро, но не прашкаста. Не заборавајте да редовно одржувате и чистете. Во спротивно, ќе имате непријатен крвав мирис, и не е важно дали имате најлуксузен тип на пазарот. Ако не сакате да купите друг уред, купете кафе во добри продавници повеќе и помалку.

Груба кафе

Просечно

3 минути

Состојки

100 ml еспресо

200 мл крем 10%

2 лажиче. ванилин шеќер

Грубо кафе - еден од ретките кафе пијалоци , кој беше почестен со своето име, а во меѓувреме го подготвува истото како лесен капучино. Главната карактеристика на кафето за кафе е тоа што сите негови состојки се мешаат, и само после тоа тие се стуткани во хомоген пијалак, каде што главната работа не е пена капа (како во капучино), туку мазна конзистентност, заситена со меури. Подготвив го гробот со помош на Aerocchino, удобен уред за пенење, кој е дел од рудникот, но, секако, може да се направи со помош на кој било друг капучинер.

Ќе добиете свеж вкус. Артишокот во Ерусалим станува популарен во Полска, но сè уште се смета за доста егзотичен и тешко достапен. Сепак, секако вреди да се претстави на менито, како и печено кафе од оваа необична фабрика, која може да биде вкусна и многу повеќе здрава замена за традиционалната "мала црна".

Но, толку брзо тој беше соборен од компири и заборавил со децении. Неодамна, артишокот во Ерусалим повторно почнува да се враќа во благодат, што е многу позитивен феномен. Вреди да земе пример од Французите, кои "земјената круша" можат да ги користат во кујната на различни начини. Кафето се служи и на печено семе од сусам. Лесно можеме да го купиме во многу продавници за здрава храна. Зошто заслужува интерес?

Зошто заслужува интерес

Готвење на кафе-кафе е најдобро еден служи во исто време. Комбинирајте 100 ml крем и еспресо застрелан, додадете лажичка ванилин шеќер, победи додека не се излади, истурете во чисто стакло и сервирајте. Го совлада ова класичен рецепт Грубо кафе, можете да почнете да експериментирате: обидете се да го замените ванилин шеќерот со една лажица течен мед или сируп со вашата омилена арома што обично ја користите за да направите коктели.

Кафето служи за сите вредни хранливи материи, од кои е познат топинбамбур. Највредните се инулин-јаглехидратите акумулирани од растенија и консумирани во различни фази на нивниот развој. Инулин произведува многу поповолен директен шеќер - фруктоза, кој добро се поднесува дури и од дијабетичари.

Така, кафето topinambour се препорачува за луѓе со дијабетес. Покрај тоа, има низок гликемичен индекс и ниска калорична содржина. Инулин е исто така природен пребиотик за апсорпција на калциум, магнезиум, цинк и железо и е идеален медиум за корисни интестинални бактерии. Благодарение на нивната активност, го зајакнуваме нашиот имунолошки систем, го поддржуваме црниот дроб додека ги отстрануваме штетните токсини, па дури и се заштитуваме од развојот на колоректален карцином.

Кафе Raf и рецепти за подготовка дома се заинтересирани за многу фанови на овој пијалок. Голем број луѓе сметаат дека тоа е простор за креативната фантазија на бариста, а други шега велат дека тоа е задоволство за девојчињата "ванила". Што и да беше, овој пијалок брзо ги најде своите поддржувачи.

Цврста приказна за кафе

Тој е исто така наречен Раф. Тој е жешко кафе. Крем и шеќер се додаваат на неа. Тие се стуткани со пареа од кафе машина во стомна. Волуменот и начинот на испорака е ист како оној на капучино.

Овој пијалок е исто така одличен извор на суштински елементи во трагови, особено бакар, магнезиум, калиум, калциум, натриум, железо и фосфор. Во него ќе најдете голема доза на силикон. Повеќето луѓе страдаат од недостаток на овој минерал, што ретко се среќава во нашите оброци. Во исто време, тоа обезбедува здрава изглед кожата, косата и ноктите и ги задржува крвните садови во добра форма, спречувајќи таложење на холестерол во нив. Силиконот има позитивен ефект врз зглобовите, бидејќи игра важна улога во минерализацијата на коските.

Во мал кафуле во близина на метро станицата Кузетски мост во раните деведесетти имаше секогаш многу посетители. Тука, на клиентите им беа понудени триесет варијанти кафе. Секој посетител се карактеризираше со нивните барања и навики. Особено за еден од гостите, тие подготвија нарачка според посебен рецепт, камшикување кафе со крем и ванилин шеќер. Овој пијалок брзо стана популарен меѓу другите посетители. Овој прв посетител се викал Раф, а неговото име добило кафе.

Како да се готви вкусно Нежно кафе дома

За време на долгото постоење на Раф, покрај класиката, може да се пофали и голем број други методи на готвење. Многумина ќе се вклопат за нормално домашно готвење.

Рецепт за кафе машина

За да направите една чаша, ќе ви требаат:

 • ванилин шеќер - 5 g;
 • еспресо 25 мл;
 • ладен крем (11%) - ½ чаша;
 • шеќер - 5g;
 • цимет - 1 г.

Метод за готвење:

 • Прибор за готвење и потребните компоненти.
 • Ставете крем во стомна и додадете два вида шеќер.
 • Еспресо се подготвува и се нанесува во стомна.
 • Бришење на сите производи додека не се формира воздушна пена.
 • Направете цимет и сервирајте.

Раф Цитрус. Рецепт број 1

Составот на производите за овој пијалок е како што следува:

Проучувајќи како да го подготвите овој пијалок, треба да размислите дека го прават тоа на ист начин како и класичната верзија. Единствената разлика е што тие се украсени со парчиња лимон-вар.

Раф Цитрус. Рецепт број 2

За да се подготви цитрусен пијалак, подготви:

 • Еспресо - 50 гр.
 • Ванилен шеќер - 5 g.
 • Крем (11%) - ½ чаша.
 • Портокал шеќер - 5гр.
 • Свеж сок од портокал - 15 гр.

Сок од портокал се влива во стомна со сите состојки. Со цел да се украсуваат пијалок се препорачува да се земе портокал парчиња. И нагласи нежна курва белешка против позадината на ванила крем вкус.

Лаванда

Состојки:

 • Ладна филтрирана вода - 100 гр.
 • Лаванда цвеќиња - 0,5 лажици.
 • Кафе (земјата) - 1,5 лажиче.
 • Гранулиран шеќер - 5 g.
 • Крем (11%) - ½ чаша.


Крем (11%) - ½ чаша

Готвење:

Кафето мора да се натопи во Турчин, истурете ладна вода и го стави на мал оган. Доведете го до вриење, но не зовривајте и веднаш извадете ги садовите од огнот. После тоа, лавандата и шеќерот се мелени. Како резултат на масата се става во кафе. Потоа се става во кремот и се загрева пиењето неколку минути. После тоа, мешајте го кафето со мешалка додека не се добие густа пена. Сè што се влева во чаша и веднаш служи за потрошувачка.

СОВЕТ. Овозможи подготовка на кафе не е на Турчин, и користење на било кој друг метод. На пример, може да биде кафе машина или француски преси.

Мед Раф

За овој пијалак треба да се земе:

 • Еспресо - 50гр.
 • Мед - 10г.
 • Крем (11%) - 100 гр

Како да се направи кафе со деликатен вкус мед, можете да дознаете повеќе:

Истурете еспресо. По тој крем се загрева, кафето им се додава. Тогаш се промешува. Потоа додадете мед и камшик со производител на капучино додека не се пеневаат. Украсете го кафето со мала количина цимет и сервирајте го во капучинските чаши.

Содржина на калории

Приближната калорична содржина на кафе Raf на 100 грама е 100 Kcal. Конечната хранлива вредност директно зависи од енергетската содржина на состојките и нивната количина.

Како да се служи

Овој пијалок се служи не само како капучино, туку и како (за тоа земаат големо проѕирно стакло) Овој пијалок се служи не само како капучино, туку и како (за тоа земаат големо проѕирно стакло).

Во ситуација кога кремот се користи премногу масно, тогаш пред да го додадете може малку да се разреди со вода.

ВАЖНО! Шеќерот со ванила треба да се користи со претпазливост, и најмало зголемување на дозата ќе доведе до фактот дека вкусот на пијалокот драматично ќе се промени.

Во текот на својот живот, Раф успеа да добие некои номинации на натпревари за кафе, а неговата популарност постојано расте. Во текот на изминатите неколку години, голем број на сорти на овој пијалок. Автентичниот вкус на ванила самоуверено се менува во друг. Во исто време користете сирупи или други сопствени тајни компоненти. Резултатот е неверојатен.

Многу малку луѓе ги знаеле рецептите на кафе Raf вчера, но денес тоа самоуверено се одвива во класичната кафе картичка.

Статии на оваа тема:

Зошто заслужува интерес?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью