30 најдобри рецепти за алкохолни и безалкохолни коктели за домашна забава

 1. Алкохолни коктели
 2. 2. Коктел Том Колинс
 3. 3. Кока-кола Пина Колада
 4. 4. Космополитен коктел
 5. 5. Маргарита коктел
 6. 6. Веспер коктел
 7. 7. Крвави Марија коктел
 8. 8. Коктел "Бело руски"
 9. 9. Коктел Б-52
 10. 10. Даикири коктел
 11. 11. Коктел Александар
 12. 12. Коктел од сонцето Текила
 13. 13. Коктел Медуза
 14. 14. Коктел Џин и Тоник
 15. 15. Коктел Секс на плажа
 16. Безалкохолни коктели
 17. 16. Коктел Виножито
 18. 17. Fiesta
 19. 18. Коктел црвена стрела
 20. 19. Коктел EggNog
 21. 20. Коктел чоколаден шејк
 22. 21. Не-алкохолен мохито коктел
 23. 22. Безалкохолен удар
 24. 23. Коктел сина лагуна
 25. 24. Коктел од храм Ширли
 26. 25. Коктел меден месец
 27. 26. Бери пијалак
 28. 27. Ѓумбир лимонада
 29. 28. Коктел "Frappe"
 30. 29. Коктел од зелен чај
 31. 30. Кајсија се тресат

Домашните партии се толку во мода со Европејците дека се задоволни речиси секоја недела

Домашните партии се толку во мода со Европејците дека се задоволни речиси секоја недела. Вкусна храна, пријатна компанија, многу музика и, се разбира, различни шарени коктели како апсолутно сите. Благодарение на комбинација на сите горенаведени фактори, секоја партија е загарантирана да биде успешна.

Забава дома партија директно зависи од бројот на пријатели. Тематски настан на две лица а приори не може да биде запален. Ова е неизговорено правило за усвојување. Сакате да имате незаборавна забава? Покани колку што е можно повеќе пријатели. И не заборавајте да се обезбеди вечер со оригинални закуски и интересни коктели. И за да не се изгубиме во огромен асортиман, ние составивме за вас рејтинг на најпопуларните алкохолни пијалоци за партијата, како и коктели, кои не вклучуваат алкохол. Па, да почнеме.

Алкохолни коктели

1. Коктел од Лонг Ајленд

Коктел од Лонг Ајленд

Познатиот коктел наречен "Лонг Ајленд" беше наменет во ерата на Забраната. Нанадвор, тој многу потсетуваше на ладниот чај, па затоа пиењето често се нарекува Ice Ice Ice Tea. Првпат се појави на Лонг Ајленд во Њујорк, од каде го доби името.

Обично се подготвува на следниот начин:

 • 15 ml вотка
 • 15 мл џин,
 • 15 мл бел рум,
 • 15 ml текила,
 • 15 ml Triple Seca (портокалова ликер),
 • 15 ml шеќерен сируп
 • Кола
 • Лимон парче,
 • Мраз

Сите состојки се мешаат во стандардна топка. Водка, џин, рум, текила, тројка и шеќерен сируп може да се мерат со џигер, по што се меша со Кока-Кола и мраз. Како декорација користи парче од лимон и неколку цевки.

2. Коктел Том Колинс

Коктел Том Колинс

Историјата на колкот на Том Колинс започна во ресторанот на Лонммер во Лондон, каде што еден келнер по име Џон Колинс прво ги меша состојките што ги користат сите бармени во светот до ден-денес. Патем, името на коктелот во различни установи е поинаку искористено, менувајќи го името "Том" на "Џон". Составот не се менува.

За готвење ќе ви требаат:

 • 60 мл џин,
 • 50 ml сода,
 • 30 ml шеќерен сируп
 • Лимон
 • Мраз
 • Коктел цреша и портокалова парче за декорација.

Сите состојки се мешаат во шејкер, сок од лимон се истиснува преку цитрусни преси. Тогаш коктелот се истура во топка и украсен со цреша на врвот. Работ на стаклото може да биде украсен со портокал парче.

3. Кока-кола Пина Колада

Кока-кола Пина Колада

Пина Колада е коктел на вистински пирати. Назад во 1820 година, корсарите го пиеле на бродови, а првиот што го измислил бил капетанот Роберто Кофреси.

За да го сварите, потребно е:

 • 50 ml бел рум,
 • 50 ml кокосов сируп,
 • 100 ml сок од ананас,
 • Вар,
 • Ананас парче и лисја за декорација,
 • Кршен мраз
 • Tubule.

Состојките се мешаат во шејкер или блендер, главната задача е да ги меле, така што конзистентноста станува хомогена. За да служите, користете чаша наречена "прашка". А ананас парче и нејзиниот лист служат како украс на работ од стаклото.

4. Космополитен коктел

Космополитен коктел

Екстремно модерен коктел стана широко познат по објавувањето на телевизиската серија "Сексот и градот", каде што хероините го пиеја својот пијалок на забавите. И тој беше измислен од Дејл де Гоф - мексиколог од Америка во 70-тите години.

Составот на коктел:

 • Водка со арома од цитрус - 30 ml,
 • Triple Sec - 15 ml,
 • Сок од брусница - 30 ml,
 • Вар,
 • Портокал парче за декорација,
 • Мраз

Компонентите се мешаат во шејкер со цедилка, вар стиснати со рака или со помош на цитрусни преси. Можете да ги декорирате коктел кора од лимон, отстранети од портокал парчиња. Послужете го во коктел стакло на висока нога.

5. Маргарита коктел

Маргарита коктел

Маргарита Симес, позната социјала, побарала нов коктел за нејзината партија во 1948 година. Така се појави неспоредливата "Маргарита", која дури има свој "роденден" - 22 февруари.

Подгответе "Маргарита" може да биде како што следува:

 • 50 ml текила,
 • 25 мл портокалова ликер,
 • 10 ml шеќерен сируп
 • Вар,
 • Сол
 • Мраз

Сè е измешано во шејкер и се истури преку цедилка во стакло Маргарита. Не заборавајте за ивица на чаша сол и парче вар.

6. Веспер коктел

Веспер коктел

Овој коктел е именуван по легендарната сакана од Џејмс Бонд - Веспер Линд. Таа беше единствената жена која се насели во срцето на 007 година.

Тоа вклучува:

 • 45 мл џин,
 • 15 ml вотка
 • 5 ml вермут,
 • Лимон
 • Мраз
 • Кора за декорација.

Сè е едноставно: состојките се мешаат во мешалка и се истураат во коктел стакло преку цедилка. Можете да го декорирате коктелот со лимон или лимон.

7. Крвави Марија коктел

Коктел, предизвикувајќи страв со едно свое име, но не губи популарност - "Крвава Марија", е именуван во чест на англиската кралица Марија Тудор, која беше наречена "крвава" за бројни репресалии против протестантите. Тој бил измислен од Фернанд Петиот - бармен од ресторан во Париз "Бар Хари во Њујорк".

Подготвувајќи ваков коктел:

 • 50 ml вотка
 • 100 ml сок од домати,
 • Табаско сос,
 • Ворчестер сос,
 • Сол и бибер земјата
 • Лимон
 • Мраз
 • Целер за дрво за декорација.

Коктелот треба да се меша во шејкер, да го притисне лимонскиот сок со рака. Истурете во високобол, посипете со пиперка и сол и гарнирајте со дрво од целер. Важна точка: шејкерот не може активно да се разниша, само треба да се тресне нежно.

8. Коктел "Бело руски"

Коктел Бело руски

Овој коктел беше крал на дискотеки во 80-тите години, и благодарение на филмот "Биг Лебовски", објавен во 1998 година, популарноста на пијалакот достигна ново ниво.

Неговиот состав е:

 • 30 ml вотка
 • 30 ml ликер за кафе,
 • 30 мл крем
 • Мраз

За сервирање, можете да земете чаша "Стара мода" или мал шут. Состојките се мешаат во чаша со лажичка и коктелот се пие во една голтка.

9. Коктел Б-52

Коктел Б-52

За прв пат коктел беше опслужуван од страна на бармени на Алис, кој се наоѓа во Малибу. Тоа се нарекува руски тајниот бомбаш, кој никогаш не бил завршен.

За да се подготви ви треба:

 • 15 мл ликер за кафе,
 • 15 ml "ирски крем",
 • 15 ml од Triple Seca.

Со помош на лажичка за ланчиња треба да ги поставите коктел слоевите во шут. Прво се става во алкохол, а потоа нежно "ирски крем" по рачката на лажицата и последно, но не и најмалку важно, Triple Sec. На крајот на пијалок ефективно запалени.

10. Даикири коктел

Даикири коктел

За првпат "Даикири" се појави на Куба, каде што еден човек по име Џенинг Кокс одлучи да го измеша рум, шеќер и вар во една чаша со мраз. Коктелот го добил името поради селото "Даикири", каде што бил измислен.

Таа е подготвена на следниов начин:

 • 60 мл бел рум,
 • 15 ml шеќерен сируп
 • Вар,
 • Мраз

Сè се меша во шејкер и се истури во чаша преку цедилка. Обично, коктелот не е украсен со ништо, но можете да направите граница на кафеав шеќер околу работ од стаклото.

11. Коктел Александар

Коктел Александар

Легендата за коктелот "Александар" е поврзана со големиот командант Александар Велики, тоа е неговото име што го носи овој пијалок. Самиот коктел првпат го сервираше шанкер од Англија до судот, благодарение на што ја доби титулата "Сер".

Подготвувајќи ваков коктел:

 • 30 мл џин,
 • 30 ml ликер за кафе,
 • 30 мл тежок крем,
 • Мраз
 • Зелен морско оревче за декорација.

Сите состојки се мешаат во шејкер и се ставаат во коктел стакло. Коктел да посипете со морско оревче на врвот.

12. Коктел од сонцето Текила

Коктел од сонцето Текила

Според легендата, на земјата има свето место каде што можете да најдете неверојатна енергија во зори на денот на рамноденицата - пирамидата од 60 метри во градот Теотихуакан. Коктел "Текила изгрејсонце" е создаден како дел од ритуалот за стекнување на оваа енергија и се нарекува "Оган вода" во оваа област.

Што е потребно за готвење:

 • 50 ml текила,
 • 10 ml гренадин,
 • 150 мл сок од портокал,
 • Портокал парче за декорација,
 • Тубул,
 • Мраз

Пијалокот се меша токму во топчето, потоа се полни со мраз, украсен со парче портокалова и слама.

13. Коктел Медуза

Коктел Медуза

Слоениот коктел "Медуза" стана познат благодарение на астрономот Пол Фишер, кој можеше да ја види маглината "Медуза" и "Рак" само по неколку пијани коктели.

Што ви е потребно за коктел:

 • 10 ml апсинте,
 • 20 ml какао алкохол,
 • 20 ml Трипл Сека,
 • 5 ml ирска крема.

Во стаклото се става чаша ликер од какао, потоа со помош на лажичка Трипл и апсинт нежно се истураат, а на крајот - ирскиот крем, капка по капка по слама.

14. Коктел Џин и Тоник

Коктел Џин и Тоник

Бегајќи од маларија во Индија, војниците на англиската војска користеле тоник во големи количини. Меѓутоа, со цел да се диверсифицира овој пијалок, џин му се додаде. Овој коктел не е само подигнување, туку и совршено освежен во топлината.

Коктел е подготвен на следниов начин:

 • 50 мл џин,
 • 150 ml тоник
 • Вар,
 • Мраз

Состојките се мешаат во шејкер, стегајќи парче вар. Тогаш коктелот се влива во топка преку цедилка.

15. Коктел Секс на плажа

Коктел Секс на плажа

Па, каде што без популарниот коктел со провокативно име "Секс на плажа"! Тој провоцира и мами, за што толку ги сакаше хероите од серијата "Санта Барбара".

Можете да го готвите вака:

 • 50 ml вотка
 • 25 ml пијалак алкохол,
 • На 40 ml сок од ананас и сок од брусница,
 • Ананас и малина за декорација,
 • Мраз

Во шејкер, треба да ги измешате сите состојки, истурете со цедилка со чаша "прашка" и декорирајте со парче ананас и малини.

Безалкохолни коктели

Луѓето кои претпочитаат трезвена забава и пријатна комуникација со пријателите сигурно ќе те ценат како шанкер е многу поголем ако имате безалкохолни коктели во вашиот арсенал. Тие се базираат на млеко, сладолед, зрели плодови и бобинки, како и сирупи, сокови, па дури и јајца.

16. Коктел Виножито

Коктел Виножито

На пример, коктелот наречен "Виножито" не содржи алкохол, содржи: 70 ml сок од портокал и праска, софит, гренадин и сируп "Сируп". Прво, гренадинот се истура во стаклена "прашка" или "топка", а потоа со лажичка се ставаат во слоеви на сок, а на крајот - синиот сируп "Курасао". Пред пополнување, треба да ставите мраз во чаша, а може да го декорирате со портокал парче и цевка со чадор.

17. Fiesta

Fiesta

Пијалокот "Фиеста" вклучува: 2 мл сируп од малина, 8 мл сок од страст и портокал, 2 мл крем. Сè што треба да победиш во шејкер со мраз и истурете во шут. Можете да го пиете во една голтка или во мали голтки.

18. Коктел црвена стрела

Коктел црвена стрела

Во чашата "Ирско кафе" се служи коктел "Црвена стрела". За подготовка потребно е да се меша во блендер: 20 мл сок од лимон, 10 мл карамели и ванила сирупи, 100 мл сок од брусница, малку ѓумбир и јагода по вкус. Состојките се внимателно избришани и загреани, односно пијат коктел топли. Рабовите на стаклото можат да бидат декорирани со шеќер, намачкан со парче од лимон.

19. Коктел EggNog

Коктел EggNog

Познатиот пијалок "EggNog" е варијација на "Гогол-јаде", и е алкохолен и безалкохолен. Земете 2 чаши млеко, морско оревче и 1 чаша крем. Смесата треба да се загрее на тивок оган. Во меѓувреме, жолчки од 5 јајца и шеќер треба да се нанесуваат, а потоа се стави на оган и се загрева додека масата не стане бела. Нежно додадете жолчки на мешавината на млеко и добро избијте. Коктел е малку кул и служи во чаши или highballs, украсување морско оревче.

20. Коктел чоколаден шејк

Коктел чоколаден шејк

Млечни вратови, толку популарни кај возрасните и децата, се подготвуваат врз основа на млеко и сладолед. На пример, за чоколаден врат ќе ви биде потребна: ¼ шолја чоколаден сируп, 1 шолја млеко и неколку топчиња од ванила сладолед. Сите состојки мора да се изгорат во мешалка или мешалка и да се истурат во висока чаша со слама. По вкус, можете да додадете рендан банана, јагоди, малини и други плодови на пијалок.

21. Не-алкохолен мохито коктел

Не-алкохолен мохито коктел

Мохито, кој е толку популарен меѓу младите луѓе, исто така е достапен во две верзии: со и без рум. Освежувачки безалкохолен "Мохито" може да се подготви на следниов начин: ставете мраз на дното на стаклото, истурете на ¾ "Спрајт" и малку шеќерен сируп. Во посебен контејнер неопходно е да се меле лисја од ливади, лимони и варчиња со Мадллер. Целата смеса се додава на стаклото и се меша со лажичка, по што е украсена со парче вар и слама.

22. Безалкохолен удар

Безалкохолен удар

Коктел наречен "удар" изгледа многу слично на компот. Тоа е многу едноставно да се готви, особено затоа што се служи во длабок сад, од каде што се истура во очила. Ова значи дека коктел е доволен за секого. Земете 0,5 литри сок од јаболко, 0,5 литри ѓумбир лимонада, шеќер по вкус, парчиња јаболка и други бобинки ако сакате. Се што треба да се загрее до вриење, потоа отстранете го од топлина и лади.

23. Коктел сина лагуна

Коктел сина лагуна

Прекрасниот пијалок "Сина лагуна" не само што изгледа многу претставителен, туку и совршено освежува во летната жештина. За безалкохолен коктел, ќе треба: да го наполните топчето со коцки со ледени коцки, истурете половина од сината Curaçao сина алкохол, да додадете сок од сок од лимон и да се мешате со лажичка. Можете да декорирате коктел со парче лимон или коктел цреша и слама.

24. Коктел од храм Ширли

Коктел од храм Ширли

Однесувајте се кон вашите пријатели со вкусен коктел од Ширли Темпл. Подгответе го тоа на следниов начин: истурете го мразот во сулфур, истурете ѓумбир лимонада и додадете гренадински сируп. Додај го во "Спрајт" и гарнитури со коктел цреша или портокалова парче.

25. Коктел меден месец

Коктел меден месец

"Одличен, и што е најважно, здравиот коктел без сомнение ќе биде ценет од вашите пријатели. Тој го носи романтичното име "Меден месец", благодарение на мед, кој е дел од. Може да се подготви пијалок на следниов начин: измешајте мраз во шејкер, 100 мл сок од портокал и јаболко, како и сок од половина вар и мед. Темелно протресете ја мешавината и истурете ја во чаша шампањска флејта. Како резултат на пиењето може да се украсени со коктели од цреша и од портокалова кора, свиткани со бар нож. "

26. Бери пијалак

Бери пијалак

"Избледените плодови и бобинки се совршено комбинирани во класичната" пијалак ", што не е само вкусен коктел, туку одличен пијалок за луѓето што водат исклучително здрав начин на живот. Како по правило, пијалаци се направени без шеќер, стандардниот рецепт вклучува: овошје или бобинки, се мелат во блендер и лимон или сок од јаболко. Дополнително, можете да додадете јогурт, млеко со сладолед или мед до коктел.

27. Ѓумбир лимонада

Ѓумбир лимонада

Ѓумбир лимонада е одлична основа за многу безалкохолни пијалоци на забава. Тоа е сосема едноставно да се готви: треба да се земе исечени корен ѓумбир, шеќер, парчиња од лимон и додадете сок од лимон стиснати преку цитрусен печат. Смесата треба да се стави на оган и да се донесе на вриење, потоа се излади и да дозволи да кисна за еден час, по добивањето на ѓумбир.

28. Коктел "Frappe"

Коктел Frappe

Друг коктел врз основа на млеко и сладолед нејасно наликува на млечен, но се нарекува поинаку - "Frappe". Можете да додадете во главните состојки кафе, топло чоколадо, банани, јагоди, ванила или бобинки од земја. Еве рецепт за највкусна банана-чоколада "Frappe": победи чаша млеко, неколку топчиња сладолед и банана во мешалка се додека не се формира униформа конзистентност. Истурете го коктелот во коцки, потоа нежно вметнете ја лажичката и ставете чоколадо на дното на стаклото по рачката. Можете да го поедноставите овој процес со истурање на чоколадо преку коктел-цевка.

29. Коктел од зелен чај

Коктел од зелен чај

Совршено го тонизира и освежува пијалокот врз основа на зелениот чај. Таа содржи цела комплекс на витамини и дава задолжен за бодрост, што несомнено ќе има позитивен ефект врз општата состојба на телото. За да подготвите коктел, земете: 1 чаша свежо сварен зелен чај, половина чаша сок од јаболко и мраз. Пополнете го мешавина со мраз, додадете ги сите состојки и добро се промешајте. Се сервира во highboll со слама, ако сакате, може да биде украсена со парче од лимон.

30. Кајсија се тресат

Кајсија се тресат

За да го надминете, сакам да ви го споделам рецептот за прекрасен коктел, кој ќе мора да се случи не само на бучна забава, туку и во кругот на семејството, бидејќи децата многу го сакаат тоа. Ова е вкусен шејк кајсија, кој се подготвува на следниов начин: ставете во блендер неколку безмасни кајсии, истурете половина чаша млеко, една четвртина чаша ниско-масен јогурт и 30 мл сок од портокал. Измешајте сè и истурете во топка. Послужете коктел со декорација на кора од портокал и рендано чоколадо. Верувај ми, твоите малечки ќе бидат воодушевени од таков третман! "

Единствени, запаливи и оригинални забави секогаш ќе бидат забавни, ако внимателно размислувате да ја пополните домашната лента. Грижете се за вашите гости: им понудиме возбудлива програма, добра музика и домашни коктели и тие дефинитивно ќе ви дојдат повторно и повторно.

