ABC прибор за јадење. LiveInternet Talk

Happy__baby сите записи на авторот

сите записи на авторот

Smart_girls Smart_girls

Прибор за јадење - збир на алатки за манипулирање со храна директно на масата. Изработени од пластика, дрво, алуминиум, нерѓосувачки челик, никел сребро или сребро. Уредите изработени од сребро и никел сребро се користат во служат маси на приеми, банкети и гала вечери.
Првиот прибор за јадење беше нож , што е разбирливо, бидејќи тоа беше универзален елемент кој се користеше во војна, лов, на масата. Со текот на времето, ножевите се појавија како "специјализација". Постојат неколку видови на ножеви за маса, кои се поделени со цел. Тие имаат поинаква форма, сепак, крајот на сите ножеви за маса е овален и тап. Оваа традиционална форма потекнува од средниот век. Тоа е поврзано со суровите обичаи на тие времиња: не е безбедно да се држат ножеви со нож во облик на нож на масата, бидејќи во секој момент би можеле да станат воено оружје.
Ножеви за маса се појавуваат во употреба само во XVI век, пред тоа немаше разлика меѓу борбени, апарати за домаќинство и масажи. А лажица е најстариот прибор за јадење по нож. Во руските хроники на XII-XIII век, се споменува како нешто вообичаено и неопходно за време на оброкот. Лажици и ножеви беа направени да се носат со вас во специјални случаи или едноставно зад подигање глуждот. Има дури и неколку изреки во оваа прилика: "Пешадистот не оди без лажица", "Со лажица на вечери на други луѓе" итн.
Најмногу "млади" прибор за јадење е вилушка . Во Европа, вилушки (во многу ограничени количини) се појавиле во XIV-XV век. Еднаш, само кралевите и нивната придружба имале вилушки. Обичните луѓе почнаа да го користат приклучокот само во XIX век. Во XVIII век, вилушка ја погоди Русија. Тоа беше воведен во животот од страна на Питер I. Во руската антика публикација за 1824 година, беше следнава запис: "Дрвена лажица зачинета со слонова коска, нож и вилушка со зелени коскени сечи секогаш биле ставени во уредот на Петар I, и на службеникот беше обвинет да ги носат со него и го стави пред царот, дури и ако тој се случи да вечераат на забава. " Првите вилушки имаа само две зглобови, а во 18-тиот век ги имаа благородните богати луѓе.
Уредите се направени од хром или никел хром челик. Хромираниот челик има сина нијанса и хром-никел - сребрена сјај. Апаратите од не'рѓосувачки челик се исто така мат и ситно полирани. За церемонијални вечери, вообичаено е да им служи на масите со сребрени и златни уреди, како и позлатени и позлатени. Како по правило, овие уреди имаат деликатно извршени гравурачки украси и маркички, на кои има индикација за количината на благородни метали (примерок).
Melchior уреди се користат и во секојдневниот живот и во свечени прилики. Производите изработени од сребро од никел треба да се третираат внимателно како и сребрен производи: тие се чистат и полираат како сребро.
Постојат:

1) основен прибор за јадење со кој јадат
2) помошна - колективна употреба, со помош на која се сечат, лежат или преместуваат садови од заедничко јадење (чинии салати, садови, вазни, чамци и др.) Во плочите на учесниците во оброкот.
Модерен прибор за јадење дизајниран за одредени видови јадења и е многу разновиден. Во користењето на домаќинството не е неопходно да има целосен сет. Главната работа е што уредите се вклопуваат во садовите во стил. Апаратите треба правилно да се одржуваат, а потоа секогаш ќе изгледаат празнично и убаво. Значи, уредите со дрвена рачка треба да се мијат во топла вода (рачката не е навлажнета со вода) и периодично подмачкана со растително масло, тогаш дрвото нема да ја изгуби бојата. Ако на апаратите останат остатоци од храна, дури и оние од челик можат да станат досадни. Веднаш по јадење, треба да се измијат и исушат (избришат). Челичните апарати не можат да се мијат во машина за миење садови истовремено со апарати направени од други метали (алуминиум, сребро), бидејќи челикот може да се оштети поради хемиски процеси. Пред употреба на уредот мора да се полира со крпа.
Постојат три главни сетови на прибор за јадење: голема маса, ужинка и десерт. Секој од нив вклучува лажица, вилушка и нож, но нивната намена и, според тоа, големини се различни. Голем или основен прибор за јадење што се користи при сервирање на првиот и вториот курс. Снек во собата е помал, служи за закуски од сите видови и ладни јадења, како и за некои топли: пржена шунка, палачинки и др. Дебелината е уште помала по големина; Таа е наменета за употреба на слатки јадења: пудинг, мус, компот, сладолед, креми. Ако супа се сервира во чаша со чашка, а потоа ставете десерт лажица на чинија. Овошјето исто така се служи со десерт сет: вилушка и нож за свежо овошје, вилушка - за овошни салати. Специјален овошен сет е сличен на десерт, но тој е помал. Новиот овошје има зашилен крај, а вилушката има два заби.
Таканаречените не-основни уреди се користат за риби, салата, печено месо, зеленчук и сл. Рибата се состои само од вилушка и нож: вилушката често има четири заби, ножот има тап сечило, има изглед на шпатула; Се користи кога се сервира топла риба. На рибна вилушка понекогаш има појава на рак ноктот. Нејзиниот средишен заб е подлабок, со негова помош е лесно да се извлечат испакнати рибини коски. Поради недостаток на рибен нож, може да се сервираат две риби или заеднички трпезни вилушки со топла риба. Исто така постои и посебен уред за преклопување риба, покрај уредот за негова директна употреба; неговиот изглед е ист, но димензиите се зголемуваат, ножот е претежно широк и има речиси симетрична форма на двете страни.
За печење, исто така, беа измислени два сета: за храна (голема лажица и виљушка со две заби) и режење (остар нож и мала вилушка со два заби). Уред за гарнитури вклучува chetyrehzatchatuyu вилушка и речиси круг лажица, која е малку поголема од една лажичка. Уредот за облекување на салата ја повторува својата форма, но е поголем.
Постојат специјални уреди за оригинални јадења , на пример, вилушка за остриги (како и специјални клешти за нив), вилушка за ракчиња, вилушка за конзервирана риба (спапс, сардини). Круг од вилушка се сервира со виткана вилушка: со три кратки, широки заби. За печење нуди специјална вилушка, која има форма на трезент. Покрај тоа, постојат специјални клешти за печење, шеќер, мраз, аспарагус и кинески стапчиња за јадење (велат дека во некои куќи сега е модерно).
Голем асортиман на лажици . Во прилог на оние кои се вклучени во основните сетови - уред за гарнитури, салата и печење, риба, постојат лажици за компири, компот, зеленчук, сос, кисела павлака, супа коноп, сладолед лажица (рамен, во форма на шпатула), сенф, зачини, сол, шеќер. Компир лажица повторува обликот и големината на просечен компир и има карактеристични уши на двете страни. Лажица за зеленчук ја надминува големината на супата од главниот сет и наликува на прилично средна големина. Компотирана лажица е незабележителна, освен можеби малку подлабоко од вообичаена лажица. Супата со лажичка е малку поширока. Лажица за сос се разликува од него само во помали големини. Лажица павлака е повкусна, слична на руската дрвена лажица. Лажиците за зачин и сол се многу мали, обично се сервираат на решетката за зачини. Шеќерната лажица има невообичаена форма; тоа е рамна со кадрава раб. Со мало се водат на семејството на "лажица" може да се припише, и лопати за колачи и пити, кавијар, риба. Чај се служи со лажица (чај), нож и вилушка за лимон, шеќерни маша. Лимонот нож има цик-цак нож, вилушка е мала, со два заби. Кафето се сервира со лажичка кафе, која е малку помала од лажичката.
Групата ножеви исто така е многу бројна. Ножот на путер има тап сечило, заоблен врв, два засеци по должината на горниот раб. За сирење, тоа е речиси исто, но сечилото и врвот се поостри. Посебен нож е дизајниран за режење на сирењето и има изглед на широк нож со остри парчиња на основата: тие треба да го гребат сирењето монолит, така што дури и тенки парчиња сирење излегуваат од слотови. Ножот за колачот личи на средновековна секира, сечилото се проширува и се заокружува на врвот, а на горниот раб има тапи заби. Ножеви кои имаат конвенционален, лесно препознатлив изглед, се дел од главните уреди и апарати за печење.
Исто така, постојат специјални алати за сервирање и сечење : сунѓер (супа коноп), голема вилушка (со два заби) и лажица за служење на печено месо, парче, лажица за чорби, компири, сос и др. Помошните предмети се клешти : издавање клешти за печење, клешти за сечкање мраз, шеќер, ореви и други.1. Прибор за јадење - употребуван кога служи на масата за да служи на првиот и вториот курс.
2. Десерт уред: вилушка за колачи и колачи, лажица за муси и пудинг, лажица за кафе.
3. Лажица за шеќер.
4. Сирење вилушка нож - се користи кога сирењето се служи на маса со парче.
5. Нож за путер.
6. Фиш уред - се користи за топла риба јадења.
7. Млеко вилушки.
8. Поставете ги за салати.
9. Лажица за сосови.
10. Шпатула за изгледот на колачи и колачи.
11. Истурање лажица
12. Уред за изгледот на садовите на плочите.


Како да организирате прибор за јадење и садови на масата


1 - плоча за леб, 2 - салфетка, 3 - мала вилушка за грицки, 4 - вилушка за рибини садови, 5 - голема трпезарија за месни јадења, 6 - закуска плоча, 7 - лажна плоча, 8 - голем ножен меч за месо јадења, 9 - рибен нож, 10 - една лажица за супа, 11 - мал нож за закуски, 12 - десерт лажица, 13 - десертна вилушка, 14 - чаша за силни алкохолни пијалоци, засладена, 15 - чаша за суво бело вино служи за риба јадења, 16 - чаша за суво црвено вино служи за јадења со месо, 17 - чаша за шампањ, служи за десерт, 18 - чаша минерална вода
Според бројот на гостите, на масата се ставаат лажни плочи, а на нив се ставаат закуски. Салфетки, преклопен триаголник, капа, или на друг начин, се стави на плочи. Ножевите го ставаат врвот на плочата. Вилушниците ја ставаат конвексната страна надолу.
Прибор за јадење се користи во согласност со нивната локација - почнувајќи со екстремната и завршувајќи со оние кои се до плочата. Ножот и вилушката се држат така што прстите не ги допираат сечилото или забите. Ако престанете да го користите уредот од време на време, ставете го само на работ од садот, но не на чаршав. Ако сте користеле само вилушка, тогаш ножот треба да лежи на десниот раб на плочата, каде што најмалку се меша.
Ако има пауза во оброкот (но празникот сеуште не е завршен), уредот се поставува на плочата попречно - ножната точка е налево, вилушката е нагорно конвексна, така што ножната рачка е пет часот и рачката е - во седум часот. Местото на премин треба да падне на забите на вилушка и една третина од ножот. Можете да ја ставите рачката на вилушка и нож на масата, а другиот крај на плочата. На крајот на оброкот, двата уреди се поставени на плочата паралелно една со друга, нивните рачки "покажуваат за пет часа".
Чашите се служат во близина на плочата, поблиску до средината на масата, паралелно со нејзината должина или лак, почнувајќи од лево од најголемата големина. Или очилата се поставени во два реда, така што големите очила не се покриваат себеси помали по големина.
Плочи со исечени парчиња леб се поставени во различни делови на табелата, така што сите гости лесно можат да го достигнат. Лебот земен од обичните плочи се поставува на плочи за леб што се наоѓаат лево од куклата.
Ролни и други уреди за зачини се подредени по стапка од еден уред за три или четири лица.
Различни ладни закуски на садови и плочи се рамномерно поставени на масата, така што гостите лесно можат да ги добијат.

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью