Авокадо: како да изберете зрели и како да го јадете. Како да изберете зрели авокадо?

 1. Како да се знае зрелоста на авокадо? Три едноставни тестови
 2. Кои се сорти?
 3. Како да изберете зрели авокадо?
 4. Како изгледа зрелиот авокадо?
 5. Кој авокадо не вреди да се купи
Денес, авокадото се користи многу за готвење, супи, закуски и друго вкусни јадења . Авокадо ќе биде вкусно овошје Во случај тој да биде правилно подготвен и избран.

Изборот на авокадо во продавницата ја одредува зрелоста на овошјето. За да започнете, притиснете на плодот, само малку, а потоа вметнете, откако прстите веднаш треба да се изедначат, бидејќи самиот овошје е еластичен и токму оваа состојба е дека треба да се изберат авокадо плодови. Исто така, кога тресење на зрели авокадо, коските тропаат. Се разбира, незрелиот авокадо нема да биде мек ако притиснете на него, или пак влогот не се изедначи. Ако коските во авокадото не тропаат, тогаш може да се купи таков овошје, но ќе треба да чекате 2-4 дена за созревање, завиткување во хартија и ставање на темно, ладно место на собна температура. Многу мек авокадо не вреди да се купува, бидејќи може да се скапа во средината.


Изборот на авокадо во продавницата ја одредува зрелоста на овошјето
Постои уште еден начин да се изберат авокадо во продавницата - ова е дефиницијата за зрелост на авокадо: отстранување на сечењето од плодот. По отстранувањето земете го овошјето и погледнете го местото каде што се отстранува сечењето, ако авокадото е зрело, местото ќе биде кафеава, а неподготвеното ќе биде зелено или жолто. Треба да се изберат авокадо, каде што местото од сечењето има светло зелена боја. Со кликнување на патеката, треба да го видите истакнат сок, кој зборува за зрелоста на плодот.

Одговарајќи на прашањето како да го одберете вистинскиот авокадо, вреди да се разгледа следново. Од голема важност е појавата на авокадо. Кодот на овошјето може да биде зелен или кафеав. Со помош на кафеав авокадо овошје, можете да готвите супа, пире од компири или само да се ширите на сендвич. Зелените, зрели авокадо имаат поцврста пулпа и се користат за производство на салати.

Бидете внимателни при изборот на авокадо и знајте какви авокадо ви требаат за да го подготвите садот што го планиравте однапред.


Бидете внимателни при изборот на авокадо и знајте какви авокадо ви требаат за да го подготвите садот што го планиравте однапред
Како да изберете зрели авокадо за правење салата? Пред сè, треба да обрнете внимание на зрелоста и вкусот на плодот. Ако вкусот е горчлив и непријатен, а неговото месо е тешко, тогаш плодот е незрен. Зрелиот и зрел плод има пријатен, слатки вкус и мрсна, кремаста структура која може да се шири на сендвичи како путер.

Ако сте малку непросветлени со сорти од авокадо, тогаш можете да купите во продавници и супермаркети, како што се Furherte, Гвен, Пинкертон, Рид и други.

Овошјето од авокадо не се користи само за готвење, туку и за коса, различни маски и козметика за лицето. Ја научив сега главните совети за изборот на ова овошје, не треба да имате какви било прашања што треба да бидат авокадото.

Овошјето од авокадо расте во тропските прерии, каде што топло дождовни капки мијат своите гранки. Авторско овошје за многу луѓе е гостин на нашата маса, па се поставува разумно прашање, како да се одреди зрелоста на авокадо?

Нашиот преглед треба да започне со фактот дека "алигатор круша" или авокадо е опремен со одличен природен вкус, и во неговиот состав носи значителна количина на витамини. Популарноста на овошјето во Русија се должи на фактот дека ова овошје е неопходна состојка во подготовката разни јадења . И навистина е вкусно!

Но, назад кон прашањето на фетусот зрелост и нејзиниот избор. Првичниот критериум на зрелост е изглед. Таа мора да се земе во рака и да се провери. Позитивен знак е отсуството на дамки на кожата на кора. Површината не треба да содржи пукнатини и оштетување на механичкиот стрес.