Само прочитајте ја статијата: Самиот шанкер: што секогаш треба да го имате во куќата за добра забава

Сакате да имате незаборавна забава?

Новости

Как ухаживать за лицом после 30 лет: список запретов


Как ухаживать за собой


Как заставить себя начать ухаживать за собой?
Каждый вкладывает свой смысл в понятие " ухаживать за собой ". Вот мне исполнилось 30 лет и я расширяю это понятие. Я также как и Вы не особо люблю уход: не люблю краситься (честно, и не люблю) - моя

Вера Брежнева о своих секретах красоты
Талантливая певица, русская Брижит Бардо и самая стильная и сексуальная женщина России, безусловно, одна из ярчайших звезд современной русской эстрады – красавица Вера Брежнева в свои 34 года потрясающе

Лучшие советы по уходу за собой для девушек
Как всегда оставаться красивой даже в самых сложных ситуациях и тратить гораздо меньше времени и сил на уход за собой, но при этом всегда оставаться привлекательной? Если вы хотите знать ответы на эти

15 лучших средств по уходу за собой
Как почувствовать себя королевой, если с утра приходится тщательно маскировать прыщи, а к вечеру невозможно от усталости стоять на ногах? Попробуйте бороться с проблемами «домашними» средствами. Если

Как ухаживать за собой во время беременности
Как остаться красивой, не навредив при этом малышу. Уход за телом Сейчас самое время сделать ставку на увлажнение кожи. При этом помните, что ваш организм стал более восприимчивым

Натуральный уход за собой: красота и здоровье
Привет, дорогие читательницы! В последнее время моя жизнь наполнена совершенно волшебными знакомствами — вдохновляющими, помогающими открыть в себе что-то новое, чему-то научиться. Сегодня расскажу

Бюджетные аптечные средства по уходу за лицом. - Семейный портал Family-and-i: Все о семье, детях и не только.
Ухаживая за своим лицом и при этом, используя недорогие бюджетные аптечные средства, можно достигнуть очень заметного положительного результата. В этой статье мы подробно расскажем, что это за средства

Как правильно ухаживать за собой
Большое количество женщин категорически отказывается ухаживать за собой, объясняя это недостатком средств и времени. Такие дамы жалуются на отсутствие личной жизни и внимания со стороны мужчин. А между

 • Оформление торжеств
  21.11.2014
  Оформление торжеств

  Оформление мероприятий цветами и декорация тканью: свадьбы, юбилеи, торжества, корпоративные вечеринки, выставки, конференции, семинары, презентации.Правильная организация праздников и планировка работы для Вас и Ваших сотрудников — это залог успешного развития бизнеса. Мы предоставим полный комплекс услуг по оформлению специальных мероприятий любого масштаба. Опыт наших проектов по-своему индивидуален. Мы готовы предложить именно... 
  Читать полностью

Статьи о цветах
 • Свадебные букеты
  Свадебные букеты

  Безумное счастье воссоединения в браке, прекрасная церемония, счастливые лица гостей… Несомненно, свадьба... 
  Читать полностью

 • Роль и значение цветов в нашей жизни
  Роль и значение цветов в нашей жизни

  Еще с давних времен цветы в жизни людей играли огромную роль. Они всегда ассоциировались с любовью, радостью, хорошим... 
  Читать полностью

 • История цветов
  История цветов

  Искусство украшать живыми цветами, листьями, ветками, плодами и другим декоративным материалом праздничные процессии,... 
  Читать полностью

 • Цветочные традиции в Европе
  Цветочные традиции в Европе

  В Западной Европе в XIV в. распространилась мода на ароматы, а вместе с ней и на небольшие букетики из пахнущих цветов.... 
  Читать полностью

 • Цветы для свадьбы
  Цветы для свадьбы

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. Букет из белых роз тонко подчеркнет красоту... 
  Читать полностью

 • Цветочный этикет
  Цветочный этикет

  В нашей жизни ни одно торжественное событие не обходится без цветов. При этом очень важно соблюдать цветочный... 
  Читать полностью