Како да се знае зрелоста на авокадо? Три едноставни тестови

 1. Најлесен тест може да се направи токму во продавницата. Доволно е да нежно го притиснете прстот на ѕидот на фетусот, а потоа остро го отстраните прстот. Ако овошјето е со висок квалитет, тогаш дупката што произлегува брзо ќе исчезне и авокадото ќе ја преземе својата поранешна форма. Меѓутоа, ако сметате дека фетусот не е подложен на притискање, тогаш ова е јасен доказ за недоволна зрелост.
 2. Вториот тест е да се донесе плодот на уво и да се тресат како штракаат. Во зрела школка, ќе се слушне карактеристичен шум на тркалачка коска. Оваа опција ни одговара!
 3. Третиот тест треба да се спроведе со претпазливост. Може да се обидете да го отстраните постојното сечење од овошјето. Ако е лесно пензиониран, тогаш погледнете како резултат на продлабочување на фетусот. Ако ги набљудувате карактеристичните кафеави ленти и посебна зелена трага од сечењето, тогаш сосема е можно да се процени зрелоста. Ако се обидете нежно да го притиснете авокадо со раката во паузата, може да се појави сок. Ова е исто така позитивен знак. Наоѓајќи кафеав рон под сечењето, може безбедно да се процени над-зрелоста на производот, додека карактеристичната жолта боја на вдлабнатост покажува незрело овошје.

Вкусни критериуми на зрелост се исто така многу карактеристични и помагаат да се најде одговор на прашањето како да се одреди зрелоста на авокадото. Многу луѓе се согласуваат дека тропски гостин наликува на слатка орев, а неговата конзистентност е споредлива со парче. путер . Меѓутоа, ако има горчлива сенка, тогаш таков овошје е далеку од совршен, бидејќи сеуште е влажно.

Позитивен знак е отсуството на дамки на кожата на кожата.

Ако сметате дека фетусот не е подложен на притискање, тогаш ова е светол доказ за недоволна зрелост.

Може да се обидете да го отстраните постојното сечење од овошјето. Ако видите карактеристични кафени ленти и посебна зелена трага од сечењето, тогаш сосема е можно да се процени зрелоста

Карактеристични мозолчиња на темно тело во форма на круша се стандард на странски гостин. Токму тоа се авокадото на одредени сорти. Со овие плодови лесно е да се справи и да се лупат, а да се задржи целото тело. Како по правило, има најмала коска. Ова совршено овошје е погодно за подготовка на разни коктели и пире десерти. Зелениот авокадо изгледа одлично во составот на салата и ролни.

Има легенди за неговите придобивки, но дефинитивно е познато дека овој прекрасен подарок на природата е шампион во содржината на калиум. Оваа компонента е неопходна за правилно формирање на нашето тело нервен систем и мускулна работа.


Оваа компонента е неопходна за правилно формирање на нашето тело  нервен систем  и мускулна работа

Оценка 4,9 од 5. Гласови: 379. Категорија Избери производи

Авокадо е плод од кој се прават пасти, сосови, се додаваат во салати и ролни, или едноставно се јаде суров. Да се ​​готви садот беше вкусен, треба да додадете само зрели плодови. За ова треба да знаете како да одберете авокадо .

Кои се сорти?

Постојат повеќе од 400 видови на авокадо . Ние ги донесуваме на пазарот главните три сорти, што во голема мера го олеснува процесот на купување. Секој тип е вкусен, но различен по изглед и структура. Ако сакате да готвите одредено јадење, тогаш треба да знаете како да го изберете вистинскиот авокадо . Во продавниците можете да ги најдете следните сорти:

 1. Калифорнија. Има кафено кора, месото е многу меко. Овој авокадо се користи за правење пире супи, пијалаци или се шири како паста на леб. Можете исто така да го исечете на половина, отстранете ја коската и јадете со лажица без да ја отстранувате кожата. Овој поглед може да се купи годишно но цврстата кожа често ги крие устите што може да се занемарат.
 2. Флорида Кора од таков овошје е мазна, светло зелена со боја, а телото е потешко од претходната сорта. Се користи за производство на ролни, исто така е идеален за салати. Разновидноста на Флорида е вкусна, но кожата е многу тенка, па затоа треба да се чисти со нож, а притоа да се отстрани слојот од каша. Исто така, овој вид има голема коска, која додава тежина на овошјето и зазема многу простор внатре. Се препорачува да се користи во исхраната, бидејќи е нискокалорична.
 3. Pinkerton. Авокадо има темно зелена кора со бројни мозолчиња. Коската на плодот е мала, па пулпата ќе биде поголема од онаа на Флорида. Сметано најдобра оценка за правење ролни. Доволно е да собереш густа и густа кожа со нож и лесно можеш да ја исчистиш без да влијаеш на вкусното месо.

Како да изберете зрели авокадо?

Ако одлучите за различни, тогаш останува да се избегне купување на незрело овошје. За да го спречите ова, треба внимателно да го испитате плодот. Треба да го земате авокадото во раката и лесно да го притиснете. Ако е тешко, тогаш тоа укажува на незрелен фетус. Мека и месести кожа укажува на тоа дека овошјето е превишано или почнало да изгние. Потребно е да се одбере овошјето, кое кога ќе се притисне со прст, остава пат и остава мала ознака, која со текот на времето исчезнува. Не треба да има вдлабнатини или други оштетувања на кожата на зрелиот авокадо.

Ако овошјето е веќе купено, но постојат сомнежи за неговата зрелост, тогаш можете да продолжите на следниов начин. Внимателно одвојте ги сечињата од неа и видете каква боја е оставена од трагата:

 • Браун - значи овошјето е презрено;
 • жолто-зелена боја и цврста на допир на плодот зборува за незрелоста на фетусот;
 • светла зелена боја во умерени количини мек авокадо и малку сок ја покажува својата совршена зрелост.

За да го задржите овошјето оштетено по таква постапка, треба да го посипете со вар или сок од лимон, бидејќи пулпата од авокадо потемнува побрзо. Во оваа форма, може да лежи во фрижидер веќе некое време.

Ако не можете да земете зрели плодови, можете да земете незрело овошје, да го завиткате во весникот и да го чувате неколку дена. собна температура . Јаболка и банани кои треба да се стават во авокадо во торба за хартија ќе помогнат во забрзувањето на процесот.

Ви благодариме за посетата на страницата, се надевам дека сте ги нашол потребните информации за себе! Ве молиме оставете ги вашите коментари на статијата, како и да споделите совети како да одберете авокадо правилно!

Степенот на зрелост на авокадо може да се одреди на неколку начини. При купувањето на ова овошје, можете да го користите визуелниот начин на избор на најпогодни плодови. Бојата на авокадо може да биде речиси секоја сенка од темно зелена до кафеава. Понекогаш има речиси црно овошје. Авокадо пулпа е мека и деликатна мрсна конзистентност. По купувањето на степенот на зрелост на овошјето се одредува со неговото намалување. Зрелиот авокадо има богата арома, мрсна конзистентност, а каменот лесно се одвојува од пулпата.

Кората од авокадо исто така може да варира со одделение. Некои видови плодови имаат мазна површина, други - набиени или со мозолчиња. Што и да е изглед и бојата на кожата, се препорачува да се јаде само зрели плодови . Незрели или презреани плодови ќе имаат нарушувања на вкусот.

Како изгледа зрелиот авокадо?

Знаци на зрели авокадо :

 • зрелите авокадо имаат потемна кора од незрели;
 • олупи зрели плодови насликани рамномерно;
 • добар авокадо е секогаш еластичен (ако притиснете на нејзината кожа, нема да има вдлабнувања);
 • светло зелениот стебленце се смета за знак на зрелиот авокадо;
 • аромата на зрелиот авокадо може да се почувствува дури и преку густата кожа;
 • ако се тресат на авокадо и неговата коска ќе емитираат карактеристичен удар, плодот е целосно зрел.

Форматот на авокадо може да биде различен. Некои видови имаат практично кружни плодови, други се повеќе како круша. Вкусни својства различни видови практично не се разликува. Изречените разлики се присутни само кај зрели, непожелни или презрени плодови.

Кој авокадо не вреди да се купи

Големина на авокадо при купувањето не вреди да се размислува. Некои сорти на овој плод, кои се карактеризираат со прилично голема големина на овошје, имаат подеднакво импресивна големина на коските. Како резултат на ваков куп, може да добиете многу помалку каша од мали плодови . Коската во авокадо може да биде триаголник или круг.

Знаци на авокадо, што не се препорачува да се купи :

 • ако има дефекти на површината на овошјето (вдлабнатини, пукнатини и други штети), тогаш е подобро да се одбие купувањето;
 • ако, при притискање на кожата на авокадо, има вдлабнатини на неа, тогаш ова е знак на презриено овошје;
 • вдлабнатини на авокадо може да укажуваат на почеток на процесот на гнили внатре во овошјето;
 • премногу тврда површина на авокадо може да биде само во незрели плодови;
 • кафеавото овошје е знак за преголема зрелост;
 • жолто-зелена дршка може да биде присутна само кај незрелен фетус;
 • ако авокадото не произведува карактеристичен вкус, тогаш најверојатно е незрело или расте со употреба на хемикалии;
 • не треба да има траги од лепливи супстанции или восок на површината на овошјето (понекогаш се користат специјални парафински соединенија за одржување на плодот на презентацијата, што е прилично проблематично за миење);
 • ако малку се тресат на авокадо и во исто време коската не тропа, овошјето е незрело.

Незрелиот авокадо зрее дома 3-4 дена. Понекогаш овие плодови се специјално купени однапред, ако не се планираат веднаш да се јадат. Овошјето може да зрее само на собна температура, ако го ставите во фрижидер, процесот на созревање нема да се случи.

Како да се знае зрелоста на авокадо?
Како да изберете зрели авокадо?
Како изгледа зрелиот авокадо?
Како да се знае зрелоста на авокадо?
Кои се сорти?
Како да изберете зрели авокадо?
Како изгледа зрелиот авокадо?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью